Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem nowy na tym forum , wiec na początek witam wszystkich serdecznie. A teraz do rzeczy. Po ok 15 latach użytkowania mój dotychczasowy kocioł Ariston Genus 23bi zaczął przeciekać, zrobiła się dziura w zasobniku wewnętrznym kotła - 45l. Cena jaką serwis podyktował za wymianę zasobnika jest nie do zaakceptowania 1900zł. Więc stanąłem przed wyborem zakupu kotła i tu pojawiają się schody co wybrać? A że jestem laik w tym temacie to proszę o pomoc.

Dom w którym ma on pracować jest to: 15 -letnia szeregówka posiadająca: parter, dwa pietra i poddasze. Każde piętro można niezależnie odciąć od ogrzewania. Przeważnie grzeje jedną piętro i poddasze gdyż jest to mieszkanie. Parter i drugie piętro grzeje w zależności od potrzeb gdyż są to pomieszczenia usługowo handlowe. Powierzchnia piętra jest około 55m2, poddasza ok 30m2. Dom jest wykonany z ceramiki i białej cegły.Miedzy nimi jest ok 6cm styropianu. Na zewnątrz też jest dany styropian 6cm i elewacja zewnętrzna. Poddasze ocieplone 25cm wełny mineralnej.

W domu jest jedna łazienka w części mieszkalnej, w częściach usługowych są tylko umywalki (1 szt na pietro).

Nadmienię jeszcze że kotłownia w której znajduje sie piec jest na parterze.

Myślę o zainstalowaniu pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem ok 100l. Dla 4 os powinno wystarczyć????. I zastanawiam się czy zainstalować kocioł kondensacyjny czy też tradycyjny. Jaką moc kotła dobrać ?

Proszę o poradę

 

zastanawiam się na takimi opcjami:

http://allegro.pl/pakiet-eco-green-clas-premium-evo24-120l-ariston-i2817080392.html

http://allegro.pl/kociol-dedietrich-mcr-ii-24-100l-regul-k-ow-i2776868624.html

http://allegro.pl/termet-ecocondens-25-zasobnik100l-sterownik-i2807589350.html

Edytowane przez kajtam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów :) oraz Ciebie RAPczyn . Jak wielu z was , ja również stoje przed dylematem jaki kocioł wybrać , dlatego zwracam się do was drodzy forumowicze o poratowanie :D Jakie firmy polecacie ?? Ja osobiście skłaniam się ku kotle kondensacyjnym dwufunkcyjnym i teraz zaczyna się :D nie mam pojęcia który byłby dla mnie lepszy czy z osobnym zasobnikiem czy też wbudowanym? przeczytałem wiele postow i mam wrażenie że zamist wiedzieć dokładnie co chce i co mi odpowiada mam dziwne wrażenie że jest dokładnie na odwrót, jeden wielki metlik. Nie ukrywam jestem laikiem w tym temacie. Rabczyn czy mógł byś doradzic mi jaka moc powinien mieć taki kocioł żebym nie musiał się martwić o ciepła wodę że np mi zabraknie? Jeżeli chodzi o firmy to skałniam się do firmy valliant ponieważ jest serwis u mnie w mieście więc sprawa serwisu rozwiazana :) W domu planuje podlogówke 135m2 + 7 grzejników . Punktów poboru wody będzie 7. Liczba osób 2 dorosłych + 2 dzieci, narazie jedno ale kolejne w planie ;-). Dom wymórowany z pustaka ceramicznego porothon Robena 25cm na to przyjdzie 15cm styropianu grafitowego. Okna firmy avante 6komorowe , pakiet 3 szybowy ,szyba UG 0,5. Pozostałe dane domu: Powierzchnia zabudowy 181m2, powierzchnia uzytkowa 146m2, kubatura netto 443,3m3 , dlugosc calego budynku 16,36m, szerokosc 12,73m, wysokosc 7,47m(bez komina). Jeżeli chodzi o pieniądze to chciałbym naprawde jakiś porzadny sytem , moge nawet przeznaczyc z 20tys na całą instalacje. W załaczniku rzut ogólny mojego domu. To narazie tyle :D troszke tych pytań było mam nadzieje że sie nie zrazicie, ale kogo jak nie was mam spytać żeby rozwiać swoje watpliwości. Bardzo dziękuje wszystkim.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś skłonny wydać trochę więcej na kotłownię to wybierz np. Viessmann Vitodens 300 11kW (niski próg modulacji mocą) lub Paradigma Modula NT 3-10 (wysoka sprawność i długa gwarancja).

Zbiornik od 150l, przy kolektorach od 200 do 300l.

 

To tak na szybko.

 

Rapczyn a przyglądałeś się wymiennikowi? wprowadzili coś ciekawszego czy zostało to co było??

Dla mnie duży plus viessmana to sterownik vitotronic, ale pod względem budowy wymiennika to GB162 Buderusa nie ma w tej chwili chyba równych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów :) oraz Ciebie RAPczyn . Jak wielu z was , ja również stoje przed dylematem jaki kocioł wybrać , dlatego zwracam się do was drodzy forumowicze o poratowanie :D Jakie firmy polecacie ?? Ja osobiście skłaniam się ku kotle kondensacyjnym dwufunkcyjnym i teraz zaczyna się :D nie mam pojęcia który byłby dla mnie lepszy czy z osobnym zasobnikiem czy też wbudowanym? przeczytałem wiele postow i mam wrażenie że zamist wiedzieć dokładnie co chce i co mi odpowiada mam dziwne wrażenie że jest dokładnie na odwrót, jeden wielki metlik. Nie ukrywam jestem laikiem w tym temacie. Rabczyn czy mógł byś doradzic mi jaka moc powinien mieć taki kocioł żebym nie musiał się martwić o ciepła wodę że np mi zabraknie? Jeżeli chodzi o firmy to skałniam się do firmy valliant ponieważ jest serwis u mnie w mieście więc sprawa serwisu rozwiazana :) W domu planuje podlogówke 135m2 + 7 grzejników . Punktów poboru wody będzie 7. Liczba osób 2 dorosłych + 2 dzieci, narazie jedno ale kolejne w planie ;-). Dom wymórowany z pustaka ceramicznego porothon Robena 25cm na to przyjdzie 15cm styropianu grafitowego. Okna firmy avante 6komorowe , pakiet 3 szybowy ,szyba UG 0,5. Pozostałe dane domu: Powierzchnia zabudowy 181m2, powierzchnia uzytkowa 146m2, kubatura netto 443,3m3 , dlugosc calego budynku 16,36m, szerokosc 12,73m, wysokosc 7,47m(bez komina). Jeżeli chodzi o pieniądze to chciałbym naprawde jakiś porzadny sytem , moge nawet przeznaczyc z 20tys na całą instalacje. W załaczniku rzut ogólny mojego domu. To narazie tyle :D troszke tych pytań było mam nadzieje że sie nie zrazicie, ale kogo jak nie was mam spytać żeby rozwiać swoje watpliwości. Bardzo dziękuje wszystkim.

 

Pozdrawiam

 

Witam!

 

Przepraszam że nie na temat ale wg. jakiego projektu budujesz? Całkiem sympatyczny parterowy domek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam moze cos doradzicie ba kazdy mowi co innego ;/ niestety ,

domek okolo 230m2 z poddaszem uzytkowym , mieszkac bedzie 4 osoby w tym 2 dzieci ,po obliczeniech zapotrzebowanie wynosi EU=34,32 wiec calkiem malo i jaki piec doradzacie podlogowka bedzie w 3 lazienkach i +na dole okolo 30m2 i grezjniki w pokojach cos w miare dobrego ale nie kosmicznie drogiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poniewaz stoję przed wymianą pieca na docelowy chciałbym prosić o pomoc w wyborze i ewentualne sugestie.

 

Dom parterowy z poddaszem - powierzchnia ogrzewana - 125m2 + 45m2. Dom nowy dobrze ocieplony

Ogrzewanie kombinowane (mój błąd):

  • parter podłogówka na 65m2 + grzejniki w 3 sypialniach
  • poddasze - grzejniki

 

Obecnie instalacje rozdzielone od siebie (rozdzielacze, pompy i mieszacz do podłogówki). Brak solarów i GWC i pompy ciepła.

 

2 łazienki (wanna 0,4m3 i w drugiej prysznic z wydajnością max 20l/min) nie pytajcie :rolleyes:

Punkty poboru ciepłej wody to:

  • kuchnia - 20m od pieca (licząc po rurze) - bardzo małe zurzycie ciepłej więc w sumie bez znaczenia
  • 1 łazienka - 6m
  • 2 łazienka - 10m

 

2 dorosłe osoby + plankton (goście lub osoby dłużej przebywające). Bytność w domu: rano 1h + wieczory.po 18

 

Kotłownia przygotowana (m.in.komin) na piec kondensacyjny + gaz ziemny. Zmieści się piec stojący tzw. lodówka lub wiszący.

Obecnie piec olejowy viessmann (vitorond 222 z automatyką na 2 obiegi).

 

No i teraz co wybrać (kondensacyjny) i jak skonfigurować.

- jedno czy dwu funkcyjny

- jakiej marki i model (czujnik pokojowy + pogodówka)

Budżet na piec i modernizację kotłowni 10-20k w zależności od stosunku cena do jakości.

 

Dodatkowo czy warto połaczyć obieg grzejników i podłogówki w kotłowni (np. oddzielne mieszacze na jednym wyjściu z pieca) i grzać razem z temp. zasilania podłogówki i grzejników powiedzmy <40stopni czy pozostawić odzielnie tak jak teraz (dwa wydzielone obiegi sterowane elektronicznie).

 

Dzięki za pomoc,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie stoję przed dylematem wyboru pieca do mieszkania 55 m2. Obecnie jest to piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, znajduje się on w kuchni połączonej z salonem,problem taki, że jak się załącza i chodzi to jest dość głośny (starym właścicielom podobno nie przeszkadzał hałas ). Myślę o wymianie tego pieca bo ma on już 11 lat i zakupu pieca z zamkniętą komorą spalania, jak najcichszy i dodatkowo chcę go schować w szafkę kuchenną aby zminimalizować hałas. Czy moglibyście mi powiedzieć który będzie najcichszy? czytałem że dość dobry, bardzo cichy i stosunkowo tani to beretta quadra 24 kw turbo. Czytałem, że niby piece kondensacyjne są jeszcze cichsze, tak że prawie ich nie słychać jak chodzą? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

na wiosnę zamierzam wykonać instalację c.o. w moim domu. tak jak większość forumowiczów szukam dobrego kotła oraz porady fachowców. otóż mój dom to tzw. wielorodzinny (2 rodziny - a właściwie rodzina moja 2+2 i teściowa z drugą córką) powierzchnia ponad 200 m2 co na poziom daje jakieś około 110 m2. dom wybudowany z bloczków styropianowych z rdzeniem betonowym. moje niewiadome związane są z kosztami (chcę uniknąć 2 kotłów, 2 liczników, itp.) i dotyczą pytań:

- czy kocioł 24 kW wystarczy na taki dom? (ogrzewanie z docelowym przełączeniem na ciepłą wodę)

- w tej chwili mam dla 2 mieszkań 2 bojlery elektryczne, czy można je włączyć w układ i zrobić z nich "zasobniki c.w.u.?

- czy w przypadku zakupu kotła dwu-funkcyjnego z zasobnikiem mogę "rozdzielić" układ i wykorzystywać kocioł na pietrze do c.o i c.w.u a na parterze postawić zasobnik i z niego podawać c.w.u.?

- tak jak wspomniałem chcę obniżyć koszty i oblecieć chatę z 1 kotłem ale nie bardzo wiem jak rozliczyć parter? myślałem o liczniku ciepła lub podzielnikach? nie wiem tylko czy jest jakiś współczynnik który pozwoli mi przeliczenie pobranej energii cieplnej na zużycie gazu?

- o co chodzi z instalacją niskotemperaturową? bo namawiają mnie na kondensat tylko pytanie moje jest takie czy system niskotemp. jest jakoś inaczej rozliczany (koszty zakupu) czy to standard instalacyjny tylko ktoś to fachowo nazwał?

z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poniewaz stoję przed wymianą pieca na docelowy chciałbym prosić o pomoc w wyborze i ewentualne sugestie.

 

Dom parterowy z poddaszem - powierzchnia ogrzewana - 125m2 + 45m2. Dom nowy dobrze ocieplony

Ogrzewanie kombinowane (mój błąd):

  • parter podłogówka na 65m2 + grzejniki w 3 sypialniach
  • poddasze - grzejniki

 

Obecnie instalacje rozdzielone od siebie (rozdzielacze, pompy i mieszacz do podłogówki). Brak solarów i GWC i pompy ciepła.

 

2 łazienki (wanna 0,4m3 i w drugiej prysznic z wydajnością max 20l/min) nie pytajcie :rolleyes:

Punkty poboru ciepłej wody to:

  • kuchnia - 20m od pieca (licząc po rurze) - bardzo małe zurzycie ciepłej więc w sumie bez znaczenia
  • 1 łazienka - 6m
  • 2 łazienka - 10m

 

2 dorosłe osoby + plankton (goście lub osoby dłużej przebywające). Bytność w domu: rano 1h + wieczory.po 18

 

Kotłownia przygotowana (m.in.komin) na piec kondensacyjny + gaz ziemny. Zmieści się piec stojący tzw. lodówka lub wiszący.

Obecnie piec olejowy viessmann (vitorond 222 z automatyką na 2 obiegi).

 

No i teraz co wybrać (kondensacyjny) i jak skonfigurować.

- jedno czy dwu funkcyjny

- jakiej marki i model (czujnik pokojowy + pogodówka)

Budżet na piec i modernizację kotłowni 10-20k w zależności od stosunku cena do jakości.

 

Dodatkowo czy warto połaczyć obieg grzejników i podłogówki w kotłowni (np. oddzielne mieszacze na jednym wyjściu z pieca) i grzać razem z temp. zasilania podłogówki i grzejników powiedzmy <40stopni czy pozostawić odzielnie tak jak teraz (dwa wydzielone obiegi sterowane elektronicznie).

 

Dzięki za pomoc,

Paweł

 

Jakie było roczne zużycie oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie było roczne zużycie oleju?

 

To trochę trudno policzyć, a raczej wynik będzie względny.

 

Grzanie zaczeło się pod koniec lutego (budynek z zamarzniętymi tynkami do -6; na zewnątrz -20). Od razu na 21 stopni grzanie, od maja + CWU (2 osoby). Piec wyregulowany i wyczyszczony dopiero w listopadzie.

 

Do dzisiaj poszło: 100 (w zbiorniku jak kupiłem) + 3 x 500 litrów (zawsze liczyłem że bede miał już gaz) - obecnie w zbiorniku jest 300l => około 1300 litrów. Średnio na miesiąc 130 litrów czyli 530 zł - w tym rozmrożenie budynku i pierwsze ogrzanie.

 

Z ważnych jeszcze rzeczy na to wpływających - budynek dobrze ocieplony, strop teriva jednak poddasze dopiero tydzień temu ociepliłem pierwszą warstwą.

 

Wg mnie jak na 12 letni piec olejowy i pierwszy sezon nie było źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy

 

Jestem na etapie wykonywania instalacji CO, powierzchnia do ogrzania 170m2 (jeden poziom). Jedno co wiem na pewno to to że kocił będzie jednofunkcyjny ze zbiornikiem, około 7 grzejników, łazienka, kuchnia, przedpokój ogrzewanie podłogowe. Początkowo (bądź ostatecznie) wybór padł na Viessmann Vitodens 222-F 19 kW, cena trochę mnie ciśnie i rozglądam się za alternatywą ale od przeglądania zrobiło mi się ciemniej niż jaśniej wiec proszę Was o pomoc. Zaznaczam że nie musi to być taki kompakt jak w/w model. Jeśli ma ktoś pomysł na kocioł innej firmy który by się nadał to proszę o odpowiedź

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem tutaj chyba pierwszy raz, gdyż nie lubię gazu. Teraz siedze w PC. Ale, czasem nie wybiera się to co się lubi itd....

 

Z kilku postów jednoznacznie moge powiedzieć, najpierw trzeba zrobić KONIECZNIE OZC. Dobieranie pieca na pałę to nie najlepszy pomysł.

NA forum OZC robią Asolt i Foczki, na pewno jest jeszcze ktoś ale innych nie znam. Można tez zrobić samemu ale to dużo zabawy a koszt niski, ok m30-500zł.

 

teraz o mnie, mam gaz za płotem ale jakos sie nie kwapiłem. Ale wstępne wyceny pomp mnie trochę ochłodziły. Więc rozważam alternatywę.

Potrzebuje kotła kondensacyjnego z zamknięta komora i zasobnikiem. Spokojnie wystarczy 21KW, byle tylko miał płynna regulację mocy.

No i podłogówka w całym domu.

U mnie OZC wyszło na poziomie 10kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...