Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie prosiłbym jednak większe konkrety turbo czy kondensat w moim przypadku opisanym 3 posty wyżej. Komin mam więc dochodzi tylko sam wkład a wole i tak przez komin niż ścianę żeby mi przy oknie coś nie parowało. Może jakieś konkretne modele i ceny no i bardziej rzeczowe odpowiedzi na moje wątpliwości. Jestem laikiem tak więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosiłbym jednak większe konkrety turbo czy kondensat w moim przypadku opisanym 3 posty wyżej. Komin mam więc dochodzi tylko sam wkład a wole i tak przez komin niż ścianę żeby mi przy oknie coś nie parowało. Może jakieś konkretne modele i ceny no i bardziej rzeczowe odpowiedzi na moje wątpliwości. Jestem laikiem tak więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.

 

Mogę mówić tylko w swoim imieniu, nie jestem instalatorem. Ja bym brał kondensacyjny. Turbo to jednak jakiś półśrodek. Ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosiłbym jednak większe konkrety turbo czy kondensat w moim przypadku opisanym 3 posty wyżej. Komin mam więc dochodzi tylko sam wkład a wole i tak przez komin niż ścianę żeby mi przy oknie coś nie parowało. Może jakieś konkretne modele i ceny no i bardziej rzeczowe odpowiedzi na moje wątpliwości. Jestem laikiem tak więc liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób.

 

Żebyś świadomie podjął decyzję musisz policzyć ile drożej zapłacisz za grzejniki oraz dodać różnicę w koszcie przeglądów kondensata (przypuszczam, że min. 100 zł/rocznie więcej to kosztuje niż turbo). Oszczędność, raczej bliżej 300-400 zł rocznie, przy kondensacie chyba tego nie zniweluje tym bardziej, że będzie droższy niż turbo.

Według mnie poszukaj najtańszy kocioł turbo z łatwą dostępnością do serwisu i będziesz zadowolony.

 

PS. Jak sam bylem na etapie wyboru to przyglądałem się poważnie SaunierDuval z wbudowanym zasobnikiem (turbo nie kondensat) nawet byłem w centrum serwisowym pomacać i posłuchać czy nie za głośny. Wybrałem ostatecznie Junkersa Cerapur Smart (kondensat) bo mam więcej podłogówki i nie mieścił się tam gdzie miał być zamontowany.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią odyseuszka odnośnie wyboru kotła dla bog21 - byłem w sytuacji w której kilku użytkowników od razu skreśliło sens kupna kotła kondensacyjnego do mojego domu i już istniejącej instalacji, a po kilku tygodniach użytkowania właśnie kotła kondensacyjnego muszę przyznać, że dobrze zrobiłem zakładając kondensat... Po nowym roku opiszę dokładnie jak sprawuje się kocioł (Buderus GB072 20kW 1F), ile metrów ogrzewa i do jakich temperatur, jakie mam zużycie itd.; mam nadzieję, że wielu osobom które stoją przed dylematem wyboru kotła się to przyda ;)

PS. Co do przeglądów kotła i rzekomo większych kosztów przeglądów kondensatu, to mój instalator powiedział, że cena będzie taka sama jak przy zwykłym kotle gazowym, chyba że będzie coś nie tak, to wtedy 50zł więcej skasuje (standardowo bierze 150zł; serwisant Buderusa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dla kogoś kryterium wyboru jest okres zwrotu ceny kondensata w porównaniu do ceny kotła turbo to w przypadku tak niedużej powierzchni jak bog21 to nawet nie ma co liczyć, że zwróci się kondensat poniżej 8 lat.

Im większa powierzchnia domu tym kondensat jest pod względem opłacalności lepszym wyborem.

Patrząc u siebie na realne rachunki zużycia gazu a nie teoretyczne wyliczenia to oszczędności na kondensacie wyniosły by mnie max 500-600 zł na sezon. Mam powierzchnię 250m2, a w przypadku mniejszej powierzchni i lepiej izolowanego domu różnica byłaby dużo mniejsza, myślę że wręcz znikoma.

 

Mam osobiście turbo Saunier Duval ISOTWIN z wbudowanymi 2 zasobnikami i dla mnie jego główne zalety to:

- spory zakres modulacji 4 -24kW, mało pieców ma niższą dolną moc a jest to ważne dla taktowania i trwałości,

- podoba mi się rozwiązanie systemu wbudowanych zasobników na wodę - ekonomiczniej jest trzymać w gotowości 40 litrów niż 120/150L tym bardziej, że po długim prysznicu praktycznie natychmiast następna osoba może brać prysznic bez straty na temperaturze wody.

W przypadku osobnych zasobników nie miałem do czynienia ale wydaje mi się, że po długim prysznicu trzeba z 20-30 minut poczekać aż woda się ponownie zagrzeje do sensownej temperatury.

 

Natomiast wydaje mi się, że do zasilania podłogówki bezpośrednio bez żadnych mieszaczy kondensat nadaje się idealnie. Dla kotłów turbo minimalna możliwa temperatura zasilania to 38 stopni a to za dużo dla podłogówki, dla kondensata z kolei niższa temperatura zasilania nie jest szkodliwa.

 

Z kolei w przypadku zasilania grzejników wydaje mi się, że ekonomiczniej wychodzi kocioł turbo - o ile oczywiście przewymiaruje się grzejniki do 55/45.

Dla mnie przypadek Bog21 to również 50/50 :)

Powiem tak, zanim kupiłem turbo mocno rozważałem kondensat (ten sam kocioł SD Isotwin ale w wersji Condens) ale ostatecznie finansowo wziął górę turbo i jak na razie nie żałuję.

 

 

P.S. Aha zapomniałem dodać, że różnica w cenie kotłów, które ja brałem pod uwagę to było Turbo 4.5 tys. a kondensat 8 tys. Więc ja tymi cenami się kierowałem przy wyborze.

Gdyby brać jakieś najtańsze kondensaty to już chyba za coś koło 3 tysi można coś znaleźć, Wtedy turbo nie ma szans.

Ale mi bardzo spodobał się kompaktowy kocioł niż jeszcze dodatkowo 150 litrów baniaka.

Edytowane przez tomx_krk
dopisek P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie proszę o pomoc w wyborze pieca CO i CWU dla domu o poniższych parametrach :

 

Powierzchnia użytkowa budynku 182 m2 ( w tym 18 m2 garaż + 3 m2 kotłownia),

Kubatura 658 m3

wskaźnik zwartości budynku A/Ve 0,41/m

Bliźniak zbudowany w technologii tradycyjnej 2-kondygnacyjny plus poddasze

Użytkowników 3

Ściany zewnętrzne z pustaków Porotherm 25P+W Łężany kl.15, grubości 25cm, ocieplone styropianem 12cm. .

Zgodnie ze świadectwem charakterystyki energetycznej zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi 123 Kwh(m2rok), energię końcową 60,5 Kwh(m2rok). Dom posiada ściany o współczynniku przenikania U=0,25W/m2K, podłoga na gruncie U=0,41W/m2K, okna zewnętrzne o współ. przenikania U=1,8W/m2K, dach U=0,21 W/m2K.

Instalacja ogrzewania:Kocioł gazowy kondensacyjny do 50 kW(70/55C). ---Po zapoznaniu się z FM wiem, że ta wartość to jakiś kosmos dla takiego domu.

Ogrzewanie wodne z grzejnikami członowymi lub płytowymi (brak podłogówki). .Bufor w systemie grzewczym o parametrach 55/45C wewnątrz osłony termicznej budynku o sprawności akumulacji nHs=0,95

Wentylacja grawitacyjna

Instalacja przygotowania ciepłej wody użytkowej:Kocioł gazowy dwufunkcyjny (ogrzewanie i ciepła woda) o sprawności wytwarzania nW,g=0,88. centralne przygotowanie CWU, instalacja bez obiegów cyrkulacyjnych. zasobnik w standardzie budynku niskoenergetycznego.

 

Niestety nie wiem na ile rzetelnie została wykonana charakterystyka energetyczna.Zrobiłam podejście do Audytora OZC jednak mimo ogromnych chęci mnie to przerosło.

Serdecznie proszę o pomoc w wyborze konkretnego modelu. Przewertowałam ten wątek jednak przy takiej ilości informacji nie potrafię wyłonić dla siebie najlepszej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również chciałbym prosić o poradę w kwestii kotła i zasobnika bo męczę ten temat od dawna i czas wreszcie kupić co trzeba i zapomnieć:) Mieszkanie ma około 200 metrów. Znajduje się w starej kamienicy, świeżo po dociepleniu (przynajmniej w większej części bo front był nie do ruszenia ze względu na konserwatora zabytków). Ogrzewanie w mieszkaniu jest grzejnikowe i dwie niewielkie pętle podłogówki w łazienkach. Większa część (około 150 metrów) znajduje się nad ogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo nad nią znajdują się kolejne... z kolei 50 metrów jest nad nieogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo jest ostatnią kondygnacją (z dachem ocieplanym jeszcze za Rzeszy:) Zależy mi na cyrkulacji i możliwości jednoczesnego napełnienia wanny i korzystania z prysznica więc w grę wchodzi zasobnik.

 

Wstępnie przymierzam się do: Beretta Exclusive Green 25 R.S.I (ze względu na duży zakres modulacji i przystępną cenę) i do zasobnika Biawar Quatrro 150 l (W - E 150.74 Klasa A) - zastanawiam się jeszcze nad 120l oferowanym przez Berettę (Idra Top 120) ale nie mogę o nim znaleźć za dużo informacji... Co sądzicie o takim połączeniu? Macie jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy

 

Jestem na etapie wykonywania instalacji CO, powierzchnia do ogrzania 170m2 (jeden poziom). Jedno co wiem na pewno to to że kocił będzie jednofunkcyjny ze zbiornikiem, około 7 grzejników, łazienka, kuchnia, przedpokój ogrzewanie podłogowe. Początkowo (bądź ostatecznie) wybór padł na Viessmann Vitodens 222-F 19 kW, cena trochę mnie ciśnie i rozglądam się za alternatywą ale od przeglądania zrobiło mi się ciemniej niż jaśniej wiec proszę Was o pomoc. Zaznaczam że nie musi to być taki kompakt jak w/w model. Jeśli ma ktoś pomysł na kocioł innej firmy który by się nadał to proszę o odpowiedź

 

Pozdrawiam

 

Od ostatniego czasu zacząłem zawężać grono pieców które mógłbym sobie zainstalować, na mojego posta dostałem jedną odpowiedź abym zainteresował się modelem INNOVENS MCA, natomiast wybory padają bardziej na Immergas VICTRIX 24 kW ECO PLUS 100 bądź De Dietrich MCR3 24/28 BW 100. Teraz moja prośba do Was w którą firmę lepiej pójść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również chciałbym prosić o poradę w kwestii kotła i zasobnika bo męczę ten temat od dawna i czas wreszcie kupić co trzeba i zapomnieć:) Mieszkanie ma około 200 metrów. Znajduje się w starej kamienicy, świeżo po dociepleniu (przynajmniej w większej części bo front był nie do ruszenia ze względu na konserwatora zabytków). Ogrzewanie w mieszkaniu jest grzejnikowe i dwie niewielkie pętle podłogówki w łazienkach. Większa część (około 150 metrów) znajduje się nad ogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo nad nią znajdują się kolejne... z kolei 50 metrów jest nad nieogrzewanymi mieszkaniami i dodatkowo jest ostatnią kondygnacją (z dachem ocieplanym jeszcze za Rzeszy:) Zależy mi na cyrkulacji i możliwości jednoczesnego napełnienia wanny i korzystania z prysznica więc w grę wchodzi zasobnik.

 

Wstępnie przymierzam się do: Beretta Exclusive Green 25 R.S.I (ze względu na duży zakres modulacji i przystępną cenę) i do zasobnika Biawar Quatrro 150 l (W - E 150.74 Klasa A) - zastanawiam się jeszcze nad 120l oferowanym przez Berettę (Idra Top 120) ale nie mogę o nim znaleźć za dużo informacji... Co sądzicie o takim połączeniu? Macie jakieś inne propozycje?

 

To jest bardzo fajny kociołek CGW Wolf.

Mam go kilka sztuk pomontowanych - nawet wśród rodziny :)

I nie mam przy nich żadnych problemów serwisowych :)

Poniżej masz linka do strony porducenta :)

 

http://www.wolf-heiztechnik.de/pl/pkp/produkte/heiztechnik/gas/gasbrennwert/cgs-cgw.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czyli rozumiem że to kiepsko?

 

bo rozważam ten piec immergasa oraz junkers cerapur smart 14KW. Podpowiedz mi ktory z tych dwoch będzie lepszym wyborem (cenowo są podobne) i jaki zbiornik na ciepla wode do nich oraz automatykę? " - moje wcześniej zadane pytanie

 

 

a wracając Panowie do mojego pytanie to który Waszym zdaniem piec będzie lepszy. Cenowo wychodzą podobnie. Na korzyść Immergasa jest modulacja, ale za to ma ciut niższą sprawność cieplną.

Edytowane przez jaremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo fajny kociołek CGW Wolf.

Mam go kilka sztuk pomontowanych - nawet wśród rodziny :)

I nie mam przy nich żadnych problemów serwisowych :)

Poniżej masz linka do strony porducenta :)

 

http://www.wolf-heiztechnik.de/pl/pkp/produkte/heiztechnik/gas/gasbrennwert/cgs-cgw.html

 

Nie mogę niestety nigdzie znaleźć ceny Wolfa CGS albo CGW. Ile ona mniej więcej wynosi?

 

Z minusów widzę słaby zakres modulacji (od 7,1 przy kotłach o mocy 24,8 ) choć z drugiej strony aż 5 lat gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pieca 2 funkcyjnego Buderus i jestem bardzo zadowolona mamy go już długo około 8 lat, jest rok rocznie serwisowany, ogrzewa powierzchnie 100m mieszkania, piec dotąd się nie popsuł, nie miał żadnych usterek. To żetelna firma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...