Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie znam Immergas`a, zmusiłeś mnie do wejścia na ich stronę,

i być może nie czy to będzie już całość kosztów,

 

w ogóle mają takie jakieś dziwne rozwiązania,

stosując ten rozdzielacz strefowy masz w układzie zamiast dwóch, trzy pompy,

pompę kotła, pompę co i pompę podłogówki,

dla mnie to rozwiązanie niezbyt racjonalne,

ale, być może czegoś nie wiem,

 

można to zrobić taniej, ale kombinując,

jeżeli chcesz fabryczne rozwiązania to trzeba płacić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja mam kiepskie doswiadczenie z Acv jesli chodzi o serwis i dostepnosc czesci......

Odnosnie podniecania sie modulacja immergasa - to jakos nikt nie patrzy na sprawnosc tego kotla przy okreslonych temperaturach, ktora nie jest taka rewelacyjna.

Kolejna sprawa to owe taktowanie - czy ktos porownywal z jaka moca startuja kotly danych producentow? i jak duzy wplyw na oszczednosc w zuzyciu paliwa bedzie miala modulacja pieca od 4 lub 6kw??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i nie wiem, jak na podstawie OZC dobrać moc kotła? Ktoś kilka stron wcześniej pisał, żeby dodać do siebie straty przez przenikanie i na wentylację i podzielić przez 25? Tak się to robi? Bo mnie wtedy wychodzi 158,52 W :eek:

A co Wam mówi: Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 49 kWh/m2*rok?

W projekcie mam moc kotła 12kW łącznie z cwu z zasobnikiem 150l. Czy taki wystarcza dla 4 osób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilam dzisiaj do hydraulika, ktory robil mi wycene z zapytaniem jaki kociol potrzebuje (kW) a on mi mowi ze 24kW. Wedlug moich obliczen to ja potrzebuje 12 kW. I kto ma racje? Pytam dlaczego az 24 a on mi mowi ze zapotrzebowanie na ciepla wode itp. Jakis magik?

 

Ty potrzebujesz duzo mniej niż 12 kW, ale nie ma mniejszych kotłów niz 12 kW i taki trzeba zainstalowac. Co do cwu, jezeli mamy zasobnik to wystarczy pomnozyc ilość osób razy 0,25 kW i dodać to projektowego obciązenia cieplnego uzyskanego z ozc i mamy moc całkowitą jaką powinien posiadać dobierany kocioł. A hydraulik to faktycznie jakis magik.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i nie wiem, jak na podstawie OZC dobrać moc kotła? Ktoś kilka stron wcześniej pisał, żeby dodać do siebie straty przez przenikanie i na wentylację i podzielić przez 25? Tak się to robi? Bo mnie wtedy wychodzi 158,52 W :eek:

A co Wam mówi: Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 49 kWh/m2*rok?

W projekcie mam moc kotła 12kW łącznie z cwu z zasobnikiem 150l. Czy taki wystarcza dla 4 osób?

 

Mając obliczenia ozc podane jest w nich projektowe obciązenie cieplne budynku czyli suma strat dla temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej.

Dzielenie przez 25, skąd niektórzy biora takie wzory?

To czy te 12 kW wystarczy uzaleznione jest od izolacji termicznej budynku. We zdecydowanej wiekszosci przypadków ta moc jest wystarczająca. Zasobnik 105 l troche za mały dla 4 osób, Pomyśl o 200 lub 250 l.

Wskaznik zapotrzebowania na ciepło pokazuje jak duzo energii jest konieczne w sezonie grzewczym do utrzymania załozonej temp wewn. w budynku (20 oC, 24 oC w łazienkach),

gdy przemnozymy to przez powierzchnię ogrzewaną to otrzymamy całkowite zapotrzebowanie na ciepło bez uzwglednienia sprawności i rodzaju układu grzewczego i bez zapotrzebowania cwu. Powuższe odnosi sie wyłacznie do wyników obliczen ozc.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden gościu upraszał i liczył ile m2 domu razy 100 . Czyli np 120 m2 x 100 = 12 kW

 

Jak mozna mieszac projektowe obciazenie cieplne budynku z zapotrzebowaniem na ciepło, to dwie rózne rzeczy. Skąd wziął te 100 W nie wiem.

Ale to apteka od tego sie nie umiera, a ze instalacja drozej kosztuje to niech sie martwi inwestor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając obliczenia ozc podane jest w nich projektowe obciązenie cieplne budynku czyli suma strat dla temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej.

Dzielenie przez 25, skąd niektórzy biora takie wzory?

To czy te 12 kW wystarczy uzaleznione jest od izolacji termicznej budynku. We zdecydowanej wiekszosci przypadków ta moc jest wystarczająca. Zasobnik 105 l troche za mały dla 4 osób, Pomyśl o 200 lub 250 l.

Wskaznik zapotrzebowania na ciepło pokazuje jak duzo energii jest konieczne w sezonie grzewczym do utrzymania załozonej temp wewn. w budynku (20 oC, 24 oC w łazienkach),

gdy przemnozymy to przez powierzchnię ogrzewaną to otrzymamy całkowite zapotrzebowanie na ciepło bez uzwglednienia sprawności i rodzaju układu grzewczego i bez zapotrzebowania cwu. Powuższe odnosi sie wyłacznie do wyników obliczen ozc.

 

 

 

O.K. to u mnie wychodzi 6098 kWh/rok

plus 0,25 kW * 4 osoby=1 kW

 

Wnioskuję , że teoreyczne wystarczyłby kocioł o mocy 7kW. Czy dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. to u mnie wychodzi 6098 kWh/rok

plus 0,25 kW * 4 osoby=1 kW

 

Wnioskuję , że teoreyczne wystarczyłby kocioł o mocy 7kW. Czy dobrze?

 

Teoretycznie tak, ale trzeba załozyc ze ocieplenie moze miec pewne niedoróbki wykonawcze, ze mogą być temp niższe niż obliczeniowa itd.

Praktycznie nie są dostepne jeszcze kotły o takich mocach i dlatego i tak musimy zainstalować 12 kW. Co w zasadzie konczy dywagacje na temat doboru kotła dla takich mocy strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozna mieszac projektowe obciazenie cieplne budynku z zapotrzebowaniem na ciepło, to dwie rózne rzeczy. Skąd wziął te 100 W nie wiem.

Ale to apteka od tego sie nie umiera, a ze instalacja drozej kosztuje to niech sie martwi inwestor.

 

No to się pogubiłem :/

 

A czy obciążenie cieplne budynku nie jest przypadkiem równe zapotrzebowaniu na ciepło?

Przecież do obliczenia obu tych wartości korzystamy z temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej i temperatury jaką chcemy mieć w domu (20 oC, 24 oC w łazienkach).

 

Czyli inaczej, zapotrzebowanie na ciepło powinno pokrywać straty (czyli obciążenie) cieplne budynku.

 

Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu?

Dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się pogubiłem :/

 

A czy obciążenie cieplne budynku nie jest przypadkiem równe zapotrzebowaniu na ciepło?

Przecież do obliczenia obu tych wartości korzystamy z temp zewn. obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej i temperatury jaką chcemy mieć w domu (20 oC, 24 oC w łazienkach).

 

Czyli inaczej, zapotrzebowanie na ciepło powinno pokrywać straty (czyli obciążenie) cieplne budynku.

 

Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu?

Dzięki i pozdro

 

I wcale sie nie dziwie ze sie pogubiłeś. Projektowe obciązenie cieplne nie jest tozsame z zapotrzebowaniem na ciepło. To pierwsze podawane jest w W, kW i jest suma strat ciepła dla temp obliczeniowej zewn. To drugie podajemy w kWh i jest ilośc energi potrzebna na utrzymanie temp wenetrznych (20 oC, 24 łazienki) w okresie całego sezonu grzewczego (roku). Wyniki z ozc nie zawierają cwu i nie uwzgledniają sprawnosci systemu grzewczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja przed chwilą rozmawiałem z autoryzowanym sprzedawcą immergasa i gość z uporem maniaka wciska mi piec 24 kWh bo twierdzi że w moim przypadku najważniejsze jest grzanie Wody do mycia i tak duża moc musi być i basta. Nieważne że mówie mu iż mam obliczenia OZC (gość sie nawet przyznał że sam takie robi i do tego studiuje na polibudzie).

Dodam, że rozważam Immergasa Victrixa 12 kWh i Junkersa Ceraputa 14 Kwh. Jeśli możecie powiedzcie mi który wybrać. O OZC Asolt może coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...