Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zdecydowanie kocioł kondensacyjny

czym jest spowodowane Twoje zdecydowane tak na kondensata? czy ta kondensacja naprawde daje takie mega oszczednosci w ilosci zuzyego gazu? ogladalem ceny piecy i roznica miedzy zwyklym, a kondensatem to lekuchno 2 -3 tysiaki. A lepsze wynalazki z kondensacja np ACV to roznica rosnie w grube tysiaki.

kiedy sie to zwroci? zakladam, ze ten kondensat bedzie 15% sprawniejszy od zwyklego, ale czy bedzie bo czuje, ze jak z 10 wiecej wyciagnie to i tak sukces. ale to tylko moje niczym nie poparte odczucia bazujace na podstawach fizyki ze sredniej szkoly. śwagier za gaz (ogrzewanie chalupy + cwu, kuchenki brak) zaplacil 4,5 tysiaka - tyle mial za sezon 2011. Gdyby mial zwyly piec to zakladam, ze rachunki wzrosna o te +15%. Ale tez nie jestem do konca przekonany, ze sprawnosc pieca sie tak ladnie, liniowo przeklada na zuzycie. ale idac dalej tym tropem do tych 4500 doliczmy te 15% czyli 675zl czyli po ok 4 sezonach w teorii kondensat zacznie sie zwracac. ale dochodzi do tego jeszcze serwis. ile kosztuje roczny przeglad kondenata, a zwyklego? i co najwazniejsze jaka zywotnosc ma taki piec? 10 lat pozyje bez napraw?

ten model, ktory ma śwagier to bez komputera sie nie obejdzie. a jak juz sa zlaczki serwisowe, a serwisant ma laptopa to za stowke nie przyjedzie.

 

tez bede wybieral piec gazowy i powaznie sie zastanawiam nad kondensatem ale te niby oszczednosci mnie nie przekonuja. Jak Wy to liczycie? czy to po prostu fala - wszyscy mowia, ze lepsze to brac i nie zastanawiac sie dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Każdy musi zrobić indywidualne porównanie zysków i kosztów. Przegląd kondensata to minimum 250 zł, czyli jakieś 100 zł więcej niż zwykłego, ale też wiele osób nie robi, średnioroczna sprawność wyższa od zwykłego pewnie od 5 do 10% może 15% w zależności od instalacji i ustawień; jeden kupi kondensata za 3500 zł drugi chce za 15000, u jednego zapotrzebowanie to 3000m3 gazu u drugiego 800m3.

Sam mam kondensata przy stosunkowo małym domku (zużycie 1200m3 gazu/sezon) i według mnie przy dużym zapotrzebowaniu i tanim kotle może się opłacać bo oszczędności na poziomie 10% minus stałe koszty (przeglądy) i tak dają oszczędność która pokrywa wyższą cenę kotła, ale przy małym zapotrzebowaniu mocno bym się zastanowił. U mnie kondensat pozwala na utrzymanie się w W.2 co daje dodatkową oszczędność c.a. 300 zł, ale jakby nie to i miałbym zużycie na poziomie 1300 m3 to odejmując koszt corocznych przeglądów byłbym do przodu o jakieś 200 zł rocznie czyli dopiero po 8 latach zaczynam zyskiwać (wyższa cena kondensata) o ile się nie zepsuje w stopniu nie uzasadniającym naprawę, po czym po 10 latach trzeba myśleć o nowym.

Podstawa do świadomej decyzji to symulacja kosztów na cały zakładany czasookres użytkowania kotła i wtedy ładnie wychodzi potencjalny zysk jeżeli założy się, że oba urządzenia są bezawaryjne, ponieważ jednak wszystko się psuje to ten element można pominąć, choć im niższa cena początkowa to zwykle koszty naprawy niższe.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie liczyłem,

ale pomijając to że:

w każdym przypadku jest konstrukcją nowszą,

w każdym przypadku jest urządzeniem wykonanym z lepszych, trwalszych materiałów,

w każdym przypadku przynosi wymierne korzyści, co najmniej 15%

w każdym przypadku przy założeniu prawidłowej konserwacji jest urządzeniem które zawsze posiada optymalne warunki spalania,

nie powoduje wychłodzenia kotłowni, przy kotle atmosferycznym z kotłowni jest pobierane na spalenie 1 m3 gazu, 10 m3 powietrza,

o korzyściach dla środowiska nie wspomnę, bo to przecież u większości inwestorów nie jest argument

 

ponad to w chwili obecnej różnice pomiędzy kondensatami a pozostałymi kotłami nie są zabójcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie powierzchnia całkowita to 180m2 i mam kocioł gazowy Viessman'a. Moja decyzja była uwarunkowana przede wszystkim trwałością i tym, że firma, która mi go zakładała (R&K z z Łodzi) serwisuje kotły tej firmy. Nie było na razie takiej potrzeby, poza tym obsługa jest banalnie prosta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie roznica cen w przypadku serwisu w/w kotłow co najwyzej moze miec ona miejsce przy dodatkowej analizie spalin w przypadku kondensata ,co nie zmienia faktu ze w dzisiejszych czasach polecem tylko kondensaty , do marek bym sie nie rozpisywal raczej udane modele tymbardziej ze unifikacja podzespołow wszystkich producentow jest tak daleko posunieta ze automaty palnikowe oraz komory spalania czesto sa takie same roznica polega na producencie elektroniki bo i wentylatory tez sa tylko kilku firm... badz stylistyce,pewnie zaraz napadnie mnie 1000 przedstawicieli producentow danych firm udowadniajac ze ich produkt posiada kazdy element produkowany konkretnie dla danego typu kotla badz posiada specjalne wlasciwosci ktore sprawiaja ze jest lepszy od innych .........sa lepsze i gorsze konstrukcje tansze drozsze ale sadze ze tzw złoty srodek jest zawsze i tego radze sie trzymac Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszych czasach polecem tylko kondensaty

wiem, ze juz pytalem, wiem ze juz bylo na forum ale Twojego "za" chyba nie czytalem.

dlaczego tylko kondensat?

jak dla mnie ma jeden minus - nie moze chodzic w ukladzie otwartym. ja przynajmniej nie znalazlem modelu, ktory moze pracowac w ukladzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Trochę poczytałem sobie w internecie na ten temat i dalej wiem, że nic nie wiem. Zatem postanowiłem założyć temat ukierunkowany na moją sytuację i bardzo wdzięczny będę za podpowiedzi. Mianowicie:

 

- dom o powierzchni około 120 m2,

- parter i pierwsze piętro,

- ogrzewanie podłogowe na obu kondygnacjach,

- interesuje mnie piec z zamkniętą komorą spalania (przewidzianą kotłownię zagospodaruję sobie inaczej),

- gaz z sieci miejskiej,

- dodatkowo jest dom jest przystosowany do kominka z płaszczem wodnym,

- interesuje mnie oczywiście ogrzewanie pomieszczeń i wody.

 

Co brać kondensacyjny czy zwykły z zamkniętą komorą spalania ?

 

PS: Po całym tym czytaniu nie czaję jeszcze do końca różnicy jedno i dwu funkcyjny. Wiem, że chodzi o podgrzewanie wody ale nie czaję plusów i minusów każdej z opcji.

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam wielką prośbę w udzieleniu mi jak najszczerszej i dobrej rady. jestem na etapie wyboru projektu domu, ma on mieć ponad 300m2 chce wprowadzic ogrzewanie tylko ogrzewanie podłogowe. dom bedzie miał przybliżone standardy domu pasywnego. i moje pytanie tyczy sie wyboru kotła, pieca. chciałbym by opłaty za ogrzewanie nie były kosmiczne. nie jestem specjalistą a powiedziano mi ze te oto forum jest genialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w całym domu jest ogrzewanie podłogowe to tylko kondensat z odpowiednim sterownikiem dedykowanym do tego kotła + czujnik tem. zew. , rozdzielacze z siłownikami i termostaty w każdym pomieszczeniu ( inwestycja droga a eksploatacja tańsza). Zasobnik na CWU+ cyrkulacja to komfort użytkowania. Jeśli odbiorniki ciepłej wody są blisko kotła to można się skusić na 2-fun. ale komfort żaden, mały przepływ wody cieplej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam wielką prośbę w udzieleniu mi jak najszczerszej i dobrej rady. jestem na etapie wyboru projektu domu, ma on mieć ponad 300m2 chce wprowadzic ogrzewanie tylko ogrzewanie podłogowe. dom bedzie miał przybliżone standardy domu pasywnego. i moje pytanie tyczy sie wyboru kotła, pieca. chciałbym by opłaty za ogrzewanie nie były kosmiczne. nie jestem specjalistą a powiedziano mi ze te oto forum jest genialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...