Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witajcie.

im więcej czytam tym mniej wiem. generalnie stoję przed wyborem kotła gazowego. mam na tapecie 3 modele: Marlenkę dietrich MCR3, buderuskę GB072 i Immergaskę victrix. wszystkie mocne na 24 kW, wszystkie z zasobnikiem, wszystkie 1-o funkcyjne. nie wiem jak immergas ale GB072 i MCR3 to świezynki na rynku i tutaj jest mój problem. wszyscy namawiają mnie na nowe wypusty a ja chyba konserwa i jakoś boję się chorób wieku dziecięcego. ta ładna, ta bogata a ta mądra - którą wybrać? ewentualnie jeśli macie jakąś fajną kandydatkę którą ogarnę za 6000 z zasobnikiem? wg. znawców na 4 dorosłe i 2 dzieci (2 wanny, 2 łazienki i 2 prysznice) 120 literek ma styknąć, potem już był głos że 160 literek i znowu zagadka.

nie wiem czy nie łamię zasad forum ale moją prośbę motywuję:

z góry dzięki za pomoc.

 

 

polecam immergas 5 lat gwar., i duża modulacja mocy . ja mam 2f - 26 2I - 1 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do mocy to przyszło 3 fachowców. dostali projekt parteru i pietra z wyliczonymi metrażami i wydali wyrok 24kW. nie robiłem zapotrzebowania na ciepło bo ........ tak jak pisałem wyżej 4 dorosłe, 2 dzieci, 210 m2 - dwa mieszkania po 105 m2, dom postawiony z termomuru (pustaki styropianowe). niby mam kumpla co robi zapotrzebowanie ale jakoś mi nie po drodze.

z szybkich wyliczeń c.o na ten metraż wyszło mi 14,7 kW (210 m2 x 70 kW - takie zapotrzebowanie określa producent). jakie zapotrzebowanie na c.w.u? bladego pojęcia nie mam. od razu mówię że nie jestem nakręcony na te 24 kW. stąd pojawiło się mój post bo do końca nie jestem przekonany. majstry powiedzieli 24 to taki kocioł zakładałem. jeśli ogarnie ten metraż i tą wodę 20 kW jeszcze lepiej.

Edytowane przez troll13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie 1%...

A jak z serwisem tego howala?

 

Ps. Noc opisał Ci swoją sytuację ale nam wrażenie że nic z tego nie wyciągnąłeś. Napisał Ci że najchętniej jeszcze by ograniczył moc i tak już małego kotła, a Ty dalej pchasz się w moce min na poziomie 5KW.

pzdr

A pcham sie - a scislej rozwazam. I nie w minimalme na poziomie 5KW a maksymalne na poziomie 18KW (i tu na jedno wychodzi ale chyba rozumiesz moja motywacje?) bo mi odwagi brak na mniejszy kociol bez obliczen - moja chalupa nie bedzie ocieplona az tak jak u najwiekszych twardzieli na forum. A ty pendonx nie zgrywaj profesora bo jestes laik jak ja - wystarczy przejrzec twoje posty z ostatnich kilkunastu stron w tym watku :)

Asolt - ile bierzesz za OZC?

 

rafus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pcham sie - a scislej rozwazam. I nie w minimalme na poziomie 5KW a maksymalne na poziomie 18KW (i tu na jedno wychodzi ale chyba rozumiesz moja motywacje?)

Prawdę mówiąc to wcale nie rozumiem, ale i nie muszę.

 

bo mi odwagi brak na mniejszy kociol bez obliczen - moja chalupa nie bedzie ocieplona az tak jak u najwiekszych twardzieli na forum.

Kolaga Noc opisał Ci swoje doświadczenia z bardzo podobną chałupą... W wielu innych miejscach znajdziesz podobne opisy.

 

A ty pendonx nie zgrywaj profesora bo jestes laik jak ja - wystarczy przejrzec twoje posty z ostatnich kilkunastu stron w tym watku :)

Skoro tak odbierasz moje posty, to już się nie odzywam w Twojej sprawie.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to wcale nie rozumiem, ale i nie muszę.

 

 

Kolaga Noc opisał Ci swoje doświadczenia z bardzo podobną chałupą... W wielu innych miejscach znajdziesz podobne opisy.

 

 

Skoro tak odbierasz moje posty, to już się nie odzywam w Twojej sprawie.

Pozdro

Alez wyluzj Panie kolego - usmiech byl przy tym stwierdzeniu. Wesolych Swiat zycze bo to juz koncowka.

Bottom line - zamierzam zrobic OZC i podjac swiadoma decyzje.

pozdro

rafus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że taki kozak jestem to mimo, że userzy trąbią, że na ciepłą wodę Immergas 12kw styknie to wezmę raczej 24kw :)

A tak w ogóle to jestem po rozmowie z sąsiadem co od kilku lat używa dwufunkcyjnego Termeta za 2300. Dom duży ocieplony "tradycyjnie", na oko ok 180m2. 5 osób. Brak cyrkulacji ale wszystkie łazienki blisko kotłowni i mówi, że nie odczuwa dyskomfortu. To tak, żeby jeszcze bardziej namieszać... ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że taki kozak jestem to mimo, że userzy trąbią, że na ciepłą wodę Immergas 12kw styknie to wezmę raczej 24kw :)

A tak w ogóle to jestem po rozmowie z sąsiadem co od kilku lat używa dwufunkcyjnego Termeta za 2300. Dom duży ocieplony "tradycyjnie", na oko ok 180m2. 5 osób. Brak cyrkulacji ale wszystkie łazienki blisko kotłowni i mówi, że nie odczuwa dyskomfortu. To tak, żeby jeszcze bardziej namieszać... ;)

Pozdro

 

Ja właśnie rozważam taki piec 2f Termet turbo. Odbiorniki blisko, tylko kuchnia w większej odległości. "Dyskomfort" obecnie używanego Termeta mam taki, że gdy w łazience biorę prysznic i jednocześnie ktoś pobiera ciepłą wodę bliżej pieca, to prysznic dostaje chwilowo chłodniejszą wodę.Poza tym nie ma problemów z tym piecem, więc jestem zdecydowany na polski produkt. Ewentualnie jeszcze ww SD Ecotweens, bo ma te małe zasobniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaźdemu polecam zakup kotła z najbliższym serwisem tak najprosciej, potem dopiero cena, i na końcu wybór moc i 1f czy 2f,

 

każdy nowy projekt domu ma wyliczone zapotrzebowanie cieplne- to pierwsza podpowiedź, druga - PAMIĘTAĆ - modulacja mocy pieca

 

ja sam wybralem model i markę i narazie jestem zadowolony

 

ja mam 2f immergas - 1 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy ta moc minimalna o ktorej mowicie to moc ktorej bedziecie uzywac ? tzn. czy kiedykolwiek kocioł ustawi sie w tej mocy do ogrzewania ? to moze podpowiem NIGDY nie widzialem kotła pracujacego w mocy minimalnej zakresu modulacji .........poniewaz warunki projektowe zakładaja urzadzenia majace ogrzac dana powierzchnie , straty przez przegrody budowlane przy okreslonej temp zewnetrznej ...matko boska co do temperatur na podłogowce dany model ustawi sie na te 30 stopni i co ? czujnik pokojowy da sygnał do rozruchu i bedzie pierdział 4-5h z temp zasilania 30 stopni ? [zakładam ze brak pogodowki i krzywa grzewcza nie istnieje] To moze lepiej ustawic go na 38 stopni zeby dogrzał ta te owa podłoge w 1,5h ? to chyba EKONOMICZNE rozwiazanie;]

a i naj naj URZADZENIA DOBIERAMY Z NAJNIZSZA MOCA MAXYMALNA nie minimalna na boga

Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ktoś ma obliczoną moc źródła ciepła w wysokości 5 kW przy -20c ?

Wiesz, ile to będzie dla temperatury -2C, czyli średniej dla okresu grzewczego ?

Jak będzie pracował w takim domu kocioł o modulacji 6-24kW ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam piszesz ze bedzie mial obliczona moc 5kw przy minus 20 ;] to i sam sobie odpowiadasz chyba ;] i jak bedzie pracował? czy to pytanie merytoryczne czy po prostu chciales mnie rozbawic ;] dodam tez ze program OZC sluzy jedynie do szybkiego okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku i NIE JEST ZADNYM WYZNACZNIKIEM takowego ;] ale rady sprzedawcow urzadzen sa bezcenne ...........wiec skoro bijemy sie o te kW w gore lub doł to moze skoro program liczy na tzw oko to i dobor robimy na oko A KOCIOŁ I TAK USTAWI SIE srednio ........w polowie zakresu mocy gdyz tak został zaprojektowany Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty mnie rozbawiasz. Jeżeli OZC pokazuje 5kW przy -20c, to powiedz mi jak będzie pracował kocioł przy -2C, a jak przy 5C ?

Przecież wtedy wystarczy żródło ciepła o mocy 1,5-2kW.

Wiec po co 5-24kW ?

 

Nie widziałeś kotła pracującego z najmniejszą modulacją w takich warunkach ?

 

Nie rozumiem tej wstawki o sprzedawcach urządzeń... Przecież to im zależy by sprzedać większy, droższy kocioł/pompę.

 

Twoją opinię o OZC pominę milczeniem, bo opinie inwestorów, którzy już wybudowali trochę zadają kłam tej teorii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że taki kozak jestem to mimo, że userzy trąbią, że na ciepłą wodę Immergas 12kw styknie to wezmę raczej 24kw :)

A tak w ogóle to jestem po rozmowie z sąsiadem co od kilku lat używa dwufunkcyjnego Termeta za 2300. Dom duży ocieplony "tradycyjnie", na oko ok 180m2. 5 osób. Brak cyrkulacji ale wszystkie łazienki blisko kotłowni i mówi, że nie odczuwa dyskomfortu. To tak, żeby jeszcze bardziej namieszać... ;)

Pozdro

 

Aby domieszać do Pendronx'a - mam 2f immergas, jedyny dyskomfort - odczekać aż zleci zimna woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.matko boska co do temperatur na podłogowce dany model ustawi sie na te 30 stopni i co ? czujnik pokojowy da sygnał do rozruchu i bedzie pierdział 4-5h z temp zasilania 30 stopni ? [zakładam ze brak pogodowki i krzywa grzewcza nie istnieje] To moze lepiej ustawic go na 38 stopni zeby dogrzał ta te owa podłoge w 1,5h ? to chyba EKONOMICZNE rozwiazanie;]

 

Akurat, o ile przy temperaturze zasilania 30 , czy 38 stopni nie występuje jakaś zasadnicza różnica w sprawności, to dogrzanie do wymaganej temperatury pomoeszczenia pochłonie tyle samo gazu.

Róznica jest taka, że jeżeli po np 4 godzinach temperatura pomieszczenia obniży się, to w jednym przypadku kocioł wlączy się i będzie znów pracował 4 h, a w drugim znów tylko 1,5h.

Więc, ile będzie takich cykli przy jednej i drugiej temperaturze zasilania ?

Który kocioł będzie miał więcej załączeń na dobę ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czytasz pierwszego postu ? i wnioskow jak widze, napisałem ze urzadzenia dobieramy z maxymalna ich moca potrzebna do ogrzania naszego budynku!!!, wiec te twoje 5 kW to maxymalna moc POTRZEBNA DO OGRZANIA TAKOWEGO, dalej nie wiesz chyba o czym piszesz jesli jestes instalatorem badz hydraulikiem to wspolczuje znastwa tematu pozdrawiam i dopisze ze nie widzialem urzadzenia pracujacego z moca minimalna zakresu modulacji o ile wiesz co pisze ...........z doswiadczenia napisze ze roznica w ilosci załaczen jest zadna badz minimalna czas pracy kotła jest inny tak jak zuzycie gazu na korzysc wyzszej temperatury zasilania ,oczywista nie piszemy o temp punktu rosy kiedy sprawnosc kotła kondensacyjnego maleje........ Teraz ja ci zadam pytanie ile czasu potrzebuje kocioł zeby przy temp zewnetrznej -20 st. zagrzac podłoge zakładajac ze na zasileniu z tego kotła wychodzi 30 st C ? czy bedzie chodził 24h/d czy zagrzeje to w okreslonym czasie?No i naj naj po co producent stosuje krzywa grzewcza i od czego jest pogodowka ?oraz jak sie to ma do palnika i modulacji ?a moze inaczej czy producent stosuje ten sam palnik do wielu komor spalania ? Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...