Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ne wiem ,jakie są Twoje doświadczenia, ale jeżeli piszesz, że różnica w ilości zalączeń kotla pracującego po 1,5 h a tym pracującym po 4h jest żadna bądż minimalna, to znaczy że masz elementarne problemy z matematyką.

Nie wiem ,na jakich obserwacjach opierasz tezę, że taki system pracy jest bardziej oszczędny ?

 

To, o czym piszesz, że max moc urządzenia powinna być dobrana tak ,aby ogrzać budynek przy -20C jest oczywiste, tylę że dla energooszczędnych domów średniej wielkości to każdy kocioł się nadaje, bo każdy taki dom ogrzeje więc nawet nie ma co podnosić tematu..

Pytanie tylko, co zrobić z kotłem o mocy minimalnej 5-6 kW przy temperaturach takich, jak obecnie, 1-3C, kiedy wystarczająca do ogrzania moc to 2 kW ?

 

 

Jeśli uważasz, że lepiej mieć kocioł, który 5 razy na dobę będzie się włączał na potrzeby CO, plus 2-3 na potrzeby CWU, to ok.

Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dodam tez ze program OZC sluzy jedynie do szybkiego okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku i NIE JEST ZADNYM WYZNACZNIKIEM takowego ;] ale rady sprzedawcow urzadzen sa bezcenne ...........wiec skoro bijemy sie o te kW w gore lub doł to moze skoro program liczy na tzw oko to i dobor robimy na oko A KOCIOŁ I TAK USTAWI SIE srednio ........w polowie zakresu mocy gdyz tak został zaprojektowany

 

Rozumiem ze wykonałeś wiele obliczeń ozc i porównałeś je z realnym zapotrzebowaniem, ja mam takie porównania i twierdzę ze jest całkiem inaczej.

Dokładnie i rzetelnie wykonane obliczenia ozc w przypadku zapotrzebowania na ciepło mogą sie róznic do 10-15 % na plus, dla obciązenia cieplnego to przeszacowanie może wyniesc maks. 20% (dane dla moich obliczeń). Oczywiście obliczenia nie uwzględniają anomalii typu najzimniejszy marzec od 50 lat.

Obliczenia ozc są podstawą do projektu podłogówki i doboru mocy urządzenia grzewczego.

I nie jest to wcale tak szybki (zalezy co rozumiemy przez słowo szybki) dobór gdyz w zaleznosci od wielkosci i stopnia skomplikowania budynku obliczenia trwają od 1 do 3-4 dni.

Rady sprzedawców w dziedzinie doboru mocy są nic nie warte, nie słyszałem o przypadku aby sprzedawca dobrał kocioł o za małej mocy, zawsze są dobrane (o ile mozna nazwać chęć sprzedaży za duzych kotłow doborem) kotły o za duzej mocy.

Program do obliczeń ozc nic nie liczy na oko. Sposób i metodologia obliczen wynika z norm które stale są modyfikowane tak aby lepiej odzwierciedlić rzeczywistość.

Na oko dobierają instalatorzy którzy nie wierzą zadnym obliczeniom. Efekty pozniej odbijają sie na kieszeni inwestora niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ile kotłow widziałes ? ilu robiles analize spalin ? oraz ile systemow ogrzewania regulowales ? czy notowales zuzycie gazu ?......asolt mi ozc zajmuje około 40 minut na trzy dni badz cztery czasu brak

 

No, jak zrobisz ozc w 120 min, to nie się nie dziwię, że za bardzo się na tym oprzeć nie możesz ;)

 

A co do Twoich teorii to jednak częściej spotkać się można z taką, jak napisana dziś w innym wątku:

 

Dosadnie, ale coś w tym jest.

 

Zdrowiej dla portfela jest gdy kocioł kondensacyjny gazowy pracuje możliwie długo z jak najmniejszą ilością taktowania.

 

Masz inne teorie, cóż.... Na szczęście nie jestem twoim klientem.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie natomiast dziwi ze tobie zajmuje to cztery dni !!!! pewnie jeszcze ktos za to placi ;] to jest niewiarygodne moge cie jedynie pozdrowic jako rzeczoznawca krajowy z listy sadowej majacy wszelkie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i koncze temat ;] mam nadzieje ze nikt ci tu nie placi za te obliczenia ozc trwajace cztery dni .......pewnie w tym odzwierciedla sie jakosc i cena ..........fotohobby jeszcze bufor mam ogrzewac? po co znowu straty ?pojecia nie masz co piszesz i cytujesz bzdury teoretykow, co ze szwagrem robili jest tu wielu masakra.....rozumiem ze ten bufor to jakis tanszy gaz w taryfie ksiezycowej i potem ogrzeje bufor gazem i bede sie rozkoszowal ciepla woda w ilosci 500 litrow krazaca w mojej instalacji ?heheeheh zdrowiej dla portfela jest tak zeby kocioł załaczyl sie ogrzal to w minimalnym czasie z najwyzsza sprawnoscia Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kolega, którego cytuję nie wygląda mi na teoretyka, co do bufora to się zgadzam, że w gazie nie jest potrzebny, ale już co do taktowania zgadzam się z nim całkowicie.

Masz szczęście, że większość inwestorów jest niewyedykowana i podatna na sugestie. Takim montujesz kocioł 6-24 , a kiedy kocioł będzie włączał sie na godzinkę, półtora, powiesz, że tak ma być i że to jest dobre i oszczędniejsze od pracy z niższą mocą i temp.

Ale jak się przejrzy ten watek, to widać, że jest wielu inwestorów, którzy zostali w ten sposób załatwieni przez instalatorów tobie podobnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie natomiast dziwi ze tobie zajmuje to cztery dni !!!! pewnie jeszcze ktos za to placi ;] to jest niewiarygodne moge cie jedynie pozdrowic jako rzeczoznawca krajowy z listy sadowej majacy wszelkie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i koncze temat ;] mam nadzieje ze nikt ci tu nie placi za te obliczenia ozc trwajace cztery dni .......pewnie w tym odzwierciedla sie jakosc i cena ..........fotohobby jeszcze bufor mam ogrzewac? po co znowu straty ?pojecia nie masz co piszesz i cytujesz bzdury teoretykow co ze szwagrem robili jest tu wielu masakra

 

Te 4 dni nie zdarzają się czesto ale jezeli mamy budynek ok 400 m2 z 35 pomieszczeniami, 3 kondygnacyjny z 20 roznymi przegrodami, 25 rożnymi typami okien i drzwi oraz nieregularnym kształtem to nie da się szybciej tego dokładnie zrobić. Nie wspomnę o obliczeniach dla zespołu szkól które trwały 2 tygodnie, ponad 150 pomieszczen. Twoje rozumienie na temat wykonania dokładnych i rzetelnych obliczen ozc bardzo ale to bardzo rózni się od mojego i zaczynam miec wątpliwości czy chodzi o prawdziwe ozc czy też jest to szacowanie za pomocą kalkulatora jakich wiele na róznych stronach producentów sprzętu grzewczego.Jezeli to kalkulator to faktycznie te 40 min wystarczy.

Na miejscu sądu nie chciałbym korzystac z twoich ekspertyz odnosnie obliczen ozc gdyz tak krótki czas ich wykonania uniemozliwia jakąkolwiek dokładnośc i rzetelność.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wedlug fotohobby kocioł powinien pracowac jak najdluzej z maxymalna sprawnoscia ? tak to rozumiem ;] noc do mojej wiedzy jeszcze ciut ci brak, wiec zadam znowu pytanie ile urzadzen regulowali panowie z analiza spalin? ja wnioskuje ze ZADNEGO, ale doradztwem sie zajmujecie ;] ja nie doradzam, a wyrazam swoja opinie na podstawie ciaglego serwisu kilkuset kotłowni od pary po urzadzenia małe.... od oleju po gaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wedlug fotohobby kocioł powinien pracowac jak najdluzej z maxymalna sprawnoscia ? tak to rozumiem ;] noc do mojej wiedzy jeszcze ciut ci brak, wiec zadam znowu pytanie ile urzadzen regulowali panowie z analiza spalin? ja wnioskuje ze ZADNEGO, ale doradztwem sie zajmujecie ;] ja nie doradzam, a wyrazam swoja opinie na podstawie ciaglego serwisu kilkuset kotłowni od pary po urzadzenia małe.... od oleju po gaz

 

 

Ilość nie zawsze przechodzi w jakość, a praktyka to fajna rzecz, ale nie poparta podstawami teoretycznymi prowadzi właśnie tak...

 

Nie rozumiem, co miało oznaczać wytłuszczony fragment ? Wolisz, żeby kocioł prracował ze sprawnością mniejszą od maksymalnej ?

A może dążysz do tego, abo kocioł w ciągu doby pracował najkrócej, jak się da ?

;)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daze do tego ze na zadne zadane pytanie nie umiecie dac odpowiedzi, co do praktyki i teorii masz wszystko wyzej ........optymalizacja ukladu polega na tym zeby i kieszen i wyniki byly w tzw. złotym srodku ........a Ty dasz bufor do kondensacyjnego kotła gazowego,kolega noc za wade uzna brak otwartego ukladu w kotlach gazowych!.....Twoj wybor Twoje pieniadze ........mysle ze do tego potrzebne jeszcze sa sprzeglo hydrauliczne i niezliczona ilosc układow mieszajacych oraz komputer i piec osob do obslugi na zmiany .........jedyne co zauwazylem to ze jeden kolega posluguje sie OZC przez 4 dni a ty dajesz bufory do kotlow gazowych co tylko ciut mnie przeraza ale ok.... no i jednak bez jakosci nie ma ilosci, nikt nie skorzysta z tzw usługi jesli okazesz sie partaczem wiec ?sadze ze jestes sprzedawca urzadzen o ktorych malo wiesz, co do tych obliczen w OZC wiesz jak sprawdzi sie to po latach ? kiedy sprawnosc kotła maleje ? byl obliczony na minimum swojej mocy potrzebnej do ogrzania budynku SUPER szkoda ze nie działa TU ZDERZA SIE PRAKTYKA Z TEORIA alsoft tyle ze ty bedziesz dalej projektowal liczyl ale juz nie poprawial ;] Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty nie potrafisz widać czytać, ze zrozumieniem skoro, jeśli twierdzisz, ze proponuję bufor do kotła, mimo, iż wyrażnie piszę, że:

"Co do bufora to sie zgadzam, ze w gazie nie jest potrzebny".

O buforze pisał kolega, którego cytowałem i też nie w kontekście, że on stosuje, tylko, ze widzi, że się to stosujes

Z tą sprawnością to kolejny Twój babol, a umiejętnośc poparcie twoich tez faktami to najwyrażniej Twoja słaba strona

 

Dla typowego domu asolt robi OZC jakieś dwa dni, ale wyniki niemal idealnie odzwierciedlają późniejsze koszty eksploatacji.

Ty robisz na kolanie i... Zostawiasz klienta z przewymymiarowanym kotłem.

Tzw. "złoty środek" ;)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tu nie sprzedaje swoich uslug na boga ...........tylko poprawiam po tzw obliczeniach dwudniowych sprzedawanych tu przez was ......widac zaplaciles skoro bronisz swojej tezy ............wiec po co piszesz o taktowaniu cytujac jakiegos glaba ? i na zadane pytanie nie odpowiadasz ? to moze je powtorze ? ILE KOTŁOW URUCHOMILES ILU ROBILES ANALIZE SPALIN ? zadnemu jak alsoft ......ehhhhhhh i kurna pat nic nie sprzedaje ,,,,,,,,,,nic nie obliczam za kase, ale stwierdzam ze obaj pojecia nie macie o technice grzewczej i o kotłach gazowych olejowych i na paliwa stałe skoro obliczenia trwaja dwa dni dla domu jednorodzinnego to juz polowa z 4 dni .......maja odzwierciedlac jakosc ? i cene ? a moze niewiedze i naciaganie? typu przeslij mi na konto .......zł a ja wszystko oblicze pomoge sprzedam doradze? Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daze do tego ze na zadne zadane pytanie nie umiecie dac odpowiedzi

 

.........jedyne co zauwazylem to ze jeden kolega posluguje sie OZC przez 4 dni

 

........co do tych obliczen w OZC wiesz jak sprawdzi sie to po latach ? kiedy sprawnosc kotła maleje ? byl obliczony na minimum swojej mocy potrzebnej do ogrzania budynku SUPER szkoda ze nie działa TU ZDERZA SIE PRAKTYKA Z TEORIA alsoft tyle ze ty bedziesz dalej projektowal liczyl ale juz nie poprawial ;]

 

Czekam na konkretne i specjalistyczne pytanie dotyczące ozc, jak dotychczas takiego nie zadałes.

Ale zeby pytać konkretnie o ozc to trzeba się tym znać, Ty zas swoimi wypowiedziami pokazujesz ze o obliczeniach ozc gdzies tam cos słyszałes, znajomośc obsługi

kalkulatora do szacowania obciązenia cieplnego nie powinna upoważniać do stwierdzenia ze jest sie fachowcem w dziedzinie obliczen ozc i audytów energetycznych.

To ze czas wykonania takich obliczen przekracza te 40 min swiadczy jedynie ze nigdy nie wykonałes choc jednego obliczenia ozc dokładnie i rzetelnie, co mnie zresztą nie dziwi.

Czy ozc sprawdzi się po latach w odniesieniu do sprawności kotła ?, zadając takie pytanie pokazujesz po raz kolejny swoją swoją niewiedzę w tej dziedzinie. Projektowe obciązenie cieplne budynku które jest jednym z wyników oblczen ozc (oprócz zapotrzebowania na ciepło) nie zalezy !!!! od sprawnosci kotła gazowego lub innego urządzenia grzewczego. Ma to wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Skoro sprawność spada to konieczny jest serwis jak do kazdego innego urządzenia. Co ma konieczność serwisu urzadzen grzewczych do obliczeń ozc. Wracając do sprawdzalnośći to wyniki moich obliczeń jezeli chodzi o moc strat to obliczenia dokładnie się sprawdzają a nawet są nieco przeszacowane, jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło to pierwszy sezon grzewczy moze byc lekko niedoszacowane, następne sezony pokrywają sie dokładnie.

W przypadku moich obliczeń teoria pokrywa się z praktyką, co potwierdzają uzytkownicy dla których te obliczenia i projekty podłogówek wykonywałem, a takze jako ze jestem równiez instalatorem swiadczą moje instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ty dasz bufor do kondensacyjnego kotła gazowego

edi-grzes - ja chce zrobic bufor ok 1000l podgrzewany gazem, zwyklym Termetem tyle ze z zamknieta komora spalania. co jest zlego w tym, ze gaziak bedzie grzal nie 100l, a 1100l? jesli zalozymy podobne izolacje obu mas wody? czy moglbys mi wyjasnic to lopatologicznie bo moze mam bledne wyobrazenie i braki ze szkoly - i tu powaznie mowie, a nie z przekasem.

dlaczego jeszcze bufor? dlatego, ze gaz bedzie za jakis czas (za jakis czyli teoretycznie za 52 tygodnie ale roznie to moze byc). do tego czasu planuje grzac chalupe piecem na paliwo stale + buforek. mam stary piec, ktory moge wykorzystac. jak zainstaluja mi gaz to wywale piec na wegiel i podepne piec gazowy. dlaczego jeszcze bufor? dlatego, ze chce na dach wstawic panele fotowoltaiczne (w buforze grzalki elektryczne) + diy solary. nie dyskutujmy tu nad sensem ekonomicznym. jak pogoda bedzie sprzyjajaca to sie cos nagrzeje, a jak nie to gaziak dogrzeje.

 

jesli chcialbym zastosowac klasyczny uklad dla pieca gazowego (w calym domu podlogowka) to jak wedlug Ciebie moge sprzegnac gaz z innymi zrodlami ciepla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tu nie sprzedaje swoich uslug na boga ...........tylko poprawiam po tzw obliczeniach dwudniowych sprzedawanych tu przez was ......

 

Pokaz choć jedne moje obliczenia , które musiałeś poprawiać. (mozesz je opublikowac na fm)Jak mozna byc zadufanym we własną wiedze i umiejetnosci aby tak twierdzić. Wielu zarzucającym mi niedokładnosci w moich obliczenia proponowałem przesłanie pliku zródłowego obliczen i niezbędne dane. Nikt nie podjał rekawicy. Aby sprawdzać czyjes obliczenia trzeba posiadac wiedze z tej dziedziny co najmniej równą wiedzy wykonującego te obliczenia. Kwiestionowanie czasu wykonania swiadczy tylko o całkowitej nieznajomosci tematu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tu nie sprzedaje swoich uslug na boga ...........tylko poprawiam po tzw obliczeniach dwudniowych sprzedawanych tu przez was ......widac zaplaciles skoro bronisz swojej tezy ............wiec po co piszesz o taktowaniu cytujac jakiegos glaba ? i na zadane pytanie nie odpowiadasz ? to moze je powtorze ? ILE KOTŁOW URUCHOMILES ILU ROBILES ANALIZE SPALIN ??

 

No tak, wiedzialem ,ze "ananliza spalin" musi byc :)

Uważacz, że RAPczyn to głąb ?

Bywal zdrów, nie ma o czym z tobą gadać, nie potrafiłeć wyjaśnić, dlaczego praca w wyższą temperaturą jest korzysana, dlaczego więcej załączeń jest korzystne, dlaczego dłuższy okres pracy w maksymalnej sprawności nie miałby być korzystny.

Może spaliny potrafiszanalizować, ale tekstu nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...