Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A u mnie bedzie jednak Hoval 18kW. Prosze was o opinie czy taki zbiornik Galmetu 140l sie nada z kotlem 18kW - czy wyrobi sie w dogrzewaniu c.w.u. na 4 osoby? W specyfikacji pisze cos o 344dm3/10 minut i 450dm3/h - nie wiem czy nie przeklamuje bo cytuje z glowy.

Myslalem o 200l zbiorniku ale hydraulik mnie straszy ze wtedy wlasnie trzeba kociol o wiekszej mocy - 24kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Myslalem o 200l zbiorniku ale hydraulik mnie straszy ze wtedy wlasnie trzeba kociol o wiekszej mocy - 24kW.

Bzdury opowiada Twój hydraulik, miejmy nadzieję, że o innych rzeczach ma pojęcie. Jeśli zasobnik będzie większy, to masz więcej ciepłej wody w zapasie, więc właśnie wtedy kocioł może być mniejszy, bo nie musi na szybko ogrzewać wody gdy pojawia się zapotrzebowanie. 24kW to musi mieć kocioł dwufunkcyjny, który podgrzewa wodę przepływowo bez żadnego zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw kotły kondensacyjne nie taktuja ale ten temat juz przerabialismy .........bzdury jak widze piszesz i ty;] temp. powrotu powoduje modulacje palnika , gdybys to wiedzial moze nie schodzilbys z ta moca kotla do tzw minimum bo to zadna oszczednosc Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

rozważam zakup kotła jednof. + zasobnik 120L do domu około 3 litrowego na CO. Zatem szukam kotła o niskiej mocy (szczególnie z tzw. dołu) i do 21kW.

Mam typy Junkers ZSB 14C lub Immergas Victrix 12 2 I. Instalator mój nie ma nic przeciwko tym kotłom ale zaproponował rozważenie kotła Coopra z firmy Klimosz (akurat jest to firma blisko mnie). Trochę poczytałem ( http://klimosz.pl/coopra-b.html ) o tym kotle, ale szczerze was proszę o jakieś opinie nt. tej propozycji Coopra B, bo to mało spotykane rozwiązanie. Kocioł+zasobnik+pogodówka ma parametry przeze mnie akceptowalne i jest w cenie ok. 7000brutto z 8%Vat.

 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy użycie przewymiarowanego w stosunku do potrzeb kotła Immergas Victrix 24kW jest dużym problemem w sensie komfortu / wydajności? Nie chciałbym, żeby kocioł okazał się za mały - patrzę na Victrix 12kW. Zakładam spory zbiornik (160l ?) przy dużym zużyciu cwu, bo lubimy kąpiel w wannie i jest dwójka małych dzieci. Ceny obu kotłów mnie zaskoczyły, bo (na szybko) się wcale nie różnią! Dodatkowo Victrix 24kW potrafi o ile widzę zejść na całkiem niski poziom minimum.

Dom ma 150m2 pow. użytkowej przy Ek = 105 kWh/m2 (z certyfikatu czytając, jakoś dużo wg mnie).

 

Pozdrawiam!

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szegrad dokonales dobrego wyboru bo on zmoduluje w swoim zakresie mocy , teraz jest wielki boom na tzw minimalizowanie mocy tylko czy ktos kiedys pomyslal jak zachowa sie urzadzenie dobrane w mocy maxymalnej do danego budynku z czujnikiem powodujacym ta modulacje poprzez sygnal z powracajacego powrotu? te glupoty pisza sprzedawcy urzadzen i ci co licza tu te ozc za kase ;] .........reasumujac wychodzi im 11 kw zapotrzebowania cieplnego potem dobieraja te owo urzadzenie na 11 kw i ono pracuje ..........zazwyczaj na 11-9 kw pedzac gaz w tej malej komorze spalania .........gdzie oszczednosc?kociol moduluje palnik dostajac sygnal o tym ze powrot jest ,,ciepły,, tak to okresle dla laikow piszacych o taktowaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szegad po roku użytkowania napisze czy jest zadowolony z wyboru? Na razie to trudno powiedzieć czy to jest dobry wybór.

Z jaką mocą minimalną pracuje wybrany przez Ciebie kocioł, bo to ważny parametr? Oczywiście ważny jak kilka innych cech. Solidność konstrukcji, trwałość, obsługa serwisowa, ceny części itp. Moim zdaniem nie ma sensu skupiać się wyłącznie na mocy maksymalnej, bo to tylko jeden z wielu parametrów.

Różne wady i zalety kotła poznasz w trakcie codziennego użytkowania.

Z własnego podwórka;

Mój dom o kubaturze ok. 700m3 ogrzewa kocioł o mocy maks. 14 KW i w największe mrozy tegorocznej zimy posiadał duży zapas mocy, wystarczyłby 8-10KW. Ta moc 14KW jest zupełnie zbędna w moim domu, chyba że przymrozi kiedyś do -30oC w dłuższym okresie. Poza tym nie narzekam, jest ok.

A propos, policz jeszcze jedno, jak będą wyglądać Twoje miesięczne rachunki gdy kocioł będzie często korzystał z mocy 10-20 KW.

Pewnie horrendalnie?!

Tak myślę, warto się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc w dobraniu pieca. Niestety kompletnie się na tym nie znam, a przyszedł czas na wymianę starego pieca. Jest to piec CO firmy KOLM z Łomianek z 1989 roku. Roczny koszt zużycia gazu w 2012r (piec plus kuchnia czteropalnikowa) wyniósł 5500zł, gdzie piec ustawiany był na minimum. Mam ogromną nadzieję, że po wymianie pieca, koszty zużycia gazu zmniejszą się. Dodatkowo chciałabym mieć bieżącą ciepłą wodę. Do tej pory ogrzewaliśmy wodę bolierem, zużywającym dużą ilość prądu.

 

Dane budynku: część bliźniaka z 87r. Wykonany z suporexu, ocieplony, szczelne okna, grzejniki. Budynek piętrowy z nieocieploną piwnicą i strychem. Powierzchnia całkowita 187,2m2; powierzchnia użytkowa 100,36m2; kubatura 528,3m3.

 

Otrzymałam kilka propozycji, ale ciężko mi wybrać który piec byłby najwłaściwszy.

- zestaw Junkers Economic (Cerapur Smart o mocy 14kW) plus kilka propozycji zasobników: Biawar mega 150l, Kospel Termo Max, Unistor

- Vitodens 100W dwufunkcyjny 6,5-19kw

- Vitodens 200W jednofunkcyjnu 3,2-19kW

- ECOCONDENS CRYSTAL-25 o mocy od 7 do 25 kW oraz zasobnik c.w.u. 120 l typ TERMET 120.

 

Będę bardzo wdzięczna za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja też myślę nad kotłem 21-24kw. Wstępnie z OZC wyszło ok 11kw bez grzania wody. , No i to są założenia wstępne bo ile osiągnę tak naprawdę nikt nie wie. Wolę przewymiarować całość niż potem narzekać ze jest zimno w chałupie. Piec oczywiście kondensacyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asikaczmarek moim zdaniem Junkers ZSB 14-3c lub Broetje WHBS 14 / WBS 14 jeśli chodzi o kotły tanie. Droższe np. Junkers ZSBR 16-3a; Broetje WGB 15 lub Paradigma Modula NT 15.

Wszystkie kotły mają wymienniki aluminiowo-krzemowe, gwarancje odpowiednio: 2+3lata, 5lat, 10lat. Droższe kotły mają wyższą sprawność.

 

Jeśli grzejniki nie mają zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi to warto je zainstalować.

Dodatkowo warto by się zastanowić nad instalacją wentylacji mechanicznej - szczelne okna mogły zaburzyć działanie wentylacji grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem chyba cały wątek. Była wiele razy ruszana kwestia kotłów z wymiennikiem warstwowym. Mamy rok 2013, zapewne jest już wielu użytkowników tego rozwiązania. Jak z perspektywy czasu wygląda to rozwiązanie? Czy potrzeba faktycznie jest używać "wody po stacji uzdatniania" ? I jak faktycznie mały zbiorniczek (np.50litrów) w wykonaniu warstwowym daje sobie radę na co dzień?

A może już w szczególności odezwą się użytkownicy WOLFa CGW 11. Planuję ten kociołek użyć w moim domu. Najbardziej obawiam się właśnie tej jego "małej" pojemoności, rodzina 2+2 i nie wiem, czy nie warto przeprosić się np. z Vaillantem/Junkersem też z warstowym, ale pojemność zbiornika 100l....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn, dziękuję bardzo za odpowiedź. Muszę przyznać, że od kilku dni wertuję Internet i zaczynam się co nieco uczyć, ale ile może na ten temat wiedzieć 27-letnia kobieta :) Właśnie czytam informację o kotłach, które mi Pan zaproponował i prawdopodobnie zdecyduje się na kocioł Cerapur Comfort. Ale jeszcze pytanko, przepraszam jeśli będzie głupie. :bash:

Otóż, przez 11 miesięcy w roku, w domu przebywa jedna osoba, a tylko przez miesiąc jest trzech domowników. Będzie tak jeszcze przez kilka najbliższych lat. Czy użytkowanie przez jedną osobę 120l zasobnika c.w.u będzie opłacalne? Czy w każdej chwili można odłączyć podgrzewanie wody w zasobniku i dla tej jednej osoby podgrzewać wodę samym kotłem???

A co do grzejników. Czy można dokupić głowice termostatyczne do starych żeliwnych grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli przewertowałaś internet to na pewno juz wiesz że podstawa to dobry serwisant.

 

Ja myślałem nad brotje ale naczytałem sie o awarjach kondensatów i juz sam nie wiem.

Poza tym brotje maja jakieś kosmiczne ceny albo szukam nie tam gdzie trzeba.

Czyli Brotje EcoTherm Kompakt WBS 22 E za ok 8.5kzł. A może to tanio?

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,awaryjnosc kotlow kondensacyjnych nie odbiega iloscia od konwencjonalnych co do jakosci urzadzen i serwisu to sie zgodze ,co do zmiekczania wody stacjami uzdatniania to sie usmieje bo zeby zmiekczyc wode liczac regeneracje ,dwie kolumny sol itp to pomysl ciut chory jak chodzi o caly dom.........czytaj sprzedawany w internecie ;chyba ze na potrzeby c.o]jesli chodzi o marki nalezy wystrzegac sie junkersa jak ognia [drogie czesci zamienne i robiony pakietowo ] W domku ciezko przewymiarowac kociol kondensacyjny zakladajac ze uzytkownik ma ciut pod sufitem i nie wezmie urzadzenia np 40 kW do 100m2 .......ale zakladajac urzadzenia zbyt male trzeba liczyc sie z ,,starzeniem,, instalacji itp .......to co dziala dzis jutro nie oznacza ze dziala pojutrze a zwykle dobieramy na lata i na koniec najlepszy myk .......glowice termostatyczne ? jak sterownik pieca prowadzi ogrzewanie w calym domu ;] to chyba do regulacji nastawy przeplywu zle zrobionej instalacji ? czy zwykly zawor wystarczy ?moze poruszymy watek zakresu dzialania glowic termostatycznych ?wstepnych i tych ktore reguluje uzytkownik?no i blagam .......kotly kondensacyjne nie taktuja !i deser dobieram sobie urzadzenie o mocy 11 kW zapotrzebowanie cieplne 11kW chodzi dziala ..........i tak jaka mam temp palnika ? wiem ze moduluje ........dziala ,cieszy mnie to strasznie tyle ze .........po 3 latach siatka palnika jest wypalona ......elektrody zaplonowa i jonizacyjna tez .......ile zaoszczedzilem ? nic bo fizyki oszukac sie nie da ........to po co szukalem urzadzenia z taka moca i takiego ktore zejdzie mi do 3 kw w mocy minimalnej? skoro dobralem je na maxymalna! czy ono kiedys odpocznie ? Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie stacji uzdatniania konkretnie zmiękczacza wody to się pozwolę nie zgodzić. mam taka stacje ponad rok i jest to jeden z lepszych zakupów. U nas jest wyjątkowo twarda woda.

 

Odnośnie junkersa to właśnie wróciłem od hydraulika i mówi to samo.

Polecał brotje, veismann od wersji 200, i de detrich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...