Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rwxw kotły kondensacyjne nie taktuja ale ten temat juz przerabialismy .........bzdury jak widze piszesz i ty;] temp. powrotu powoduje modulacje palnika , gdybys to wiedzial moze nie schodzilbys z ta moca kotla do tzw minimum bo to zadna oszczednosc

Przeczytaj ze zrozumieniem i przemyśl 3x co piszesz, a potem dopiero pisz. Weźmy przykład: np.w okresie przejściowym zapotrzebowanie na ciepło będzie wynosić np. 3kW, co będzie robił kocioł kondensacyjny gdy jego minimalna moc wyniesie 10kW ? Zmoduluje do 3kW ? Oczywiście że nie, tylko będzie taktował. Widziałeś może kiedyś wykres sprawności kotła kondensacyjnego przy modulacji mocy ? Jeśli nie, to zerknij na:

http://www.mnshi.umn.edu/images/boilergraph-1.jpg

a potem się wypowiadaj.

Hydrę który straszy, że dla 200l zasobnika trzeba kotła 24kW można kijami wygnać, a nie zatrudniać. Co ma powiedzieć ktoś, który ma np. pompę ciepła 6kW i zasobnik 200-300l ? Pamiętajmy, że kocioł kondensacyjny to kocioł niskotemperaturowy i wtedy najlepiej on działa.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przymierzam się do wymiany pieca gazowego, mam mętlik w głowie jaki........myślę nad piecem kondensacyjnym dwu funkcyjnym. Do tej pory mam piec dwu funkcyjny ariston micro genius który sprawuje się dobrze już ok 10 lat. Pora na zmianę, dom ocieplony ok 100 mkw. za rok planuje nadbudowę poddasza razem w sumie będzie ok 170mkw. do ogrzania, instalacja na rurkach miedzianych grzejniki stalowe. Odległość umywalki od pieca 3m. do zlewu 2m. Kwota jaką dysponuje na piec to ok 5000zł. Proszę o konkretne propozycje modelu wspomnę że mieszkam w okolicy Wadowic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
...myślę nad piecem kondensacyjnym dwu funkcyjnym.

A dlaczego od razu kondensacyjnym :confused:

Poszukaj rady dobrego eksperta od ogrzewania gazowego, bo kondensacja nie zachodzi w każdym przypadku i w związku z tym nie warto przepłacać :no:

Najczęściej wystarcza kocioł z zamkniętą komorą spalania (zawsze trochę tańszy :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw jednak wybiorę piec z zamkniętą komorą spalania . Wybrałem parę modeli PROSZĘ O RADĘ. Wszystkie modele mają serwisy w okolicy.

 

Jednak coś trzeba wybrać.

 

- Vaillant turboTEC VUW pro

- junkers ceraclass excellence zwc 21-3 mfa

- Termet 2-funkcyjny WINDSOR 25

- Viessmann VITOPEND 100-V 2FZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw jednak wybiorę piec z zamkniętą komorą spalania . Wybrałem parę modeli PROSZĘ O RADĘ. Wszystkie modele mają serwisy w okolicy.

 

Jednak coś trzeba wybrać.

 

- Vaillant turboTEC VUW pro

- junkers ceraclass excellence zwc 21-3 mfa

- Termet 2-funkcyjny WINDSOR 25

- Viessmann VITOPEND 100-V 2FZ

 

A dlaczego nie ARISTON, jak miałeś go sprawdzonego.

Osobiście posiadam Aristona UNO dwufunkcyjny atmosferyczny z wymiennikiem płytowym podobno, pracuje 7 rok bez zarzutów i ogrzewa powierzchnię 130m2.

Może kiedyś jak przyjdzie czas na niego wymienię go na zamkniętą komorę spalania. Uważam że na kondensata szkoda kasy, ale może się mylę.

Wcześniej korzystałem z polskiego TERMET przez 20lat.

Edytowane przez marekw14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Jednak coś trzeba wybrać.

Od sierpnia ub. roku użytkuję tego Windsor'a 25 i jak dotąd jestem zadowolony.

A wybrałem go m.in. kierując się zasadami:

1. łatwo dostępny serwis i części

2. popierać polski przemysł :yes: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Wcześniej korzystałem z polskiego TERMET przez 20lat.

Ja używałem piecyki (podgrzewacze) tej firmy ze Świebodzic już od lat 60-tych. Były proste, łatwe do napraw - po prostu "nie do zdarcia", stąd mój powyższy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
A jak Ci się sprawuje ten Windsor? jakaś krótka analiza.......???

Po ustawieniu parametrów przez serwisanta "chodził" na "taktowaniu" całą minioną zimę jak "zegarek". Jedyny zarzut do Termet'a, że nie robi takich kociołków o mniejszej mocy, bo na moje 100 m.kw. jest sporo za duży (chodził na minimalniej mocy).

Gdyby robili mniejszy, to byłby zapewne jeszcze oszczędniejszy.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, przez 11 miesięcy w roku, w domu przebywa jedna osoba, a tylko przez miesiąc jest trzech domowników. Będzie tak jeszcze przez kilka najbliższych lat. Czy użytkowanie przez jedną osobę 120l zasobnika c.w.u będzie opłacalne? Czy w każdej chwili można odłączyć podgrzewanie wody w zasobniku i dla tej jednej osoby podgrzewać wodę samym kotłem???

A co do grzejników. Czy można dokupić głowice termostatyczne do starych żeliwnych grzejników?

 

W dużym skrócie, kombinacja z odłączeniem zbiornika nie wchodzi w rachubę.

 

Poza głowicami prawdopodobnie należy założyć również zawory termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Prosze o doradzenie jaki kocioł gazowy wybrac. Tak w skrócie MIeszkam w domu jedno piętrowym ale piwnica tez jest wykorzystana na mieszkanie .Mieszkamy w dwie rodziny dom ogrzewany był kominkiem z płaszczem wodnym . Ale ostatnio przez taka długą zime pokłóciliśmy sie i chce sobie założyć ogrzewanie oddzielnie , POzostaje mi tylko założyć piec gazowy gdyż nie będe miał kotłowni(będe ogrzewał najwyższą kondygnacje) Dom niestety nie ocieplony .Piec będzie wisiał w kuchni = Kompletnie sie na tym nie znam ale takie wyciągnąłem wnioski że musi być zamknieta komora spalania.Nie mam możliwości odprowadzenia rury do komina tylko będe przebijał się przez ściane i tam wyprowadzal rure na zewnątrz .Nie wiem jakie sa normy jak daleko ma być komin od okna itd....Myśle ze powierzchnia do grzewania to będzie 80-100 metrów (3 pokoje ,kuchnia i mała łazienka) Jaką moc powinien mieć piec? Czy macie jakies sprawdzone piece? Jakie polecacie? a jak już pomozecie wybrać piec to co ja dalej mam robić? Rozmawiałem juz z hydraulikiem powiedział ze za odciecie starej instalacji(zaczopowanie) za pociągniecie nowej weżmie 2tys za robocizne .Ale ten hydraulik powiedzial ze musze mieć kogoś z gazowni żeby powiedzial czy moze wisiec piec w tym miejscu co zaplanowałem.Do kogo ja mam sie zgłosić? co ja powinienem robić? W domu na gaz chodziły tylko dwie kuchenki gazowe czy ja moge podłączyc do tej instalacji kocioł ? czy musze do gazowni o jakies pozwolenie pisać? Czy musze tez kontaktowac się z kominiarzem? Jak to pokolei od podstaw wygląda?a tak na marginesie hydraulik powiedział zebym zamontował kociol z firmy Termet co o tym sadzicie ?Z góry przepraszam za chaos ale nie jestem przyzwyczajony do pisania na forach .Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli Twoja instalacja jest dobrana na pranetr zasilania 55sC lub masz dużo podłogowki to watro zamontować kondensat w innym przypadku nie zaprzątaj sobie nim głowy tylko wybierz kocioł z zamknietą komorą

ariston pomimo stosunkowo niskiej ceny produkuje bardzo dobre kotły

co do mocy kotla to przy dwufunkcyjnym minimalna moc potrzebna do sensownego grzania wody to 21 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem o jakich parametrach instalacja jest dobrana była robiona ok 10 lat temu nie wiem jakiej mocy są grzejniki.. Właśnie zastanawiam się nad zrobieniem ogrzewania podłogowego w jadalni i łazience z pozostawianiem grzejników. Tylko nie wiem czy wzrośnie przy tym spalanie gazu. Żeby nie było tak że rachunki za gaz będą takie same jak przy starym kotle gazowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety musze Cie kolego zmartwić

wymiana 10 letniego kotła atmosferzycznego na kocioł z zamknietą komorą da oszczędność rzedu 3-5% a na kocioł kondensacyjny max 10%

przelicz sobie i bedziesz wiedział czy warto

co do podłogówki to jeśli bedzie prawidłowo wykonana to nie zmieni Twoich rachunków lub nieznacznie je zmniejszy ponieważ pogłogowka daje uczucie ciepła przy niższej temperaturze w pomieszczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...