Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ze masz usytowanie domu wzorcowe nie oznacza ze projektant tak przyjął. Nie wiadomo jaka jest przyjęta strefa klimatyczna.

Niezależnie od tego projektowe obciązenie cieplne twojego domu moze sie miescić w granicach 4,5-6 kW. Przyjmując cwu dla 4 osób to dodatkowe 1 kW.

W sumie jest to max 7 kW dla minalnej temp. np -20 dla III strefy, to po co 26 kW i 5,2 kW dla min. mocy która jest tylko niewiele niższa od projektowego obciązenia cieplnego. Ale skoro juz zadecydowałes to moje zdanie czy tez rady są bezcelowe. Zrobisz jak zechcesz.

 

Zdecydowałem o modelu kotła Viessmann 222F, ale mogę wybrać jego moc wśród 3 dostępnych (jw). I tutaj oczekiwałbym pomocy forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam niedługo kupować kociol gazowy (dom jedn. 180m2, max+15cm styro grafit) zastanawialem sie nad buderusem GB 072 lub GB162, rozmawialem jednak z instalatorem i mowil ze najwiecej montuja pieców DieTricha i Vailand, ze to sa tez bardzo dobre piece.

Co sadzicie o tych markach w porownianu z buderusem , jakie by modele by byly najodpowiedniejsze do mojego domu (kociol jednofunkcyjny)

 

A jaka moc kotla byla by odpowiednia do mojego domu ? Dom z projektu:http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-bergamotkach-g2/m48b28c03a5815

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem o modelu kotła Viessmann 222F, ale mogę wybrać jego moc wśród 3 dostępnych (jw). I tutaj oczekiwałbym pomocy forumowiczów.

 

asolt jak widać jest wielbicielem Immergasa i każda teorię naciągnie do potrzebnych 12kW. Musisz rozważyć dwa aspekty c.o. i c.w.u. Dla c.o. najlepszy byłby 3,2-13. Natomiast dla c.w.u. przydaje się większa moc przy chwilowych rozbiorach c.w.u. np. rano przed pracą i szkołą (wieczorem może być ustalony reżim), gdy wszyscy chcą korzystać z c.w.u. zaczyna jej brakować. Wtedy stwierdzasz fajny kocioł z nazwy ale brak komfortu. ja bym wybrał do 19kW. Zresztą jest to ten sam model tylko z elektroniczną blokadą mocy do 13 kW.

Dlaczego to ty masz wybierać produkt, niech wykona to za Ciebie instalator. Powiedz tylko jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu c.w.u. i jeśli jest wyposażony w odpowiednią wiedze i doświadczenie niech dobiera sprzęt. Później będziesz mógł się domagać swego. A jak sam wybierzesz to zawsze powie tak Pan chciał, tak Pan ma. Przemyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt jak widać jest wielbicielem Immergasa i każda teorię naciągnie do potrzebnych 12kW. Musisz rozważyć dwa aspekty c.o. i c.w.u. Dla c.o. najlepszy byłby 3,2-13. Natomiast dla c.w.u. przydaje się większa moc przy chwilowych rozbiorach c.w.u. np. rano przed pracą i szkołą (wieczorem może być ustalony reżim), gdy wszyscy chcą korzystać z c.w.u. zaczyna jej brakować. Wtedy stwierdzasz fajny kocioł z nazwy ale brak komfortu. ja bym wybrał do 19kW. Zresztą jest to ten sam model tylko z elektroniczną blokadą mocy do 13 kW.

Dlaczego to ty masz wybierać produkt, niech wykona to za Ciebie instalator. Powiedz tylko jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu c.w.u. i jeśli jest wyposażony w odpowiednią wiedze i doświadczenie niech dobiera sprzęt. Później będziesz mógł się domagać swego. A jak sam wybierzesz to zawsze powie tak Pan chciał, tak Pan ma. Przemyśl.

 

Nie jestem wielbicielem immergasa, podałem go jako przykład. Co do komfortu uzytkowania cwu to jest on uzalezniony od wielkosci zasobnika. Ponieważ kol. JerzyR nie podał ilosci uzytkowników w swoim domu to faktycznie przy 100 l zasobniku moze byc konieczna wieksza moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wybudowałem niedawno nowy dom powierzchnia 182m plus garaż 30m ale bedzie nie ogrzewany. stropodach ocieplony 20cm styropianu na ścianach mam 15cm grafitu. okna nowe trzy szybowe U0.5 mysle wiec ze izolacja jest w miare ok. Planuje w całym domu mieć tylko podłogówke oraz solary na dachu na ciepłą wode bardzo prosze mi doradzić jaki kocioł gazowy bedzie najlepszy do domu o takich parametrach? bardzo prosze o odpowiedz i ewentualne oferty kotłów z montazem jestem z mszany dolnej pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

To jest mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory (SSZ) udało mi się dokonać, mam nadzieję, trafnych wyborów na podstawie lektury.

 

Przy wyborze kotła jednak się "zaciąłem". Nie mam pomysłu jak podejść do tematu.

 

Dom 174 m2 powierzchni użytkowej + nieogrzewany garaż

Silikat 18cm + 20cm grafitowego styropianu

Fundamenty poziomo 20 cm styropianu

Poddasze- wełna 30 cm

 

Rodzina 2+2. Prysznic + okazjonalna wanna (chociaż aktualnie można kalkulować 2 małych dzieci).

 

Podłogówka w 2 łazienkach, pralni, wiatrołapie (to dobry pomysł?) i kuchni. W reszcie pomieszczeń grzejniki (w salonie i jadalni kanałowe). Ciepłe okna.

 

Myślałem o jednofunkcyjnym piecu z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150 litrów.

 

Czy taki zasobnik jest wystarczający? Macie jakieś podpowiedzi co do pieców? Jeżeli chodzi o półkę cenową, to szukam jakiegoś optymalnego kompromisu jakość/cena. Odrzucamy skrajne wartości (najdroższe i najtańsze). Automatyka pogodowa byłaby mile widziana.

 

Zasilany będzie gazem płynnym.

 

Wiem, że powinienem bazować na instalatorze, jednak chciałbym mieć również możliwość weryfikacji jego opinii i nie danie sobie wcisnąć byle czego.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarema86- jeśli chodzi o źródło ciepła to przy takim dom poszedłbym w duże pole kolektorów próżniowo-rurowych CPC (między 9 a 30m^2 pow. czynnej); zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (500-1000l); kocioł kondensacyjny jako źródło zapasowe - jeśli planujesz kominek to z płaszczem wodnym.

Jeśli chodzi o centralnego ogrzewanie to zdecydowanie niskotemperaturowe ogrzewanie ścienne i podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarema86- jeśli chodzi o źródło ciepła to przy takim dom poszedłbym w duże pole kolektorów próżniowo-rurowych CPC (między 9 a 30m^2 pow. czynnej); zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (500-1000l); kocioł kondensacyjny jako źródło zapasowe - jeśli planujesz kominek to z płaszczem wodnym.

Jeśli chodzi o centralnego ogrzewanie to zdecydowanie niskotemperaturowe ogrzewanie ścienne i podłogowe.

 

Świetny pomysł.

Szczegolnie dla tego instalatora, ktory to sprzeda i podłączy ;) :lol:

 

Mozesz napisac, ile taki cudowny komplet może kosztować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie staram się zachować zdrowy umiar z "oszczędnymi instalacjami". Domyślam się, że solary baaaardzo długo by się nie zwróciły. Okres amortyzacji powyżej 5 lat praktycznie mnie nie interesuje.

Bardziej zastanawiam się nad modelem i mocą pieca. Nie jestem też pewien, czy to ma być kondensacyjny, jako że część ogrzewania, to będą grzejniki (wiem, że można przewymiarować, ale nie jestem przekonany do sensu tego rozwiązania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

To jest mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory (SSZ) udało mi się dokonać, mam nadzieję, trafnych wyborów na podstawie lektury.

 

Przy wyborze kotła jednak się "zaciąłem". Nie mam pomysłu jak podejść do tematu.

 

Dom 174 m2 powierzchni użytkowej + nieogrzewany garaż

Silikat 18cm + 20cm grafitowego styropianu

Fundamenty poziomo 20 cm styropianu

Poddasze- wełna 30 cm

 

Rodzina 2+2. Prysznic + okazjonalna wanna (chociaż aktualnie można kalkulować 2 małych dzieci).

 

Podłogówka w 2 łazienkach, pralni, wiatrołapie (to dobry pomysł?) i kuchni. W reszcie pomieszczeń grzejniki (w salonie i jadalni kanałowe). Ciepłe okna.

 

Myślałem o jednofunkcyjnym piecu z zamkniętą komorą spalania + zasobnik 150 litrów.

 

Czy taki zasobnik jest wystarczający? Macie jakieś podpowiedzi co do pieców? Jeżeli chodzi o półkę cenową, to szukam jakiegoś optymalnego kompromisu jakość/cena. Odrzucamy skrajne wartości (najdroższe i najtańsze). Automatyka pogodowa byłaby mile widziana.

 

Zasilany będzie gazem płynnym.

 

Wiem, że powinienem bazować na instalatorze, jednak chciałbym mieć również możliwość weryfikacji jego opinii i nie danie sobie wcisnąć byle czego.

 

Dzięki za pomoc.

 

witam

 

piszesz o zasilaniu kotła gazem płynnym

rozeznawałeś już się w temacie kosztów gazu płynnego?

 

w ostatnich latach u wielu klientów robiliśmy modernizacje kotłowni, które miały na celu zamianę gazu płynnego na inne źródło - o wiele tańsze!!!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

piszesz o zasilaniu kotła gazem płynnym

rozeznawałeś już się w temacie kosztów gazu płynnego?

 

w ostatnich latach u wielu klientów robiliśmy modernizacje kotłowni, które miały na celu zamianę gazu płynnego na inne źródło - o wiele tańsze!!!

 

pozdrawiam

 

Cześć,

Pompa ciepła wg mnie odpada ze względu na początkową inwestycję. Podstawowe wymaganie to brak wymogu ciągłej obsługi.

Wiem, ile będzie mnie mniej więcej kosztował gaz rocznie i jest to koszt, który akceptuję. Teraz tylko pozostaje pytanie jak to zrobić z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

sam mam podobne parametry domu jak Jarema i tez utknalem na wyborze kotla.

ca. 170m2 + garaz nieogrzewany w bryle, ale odciety 5/10 styro od budynku, silkat24, na zew. 20grafitowego, wentylacja z reku, dach 25cm welny.

calosc na podlogowce, gaz normalnie z sieci.

 

plan byl by isc w zasobnik 150 + 1f kondensacyjny, padlo na deditricha mrc3 (znajomi maja i chwala)

ale im wiecej nad tym sie zastanawiam, tym bardziej mam obawe, czy nie jest to za silny model do mnie. (6-24kw modulacja).

teoretycznie podlogowa jak sie rozgrzeje, nie bedzie juz wymagac takiej mocy. zasobnik 150 na rodzine 2+2 tez powinien dac komfort nawet przy slabszym kotle i pluskajacych sie nagminnie dzieciakach.

 

dlatego teraz szukam czegos w zakresie mocy od 2-3 do 16-20(modele 14-15 mam lekka obawe, kiedys moze bedzie kominek, wtedy ok, ale na razie z uwagi na koszty chyba nie zamontujemy nastrojowego dogrzewacza :) i nie wiem, czy jak przyjdzie silna zima to 14 da rade - ale moze sie martwie niepotrzebnie?

 

sa piece np. viessmana z pasujaca mi moca (2-19), ale ta cena :/// dobre ponad 2x wiecej niz za deditricha. chyba z roznicy ceny oplace wieksze zuzycie gazu na tamtym 6-24 vs 2-20 i nadal bede na plusie. dlatego potrzebuje porady, jaki piec z szerokim zakresem modulacjii mocy w sensownej cenie byscie polecili?

Edytowane przez lesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt jak widać jest wielbicielem Immergasa i każda teorię naciągnie do potrzebnych 12kW. Musisz rozważyć dwa aspekty c.o. i c.w.u. Dla c.o. najlepszy byłby 3,2-13. Natomiast dla c.w.u. przydaje się większa moc przy chwilowych rozbiorach c.w.u. np. rano przed pracą i szkołą (wieczorem może być ustalony reżim), gdy wszyscy chcą korzystać z c.w.u. zaczyna jej brakować. Wtedy stwierdzasz fajny kocioł z nazwy ale brak komfortu. ja bym wybrał do 19kW. Zresztą jest to ten sam model tylko z elektroniczną blokadą mocy do 13 kW.

Dlaczego to ty masz wybierać produkt, niech wykona to za Ciebie instalator. Powiedz tylko jakie są Twoje oczekiwania co do komfortu c.w.u. i jeśli jest wyposażony w odpowiednią wiedze i doświadczenie niech dobiera sprzęt. Później będziesz mógł się domagać swego. A jak sam wybierzesz to zawsze powie tak Pan chciał, tak Pan ma. Przemyśl.

 

Właśnie o to chodzi, że instalatorzy wybrali model 26kW co wydaje mi się za dużo.

Użytkowników jest na stałe 3, ale czasami 4-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

piszesz o zasilaniu kotła gazem płynnym

rozeznawałeś już się w temacie kosztów gazu płynnego?

 

w ostatnich latach u wielu klientów robiliśmy modernizacje kotłowni, które miały na celu zamianę gazu płynnego na inne źródło - o wiele tańsze!!!

 

Opinie powyższe oparte są na cenie propanu do zbiorników w dzierżawie.

Kalkulacja w oparciu o własny zbiornik i cenę rynkową propanu wskazuje, że koszt ogrzewania propanem w stosunku do gazu ziemnego nie powinien być wyższy niż 10%. Przy cenie zakupu propanu w ok. 1,75 zł/litr cena 1 MJ uzyskana z propanu zrównuje się z ceną gazu ziemnego /2,3 zl/m3/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...