Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

Jestem na etapie wyboru pieca i w ogóle rozwiązania do kotłowni - w sensie jedno czy dwu funkcyjny kocioł.

 

Budynek według projektu z20 (http://z500.pl/projekt/20/Z20,przestronny-dom-pietrowy-w-stylu-dworku-z-wolimi-oczkami-i-duzym-podcieniem-tarasowym.html)

 

Na całości ogrzewanie podłogowe, tylko 2 grzejniki do suszenia ręczników w łazienkach

Parter z projektu podłogówki 100 m2 (na parterze łazienka)

Piętro z projektu podłogówki 119 m2 (na piętrze też łazienka)

Łącznie poszło rurek 1260 m (fi 16 Wavin tigris) rozstawy od 10 do 30 cm.

W budynku ma być wentylacja mechaniczna.

Oprócz pieca ma być kominek z płaszczem wodnym.

Mam przygotowany projekt na piec dwufunkcyjny, ale mam też sugestie by to zrobić na jednofunkcyjnym.

 

Poniżej projekt kotłowni:

[ATTACH=CONFIG]222566[/ATTACH]

 

Proszę o opinię czy jest to dobrze zrobione do moich potrzeb i czy nie lepiej było by to zrobić na piecu jednofunkcyjnym?

 

Mam wyliczone OZC tylko nie wiem co mam z niego przepisać tu na forum

 

witam

 

najlepszym rozwiązaniem w połączeniu z kominkiem z płaszczem wodnym będzie kocioł 1-funkcyjny

ale to co pisze LESZ aktualne - rysunek nie czytelny i jakie zapotrzebowanie na ciepło

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam

 

najlepszym rozwiązaniem w połączeniu z kominkiem z płaszczem wodnym będzie kocioł 1-funkcyjny

ale to co pisze LESZ aktualne - rysunek nie czytelny i jakie zapotrzebowanie na ciepło

 

pozdrawiam

 

daje link do pliku obrazka w większej roździelczości: http://test.i2i.pl/z20/ogrzewanie/projekt_kotlowni_2_bufory.png

 

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie przekombinowane robienie tej instalacji na 2f. (ale nie jestem instalatorem :) )

widze 1,5 problema :)

1. CO idzie w podlogowe, a CWU idzie w ..bufor 300l.

latem jak nie bedziesz palic w kominku, to grzac 300l buforu.. deko duzo albo masz ze 2-3 rodzinki na glowie caly czas.

 

0,5. planowalem tez drabinki w lazienkach zasilic z sekcji podlogowki, ale instalatorowa glowa doradzila mi zrobic je osobno(poza rozdzielaczami). latem nie bedzie dzialac podlogowka, a drabinka w lazience i tak sie przydaje. chyba ze robisz wszystko na silownikach i one skreca podlogowke i realnie tylko drabinki maja obieg.

ewent. rozwiazanie to drabinki z grzalka elektryczna na lato.

 

tak samo termostat do sterowania drabinka - nagrzejesz lazienke, to wylaczy drabinke i reczniki nie przeschna. ja tam wrzuce zwykly zawor, by nie odlaczylo drabinki niezaleznie od temp. (przegrzewania lazienek unikne WM)

 

wracajac do twojego schematu, zrobilbym na 1f, wielkosc buforow cwu i co dopasowal do instalacji i wielkosci rodziny. nie wiem czy nie zrobilbym tez bypasu bufora cwu dla wody z plaszcza. bo moze dojsc do sytuacji, ze palac dlugo w zimowy wieczor go przegrzejesz, bo woda bedzie zawsze musiala przechodzic przez cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daje link do pliku obrazka w większej roździelczości: http://test.i2i.pl/z20/ogrzewanie/projekt_kotlowni_2_bufory.png

 

Leszek

 

witam

 

schemat trochę "przekombinowany" jak to napisał wcześniej LESZ

 

pompa "kominkowa" i pompa za zaworem 3-drogowym mieszającym ze wstepną nastawą 37,5'C będą załączane równolegle

nie ma możliwości zapewnienia c.w.u. tylko z kominka - gdy w górnej części zasobnika c.w.u. spadnie temperatura poniżej wymaganej, nie ma możliwości priorytetowego, szybkiego grzania c.w.u. - jednocześnie bedzie grzane c.o.

będzie musiał się załączać kocioł gazowy

 

ale momo powyższego - będzie to grzało

 

sam bym w takim przypadku jak twój zamontował zasobnik kombinowany, np. jeden z poniższych

http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-hewalex-integra-podgrzewanie-cwu-i-wspomaganie-co/podgrzewacz-integra-400100.html

http://www.acv.com/pl-pl/03_03/87/app.rvb

http://galmet.com.pl/pl/products/view/14-kombinowane_zbiorniki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie !! Poradźcie mi jakiej marki kocioł gazowy wybrać??? Ma być kondensat , 1F , ze zbiornikiem na wodę 150 l.

Chcemy już kupić i mamy m in. do wyboru :

De Dietrich MCR 3 24T

Vaillant ecotec vc plus 246/5-5

Termet Eco cristal

Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C?

Vaillant droższy od pozostałych o 1500-2000 zł i zastanawiam się czy warto wydać więcej czy po prostu mogę przepłacić. W zasadzie to przychylam się bardziej do wyboru pomiędzy De Dietrichem a Vaillantem . Macie takie ?JAk sie sprawdzają?

Prosze o poradę ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !! Poradźcie mi jakiej marki kocioł gazowy wybrać??? Ma być kondensat , 1F , ze zbiornikiem na wodę 150 l.

Chcemy już kupić i mamy m in. do wyboru :

De Dietrich MCR 3 24T

Vaillant ecotec vc plus 246/5-5

Termet Eco cristal

Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C?

Vaillant droższy od pozostałych o 1500-2000 zł i zastanawiam się czy warto wydać więcej czy po prostu mogę przepłacić. W zasadzie to przychylam się bardziej do wyboru pomiędzy De Dietrichem a Vaillantem . Macie takie ?JAk sie sprawdzają?

Prosze o poradę ! :)

 

witam

 

montujemy wszystkie z nich

kocioł Vaillanta ma m.in. pompę elektroniczną, pozostałem mają "zwykłe"

 

osobiście wybrałbym De Dietricha - 8 letnia gwarancja na wymiennik, w dalszej kolejności Junkersa 5 lat gwarancji

Vaillant daje niestety tylko 2 lata

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obstawiałam :)Dzieki wezmę pod uwagę.

A może jakieś dobre rady przed kupnem De Dietricha?;)

 

witam

 

koniecznie razem z kotłem weź sterowanie pogodowe:

- Czujnik zewnętrzny AF 60

 

oraz

 

- Zdalne sterowanie modulacyjne programowalne iSense

lub

- Zdalne sterowanie modulacyjne programowalne iSense Radio (wersja droższa ale bezprzewodowa)

 

powodzenia

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

potrzebuję pomocy w doborze kotła gazowego.

Funkcja: ogrzewanie domu i ciepła woda.

Powierzchnia 104 mkw, z tego na 10 mkw podłogówka. W pozostałacyh pomieszczeniach grzejniki płytowe Kermi V22.

Dom parterowy, ocieplony -styropian 10 cm. Łazienka oddalona od kotłowni o ok. 2 m, kuchnia podobnie.

Użytkowników: 2.

 

Pomóżcie jaki kocioł wybrać: kondensacyjny?, jedno czy dwufunkcyjny? jaka moc?firma?

 

Ktoś mi polecał Viessmana Vitodens 111-W jednofunkcyjny kondesacyjny z wbudowanym zasobnikiem 46 litrów, ale żadnych merytorycnzych przesłanek nieprzedstawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Remontuję na wiosnę domek kostka z lat 80. Ściany z gazobetonu+pustka powietrzna+cegła+styropian 10cm - łącznie 50cm ściany. Stropodach wentylowany docieplony 30cm ekofibru. Brak ogrzewania podłogowego. Powierzchnia ok. 210m2. Parter ma wysokość 2.33m a piętro 2.70m. Okna będą plastikowe na profilu Schueco CT-70 lub Si-82 z pakietem 3-szybowym (jeszcze nie wiem do końca które wybrać - żonka kręci nosem na wygląd :-) ) Lokalizacja domku - Katowice (śląsk)

 

Jaki dobrać kocioł gazowy do takiego domku?

Czy kondensat będzie dobrym wyborem czy lepiej wybrać tradycyjny?

Czytałem trochę o Termecie ecocondens crystal, będzie dobrym wyborem czy skłaniać się w stronę buderusa, viesmana, junkersa, dd?

Jaką dobrać moc kotła do tych 210m2 + jaki zasobnik na wodę?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Remontuję na wiosnę domek kostka z lat 80. Ściany z gazobetonu+pustka powietrzna+cegła+styropian 10cm - łącznie 50cm ściany. Stropodach wentylowany docieplony 30cm ekofibru. Brak ogrzewania podłogowego. Powierzchnia ok. 210m2. Parter ma wysokość 2.33m a piętro 2.70m. Okna będą plastikowe na profilu Schueco CT-70 lub Si-82 z pakietem 3-szybowym (jeszcze nie wiem do końca które wybrać - żonka kręci nosem na wygląd :-) ) Lokalizacja domku - Katowice (śląsk)

 

Jaki dobrać kocioł gazowy do takiego domku?

Czy kondensat będzie dobrym wyborem czy lepiej wybrać tradycyjny?

Czytałem trochę o Termecie ecocondens crystal, będzie dobrym wyborem czy skłaniać się w stronę buderusa, viesmana, junkersa, dd?

Jaką dobrać moc kotła do tych 210m2 + jaki zasobnik na wodę?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam

 

witam

 

ile osób będzie korzytstało z c.w.u.?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki dobrać kocioł gazowy do takiego domku?

Czy kondensat będzie dobrym wyborem czy lepiej wybrać tradycyjny?

Jak dasz radę zejść na powrocie z ogrzewania < 56°C to możesz iść w kondensacyjny. Jakie do tej pory było ogrzewanie i jakie temperatury zasilanie/powrót na piecu? Grzejniki też wymieniasz?

Najlepiej by było jakbyś sobie policzył, albo dał do policzenia zapotrzebowanie na ciepło i na tej podstawie dobrał kocioł i grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na węglu utrzymuję na kotle 50-55 stopni. Teraz przepalam drewnem, ale normalnie to węglem od góry. Ile na powrocie to nie wiem, ale rura jest zimna :-)

Obecnie mam grube rurki stalowe i grzejniki żeberkowe, a będę wymieniał instalację na pex i grzejniki purmo + dekoracyjne.

Zrobiłem sobie wyliczenia w ozc ale przez przypadek skasowałem plik i muszę wziąć się za to od początku, ale program swoje a życie swoje ;-) Pamiętam, że w programie wyszło mi malutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...