Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To i na mnie przyszła kolej, kilka dni czytania i dalej zero wizji... Nawet nie wiem jaki sposób ogrzewania wybrac;/ Ale skłaniam się do gazowego, skoro mogę podłączyć się do gazu ziemnego. Tylko nie wiem czy ceny nas nie zjedzą. Wcześniej w mieszkaniu mieliśmy piec na drewno:) I tak się zastanawiam czy nie dać pica gazowego + kominek z płaszczem wodnym...hmm a może pompę powietrza - wolelibyście takową nie patrząc na cenę instalacji?

Podaję link do mojego domu, jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego. Czas na dalsze decyzje. Proszę doradzcie coś kompletnemu laikowi, mimo przeczytania całego wątku. Rodzinka 2 + 2. Salon, przedpokoj i łazienki (dół i gra) - podłogówka, reszta kaloryfery.

NIe wiem ile będziemy zurzywać gazu/wody. Przewaznie prysznic i dziecko kąpiel. Raczej oszczędnie, niż szalone kąpiele i upały w domku. Ten kominek z plaszczem to asekuracyjnie jakby opłaty za gaz były za wysokie.

Co ogólnie o tym myślicie? Faktycznie szału można dostać. Nasz wykonawca też dziwak, nic nie doradzi...

 

http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/lenka,449.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie zawsze dlaczego hydraulicy mówią że jedne kotły są gorsze a inne lepsze. Z kąd oni mają taką wiedzę. Czy robią analizy u swoich klientów? czy później tworzą tabele porównawcze? ile modeli kotłów analizują? Jak dawno temu nasz hydraulik zaczął tworzyć analizy? Większość hydraulików nie serwisuje później kotłów więc nie mają pojęcia jak kocioł pracuje. Kolesie w czapce z antenką zawsze polecą taki kocioł na którym najlepiej zarabiają a serwisanci te firmy z którymi mają podpisaną umowę serwisową. Zawsze śmieszy mnie jak ktoś opiera się na opiniach osób które na temat późniejszego użytkowania nie mają zielonego pojęcia. Oczywiście zawsze wszechwiedzący jest hydraulik po podstawówce. Nikt jeszcze nigdy nie zrobił żadnych wiarygodnych testów porównawczych w równych warunkach dla wszystkich kotłów. Nikt nie potrafi przedstawić obiektywnych wyników. Zycie modelów kotłów jest na tyle krótkie że nawet jeżeli urządzenia mają jakąś dobrą lub złą opinie zaraz wchodzą następne modele i znowu zaczyna się od początki. Dlatego nie da się otrzymać informacji, który kocioł jest lepszy można tylko zbierać info które sprawią problemy i jakie sa to problemy. Później eliminować z zakupu te najczęściej awaryjne. Oczywiście trzeba wierzyć że firmy z tradycją na pewno wykonają lepszy kocioł niż jakieś "nonejmy" Jak mam kocił HEF miał byc kiedyś taki super, każdy się podniecał jaki to super sprzęt. Okazało się że to zwykły kloc do spalania ekogroszku stwarzający ogromne problemy prze beznadziejne sterowanie prymitywną automatyką. Automatyka w cudzysłowiu oczywiście bo to raczej kalkulator którego trzeba wspomagać urządzeniem o nazwie ludzki mózg, który w zależności od rodzaju opały i innych różnych rzeczy musi zmieniać tryb podawania, ilość powietrza i inne dziadostwa. Efektem tego jest i tak masa brudnego popiołu i masa siwych włosów na głowie. Oczywiście kocioł polecony przez hydraulika. To miał być Mercedes wśród kotłów. Szkoda gadać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie rozwiązanie dla domu o pow uzytkowej 122m, dach dwuspadowy, ocieplony wełną 20. łazienki 2 w jednej prysznic, drugiej wanna. EP - 101.99

4 osoby, czesciej prysznic. Ogrzewanie dół podgłogówka minus jeden pokoik i co, góra grzejniki + łazienka podłogówka. Zimą temp potrafią być bardzo niskie -25, woj podkaprackie, I czy jest sens dokładania do tego kominka z wkładem lub solary?

Prosze o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie rozwiązanie dla domu o pow uzytkowej 122m, dach dwuspadowy, ocieplony wełną 20. łazienki 2 w jednej prysznic, drugiej wanna. EP - 101.99

4 osoby, czesciej prysznic. Ogrzewanie dół podgłogówka minus jeden pokoik i co, góra grzejniki + łazienka podłogówka. Zimą temp potrafią być bardzo niskie -25, woj podkaprackie, I czy jest sens dokładania do tego kominka z wkładem lub solary?

Prosze o porady

 

Do ogrzewania wziąbym piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Ze względu na nieco większą sprawność i bezpieczeństwo użytkowania ze względu na odizolowaną od pomieszczenia komore spalania + nie śmierdzi gazem.

Teraz pytanie czy z przepływowym ogrzewaniem cwu czy ze wspomaganiem zbiornikiem, czy z osobnym zbiornikiem cwu.

 

Największą zaletą osobnego zbiornika cwu jest duże ciśnienie w układzie i możliwość jednoczesnego korzystania z kilku źródeł odbioru ciepłej wody - czyli rano 2 osoby na raz mogą brać przysznic co jest (u mnie) częstym zjawiskiem. Dodatkowo jeśli masz oddalone łazienki od kotła możesz wstawić sobie obieg cwu, dzięki temu nie czekasz na wodę tylko masz ją odrazu po odkręceniu kranu, przy dwóch łazienkach musi być w odpowiednim miejscu powrót cwu.

 

Rozwiązanie z osobnym zbiornikiem jest moim zdaniem najbardziej komfortowe, przy czym jeśli byśmy mieli przepływowe ogrzewanie ze zbiornikem ok. 80l lub pow. jest raczej równie wygodne.

Dodatkowym plusem przy ogrzewaniu zbiornika jest mniejsza maksymalna moc kotła bo nie musi on przepływowo ogrzewać wody.

 

Jeśli chodzi o kominek to jak najbardziej tak, zawsze to jakaś alternatywa na tanie grzanie a pozatym milo przy nim posiedziec. Nawet jak grzejesz w kominku to jak odpowiednio umieścisz termostat od pieca to piec wówczas będzie mniej grzał a rachunki spadną. Kominek jeśli już chcesz z nawiewem/ płaszczem, to raczej radził bym z płaszczem z tych dwóch, ze zwględu na hałas jaki towarzyszy turbinom nawiewającym (doświadczyłem na własnej skórze) - da się przyzwyczaić ale nie polecam - no a płaszcz wodny to już jak chcesz. Moim zadaniem idea kominka jest taka żeby się dogrzać i żeby było miło i troche przy nim posiedzieć a nie jest grzaniem zasadniczym - bo się zajedziesz z drewnem więc płaszcz ja bym sobie odpuścił a już napewno nawiew. Zawsze możesz się przynajmniej pokusić o kominek bez płaszcza ale zapobiegawczo już tak przystosować rury i instalacje co żeby ewentualna modyfikacja o płaszcz wodny nie była trudna. I to by było chyba najlepsze wyjście.

 

Z solarami też miałem podobny pomysł, ale po szybkiej kalkulacji nie wygląda żeby ta instalacja miała by się szybko zwrócić ~ 10 lat. Podobnie policzyłem że zaoszczędze wkładając te pieniądze na konto oszczędnościowe - więc słaba inwestycja, nawet bardzo, przynajmniej w naszej szerokości geo.

Do solarów zrobił bym narazie trójniki i zakończył zaworem żeby istalacja była przystosowana do takiej możliwości i łatwo później o nią rozbudowywalna, jeśli już chcesz mieć taką możliwość.

 

Jeśli chodzi o rury to ja bym już kładł, zostawił tylko rurę do obiegu cwu, i pamiętał o dostatecznej śrenicy rur żeby ciśnienie w kranach było normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ,

 

jakie rozwiązanie dla domku o powierzchni grzewczej ok 180m2, 2 osoby, łazienki bardzo blisko kotłowni. Jest też podłogówka oraz kominek z p.w.

 

Wybrałem ISOTWIN CONDENS F 30-B: moc - w funkcji c.o. (przy 50/30oC): 5,4-25,7 kW, w funkcji c.w.u.: 5,0-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 300C: 21,0 l/min.

http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isotwin-cds/

koszt ok 6000 zł

 

Podoba mi sie w nim to że zajmuje mało miejsca,i ma wbudowane 2 zasobniki po 21l,

 

Prosze o informację czy to dobry wybór, czy ewentualnie coś innego w podobnych pieniążkach, ( chciałbym uniknąć rozwiazania - piec + zasobnik osobno - no chyba ze jakies mega rozsądne argumenty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w domu o pow 110m2 użytkowej jest kocioł starego typu z opisem "Gazowy kocioł wodny CO typu BMK"

problem w tym że nie był on NIGDY użytkowany a minęło około 20 lat

jest podłączony do instalacji, brakuje tylko grzejników

czy jest sens próbować go uruchomić czy od razu dać se spokój i kupować nowy?

czy jeśli będzie działał to można do niego dołożyć zasobnik do CWU?

czy jeśli będzie działał to zużycie gazu będzie dużo wyższe od zużycia we współczesnych kotłach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30kw dla 180m2 ??? Najpierw zrob ozc a potem szukaj kotla.

 

 

 

witam ,

 

jakie rozwiązanie dla domku o powierzchni grzewczej ok 180m2, 2 osoby, łazienki bardzo blisko kotłowni. Jest też podłogówka oraz kominek z p.w.

 

Wybrałem ISOTWIN CONDENS F 30-B: moc - w funkcji c.o. (przy 50/30oC): 5,4-25,7 kW, w funkcji c.w.u.: 5,0-30,6 kW, przepływ nominalny c.w.u. przy Δt 300C: 21,0 l/min.

http://www.saunierduval.pl/produkty/kotly-gazowe/kotly-kondensacyjne/isotwin-cds/

koszt ok 6000 zł

 

Podoba mi sie w nim to że zajmuje mało miejsca,i ma wbudowane 2 zasobniki po 21l,

 

Prosze o informację czy to dobry wybór, czy ewentualnie coś innego w podobnych pieniążkach, ( chciałbym uniknąć rozwiazania - piec + zasobnik osobno - no chyba ze jakies mega rozsądne argumenty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Potrzebuję pomocy przy wyborze odpowiednich urządzeń do CO (gaz) + CWU w domu:

- powierzchnia: 128m (solbet 24cm, dachówka ceramiczna)

- do tego jest garaż w bryle + pomieszczenie nad garażem: 48m - w garażu jest kotłownia

- ocieplenie: styropian 15 (ściany i podłoga), poddasze: wełna 15+10

- dół: podłogówka (salon, łazienka, korytarz, ganek itp), grzejniki: pokój, łazienkowy, garaż

- góra: podłogówka (łazienka), grzejniki: 3 pokoje, pralnia, korytarz, duże pomieszczenie nad garażem

 

Instalator polecał mi piec viessman'a 24kw. Do tego osobno osobno zbiornik CWU - także viessman'a, gdzie cena oscylowała w granicach 7 tys.

Dodatkowo jakieś zawory dwutorowe/dwufazowe (nie pamiętam dokładnie nazwy), które miały zabezpieczać instalacje przed dodatkowym przegrzaniem. Osobne do podłogówki, osobne do grzejników. Licząc na mój dom sam piec + zawory wyszły by pewnie ponad 10 tys. To trochę za dużo i szukam oszczędności.

Kolejnym typem są piece Vaillanta, lub Dietrich'a - około 24kw + 120..150L cwu. Jednak jest tego tyle modeli, że już nie wiem co wybrać ;/

 

Chciałbym aby zbudowanie kotłowni zamknęło się na kwotach 9 tys (+/- 1000).

 

Proszę o doradzenie jakichś sensownych rozwiązań, by mnie jakiś instalator nie wpuścił w maliny polecając "piec taki jak u znajomego" :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

również potrzebuje pomocy w wyborze kotła. Wybór padł na Buderus GB072 + RC35 pozostaje kwestia mocy 2,9-14,2 KW czy 4,7-20,6 KW.

Projekt Jabłoń 2 MTM Style, 156 m2 p. użytkowej + 17 m2 garaż +10C, kubatura 772 m3, ytong 24cm + 18 cm styropian biały, 20cm w podłodze i 25 cm wełny skosy i dach. Wentylacja grawitacyjna. Parter podłogówka u góry 4 grzejniki. Czy ten piec 14 KW nie jest czasem za mały?

 

Druga sprawa to zasobnik. Jak to jest że ten kocioł ma moc grzania wody 15,1 KW a zasobnik Galmet SGW(S)140l ma 23 KW (70/10/45°C). Na którą moc patrzeć i jaki wpływ ma moc kotła na grzanie wody w zbiorniku z taką wężownicą?

 

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Immergas Victrix 12, Junkers Cerapur Smart 14, Buderus Logamax GB072 14, Beretta Conica Green 15

 

Finalnie zastanawiam się nad Immergas Victrix 12 lub Dietrich MCA15.

Między nimi jest dość spora różnica w cenie. Więc przewage ma Immergas. Jaką on ma gwarancję??

 

Jeden z instalatorów zasugerował montaż Dietrich MCR 2 (model zeszłoroczny) Jednak jak sprawdziliśmy on mam moc 6,3-25,3 kW

Pan twierdzi, że kocioł daje się modulować z mocy, zawsze możemy ją zmniejszyć przez regulację na ogół jest to zakres od 6.3-25.3kW i nie ma znaczenia że kupi się kocioł o mniejszej mocy skoro będzie on pracował na maksymalnych obrotach. Sugeruje porównanie na wykresach zużycie m3 gazu na godz. pracy i wniosek niby sam wyjdzie.

Dodatkowo twierdzi, że kocioł o mniejszej mocy dłużej nagrzewa wodę w zasobniku i w sumie to i tak na jedno wychodzi, będzie mniej jeżeli mało będzie kąpania a przy ogrzewaniu on i tak automatycznie ustawia sobie moc do grzania.

 

Co sądzicie o takim toku myślenia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...