Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

(...)

 

jakbys skupil na czytanym tekscie i probie jego zrozumienia, zamiast na podziwianiu Swojego viessmanna, to moze doczytalbys, ze:

- to nie ja podalem cene 14,5k pln

- to cena kotlowni a a nie kotla.

poza tym:

-kondensat dwufunkcyjny z zasobnikiem mozna miec za 6k pln.

-kociol dwufunkcyjny z zasobnikiem mozesz miec za 5k pln, a z otwarta komora jeszcze taniej.

-3k pln to na narty jeszcze wystarczy.

 

wobec czego idz do kotlowni i pololuj sobie razem ze Swoim vitodensem. mozesz sie nawet poturlac po podlodze. albo przypiac narty, wlaczyc wiatrak i popruc poduszke.

 

8. do takiego np. mcr24 dedietricha musisz dokupic zasobnik, zawor do niego i pare innych dupereli. ktos tam wyzej napisal, ze calkowity koszt wyniosl go ponad 14k plnow. do dwufunkcyjnych z zasobnikiem dokupujesz co najwyzej kilka rurek.

i calkowity koszt mozesz zamknac w 7-9k pln.

 

Masz rację - napisał to ktoś - przepraszam że pomyliłem Cię z ktosiem ale skoro podajesz za kimś jakiekolwiek dane - to bierzesz za nie odpowiedzialność w swojej wypowiedzi .

 

Apropos czytania za zrozumieniem - napisałeś jasno i wyraźnie : do takiego np. mcr24 dedietricha musisz dokupic zasobnik, zawor do niego i pare innych dupereli. ktos tam wyzej napisal, ze calkowity koszt wyniosl go ponad 14k plnow - nic tu nie pisze o całej kotłowni - zastanów się jak jakiegoś ktosia cytujesz i podawaj wszystkie informacje - i potem możesz mieć pretensje o zrozumienie przez innych Twoich wypocin :)

 

do dwufunkcyjnych z zasobnikiem dokupujesz co najwyzej kilka rurek.

i calkowity koszt mozesz zamknac w 7-9k pln - tutaj również nie ma słowa o całej kotłowni - zrewiduj więc swój pogląd i sam skup się na pisaniu ze zrozumieniem ...

 

A tak wogóle to Viessmann zrobił Ci kiedys jakąś krzywdę że tak go nie lubisz ??

 

PS. Co to znaczy pololuj ?? :o - pozostałe próby bycia dowcipnym i zabawnym zrozumiałem :lol:

Pablitoo ignoruj tego tupu posty, nie warto, nire Twój poziom. Jakby co to ja również "pololuje" sobie z vitodensem cokolwiek to znaczy. A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać lub może zazdrości innym że go posiadają. Nie wierzę też w takie cuda, że jeżeli jakiś produkt jednej firmy kosztuje np. 10tys. to taki sam produkt innej firmy o takich samych parametrach, jakości może kosztować 5 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

 

A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo ignoruj tego tupu posty, nie warto, nire Twój poziom. Jakby co to ja również "pololuje" sobie z vitodensem cokolwiek to znaczy. A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać lub może zazdrości innym że go posiadają. Nie wierzę też w takie cuda, że jeżeli jakiś produkt jednej firmy kosztuje np. 10tys. to taki sam produkt innej firmy o takich samych parametrach, jakości może kosztować 5 tys. zł.

 

mysle, ze Pabilitoo wyjasni Ci, co znaczy lol /on juz wie/, wtedy sobie pololujcie z vietodensami. jak juz skonczysz wez jakis podrecznik do nauki j. polskiego i z nim rece przeanalizuj Swoje:

"A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać..."

i przetlumacz to na polski.

 

jak nie wierzysz w cuda, to porownaj ceny ipoda do irivera czy creativa. o tym, ze jakosciowo bija ipoda na glowe nie wspomne nawet.

 

ps. moja pierwsza wypowiedz byla w odpowiedzi losiowi, dla ktorego istnieja viessmanny i inne kotly, ale skoro inni tez tak to widza...

 

ps2. o moj poziom sie nie martw. co prawda co jakis czas ulewa mi sie z zazdrowsci, ze w kotlowni nie powiesilem vitodensa i musz ja wstydliwie zamykac przed oczami obcych, ale jakos daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na cieplo z projektu to 12,5 Kw + 1 Kw na CWU. A jak bedzie np. przy -20 stopni?? Czy piec sie bedzie wyrabial?

 

A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

 

-20 nie jest temperatura, ktora utrzymuje sie w Polsce przez pol roku. jezeli masz kominek, ewentualnie jezeli mozesz sobie pozwolic na kilka dni nizszej temperatury w domu, to po co Ci wiekszy piec.

Tutaj:

http://www.weatheronline.pl/euroruef.htm

mozesz sobie sprawdzic temperatury w latach ubieglych. poza pamietnym 2006 temperatury ponizej -20 to ewenement. nawet jezeli sa, to 2-5 godzin w nocy.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo ignoruj tego tupu posty, nie warto, nire Twój poziom. Jakby co to ja również "pololuje" sobie z vitodensem cokolwiek to znaczy. A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać lub może zazdrości innym że go posiadają. Nie wierzę też w takie cuda, że jeżeli jakiś produkt jednej firmy kosztuje np. 10tys. to taki sam produkt innej firmy o takich samych parametrach, jakości może kosztować 5 tys. zł.

 

mysle, ze Pabilitoo wyjasni Ci, co znaczy lol /on juz wie/, wtedy sobie pololujcie z vietodensami. jak juz skonczysz wez jakis podrecznik do nauki j. polskiego i z nim rece przeanalizuj Swoje:

"A może viessmann zrobił mu taką krzywdę, ze po prostu go na to nie stać..."

i przetlumacz to na polski.

 

jak nie wierzysz w cuda, to porownaj ceny ipoda do irivera czy creativa. o tym, ze jakosciowo bija ipoda na glowe nie wspomne nawet.

 

ps. moja pierwsza wypowiedz byla w odpowiedzi losiowi, dla ktorego istnieja viessmanny i inne kotly, ale skoro inni tez tak to widza...

 

ps2. o moj poziom sie nie martw. co prawda co jakis czas ulewa mi sie z zazdrowsci, ze w kotlowni nie powiesilem vitodensa i musz ja wstydliwie zamykac przed oczami obcych, ale jakos daje rade.

 

O.k. ale przetłumacz mi, proszę, na język polski co to znaczy " wez jakis podrecznik do nauki j. polskiego i z nim rece przeanalizuj Swoje..". I to by było na tyle, nie mam zamiaru kontynuować dyskusji na takim poziomie, nie ma z kim.

 

Wracając do tematu, przed decyzją o zakupie pieca zwróciłem się do kilku firm z prośbą o wycenę. Otrzymałem takowe od Viessmanna, Vailanta, Buderusa, Junkersa oraz De Ditricha /nie pamiętam pisowni/. Faktycznie, najniższą cenę, bardzo atrakcyjną, zaoferowała firma polecająca De Ditricha. Przed podjęciem decyzji konsultowałem się też z osobą znającą się na piecach - nie jest przedstawicielem w/w firm. Polecił mi Viessmanna /vitodens WB2A/ lub vailanta /nie pamietam oznaczenia/. Zdecydowałem sie na viessmanna i nie była to najdroższa oferta /trzecia pod względem ceny/. Plusem tu również był koszt wykonania całej instalacji /woda, gaz/, zamontowania grzejników /o zgrozo tu też viessmann/ oraz grzejników drabinkowych Thermy w łazienkach. No i dla mnie bardzo ważne - podejście do klienta. Instalacja działa od 5 listopada 2007 roku, zdążyłem już "zaprzyjażnić sie z piecem", choć nie ukrywam trwało to trochę czasu, korzystałem z cenych rad kolegi Pablitoo i innych odób /znalazłem parę tematów na temat tego pieca/. Jak na razie jesteśmy zadowoleni z wyboru. Dom wybudowany w/g projektu APS 136 z 2 garażami. Na przestrzeni ostatnich 4 tygodni, średnie tygodniowe zużycie gazu ok. 11m, temperatura w domu 21-19 stopni. Krzywa grzewcza na instalacji z grzejnikami 1,1 na podłogówce 0,6 poziom krzywej 0.

Reasumując uważam że vitodens 200 to dobry piec, wart swej ceny i nie uważam tak bo ja go mam, opieram sie tu również na zdaniu innych odsób, w tym kilku moich znajomych. Mogę więc śmiało polecić zakup tego urządzenia innym osobom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest sens kupienia kondensata. Masz prawdopodobnie nie duże zapotrzebowanie na moc, rzędu 7-11kW przy -20. Mały kocioł (maks. 10-13kW) o dużym zakresie modulacji, będzie świetnie sobie radził przy wyższych temperaturach na zewnątrz, będzie pracował dłużej - nie będzie taktować jak kocioł o większej mocy, że o niekondensacyjnym kotle nie mówiąc.

 

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

 

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka

6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

 

plisssss o podpowiedz

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując uważam że vitodens 200 to dobry piec, wart swej ceny i nie uważam tak bo ja go mam, opieram sie tu również na zdaniu innych odsób, w tym kilku moich znajomych. Mogę więc śmiało polecić zakup tego urządzenia innym osobom.

 

tez uwazam, ze to dobry piec /czy raczej marka/, nikoniecznie wart jednak swojej ceny /trzeba zaplacic za znaczek, jak w przypadku np. sony czy nikona/. moi znajomi i ja mamy akurat inne piece i te moge polecic. natomiast pisanie:

"jest viessmann /ew. ytong, porotherm, jotul.... / i reszta swiata" dziala mi na nerwy, zwlaszcza jak jestem w zlym humorze:)

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

 

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka

6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

 

plisssss o podpowiedz

 

Pozdrawiam

 

od zuzycia gazu. poniewaz im wieksza kubatura tym wiecej go zuzywasz, to oczywiscie rowniez od powierzchni domu. to po pierwsze.

po drugie, od rodzaju instalacji. piece kondensacyjne osiagaja najwieksza sprawnosc przy zasilaniu instalacji niskotemperaturowych, czyli np. podlogowki

w ilosciach duzych. jezeli posiadasz juz grzejniki i wyliczone one sa do zasilania woda o temp. 90 stopni to piec raczej nie bedzie mogl pracowac na niskiej temp. wyjsciowej. jak nie masz grzejnikow, to musisz kupic przewymiarowane /czytaj drozsze/ . sprawnosc kotlow kondensacyjnych w stosunku do kotlow pozostalych jest o kilka do dwudziestu kilku % wyzsza /w zaleznosci, kto to przedstawia:)/. przeanalizuj oferte n akociol zwykly i kondensacyjny /na pewno taka otrzymasz, gdy bedziesz kupowac/ , przeanalizuj i jak dojdziesz do wniosku, ze roznica w cenie zakupu pieca /grzejniki i tak lepiej kupic przewymiarowane na nizsze temperatury zasilania, wyzszy komfort uzytkowania/ splaci Ci sie w miare krotkim czasie, to kup kondensata.

ps. poszukaj sobie na forum watkow kondensat vs. zwykly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując uważam że vitodens 200 to dobry piec, wart swej ceny i nie uważam tak bo ja go mam, opieram sie tu również na zdaniu innych odsób, w tym kilku moich znajomych. Mogę więc śmiało polecić zakup tego urządzenia innym osobom.

 

tez uwazam, ze to dobry piec /czy raczej marka/, nikoniecznie wart jednak swojej ceny /trzeba zaplacic za znaczek, jak w przypadku np. sony czy nikona/. moi znajomi i ja mamy akurat inne piece i te moge polecic. natomiast pisanie:

"jest viessmann /ew. ytong, porotherm, jotul.... / i reszta swiata" dziala mi na nerwy, zwlaszcza jak jestem w zlym humorze:)

EOT

I tu się z Tobą zgodzę - co do ostatniego zdania-, ale przyznasz mi rację, że ja nic takiego nie napisałem.

W przeciwieństwie do niektórych Forumowiczów /np. dyskusje o dachówkach, itp./ nie forsuję poglądu, że "wszystko co mam u siebie jest wspaniałe i naj...". Niektóre nasze decyzje w toku budowy to były kompromisy, nie można mieć wszystkiego. Co do pieca, niezależnie od naszych poglądów, ten Ktoś który pytał sie o nasze zdanie, będzie sam musiał podjac decyzję. I jeszcze jedna uwaga, niezaleznie od marki pieca, ważny jest serwis. Dwa tygodnie temu czujka temperatury zewnętrznej w moim piecu "zwariowała", pokazywała temp. zewnętrzną -40 stopni. Zadzwoniłem rano do firmy która wykonywała mi instalację, monotwała piec i o 12-ej panowie czekali na mnie przed domem. Niby mała rzecz, a cieszy. Jest to autoryzwoany przedstawiciel Viessmanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest sens kupienia kondensata. Masz prawdopodobnie nie duże zapotrzebowanie na moc, rzędu 7-11kW przy -20. Mały kocioł (maks. 10-13kW) o dużym zakresie modulacji, będzie świetnie sobie radził przy wyższych temperaturach na zewnątrz, będzie pracował dłużej - nie będzie taktować jak kocioł o większej mocy, że o niekondensacyjnym kotle nie mówiąc.

 

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

 

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka

6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

 

plisssss o podpowiedz

 

Pozdrawiam

Dwa lata temu też stałem przed tym samym wyborem i też dogłębnie analizowałem oferty i ceny rynkowe. Wielu instalatorów mówiło że nie da sie jednoznacznie określić ilości m2 od których warto zastosować kondensata.

Osobiście grzeję już drugi sezon kondensatem, ok140 m2 w tym ok 60% podłogówka reszta grzejniki. Wbrew powszechnym opiniom grzejniki wcale nie są jakoś zauważalnie przewymiarowane i drogie ważne by liczyć je na takich parametrach by na powrocie nie przekroczyć 50 stC. Dodam że do obliczeń zakłada się -20 na zewnątrz i 20 wewnątrz. Podstawowe pytanie ile jest dni w roku -20 już padło - wiemy że kilka i to nie każdego roku, więc przekroczenie 50 st na powrocie jest przy naszych zimach mało prawdopodobne.

U nas oszczędność kondensata wynikająca z wysokiej sprawności uwarunkowana niskimi parametrami była jednym z argumentów. Do tego nie mamy kotłowni a kocioł wisi w ubikacji czyli atmosferyk odpadał pozostał wybór między zamkniętą komorą a kondensatem. Różnica w cenie była do przełknięcia a do wyboru kondensata dodatkowo przekonało nas to że ten typ kotła jest najcichszy a ma to znaczenie jeśli kocioł wisi w ubikacji.

Z wyboru kotła jestem bardzo zadowolony bo przy podłogówce komfort cieplny jest rewelacyjny przy ok 21 st w domu a rachunki moim zdaniem jak na 140m2 domu nie są duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

 

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka

6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

 

plisssss o podpowiedz

 

Pozdrawiam

 

Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

 

Załóżmy dom o powierzchni 256m^2, kubatury 746m^3 (ściana zew. pustak MAX220 + styr.12cm, dach 14cm wełny, reku, II stefa Polski) - zapotrzebowanie na moc wynosi 11,1kW (bez reku 14,1kW).

 

1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.

 

2. Montujemy kocioł kondensacyjny małej mocy np. 2,9-11,6kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. 10stC (2,9kW). Kocioł trochę inny, każde uruchomienie zaczyna z mocą minimalną by po pewnym czasie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Układ kominowy możemy zastosować krótki, wyrzut za ścianę - moc kotła poniżej 21kW.

 

3. Montujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, moc np. 10-24kW różnica sprawności tego kotła a kondensacyjnego, przy temp wody 70-75stC wynosi 15,2%. Przy -15stC zapotrzebowanie domu wynosi 10,1kW.

 

 

Ja wiem, który bym wybrał mimo, że mogę być być trochę stronniczy.

W rzeczywistości dochodzi jeszcze parę rzeczy, których nie uwzględniłem w swoich wydumkach.

W Niemczech np. trzeba udowodnić obliczeniami, że potrzebuje się kocioł o mocy ponad 20kW - taka ciekawostka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

 

RAPczyn - a jaki jednofunkcyjny piec kondenasacyjny z zasobnikiem byś polecił do mojego domu :

 

130 m^2 użytkowej (170 całkowitej)

Kubatura ok 770 m^3 (w tym ogrzewany garaż)

Podłogówka ok. 40 m^2

Kaloryfery aluminiowe (planuje KFA)

Wentylacja grawitacyjna

 

Dom (prosta bryła typu stodoła) zbudowany z :

Porotherm 25 cm + 15 cm styro o lambdzie 0,032

Dach ocieplony 25 cm wełny

Okna PCV 5 komorowe

Wielkopolska

 

Wszyscy mi z automatu polecają kotły o mocy max ok. 24 kW (zreszta takich jest najwiecej) - a ja mam wrażenie, że to lekka przesada do tego domu i on bedzie sie wyłączał i załączał zamiast modulować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - kiedy opłaca sie kupic piec kondensacyjny?? Zalezy od wielkości domu do ogrzania? czy jeszcze czegoś innego ??

 

Mam ponad 200 mkw z garazem do ogrzania w tym podłogówka

6 mkw lazienka górna i na dole 20 mkw.

 

plisssss o podpowiedz

 

Pozdrawiam

 

RAPczyn napisał:

 

Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć raczej "Jakiej mocy kocioł kondensacyjny?".

 

Załóżmy dom o powierzchni 256m^2, kubatury 746m^3 (ściana zew. pustak MAX220 + styr.12cm, dach 14cm wełny, reku, II stefa Polski) - zapotrzebowanie na moc wynosi 11,1kW (bez reku 14,1kW).

 

1. Montując duży kocioł kondensacyjny o mocy np. 7,3-21,8kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. -6stC (7,2kW). Przy wyższych temp. kocioł często taktuje ponieważ nie może zejść niżej z mocą, a każde uruchomienie zaczyna z mocą maksymalną by po pewnym czasie dostosować moc do potrzeb.

 

2. Montujemy kocioł kondensacyjny małej mocy np. 2,9-11,6kW sprawiamy, że dolna moc kotła pokrywa się z zapotrzebowaniem budynku przy temp.zew. 10stC (2,9kW). Kocioł trochę inny, każde uruchomienie zaczyna z mocą minimalną by po pewnym czasie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Układ kominowy możemy zastosować krótki, wyrzut za ścianę - moc kotła poniżej 21kW.

 

3. Montujemy kocioł z zamkniętą komorą spalania, moc np. 10-24kW różnica sprawności tego kotła a kondensacyjnego, przy temp wody 70-75stC wynosi 15,2%. Przy -15stC zapotrzebowanie domu wynosi 10,1kW.

 

 

Ja wiem, który bym wybrał mimo, że mogę być być trochę stronniczy.

W rzeczywistości dochodzi jeszcze parę rzeczy, których nie uwzględniłem w swoich wydumkach.

W Niemczech np. trzeba udowodnić obliczeniami, że potrzebuje się kocioł o mocy ponad 20kW - taka ciekawostka

 

 

RAPczyn co powinnam wybrać Twoim zdaniem??? Może podpowiesz jaki piec - producenta, moc itd....Ściana zew. to porotherm 25 plus styropian 14. Poddasze bedzie ocieplone - wełna 25cm. Nie mam rekuperatora.

Reszta tak jak opisałam wyżej.

Wypytuje sie z uporem maniaka bo moja wiedza na ten temat jest minimalna.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn - a jaki jednofunkcyjny piec kondenasacyjny z zasobnikiem byś polecił do mojego domu :

 

130 m^2 użytkowej (170 całkowitej)

Kubatura ok 770 m^3 (w tym ogrzewany garaż)

Podłogówka ok. 40 m^2

Kaloryfery aluminiowe (planuje KFA)

Wentylacja grawitacyjna

 

Dom (prosta bryła typu stodoła) zbudowany z :

Porotherm 25 cm + 15 cm styro o lambdzie 0,032

Dach ocieplony 25 cm wełny

Okna PCV 5 komorowe

Wielkopolska

 

Wszyscy mi z automatu polecają kotły o mocy max ok. 24 kW (zreszta takich jest najwiecej) - a ja mam wrażenie, że to lekka przesada do tego domu i on bedzie sie wyłączał i załączał zamiast modulować....

 

Najbezpieczniej dla ciebie jest zrobić OZC choć...

Na moje kaprawe oko to masz zapotrzebowanie około 13,8kW, jeśli zainstalujesz reku+gwc to spodziewam się około 10,7kW i koszt utrzymania około 30% mniejsze.

 

 

RAPczyn co powinnam wybrać Twoim zdaniem??? Może podpowiesz jaki piec - producenta, moc itd....Ściana zew. to porotherm 25 plus styropian 14. Poddasze bedzie ocieplone - wełna 25cm. Nie mam rekuperatora.

Reszta tak jak opisałam wyżej.

Wypytuje sie z uporem maniaka bo moja wiedza na ten temat jest minimalna.

 

Pozdrawiam wszystkich.

 

U ciebie wróże około 11kW.

 

 

Ja mogę tylko podpowiedzieć decyzje musicie podjąć Wy :wink:

 

 

A to zależy jakie temp. lubisz w domu. Jeśli dom ma takie zapotrzebowanie to może się zdarzyć, że przy skrajnie niski temp.zew. zabraknie mu paru stopni na zasilaniu. Można założyć ciut większy kocioł (będzie większe zużycie gazu w okresach przejściowych) albo dołożyć drugie źródło ciepła o bardzo małej mocy (2-5kW) uruchamiane tylko w przypadku bardzo niskich temp.

 

-20 nie jest temperatura, ktora utrzymuje sie w Polsce przez pol roku. jezeli masz kominek, ewentualnie jezeli mozesz sobie pozwolic na kilka dni nizszej temperatury w domu, to po co Ci wiekszy piec.

Tutaj:

http://www.weatheronline.pl/euroruef.htm

mozesz sobie sprawdzic temperatury w latach ubieglych. poza pamietnym 2006 temperatury ponizej -20 to ewenement. nawet jezeli sa, to 2-5 godzin w nocy.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn mozę i ja usłyszę małą radę :):) :-? :wink: , ale juz nic nie wiem na temat ogrzewania pogubiłem się :-? :oops:

-mam dom 3 kondygnacje, czyli piwnica, parter i poddasze użytkowe planuję nie ogrzewać piwnicy tylko okazjonalnie ogrzewanie, grzejniki włączane od święta

-powierzchnia parteru i poddasza to około 180 w sumie

- podłogówki planuję około 16m2 na parterze i 6m2 na piętrze reszta grzejniki

- rodzina 4 osoby, raczej pobór max 2 punkty sporadycznie (kuchnia, łazienka)

- lubimy kąpiel w wannie takze potrzebna duża ilość wody

- zamontowałem komin presto - i zostałem wyprostowany że do tego komina nie można podłączyć kondensata - presto uniwersal z izolacją termiczną

- dzisiaj w junkersie powiedzieli mi że mogę do ceramicznego presto podłaczyć kondensat gdyż tam idzie juz tylko resztki pary itditd, a można także aby zrobić pobór powietrza włożyć rurę do środka taką z tworzywa sztucznego tym samym nie muszę robić dojścia z powietrzem z zewnątrz

- zaproponował mi kondensat gdyz się opłaca .., koszty prawie jak zwykłego

 

i..... to tylko krótko fakty

mam dylemat czy brać jednak kondenasat i jak jest z tymi kominami, czy jedno czy 2 funkcyjny, czy moze 2 funkcyjny z zasobnikiem,

może jakieś sugestie co byś zaproponował, :-? :-? :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn mozę i ja usłyszę małą radę :):) :-? :wink: , ale juz nic nie wiem na temat ogrzewania pogubiłem się :-? :oops:

-mam dom 3 kondygnacje, czyli piwnica, parter i poddasze użytkowe planuję nie ogrzewać piwnicy tylko okazjonalnie ogrzewanie, grzejniki włączane od święta

-powierzchnia parteru i poddasza to około 180 w sumie

- podłogówki planuję około 16m2 na parterze i 6m2 na piętrze reszta grzejniki

- rodzina 4 osoby, raczej pobór max 2 punkty sporadycznie (kuchnia, łazienka)

- lubimy kąpiel w wannie takze potrzebna duża ilość wody

- zamontowałem komin presto - i zostałem wyprostowany że do tego komina nie można podłączyć kondensata - presto uniwersal z izolacją termiczną

- dzisiaj w junkersie powiedzieli mi że mogę do ceramicznego presto podłaczyć kondensat gdyż tam idzie juz tylko resztki pary itditd, a można także aby zrobić pobór powietrza włożyć rurę do środka taką z tworzywa sztucznego tym samym nie muszę robić dojścia z powietrzem z zewnątrz

- zaproponował mi kondensat gdyz się opłaca .., koszty prawie jak zwykłego

 

i..... to tylko krótko fakty

mam dylemat czy brać jednak kondenasat i jak jest z tymi kominami, czy jedno czy 2 funkcyjny, czy moze 2 funkcyjny z zasobnikiem,

może jakieś sugestie co byś zaproponował, :-? :-? :wink: :lol:

 

Osobiście brałbym kocioł kondensacyjny o mocy od 4 do 20kW i zbiornik 190l (wydatek 10min. 250l i 60min. 638l), w przyszłości można do niego dołożyć kolektory.

 

Bezpośrednio do takiego komina nie można podłączyć kotła kondensacyjnego. Najprostszym rozwiązaniem jest włożenie w istniejący komin drugiej rury o średnicy 80mm dla spalin, a z presto kocioł będzie pobierać powietrze do spalania.

 

Jeśli byłby zamontowany rekuperator+gwc to jest szansa na kocioł mniejszej mocy (od 2 do 10kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do osób które są w trakcie wyboru albo juz wybrały piec gazowy do swojego domu do grzania wody i do grzejników . Jaki piec wybrać i jakich producentów??

 

U mnie - system już funkcjonujący - to :

 

Kondensat Viessmanna Vitodens200 / 8-26kW / + regulator pogodowy Vitotronic + zasobnik c.w.u 120l + zestaw przyłaczeniowy .

Domek dwukondygnacyjny - ponad 180m2 powierzchni ogrzewanej , parter 50m2 podłogówki + 2 grzejniki , poddasze 15m2 podłogówki + 6 grzejników.

Kocioł obsługuje grzanie c.o , c.w.u + cyrkulacja.

 

 

Witaj pablitoo,

A napisz jeszcze pls ile osób/uzytkowników i ile odbiorników cwu (natryski, wanna, zlewy).

 

Jest rozbieżnosć w opiniach uzytkowników czy brac zasobniki mniejszej lub wiekszej pojemnosci. U mnie instalator radzi bym wybrał 200L (bedzie osób 2+2, zona b. intensywnie korzystajaca z kapieli :-), 2 natryski, duza wanna, kuchnia) Zdarzało Ci sie, ze były na raz otwarte np. 3 odbiorniki, np. 2 wieksze kapiele + zmywanie?

 

RAPczyn, jaka jest Twoja opinia? Dodam, ze instalator proponuje mi: VICTRIX 24kW PLUS 200

 

I jeszcze jedno: jako wkład kominowy proponuje mi, cyt.: "to kpl zestaw do tego typu kotła, wykonany ze specjalnej odmiany polopropylenu łącznie z nasadą kominową z nierdzewki ( kolana, rury, podstawa kolana, nasada kominowa)" To właściwe rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M3

 

Jak masz dom? Izolacja ścian podłogi i dachu? Powierzchnia i kubatura?

 

Kocioł jak kocioł. Są kotły o większej sprawności i o czystszych spalinach.

 

RadekP169

 

Właściwie dla mnie liczy się jedna fabryka Ritter Solar. Produkowane są w niej kolektory dla innych firm (OEM), niektóre firmy kopiują te kolektory lecz rury próżniowe biorą od Ritter`a - Linuo - PARADIGMA.

Tylko jedna firma ma dostęp do najnowszej technologii i rur robionych w niemieckiej fabryce, jest nią PARADIGMA, której zresztą właścicielem jest Pan Ritter. Ma też fabrykę czekoladek :p Ritter Sport - od jakiegoś czasu widuje je na BP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...