Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam serdecznie drogie grono forumowiczów... standardowo jak pozostali szczypiorniści* proszę o pomoc w doborze mocy i producenta/modelu kotła kondensacyjnego... a więc jaką mocą mniej więcej powinien mieć kocioł, ile w buforze na podłogówkę i ile w zasobniku na CWU... na razie brak solarów i innych wspomagaczy grzewczych... na oku niskobużetowy junkers ceraput smart, średniobudrzetowy paradigma modula nt i wysokobużetowy buderus gb162 - pytanie czy warto dopłacać jak się ma na styk...?

 

Warunki - projekt to kombinacja ROZETA + HEKTOR z DOMENAPROJEKT.

1. Parter - 80m2 po podłodze + garaż 36m2 i kotłownia 10m2 - razem 750mb pex w podłodze + grzejnik drabinkowy w WC.

-- 22cm styropianu 0,036 w podłodze.

-- 20cm wełny rockwool 0,036 na ścianie.

-- 30cm styropianu 0,036 na sufitach podcieni od strony wejścia i od tarasu.

2. Poddasze - 130m2 po podłodze - razem również 750mb pex w podłodze + grzejnik drabinkowy w WC.

-- 7cm styropianu 0,036 na podłodze.

-- 35cm wełny isover 0,036 w dwóch warstwach na skosach.

-- 45cm wełny granrock + isover 0,036 w dwóch warstwach na suficie poziomym.

-- 20cm wełny rockwool 0,036 na ścianie.

3. Pozostałe...

-- rekuperacja onyx classic frapola projekt by aslot - pozdrawiam!

-- okna 3 szybowe vetrexu V90+

-- okana dachowe 3 szybowe fakro fpp-v u5

-- drzwi garażowe 5m wiśniowskiego 6cm grubości

-- drzwi zewnętrzne eco nordy porta

-- rodzina 4-ro osobowa... i pies ;)

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc... btw - może ktoś króciutko napisać jak powinna wyglądać taka kotłownia - piec-bufor co-bufor cwu czy piec-bufor co z wężownicą na cwu lub odwrotnie... albo jeszcze jakośc inaczej?

 

*szczypiornista - zielony szczypior!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzwon po serwisantach imteresujących Cię marek, sprawdż, jak z ich dostępnością, jakie mają ceny przeglądów.

Wybierz kocioł biorąc pod uwagę cenę zakupu, długość gwarancji, koszt corocznych przeglądów.

Wystarczy Ci kocioł o mocy maksymalnej 12-14 kW, zasobnik 160l.

Po co bufor do podłogówki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję fotohobby za szybką odpowiedź :)

Po co bufor do podłogówki ??

A no to działa w takim razie tak, że zasobnik to jeden obieg do CWU, a drugi obieg do CO jest podłączany do pieca osobno - tak? I rozumiem, że skoro mam 1500mb pexa 16 to jest tam około 170l wody, która krąży między podłogą, a piecem bez ewentualnego bufora - piec na bieżąco dogrzewa w razie potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

A jeżeli mam rozdzielacz podłogówki oddalony od pieca o około 10m to czy linia zasilająca i linia powrotna nie powinny być spięte zaworem zwrotnym tuż przed rozdzielaczem? Chodzi o to, że rozdzielacz się zamknie i nie będzie przepływu (zawór termostatyczny), rura zasilajaca się wychłodzi, piec też chyba zgłupieje bo mu temperatura spadnie na tej linii - czy ja coś knocę? Mam oczywiście dwa rozdzielacze - jeden na parter (odl. 3m), drugi na górze (odl. 10m). Rozumiem, że piec też ma pomę dla CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy moglibyście doradzić jaki kocioł gazowy wybrać do domu o pow. użytkowej 185m2 (porotherm, ocieplony 20cm styropianu). W całym domu ogrzewanie podłogowe. 2 łazienki. Czy opłaca się kupić piec z możliwością podłączenia solarów?

 

Dodatkowo w łazienkach 2 grzejniki drabinkowe. W instalacji przewidziane są 2 rozdzielacze na 7 pętli każdy.

W projekcie zaproponowali kocioł Viessman Vitodens 200 8.8-26 kW z podgrzewaczem Vitocell-W 100 typ CUG. Czy to połączenie jest dobre? Na forum przeczytałem, że Vitocell-W 100 nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem?

 

Chciałbym również, aby piec był wyposażony w pogodynkę.

 

Czy może szukać kotła Brotje (niestety na forum jest wiele negatywnych opinii o tych kotłach) czy De Dietrich? a może jakąś inną firmę polecacie?

 

Będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

A jeżeli mam rozdzielacz podłogówki oddalony od pieca o około 10m to czy linia zasilająca i linia powrotna nie powinny być spięte zaworem zwrotnym tuż przed rozdzielaczem? Chodzi o to, że rozdzielacz się zamknie i nie będzie przepływu (zawór termostatyczny), rura zasilajaca się wychłodzi, piec też chyba zgłupieje bo mu temperatura spadnie na tej linii - czy ja coś knocę? Mam oczywiście dwa rozdzielacze - jeden na parter (odl. 3m), drugi na górze (odl. 10m). Rozumiem, że piec też ma pomę dla CO?

 

A dlaczego rozdzielacz miałby się "zamknąć" ?

 

Kocioł ma oczywiście pompę CO, na 1500m powinna jeszcze wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam oto taki rozdzielacz (rozdzielacz) i skoro ma on zawór termostatyczny to teoretycznie może się to zamknąć. Rozumiem, że prawdopodobieństwo jego całkowitego zamknięcia jest bliskie 0? A może tego tam w ogóle nie powinno być i taki sprzęt jest zbędny (pompa i zawór)? No cóż... już kupione... zamontowane... :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze fotohobby, ale najpierw ustalmy fakty - co w tym jest nie tak i jak być powinno? Muszę mieć argumenty, czy w takiej konfiguracji to będzie działać (a w grę wchodzi po prostu zbedny sprzęt) czy jendak będzie się to gryzło z ideą ogrzewania gazem i muszę kilka bebechów wymontować...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest zbędny. Działać być może bedzie, jak się ten bypass po prostu ominie, choć tu musiałbyć zasięgnąć informacji praktyka.

Ty potrzebujesz czegoś takiego:

http://www.e-heat.pl/rozdzielacz-do-ogrzewania-podlogowego-basic-p-153.html

Różnica w cenie jest, prawda ?

 

To, co masz zakupione stosuje się w kotłowniach na paliwo stałe, które podają wodę o temp 50-60°C, która musi być wymieszana z zimną zanim pójdzie w podłogę.

Kocioł gazowy potrafi podać wodę o temperaturze od 25C wzwyż i sam o tej temperaturze decyduje (przy sterowaniu pogodowym) i żadne urządzenie w instalacji nie powinno tej temperatury zmieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtiam ponownie. Zanim zacznę przygodę z instalatorami/serwisantami/partnerami handlowymi chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na temat producenta pieca gazowego (na początek abstrahując od konkretnego modelu). Jestem z Gdańska, interesuja mnie BUDERUS, JUNKRES, DEDIETRICH. Jak wygląda ranking tych firm w tej okolicy - będę wdzięczny za każdą konstruktywną opinię na ich temat, najlepiej osób z Gdańska i okolic. Gdyby ktoś wskazał polecane, konkretne osoby/kontakty z tych firm (bo na stronach jest sporo autoryzowanych punktów) to będę dodatkowo wdzięczny!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dołączę się do tematu, może ktoś pomoże ;)

 

Szukam piecyka gazowego, jednofunkcyjnego, kondensacyjnego. Do ogrzania domek:

- 150 m2 (do ogrzania 130 m2)

- 2 łazienki (dół + piętro). W jednej wanna, w drugiej prysznic.

- podłogówka elektryczna tylko w łazienkach

- 3 osoby (w tym 1 dziecko)

- ogrzewanie tylko przez grzejniki

- domek nowy - szczelne szyby, sciany z pustaków 24 cm + 15 cm styropian.

 

Wytypowałem 3 piecyki:

1. Vaillant VC ecoTEC plus 206/5-5 (moc: 4,2 - 21,2 kW)

2. Junkers Cerapur Smart Zsb 22-3C (moc: 7,3 - 21,8 kW)

3. Viessmann Vitodens 100-W 19 Kw (moc: 6,5 - 19 kW)

 

Domek na obrzeżach dużego miasta, więc serwis podobny dla wszystkich. Do tego zasobnik 100-150l. Proszę o opinie, który wg Was najlepiej by się nadawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzejąc ok 250m2 zamontuję u siebie Vaillanta VC ecoTEC plus 206/5-5. Zdecydowałem tak ze względu na to że ma przyzwoitą modulację, kondensuje również przy przygotowaniu CWU i ma w standardzie energooszczędną pompę. W pakiecie z zasobnikiem 150 litrów regulatorem Calormatic i zestawem do podłączenia komina można taki kociołek znaleźć za jakieś 7,5 kPLN. I co dla mnie ważne można ostatnio w ramach promocji dokupić dodatkową gwarancję do 6 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Mam zagwoskę i pytanie do doświadczonych forumowiczów,

 

A mianowicie chodzi o montaż kotła gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania czyli typu turbo gdzie wyjście gazów i dopływ powietrza chcę realizować odpowiednim przewodem przez ścianę lub dach.

 

Kocioł o mocy do 21 kWh

 

Pytanie czy taki kocioł mogę zamontować w garażu - część instalacji wewnętrznej będzie biegła po ścianach garażu ???

 

Mam tez drugą awaryjną opcję nieużytkowe pomieszczeńie na poddaszy

 

Hmmmm co uważacie z tym garażem?

 

Dzięki za podpowiedzi i odpowiedzi

 

P6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...