Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chyba chodziło o maksymalne zużycie

Termet w dokumentacji ma napisane ze to zuzycie jest liczone dla sredniej arytmetycznej mocy max i min:jawdrop:

Masz rację że te 107,5 % to max sprawnosć.:yes:

Wiem też że moc minimalna 3kW jest zwiazana ze zmianą wentylatora i jest to w NOWSZYCH kotłach. W starszych Goldach był inny wentylator i 2,2kW mocy minimalnej. To info z fabryki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Witam,

Jestem przed wyborem kotła jedno funkcyjnego z zasobnikiem 160L wybór padł na Victrix.

Mam pytanie, który model wybrać.

Dom 100% podłogówka160m2, 19 pętli w tym dwie drabinki w łazienkach na dwóch rozdzielaczach9/10, ogólnie 1150mb pex16

Który model wybrać tak żeby nie trzeba było zakładać dodatkowej pompy, czy da radę VITRIX X 24 2 I starszy model, a możę VICTRIX 20 X TT 2 ErP ten nowszy. Czy warto brać czujnik pogodowy zewnętrzny?

Sprzedawca sugerował VICTRIX X 24 2 I ale z tego co wiem to te kotły wyszły z produkcji ze względu normy energooszczędności i obawiam się ze porostu czyszczą magazyny. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówkę zawsze warto brać.

Co do pompy to odpowiedź masz w projekcie podłogówki.

U mnie jest potrzebna pompa H=31kPA i wydajności 0,9 litra/s wiec pompa z kotła nie wydoli. Ale mam wiecej obwodów i wiecej pexa.

 

U Ciebie może dać radę bo ZTCP to w Vitrixach 2 ERP jest dosć mocna elektroniczna pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem przed wyborem kotła jedno funkcyjnego z zasobnikiem 160L wybór padł na Victrix.

Mam pytanie, który model wybrać.

Dom 100% podłogówka160m2, 19 pętli w tym dwie drabinki w łazienkach na dwóch rozdzielaczach9/10, ogólnie 1150mb pex16

Który model wybrać tak żeby nie trzeba było zakładać dodatkowej pompy, czy da radę VITRIX X 24 2 I starszy model, a możę VICTRIX 20 X TT 2 ErP ten nowszy. Czy warto brać czujnik pogodowy zewnętrzny?

Sprzedawca sugerował VICTRIX X 24 2 I ale z tego co wiem to te kotły wyszły z produkcji ze względu normy energooszczędności i obawiam się ze porostu czyszczą magazyny. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam

 

Przy ciut większym metrażu, też 100% podłogówki planuję (już postanowione) Victrix 12 ERP. Co do czujnika to zacznę od pokojowego Tybox 137, a jak się nie sprawdzi to kupię pogodowy. Szczerze mówiąc to wolałbym tylko pokojowy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w Victrix 20 X TT 2 ERP ma ZTCP wydajność ok 1400 litrów dla 30 kPa. Dokładne dane są w dokumentacji kotła. Sprawdzałem też w innych Victrixach o małych mocach i żaden nie miał mocniejszej pompy .

Teoretycznie jest za słaba. W praktyce powinna sobie poradzić. Ja bym w tym przypadku olał dodatkową pompę i sprzegło. W wyjątkowo mroźne dni wolałbym lekko podnieść Tz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ciut większym metrażu, też 100% podłogówki planuję (już postanowione) Victrix 12 ERP. Co do czujnika to zacznę od pokojowego Tybox 137, a jak się nie sprawdzi to kupię pogodowy. Szczerze mówiąc to wolałbym tylko pokojowy. Pozdrawiam.

 

Ty ciągle swoje. Tłumaczyłem ci w temacie Victrixa, że Immergas nie ma czgos takiego jak sterownik pogodowy zintegrowany. Kup sobie Tybox 137, zrób sobie sam cz. pogodową (element i sposób masz podany w temacie) i to podpinasz do kotła a wtedy krzywe ustawiasz na kotle. Tylko nie zapomnij przed tynkami pociągnąć kabla 2x0,75 od kotła na ścianę północną lub północno-zachodnią na wys. 2,5-3m od gruntu. Pociągnij na wszelki wypadek również taki sam przewód do CARa, bo jak się kiedyś zdecydujesz na niego, to ten bezprzewodowy jest sporo droższy (prawie jeszcze raz tyle co przewodowy). Bez CAR pozbawiasz się przede wszystkim ustawień okien czasowych CWU i możliwości równoległego przesuwania krzywych. Druga sprawa, to CAR z cz. pogodową czy bez niej zawsze działa jako sterownik pokojowy. Rozumiesz? CAR to jest sterownik POKOJOWY a nie pogodowy

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do kotłów victrix tt erp wymagana jest w układzie woda kotłowa, czy ma to wpływ na warunki gwarancji?

otrzymałem informację od dystrybutora ze jeśli woda ma nieprawidłowe parametry może być problem z uzyskaniem gwarancji.

 

zależy jak twarda woda jest w twoim wodociągu. Instr. poprzedniego modelu też wspomina o tym, ze jeśli twardość wody przekracza 25°f (14dH), należy ją uzdatnić za pomocą stacji uzdatniającej. Ja nic nie robiłem, napełniałem przez filtry, bezpośrednio z wodociągu. Serwisant nawet nie wspomniał o czyś takim podczas uruchamiania ani przeglądów. Właśnie mija mi 5-ty rok pracy kotła.

W nowej instr. jest to szerzej opisane, łącznie z tym, czego nie należny używać (paragraf 1.21 na str 18.). Instr. dostępna na stronie IMMERGASa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty ciągle swoje. Tłumaczyłem ci w temacie Victrixa, że Immergas nie ma czgos takiego jak sterownik pogodowy zintegrowany. Kup sobie Tybox 137, zrób sobie sam cz. pogodową (element i sposób masz podany w temacie) i to podpinasz do kotła a wtedy krzywe ustawiasz na kotle. Tylko nie zapomnij przed tynkami pociągnąć kabla 2x0,75 od kotła na ścianę północną lub północno-zachodnią na wys. 2,5-3m od gruntu. Pociągnij na wszelki wypadek również taki sam przewód do CARa, bo jak się kiedyś zdecydujesz na niego, to ten bezprzewodowy jest sporo droższy (prawie jeszcze raz tyle co przewodowy). Bez CAR pozbawiasz się przede wszystkim ustawień okien czasowych CWU i możliwości równoległego przesuwania krzywych. Druga sprawa, to CAR z cz. pogodową czy bez niej zawsze działa jako sterownik pokojowy. Rozumiesz? CAR to jest sterownik POKOJOWY a nie pogodowy[/quote

 

Pisząc o pogodówce mam na myśli dedykowany sterownik CAR V2 z sondą w zestawie. I po podłączeniu przejmuje funkcje sterowania kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A CWU chcesz grzać non stop czy w określonych godzinach? Podpowiem, że kocioł dogrzewa bojler jeśli temp. spadnie o 10 poniżej zadanej (domyślnie) lub opcjonalnie o 7 (w tym programie znowu nie dogrzewa do zadanej tylko kończy 0 3 albo 4 stopnie poniżej zadanej). Bo Tybox znowu nie ma opcji ustawiania godzin dla CWU (czyli grzałbyś non stop). 137 jest dodatkowo bezprzewodowy (wyższa cena). Model 117 jest pół tańszy a oferuje to samo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A CWU chcesz grzać non stop czy w określonych godzinach? Podpowiem, że kocioł dogrzewa bojler jeśli temp. spadnie o 10 poniżej zadanej (domyślnie) lub opcjonalnie o 7 (w tym programie znowu nie dogrzewa do zadanej tylko kończy 0 3 albo 4 stopnie poniżej zadanej). Bo Tybox znowu nie ma opcji ustawiania godzin dla CWU (czyli grzałbyś non stop). 137 jest dodatkowo bezprzewodowy (wyższa cena). Model 117 jest pół tańszy a oferuje to samo.

To nie jest tak

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A CWU chcesz grzać non stop czy w określonych godzinach? Podpowiem, że kocioł dogrzewa bojler jeśli temp. spadnie o 10 poniżej zadanej (domyślnie) lub opcjonalnie o 7 (w tym programie znowu nie dogrzewa do zadanej tylko kończy 0 3 albo 4 stopnie poniżej zadanej). Bo Tybox znowu nie ma opcji ustawiania godzin dla CWU (czyli grzałbyś non stop). 137 jest dodatkowo bezprzewodowy (wyższa cena). Model 117 jest pół tańszy a oferuje to samo.

 

Prawda jeśli chodzi o okna czasowe, ale z resztą zgodzić sie nie można. . Jak wezmiesz Tybox, to dla CWU Tylko nie masz okien czsowych, ale programy CWU i histerezę do nich przyposaną ustwiasz na kotle, bez względu na sterownik jaki posiadasz, a takze jeśli go nie posiadasz w ogóle.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a o czym ja pisze? Histereza to sprawa kotła. Miałem na myśli, że z Tybox nie ma możliwości ustawienia godzin grzania CWU.

 

Mi CAR przydaje się przy małym bojlerze (UBS 100), który mocno podgrzewam (55-60 stopni) dwa razy w ciągu doby, żeby dwie osoby mogły się wykąpać. Taki bojler szybko się wystudza i przy histerezie 10 stopni kocioł dogrzewałby bo go pewnie z 6 razy w ciągu doby. Dla mnie bez sensu jest dogrzewanie wody po tym jak już wszyscy są wykąpani i idą spać. Lepiej to zrobić z samego rana.

Teraz ciężko mi porównać która metoda ekonomiczniejsza, ale jak tylko skończy się senon grzewczy to to sprawdzę.

Edytowane przez genezyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a o czym ja pisze? Histereza to sprawa kotła. Miałem na myśli, że z Tybox nie ma możliwości ustawienia godzin grzania CWU.

 

Dobrze, dobrze, spokojnie, wszystko sie zgadza. Dla nas, użytkowników jest wszystko jasne i proste, jednak dla ludzi którzy dopiero chcą kupić albo zaczynają użytkowanie, pewne zagadnienia i nazewnictwa są nie jasne. I na to trzeba brać poprawkę. Mówiąc wiecej, Victrix daje możliwość wyboru nastaw również dla CWU, a wiele "super" "niemieckich" (z nazwy) marek nie oferuje tego w kotłach w tym przedziale cenowym

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić, że okna czasowe dla CWU nie dadzą takiej oszczędności by skompensować koszt zakupu CAR v2. To jednak do sprawdzenia poza sezonem grzewczym.

Oczywiście, i bez przesady, każdemu według potrzeb . Ale, ..... nie mówimy tu przecież o tysiącach złotych. Nie wiem jak byłoby u mnie, gdybym nie kupił CARa, i ile bym zaoszczędził na CWU (raczej nic) , bo u mnie CWU, nie pracuje od tylko 24 do 5 rano (jest 5 osób w różnym wieku, różnym stylu życia) , jednak sa ludzie którzy grzeją zasobnik 2x na dobę przez 2 godziny i to im wystarcza i takie nastawy są im przydatne . Uważam także , ze wiecej do "gadania" w sprawie ekonomi(zużycie gazu) , ma czas cyrkulacji. Podsumowując jednak cenę dedykowanego CARa (przewodowego) i pozostałych sterowników dostępnych na rynku, jest to wydatek około +250PLN. Myślę, ze warto sie nad tym pochylić, jeśli chce sie sterować temp. pokojową, bo zyskuje się dodatkowe opcje, oraz nie trzeba biegać do kotłowni aby zmienić nastawy albo sprawdzić temperatury wewnętrzne /zewnętrzne, zasilania itd. .

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...