Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Poprosiłbym o radę jaki piec wybrać do domu 170m2 (powierzchnia grzania 230m2) (rodzina 5 osób):

  • podłoga 20cm styropianu 0,036
  • ściany 20cm styropianu grafitowego 0,033
  • dach 30 cm wełny 0,036
  • okna będą na pewno ciepłe
  • podłogówka w całym domu

Rozumiem, że kocioł o mocy do 20kW nie ma tutaj dużego uzasadnienia?

 

Jeśli nie jest za późno to najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest rezygnacja z gazu na rzecz prądu + Fotowoltaika.

 

ps. Piszę to jako użytkownik gazu w aspekcie kosztów wykonania przyłączy, zakupu kotła oraz abonamentów i kosztów stałych.

Edytowane przez Wykona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może ktoś się wypowie na temat Termeta Gold. Z jakiegoś powodu dość kiepskie opinie ma ten kocioł na ceneo (zakładam, że to głównie opinie użytkowników). Bardziej zainteresował mnie Gold Plus 20kW dostępny w pakiecie z zasobnikiem 140l. Tu jednak nie ma zbyt wiele opinii być może dlatego, że kocioł dość nowy. Ciekawe, że zakres modulacji podają na 11-100% jednak przy modelach 20kW i 25kW jest dokładnie taki sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poniżej przesyłam bilans energetyczny budynku:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIOŁ-)-GAZOWY/page289

 

Wynika z tego, że moc pieca jakiej potrzebuję to 11 kW.

 

Kocioł ma być z zasobnikiem o pojemności 100 - 120 l.

 

Pod uwagę biorę następujące kotły:

Viessmann Vitodens 200 W 14 + zasobnik 100 l

Vailant VC 146/5.5 0 mocy 14 kW + zasobnik 120 l

Vailnat Pakiet VC eco TEC pro 226 + zasobnik 120 l

 

W Buderusie był fajny i sprawdzony model GB162 , ale w tej chwili jest już niedostępny. Natomiast 192`ka jest zbyt droga.

 

Powyższe kotły wybrałem w związku zwymiennikiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Początkowo byłem za Vailantem VC 146/5.5, ale trochę boję się elektronicznej regulacji. Viessmann ma fajną modulację, ale jest najdroższy + droższy serwis i doposażenie w drugi obieg.

 

I tak już siedzę kilka tygodni na necie i szukam rozwiązania ;)

 

Jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć w tym temacie to zapraszam.

Edytowane przez blufut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chcę przejść z ogrzewania węgiel/drewno na gaz. Jaki kocioł byście mi poradzili?

 

Mam dom o pow. użytkowej 227m2, 3 kondygnacje w tym piwnica, gdzie również jest ogrzewanie. Posiadam piec 23 kW, palę węglem i drewnem. Mam gazowy podgrzewacz wody 90 l. Mam grzejniki, niestety brak podłogówki. W ścianie mam styropian 7cm. Pustak, styro pustak. Temperatura w domu przy grzaniu obecnie ok. 21-22 stopnie. Dom wychładza się do jakichś 18 stopni po zaprzestaniu palenia, czyli powiedzmy rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Viessmann ma fajną modulację, ale jest najdroższy + droższy serwis i doposażenie w drugi obieg.

 

 

Witam !

 

Nasz serwis działa przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę. Obsługujemy Twoje urządzenie począwszy od jego pierwszego uruchomienia, a skończywszy na przeglądach i czynnościach serwisowych. Rozbudowana sieć serwisowa gwarantuje pomoc techniczno-serwisową w jak najkrótszym czasie. Dodatkowo wybierając nasze urządzenie możesz zarządzać nim z każdego miejsca dzięki specjalnej aplikacji mobilnej. Pozwala Ci ona na zdalne sterowania swoim ogrzewaniem oraz sprawdzenie czy eksploatacja ogrzewania przebiega prawidłowo. W przypadku nieprawidłowości zostaje wysłane automatyczne powiadomienie.Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszych aplikacji mobilnych dla użytkowników polecam stronę TUTAJ.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.5 kW/m2 ??? co to za jednostka?, Co do pasywnosci to raczej jednym palcem, a nie jedną nogą masz pasywny.

 

Czy to rada, czy pitolenie? sam odpowiedz mistrzu. 4,5 kW przy - 20,0°C. Taki parametr wyszedł na stronie Ciepłowłaściwe.pl. Ale nie ma tam uwzględnionego specyficznego pasywnego montażu okien ( nie mylić z ciepłym montażem ), faktu, że okna są tylko na południe, że 98% okien to fixy, pewnych rozwiązań w rekuperacji, które nie są standardowe, ścian kumulacyjnych itp. To i parę innych detali zdecydowanie sprawi, że zapotrzebowanie energetyczne będzie jeszcze mniejsze.Wartości współczynnika przenikania ciepła U ścian zewnętrznych mam na poziomie 0.1242 [W/m2K] < U max. Do obliczenie tego też używałem zwykłego kalkulatora internetowego i mogłem ustawić tylko dla styropianu białego fasadowego a nie grafitowego który mam użyty. . Jeżeli się nie mylę to dla domu pasywnego ten parametr powinien być poniżej 0.15 [W/m2K] < U max. Mam więc wrażenie, że jedną nogą jednak, a wynik wskazany przez kalkulator Ciepłowłaściwe.pl jest całkiem niski, ale w rzeczywistości, jak dokończę dom i zrobię sobie profesjonalny bilans energetyczny to będzie jeszcze bardziej korzystny. Tyle do ciebie Mistrzu.

Edytowane przez plecak2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem w owym kalkulatorze internetowym na styropian o parametrach zbliżonych do mojego i wyszło nawet 0.0958 [W/m2K] < U max.....ale nie o to chodzi. Proszę o radę w wyborze kotła kondensacyjnego....Junkers carapur compact zsb 14-1.DE , modulacja 2 - 15 kW, Termet ecocondens gold plus, modulacja od 3 - 21kW, ceny kotłów oscylują w granicach 3800zł + zasobnik CWU ok 150 l. W sprawie zasobnika, również proszę o radę. Edytowane przez plecak2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o radę. Dom 210m2 , wybudowany z uwzględnieniem technologi pasywnej, bez przesadyzmu oczywiście. 100% podłogówka. Zapotrzebowanie wg internetowych kalkulatorów ok max 8 kW przy -20 na dworze. .

 

To w końcu ile ?

8, czy 4,5 ?

 

Możesz sobie wziać Immergasa 1,9-12kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to rada, czy pitolenie? sam odpowiedz mistrzu. 4,5 kW przy - 20,0°C. Taki parametr wyszedł na stronie Ciepłowłaściwe.pl. Ale nie ma tam uwzględnionego specyficznego pasywnego montażu okien ( nie mylić z ciepłym montażem ), faktu, że okna są tylko na południe, że 98% okien to fixy, pewnych rozwiązań w rekuperacji, które nie są standardowe, ścian kumulacyjnych itp. To i parę innych detali zdecydowanie sprawi, że zapotrzebowanie energetyczne będzie jeszcze mniejsze.Wartości współczynnika przenikania ciepła U ścian zewnętrznych mam na poziomie 0.1242 [W/m2K] < U max. Do obliczenie tego też używałem zwykłego kalkulatora internetowego i mogłem ustawić tylko dla styropianu białego fasadowego a nie grafitowego który mam użyty. . Jeżeli się nie mylę to dla domu pasywnego ten parametr powinien być poniżej 0.15 [W/m2K] < U max. Mam więc wrażenie, że jedną nogą jednak, a wynik wskazany przez kalkulator Ciepłowłaściwe.pl jest całkiem niski, ale w rzeczywistości, jak dokończę dom i zrobię sobie profesjonalny bilans energetyczny to będzie jeszcze bardziej korzystny. Tyle do ciebie Mistrzu.

 

To tylko zapytanie, ale jak widze mylą sie Tobie jednostki energii, mocy wykorzystywane dla okreslenia energooszczednosci budynków oraz wymogi pasywnosci, które dla przypomnienia są takie :

1) EAh <= 15 kWh/m2*a

lub

2) fiHL,A<= 10 W/m2

 

I w jednym i w drugim pzypadku od pasywnosci dzieli Ciebie olbrzymia odległosc, dla lepszego samopoczucia mozesz uzywac ciepławłasciwego które do obliczen domów pasywnych w ogole sie nie nadają. Parametr izolacyjnosci przegród nie jest czynnikiem który jest uwzgledniany przy okreslaniu pasywnosci. Suma wszystkich składników czyli izolacyjnosci przegród, szczelnosci budynku, strat na wentylację, minimalne mostki i wiele innych ma wpływ na wskaznik energi uzytkowej i wskaznik

obciązenia cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem usiadłem do kompa i użyłem kalkulatora internetowego, który zaproponował takie wartości. Ale to nie ma znaczenie w kontekście mojego pytania bo kotły kondensacyjne o które pytam i w ogóle kotły kondensacyjne (te mniejsze) modulują w zakresach od 2-5 do 12-15 kW. Ale i tak każdy instalator do którego dzwoniłem polecał kotły o mocy 21-25 kW , nie biorąc w ogóle pod uwagę dolnego parametru pracy kotła. Dlatego pytam na forum, a zapotrzebowanie energetyczne mojego domu jest kwestią drugorzędną w tym momencie. Chcę tylko uniknąć pytań ze strony forumowiczów o zapotrzebowanie energetyczne domu, bo mam świadomości , że jest niskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immergasa odradził mi zaprzyjaźniony sprzedawca. W sumie nie pytałem go o żaden kocioł tej marki, tylko kiedy podszedłem do jakiegoś wystawionego w sklepie z tej firmy to ów sprzedawca rzucił do mnie " nawet na niego nie patrz" hehehe. Ale zapytam go jutro o konkretny model z tej firmy.....zobaczę co powie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem usiadłem do kompa i użyłem kalkulatora internetowego, który zaproponował takie wartości. Ale to nie ma znaczenie w kontekście mojego pytania bo kotły kondensacyjne o które pytam i w ogóle kotły kondensacyjne (te mniejsze) modulują w zakresach od 2-5 do 12-15 kW. Ale i tak każdy instalator do którego dzwoniłem polecał kotły o mocy 21-25 kW , nie biorąc w ogóle pod uwagę dolnego parametru pracy kotła. Dlatego pytam na forum, a zapotrzebowanie energetyczne mojego domu jest kwestią drugorzędną w tym momencie. Chcę tylko uniknąć pytań ze strony forumowiczów o zapotrzebowanie energetyczne domu, bo mam świadomości , że jest niskie.

 

Skoro jest niskie a immergas odradzono to pozostaje tylko viessman z mocą minimalną 1,9 kW i max 11 kW, jest jeszcze termet ale wielu go odradza ewentualnie junkers 3 kW mocy minim, 14 kW mocy max. Wszytkie inne mają moc minimalną wiekszą co przy 4,5 kW obciązenia cieplnego (albo i mniej??) bedzie powodowało taktowanie przez wiekszą czesc okresu grzewczego. Jezeli dom ma byc bliski pasywnisci to po co gaz, nie lepiej prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś moje pytanie? Zaproponował i nie wnikam, czy zarabia na tym lepiej czy nie.

 

I że niby Termet lepszy ? :)

 

Porównaj sobie wątki dotyczące Junkersa i Immergasa i podlicz posty, w których coś sie komuś rozciekło, spaliło , zawiesił się zawór 3d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam licząc na odpowiedzi użytkowników kotłów. Junkers ma dobry i tani serwis w mojej dzielnicy, podobnie termet. Ja osobiście raczej skłaniam się do junkersa a cena w porównaniu do innych marek na v czy buderusa , abstrahując od modulacji to przepaść, de dietrich z kolei modulacja lipna i naprawdę jest dylemat. Dziękuję za wskazówki. Doczytam, dopytam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...