Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co polecicie do mieszakań 55 m i 65 m dobrze ocieplonych /nowe okna, ster. 20 cm/ -kocioł 2F z zamkniętą komorą-jeden ogrzewanie podłogowe a drugie mieszkanie grzejniki lub ew. będzie mieszane-podłogowe i grzejniki w sypialniach.

Instalator nie zwraca uwagi na moje sugestie co do mocy min -chodzi nam o wybranie kotła oszczędnego ale i zarazem ekonomicznego w zakupie i eksploatacji.

Instalator poleca viessmana za 3800 ale zapytany o jego parametry zamilkł. Innych propozycji nie przedstawił. Obrażony że kwestionuję jego propozycje.

Kocioł będzie ogrzewał mieszkania emerytów więc naprawdę chcę im pomóc w odpowiednim doborze kotła by potem bez trwogi otwierać rachunki za gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kiedy Ci hydraulicy, nauczą się prawidłowo oceniać zapotrzebowanie domu na moc grzewczą? Co prawda od takich obliczeń są projektanci, ale instalatorzy także powinni mieć pojęcie o tym co robią. Dom duży, to najchętniej wstawiliby tam potwora o mocy 35kW. Paranoja.

Taki dom, z prawidłowo wykonanym ociepleniem, rzadko będzie potrzebował mocy większej niż 3kW. Tylko w duże mrozy, kocioł będzie pracował z mocą większą niż minimalna.

 

A skąd mają miec to pojecie skoro tkwią w wiedzy sprzed 20 lat i o nowosciach slyszec nie chcą, uwazaja ze projektanci sie nie znają i piszą w projektach głupoty (inna sprawa ze tak faktycznie sie zdarza). Hydraulik uwaza ze skoro ma 20 lat praktyki to nikt nie bedzie mu mówił co i jak ma zrobic. Innym powodem są powiązania biznesowe hydraulików z hurtowniami, im drozszy kocioł zainstalowany tym wiekszy zarobek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator poleca viessmana za 3800 ale zapytany o jego parametry zamilkł. Innych propozycji nie przedstawił. Obrażony że kwestionuję jego propozycje.

 

Witam !

 

Jaki konkrety model kotła został polecony przez instalatora? Postarałbym się przybliżyć jego parametry techniczne.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty ciągle swoje. Tłumaczyłem ci w temacie Victrixa, że Immergas nie ma czgos takiego jak sterownik pogodowy zintegrowany. Kup sobie Tybox 137, zrób sobie sam cz. pogodową (element i sposób masz podany w temacie) i to podpinasz do kotła a wtedy krzywe ustawiasz na kotle. Tylko nie zapomnij przed tynkami pociągnąć kabla 2x0,75 od kotła na ścianę północną lub północno-zachodnią na wys. 2,5-3m od gruntu. Pociągnij na wszelki wypadek również taki sam przewód do CARa, bo jak się kiedyś zdecydujesz na niego, to ten bezprzewodowy jest sporo droższy (prawie jeszcze raz tyle co przewodowy). Bez CAR pozbawiasz się przede wszystkim ustawień okien czasowych CWU i możliwości równoległego przesuwania krzywych. Druga sprawa, to CAR z cz. pogodową czy bez niej zawsze działa jako sterownik pokojowy. Rozumiesz? CAR to jest sterownik POKOJOWY a nie pogodowy

 

gdzie w tym temacie znajdę jak zrobić czujkę pogodową - nie mogę znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem pieca w kompaktowej obudowie z zintegrowanym modułem solarnym, jednak same panele solarne kupiłbym dopiero w przyszłości.

 

Biorąc pod uwagę budżet 10tys znalazłem dwa piece na rynku:

1) De Dietrich Modulens G AGC 15 VH/V 220 SHL

2) Vaillant auroCOMPACT/4 VSC S 206/4-5 190

 

Mógłby mi ktoś zerknąć na parametry/specyfikacje i funkcje/możliwości pieca i doradzić, który z tych dwóch jest lepszy, lub ewentualnie może w tych samych lub niższych pieniądzach jest coś ciekawszego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem pieca w kompaktowej obudowie z zintegrowanym modułem solarnym, jednak same panele solarne kupiłbym dopiero w przyszłości.

 

Biorąc pod uwagę budżet 10tys znalazłem dwa piece na rynku:

1) De Dietrich Modulens G AGC 15 VH/V 220 SHL

2) Vaillant auroCOMPACT/4 VSC S 206/4-5 190

 

Mógłby mi ktoś zerknąć na parametry/specyfikacje i funkcje/możliwości pieca i doradzić, który z tych dwóch jest lepszy, lub ewentualnie może w tych samych lub niższych pieniądzach jest coś ciekawszego ?

 

Witam !

 

Trochę droższy jednak spełniający Twoje wymagania kompaktowy stojący kocioł kondensacyjny z solarnym zbiornikiem c.w.u. o zakresie mocy 1,9-13/17kW Vitodens 242-F. Przygotowany jest do bezpośredniego podłączania kolektorów słonecznych Vitosol. W tym celu niezbędne komponenty i moduł regulacji solarnej są wbudowane fabrycznie. Stopień pokrycia zapotrzebowania na energię przez systemy solarne przekracza 50 procent. Więcej szczegółowych informacji oraz parametrów technicznych możesz znaleźć TUTAJ.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mówiąc, "może za długo nagrzewać wodę do zasobnika 160 ", mowa o kotle immergas victrixie 12 TT

 

 

No to zadaj mu proste zadanie - po jakim czasie taki kocioł podniesie w zasobniku temperaturę wody do zadanej, po kąpieli w wannie o pojemności 150l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem dzisiaj do Immergasa i technik powiedział, że powinienem wziąć 24 kw, i że lepiej szybciej nagrzać wodę w zasobniku z większą mocą niż dłużej z mniejszą. Naprawdę powiem Wam, że już mam dosyć wybierania tego pieca.

 

Z ciekawości, to różnica w cenie między 12 a 24 kw to jakieś 200-300 zł max, a modulacja na najniższej wartości różni się tylko o 1,1 kw, czy wartość 1,1kw jest na tyle duża, że znacząco wpłynie to na rachunki za gaz?

Edytowane przez ebyc87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...