Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę o pomoc w doborze kotła.

 

Parametry domu: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/23yo

 

Kotłownia znajduje się na środku budynku, za ścianą jedna łazienka, kuchnia niedaleko.

Ze względu na gabaryty domu, myślałem raczej o dwufunkcyjnym, koniecznie z zamkniętą komorą spalania, ale niekoniecznie kondensat.

 

Jest to dom szkieletowy więc szybko się nagrzewa i stygnie.

Dostęp do serwisantów mam szeroki.

 

Edit: 3 pokoje, 5 grzejników, wszystko na parterze, poddasze nieogrzewane.

 

Podbijam, jako, że instalator mi zaproponował ecoCondens gold plus-25 (w opcji jedno lub dwusystemowej), zapytuje czy to dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poniżej przesyłam bilans energetyczny budynku:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-JAKI-PIEC-(-KOCIOŁ-)-GAZOWY/page289

 

Wynika z tego, że moc pieca jakiej potrzebuję to 11 kW.

 

Kocioł ma być z zasobnikiem o pojemności 100 - 120 l.

 

Pod uwagę biorę następujące kotły:

Viessmann Vitodens 200 W 14 + zasobnik 100 l

Vailant VC 146/5.5 0 mocy 14 kW + zasobnik 120 l

Vailnat Pakiet VC eco TEC pro 226 + zasobnik 120 l

 

W Buderusie był fajny i sprawdzony model GB162 , ale w tej chwili jest już niedostępny. Natomiast 192`ka jest zbyt droga.

 

Powyższe kotły wybrałem w związku zwymiennikiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Początkowo byłem za Vailantem VC 146/5.5, ale trochę boję się elektronicznej regulacji. Viessmann ma fajną modulację, ale jest najdroższy + droższy serwis i doposażenie w drugi obieg.

 

I tak już siedzę kilka tygodni na necie i szukam rozwiązania ;)

 

Jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć w tym temacie to zapraszam.

 

Blufut,

 

A czy zastanawiał się Pan również nad wyborem kotła kondensacyjnego innego producenta?

Marka Junkers posiada w swojej ofercie bogaty wybór kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 600 801. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To ja mam jeszcze pytanie, bo kolejny hydraulik zaleca mi jednak kocioł dwu-funkcyjny z vissmana, który ponoć jest dużo wygodniejszy bo ma zbiornik warstwowy, który ponoć spokojnie zaspokoiłby zapotrzebowanie na CWU licząc jak u mnie 2 łazienki z kabinami w tym jedna z wanną i 2 osoby dorosłe plus dwójka małych dzieci które w końcu jednak dorosną, ale to jeszcze z 10 lat :) Pewnie do tego czasu kocioł będzie do wymiany. O co zatem chodzi z tymi kotłami dwu-funkcyjnymi? W czym niby tkwi ta wygoda użytkowania. Dodam, że ten kocioł ma moc minimalną 1,9kW więc niby jeszcze niżej niż te startujące od 3kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj, po 10 latach padł mi kocioł gazowy jednofunkcyjny Ariston Mikrosystem i przy okazji zasobnik 150 litrowy MTS BACD 150 MG (wężownica), a może padło jedno przez drugie?... to już w tym momencie nieistotne. Szykują się wydatki :(

Myślę nad wymianą tego kotła na kocioł kondensacyjny o dużo większej sprawności i oszczędności, również jednofunkcyjny z zasobnikiem zewnętrznym tak 150-160 litrów.

Czy podpowiecie mi (nie śledzę trendów) w co warto zainwestować, aby taki kocioł popracował bezawaryjnie znacznie dłużej, niż ten włoski Ariston (straciłem zaufanie do tej marki, kocioł notorycznie miał problemy z pracą)?

Myślałem nad Vailantem lub Viessmanem... ale który konkretnie model wybrać do domku 150m2, 4 osoby w rodzinie. Chciałbym, aby kocioł korzystał z zewnętrznego modułu sterującego (mam wyprowadzony obecnie przewód do jednego z pomieszczeń, gdzie sczytywana jest temperatura i gdzie zdalnie ustawia się parametry pracy kotła. Wiem, że w nowoczesnych kotłach, w tym kondensacyjnych tego typ[u funkcje są już mocno rozbudowane i można regulować pracę kotła poprzez tablet/telefon (wifi)?

Czy polecicie mi konkretne rozwiązanie? Ważne żeby cena nie zabiła, ale była rozsądnym kompromisem cena/jakość/oszczędność.

Musze szybko podjąć decyzje, dlatego z góry dziękuję ze Wasze rady i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad wymianą tego kotła na kocioł kondensacyjny o dużo większej sprawności i oszczędności, również jednofunkcyjny z zasobnikiem zewnętrznym tak 150-160 litrów.

Myślałem nad Vailantem lub Viessmanem... ale który konkretnie model wybrać do domku 150m2, 4 osoby w rodzinie. Wiem, że w nowoczesnych kotłach, w tym kondensacyjnych tego typ[u funkcje są już mocno rozbudowane i można regulować pracę kotła poprzez tablet/telefon (wifi)?

 

Witam !

 

Polecam zapoznać się informacjami na temat jednofunkcyjnego kotła Vitodens 200-W 1,9-13/16 kW, w zestawie pakietowym ze zbiornikiem c.w.u. 150l. Jest to wydajny gazowy wiszący kocioł kondensacyjny z wymiennikiem ciepła Inox-Radial, palnikiem cylindrycznym MatriX, który dodatkowo posiada obudowę BoxDesign zapewniającą niższy hałas oraz lepszy dostęp do komponentów.

 

Menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u. Korzystając z domowej sieci LAN lub WLAN oraz dedykowanej na smartfony i tablety aplikacji można sterować kotłem z dowolnego miejsca. Więcej szczegółów oraz danych technicznych kotła można znaleźć na naszej stronie TUTAJ.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
witam,

poniżej przesyłam bilans energetyczny budynku:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103551-jaki-piec-(-kocioł-)-gazowy/page289

 

wynika z tego, że moc pieca jakiej potrzebuję to 11 kw.

 

Kocioł ma być z zasobnikiem o pojemności 100 - 120 l.

 

Pod uwagę biorę następujące kotły:

Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l

vailant vc 146/5.5 0 mocy 14 kw + zasobnik 120 l

vailnat pakiet vc eco tec pro 226 + zasobnik 120 l

 

w buderusie był fajny i sprawdzony model gb162 , ale w tej chwili jest już niedostępny. Natomiast 192`ka jest zbyt droga.

 

Powyższe kotły wybrałem w związku zwymiennikiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Początkowo byłem za vailantem vc 146/5.5, ale trochę boję się elektronicznej regulacji. Viessmann ma fajną modulację, ale jest najdroższy + droższy serwis i doposażenie w drugi obieg.

 

I tak już siedzę kilka tygodni na necie i szukam rozwiązania ;)

 

jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć w tym temacie to zapraszam.

 

 

witam,

jaki piec pan wybrał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Polecam zapoznać się informacjami na temat jednofunkcyjnego kotła Vitodens 200-W 1,9-13/16 kW, w zestawie pakietowym ze zbiornikiem c.w.u. 150l. Jest to wydajny gazowy wiszący kocioł kondensacyjny z wymiennikiem ciepła Inox-Radial, palnikiem cylindrycznym MatriX, który dodatkowo posiada obudowę BoxDesign zapewniającą niższy hałas oraz lepszy dostęp do komponentów.

 

Menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u. Korzystając z domowej sieci LAN lub WLAN oraz dedykowanej na smartfony i tablety aplikacji można sterować kotłem z dowolnego miejsca. Więcej szczegółów oraz danych technicznych kotła można znaleźć na naszej stronie TUTAJ.

 

Pozdrawiam !

 

Witam,

proszę o odpowiedź jakie korzyści wynikną z zakupu droższego pieca

 

Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l

 

w porównaniu do

 

Viessmann Vitodens 100-W 19 kW + 100 L

 

dodam że ma grzać dom 100 m2

 

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez

- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke

- prosta bryła budynku prostokąt

- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )

- dach dwuspadowy

 

projekt domu:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-sonia-wersja-a-WRD1879

 

z góry dziekuje za odpowiedż

 

ps. prosze o porade czy warto zainwestować w 200 w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o odpowiedź jakie korzyści wynikną z zakupu droższego pieca

 

Viessmann vitodens 200 w 14 + zasobnik 100 l

 

w porównaniu do

 

Viessmann Vitodens 100-W 19 kW + 100 L

 

dodam że ma grzać dom 100 m2

 

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez

- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke

- prosta bryła budynku prostokąt

- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )

- dach dwuspadowy

 

projekt domu:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-sonia-wersja-a-WRD1879

 

z góry dziekuje za odpowiedż

 

ps. prosze o porade czy warto zainwestować w 200 w

 

Nie wynikną z tego żadne korzysci, no może oprócz logo na kociołku. A po co Ci tak duży kocioł do tak małego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie ☺

 

Szukam pieca do 13 kw i zastanawiam się czy zasobnik jest mi wogóle potrzebny.

Zależy mi żeby nie odpuszczać zimnej jak chce ciepłą.

 

Nie wiem co dzieje się z moją stopką bo mam w niej opisany swój dom. Domyślam się, który mod za tym stoi, lecz to tylko domysły. Do rzeczy. Jeśli nie chcesz zasobnika to wtedy tylko kocioł 2 - funkcyjny o sporo przez to większej mocy. Ja mam kociołek Immergas X TT ERp 12 KW, ogrzewa dom 210 m2 po podłodze, stricte użytkowej zaś 140 m2. Do tego mam zasobnik 160 litrów, który doskonale wystarcza na potrzeby mojej 4 osobowej rodziny. Pzdr.

(O, stopka się pojawiła.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co dzieje się z moją stopką bo mam w niej opisany swój dom. Domyślam się, który mod za tym stoi, lecz to tylko domysły. Do rzeczy. Jeśli nie chcesz zasobnika to wtedy tylko kocioł 2 - funkcyjny o sporo przez to większej mocy. Ja mam kociołek Immergas X TT ERp 12 KW, ogrzewa dom 210 m2 po podłodze, stricte użytkowej zaś 140 m2. Do tego mam zasobnik 160 litrów, który doskonale wystarcza na potrzeby mojej 4 osobowej rodziny. Pzdr.

(O, stopka się pojawiła.)

 

kolejne pytanie brzmi :D

 

- który piec jest ekonomiczniejszy z zasobnikiem zew. czy większej mocy bez zasobnika

- zastanawiam się czy ciągle dogrzewanie wody w zasobniku jest lepszym rozwiązaniem

- VICTRIX 12 X TT 2 ERP ma podobny zakres mocy co viessmann 200 a różnica cenowa kolosalna

- jeśli można zapytać o koszty za pełen rok zużycia gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie brzmi :D

 

- który piec jest ekonomiczniejszy z zasobnikiem zew. czy większej mocy bez zasobnika

- zastanawiam się czy ciągle dogrzewanie wody w zasobniku jest lepszym rozwiązaniem

- VICTRIX 12 X TT 2 ERP ma podobny zakres mocy co viessmann 200 a różnica cenowa kolosalna

- jeśli można zapytać o koszty za pełen rok zużycia gazu

 

W moim przypadku przez całą zimę kocioł pracował w trybie "lato", gdyż grzałem dom kominkiem z płaszczem. Zużycie gazu w przypadku grzania cwu nie przekroczyło przez ten okres 0,7 m3/dobę. Cały październik kocioł grzał niezamieszkały jeszcze dom, temperatura była ustawiona na 21,5 stopnia, zużycie za ten miesiąc to 200 m3. Temperaturę wody w zasobniku mam ustawiona na 45 stopni z histerezą 5. Jak temp spadnie do 40 to czas dogrzania jej do 45 to około 10 minut. Moim zdaniem ekonomiczniejsze będzie posiadanie kotła 1 funkcyjnego i zbiornika cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku przez całą zimę kocioł pracował w trybie "lato", gdyż grzałem dom kominkiem z płaszczem. Zużycie gazu w przypadku grzania cwu nie przekroczyło przez ten okres 0,7 m3/dobę. Cały październik kocioł grzał niezamieszkały jeszcze dom, temperatura była ustawiona na 21,5 stopnia, zużycie za ten miesiąc to 200 m3. Temperaturę wody w zasobniku mam ustawiona na 45 stopni z histerezą 5. Jak temp spadnie do 40 to czas dogrzania jej do 45 to około 10 minut. Moim zdaniem ekonomiczniejsze będzie posiadanie kotła 1 funkcyjnego i zbiornika cwu.

 

Posiada Pan cyrkulacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...