Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Na początku byłem nastawiony na vitodens 200-w ale im więcej zacząłem czytać tym większy mętlik

 

Witam ponownie,

Z czym masz problem jeśli chodzi o to urządzenie? Może mogę jakoś doradzić?

 

Pytałem o te 20 kW, bo wydaje mi się to zdecydowanie za dużo....

 

Polecam też do Twojego domu pompę ciepła powietrze / woda jak kolega wyżej.

Rozważałeś taką opcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu jakieś konkrety dziekuje,

 

Zastanawiałem się nad tym victrix 12 ale nie byłem pewny czy będzie ok, kotły te można też wyposażyć dodatkowo w stacje z zewnętrznym czujnikiem wiec teoretycznie byl by ok

 

Co do stacji uzdatniania to nie chce w nią inwestować ze względu na piec a na kamień który osadza się wszędzie

 

Co do solarów to jakoś nie jestem przekonany gdybym miał inwestować w tą stronę to prędzej jakiś wiatrak choć i na solary mam warunki, z 2 strony musze zobaczyć ile to kosztuje może tańszy pięć i do tego solary. ..

 

Twardość wody niestanowi problemu. Kamień wytrąci się raz i jest po temacie. Jak już to można wodę zdemineralizować ale nie zmiękczać. Woda w układzie powinna mieć odpowiednie pH i przewodność elektryczną od 100 do np. 400uS.

 

Jeśli chodzi o wodę pitną, to w zmiękczaczach jest zastrzeżenie, że woda taka nie nadaje się do spożycia. Dlatego należy używać np: wymiennika jonitowego Honeywell PW60A.

 

Przykład pompa ciepła vs. kolektory AquaSolar System

Temperatura zewnętrzna -2,5stC

COP pompy ciepła 55stC = 3

"COP" AquaSolar System = 133.

 

... także raczej lepszy kocioł i lepsze kolektory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie kolejny autoryzowany instalator/serwisant proponuje kocioł dwu-funkcyjny z dopiętym 100-litrowym zasobnikiem warstwowym Galmeta. Budynek 170m2 pow. urzytkowej + 40m2 garażu. Wszędzie podłogówka. Budynek bardzo dobrze ocieplony z oknami 3-szybowymi. Na to 2 łazienki gdzie jedna z wanną. To jak to w końcu jest z tymi 2-funkcyjnymi bo na forum czytam praktycznie wszędzie, że to się nadaje na mieszkania nie na domy szczególnie gdzie wszędzie jest podłogówka a od instalatorów po oględzinach budynku słyszę coś całkiem przeciwnego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 2-funkcyjny, to po co dopięty zbiornik ?

 

2-funckyjny jak najbardziej może współpracowqć z podłogówką, tylko nie daje takiego komfortu przy cwu (brak cyrkulacji, spadek temperatury/ ciśnienia przy korzystaniu z dwóch punktów ciepłej wody (np wanna i prysznic).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 2-funkcyjny, to po co dopięty zbiornik ?

 

2-funckyjny jak najbardziej może współpracowqć z podłogówką, tylko nie daje takiego komfortu przy cwu (brak cyrkulacji, spadek temperatury/ ciśnienia przy korzystaniu z dwóch punktów ciepłej wody (np wanna i prysznic).

 

Dokładnie, najważniejsze by nie przewymiarować kotła - dla obiektu takiego jak podaje yaro137 spokojnie wystarczy ( z naszego asortymentu) np. Vitodens 200W (z szeroką modulacją mocy- 1,9-13/16 kW) lub np. Vitodens 222-F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten przykład Immergas daje zasobnik z nierdzewki a nie emaliowany jak w 222-F. Skoro najbardziej typowe kotły to 20-25kW to na jakie przypadki są one produkowane. Instalatorzy mówią, że zawsze lepiej miec większy zapas. Czy aby nie wynika to z braku wiedzy na dobór mocy odpowiedzniej do maksymalnych wymogów budynku? Z drugiej strony ta moc maksymalna to raczej cwu więc może faktycznie więcej to lepiej.

 

Apropos dodatkowego zasobnika warstwowego uzasadnienie było takie, że jak zasobnik ulegnie awarii to kocioł 2-funkcyjny dalej będzie mógł byc użytkowany. Rozumiem, że instalator miał na myśli jakiś taki sprytny układ, że cwu w pierwszej kolejności będzie pobierana z tego dodatkowego zbiornika więc przy odkręceniu kurka kocioł nie będzie się od razu uruchamiał. Takie moje domysł. Nie miałem jeszcze możliwości tego potwierdzić.

 

Tak sobie myślę, że biorąc pod uwagę w niedługim czasie wchodzące ostrzejsze wymogi co do zapotrzebowania energetycznego budynków, przydał by się kolejny zawód specjalisty w doborze urządzeń grzewczych. Coraz więcej ludzi będzie miało podobne rosterki :) Na opinii instalatora wydaje mi się nie zawsze można polegać bo wiadomo jak większość ludzi woli zrobić, to, co prościej i sprzedać produkt, na który ma większe upusty. Przydałby się zatem ktoś niezależny, nie związany z producentami, choć pewnie działało by to podobnie jak lekarze i polecane przez nich leki ;) Ewentualnie instalator, który świadczyłby takie usługi na odległość, bez zaawansowania w samą instalację. Tu jednak też szkolenia, certyfikaty... inaczej tak jak mój instalator docieplenia instalacji... panie, od 15 lat to robię, wiem dokładnie jak się to robi ... no i robi jak się robiło 15 lat temu.

Edytowane przez yaro137
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy mówią, że zawsze lepiej miec większy zapas. Czy aby nie wynika to z braku wiedzy na dobór mocy odpowiedzniej do maksymalnych wymogów budynku? Z drugiej strony ta moc maksymalna to raczej cwu więc może faktycznie więcej to lepiej.

.

 

Witam, oczywiste jest, że każdy kocioł, w tym kondensacyjny, nie może mieć mniejszej mocy, niż to wynika ze strat ciepła budynku przez ściany, dach i okna. A to dlatego, że podczas mrozów, nie byłby on w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dziś jednak rzadko można spotkać się z taką sytuacją, gdyż nowo powstające domy są coraz bardziej energooszczędne.

 

Warto więc dobrać moc kotła z małym zapasem - np. 20%.

 

W niedużym, dobrze ocieplonym domu do pokrycia strat ciepła często wystarczy już 3-5 kW. Jeśli wiec wstawiamy kocioł np o mocy 20 kW to już podczas krótkiej pracy dostarczy on na tyle dużą ilość ciepła, że szybko podgrzeje wodę w grzejnikach, cwu i wyłączy się. Jaki będzie efekt? Znaczne wahania temperatury, a w pomieszczeniach raz będzie za ciepło, a raz za chłodno.

 

Jeśli chcemy więc urządzenie niewielkich rozmiarów i stosunkowo dużej mocy, zapewniającym komfort ciepłej wody, powinniśmy zwrócić uwagę na kotły z szerokim zakresem modulacji mocy.

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Upewniłem się w przekonaniu, że 20kw to jednak zdecydowania za dużo natomiast dzwoniąc do jednego sprzedawcy z prośbą o przygotowanie oferty na piece 12 kw powiedział mi żebym się pożądanie zastanowił gdyż przy takiej mocy i 100l zasobniku kocioł może się nie wyrabiać na rzecz wody użytkowej i gdy ja zużyje 75 l wody przy kompieli na kolejną będzie trzeba dość dlugo poczekać

 

Coś w tym jest czy próbuje mnie namówić na swój produkt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Upewniłem się w przekonaniu, że 20kw to jednak zdecydowania za dużo natomiast dzwoniąc do jednego sprzedawcy z prośbą o przygotowanie oferty na piece 12 kw powiedział mi żebym się pożądanie zastanowił gdyż przy takiej mocy i 100l zasobniku kocioł może się nie wyrabiać na rzecz wody użytkowej i gdy ja zużyje 75 l wody przy kompieli na kolejną będzie trzeba dość dlugo poczekać

 

Coś w tym jest czy próbuje mnie namówić na swój produkt

 

Jeśli masz wątpliwości, to skonsultuj się z innym instalatorem i porównaj - masz prawo do wyboru najlepszej oferty.

Może będę się powtarzał, ale zawsze możesz skorzystać z oferty instalatorów Viessmann, którzy na miejsce instalacji mogą przyjechać, i bezpłatnie, niezobowiązująco i indywidualnie Ci doradzić, To do niczego nie zobowiązuje i nic nie kosztuje - więc czemu nie spróbować?

 

To jest decyzja na długie lata, więc warto mieć pewność, że system będzie spełniał oczekiwania.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam kilka pytań o kotły dwufunkcyjne kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania do mieszkania 102m2. Odbiorniki CWU będą stosunkowo blisko pieca (3-6m rurki od pieca). Na razie bez wymieniania konkretnych modeli.

 

1. Jakie są zalety dwóch wymienników? Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o szybszy dostęp do ciepłej wody. Ale oczyma duszy widzę, że z dwoma wymiennikami za 9 lat będę miał wyciek w pierwszym, a za 13 lat wyciek w drugim ;)

 

2. Co sądzicie o materiałach, z których wykonuje się wymienniki? Najbardziej typowa jest stal nierdzewna, są też wymienniki aluminiowo-krzemowe, jest też model z wymiennikiem aluminiowo-magnezowo-krzemowym. Czy któryś rodzaj jest zdecydowanie lepszy ze względu na osadzanie kamienia lub trwałość? Co się stało z miedzianymi? Nie stosuje się już, czy patrzę w zbyt niską półkę cenową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakieś doświadczenia z Termet Silver. Zastosowano w nim bezprzewodowy sterownik z opentherm, co daje trochę wygodniejszą obsługę niż regulator pokojowy, zawieszony w jednym konkretnym miejscu. Ciekawi mnie jak ten kocioł ma się do Crystal II tej samej firmy. Jest nowszy ale cenowo wychodzi taniej.

Czy może ktoś określić ile powinna kosztować instalacja i uruchomienie kotła zakładając, że potrzebny jest też wkład kominowy ok 8m? Pytam bo wycena, którą dostałem wydaje mi się bardzo wysoka a pracy bodajże na jeden dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Drodzy,

 

Mam dylemat jaki kocioł wybrać do domu są dwie opcje:

 

1. Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 300 l + solary

2. Kocioł gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem wbudowanym 40l

 

Zastanawiam się czy w ogóle iść w solary ze względu że potencjalna oszczędność może być potem całkowicie zużyta na podtrzymywanie ciepłej wody w zasobniku 300l, a dwufunkcyjnym podgrzewam tylko te 40l ale tutaj cały rok podgrzewam wodę.

 

Proszę o wypowiedz osoby, które poruszają się w temacie lub mają jakieś doświadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o porade, który piec ?

 

dodam że ma grzać dom 100 m2

 

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez

- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke

- prosta bryła budynku prostokąt

- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )

- 3 grzejniki łazienkowe na osobnym obiegu

- cyrkulacja c.w.u.

- dach dwuspadowy

- 4 os. rodzina

- sterowniki w szafkach i pokojach

 

projekt domu:

https://www.extradom.pl/projekt-domu...rsja-a-WRD1879

 

z góry dziekuje za odpowiedż

 

 

 

1. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 125l.

 

2. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 160l.

 

3. Victrix 20 X TT 2 ERP + zasobnik 125l.

Edytowane przez zielonyhope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o porade, który piec ?

 

dodam że ma grzać dom 100 m2

 

- ściana porotherm 25p-w + 15 styropian na frez

- poddasze ocieplone wełna18 cm miedzy krokwie + 5 na zakładke

- prosta bryła budynku prostokąt

- podłogówka cały dom ( oprócz garażu i kotłowni )

- 3 grzejniki łazienkowe na osobnym obiegu

- cyrkulacja c.w.u.

- dach dwuspadowy

- 4 os. rodzina

 

projekt domu:

https://www.extradom.pl/projekt-domu...rsja-a-WRD1879

 

z góry dziekuje za odpowiedż

 

1. IMMERGAS VICTRIX EXA 24 STANDARD 125 KOCIOŁ + ZASOBNIK + SONDA KONTAKTOWA ZASOBNIKA

 

2. Immergas Victrix EXA 24 KOMFORT 100 kocioł + zasobnik + sonda kontaktowa zasobnika + sterownik pogodowy CARV2/S

 

3. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 125

 

4. Kocioł VICTRIX 12 X TT + zasobnik 160

 

5. Victrix 20 X TT 2 ERP 3.025640. + zasobnik 100/120l

 

4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...