Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przemo,

Budynek nowy. Ocieplenie scian 15cm styro grafit 0,031. Poddasze piana pur 25cm + wełna na zabudowie/stropie 25cm. Podłoga na gruncie 15cm styro 0,033. Okna 3-szybowe o współczynnikach Uw od 0,7do 0,8.

Projektowe świadectwo energetyczne o dupę rozbić - wyliczone jest Roczne zapotrzebowanie na energię końcową dla budynku (co+cwu) 17.881kwh ale jest policzone na znacznie gorszych materiałach i z uwzględnieniem wentylacji grawitacyjnej. U mnie będzie rekuperacja.

Jest miejsce na zasobnik ale słyszałem że są warstwowe i wężownicowe. Które lepsze?

 

Kocioł o mocy 12 kW będzie wystarczający, wybrac o najmniejszej mocy minimalnej. 1,9 kW mają Immergass i Viessman.

Nie ma czegos takiego jak projektowe swiadectwo energetyczne, jest charakterystyka energetyczna budynku, zwykle jako niewiele warty papier do uzyskania PNB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Potrzebuję porady w sprawie doboru kotła gazowego do domu.

Dom jednorodzinny, wolnostojący, parterowy z poddaszem nieużytkowym wg projektu Niezapominajka z garażem 2 z pracowni MG Projekt z wieloma zmianami. Izolacje: ściany fundamentowe - hydropian 14cm, podłoga - styropian 16cm w trzech warstwach ("zwykły" podłoga dach 5cm + grafit 5cm + eps100 6cm), ściany zewnętrzne - 20cm grafit 0,031W/mK, na podłodze poddasza będzie styropian 5cm + 3 lub 5 (zobaczę jaki wyjdzie poziom), dach docieplę prawdopodobnie pianą 20cm. Okna trzyszybowe. W części dolnej (mieszkalnej) ciepłe parapety + taśmy uszczelniające wewnętrzne i zewnętrzne, drzwi zewnętrzne 75mm (KMT "passive"). Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w części mieszkalnej. W pomieszczeniach mieszkalnych oraz w kotłowni 100% ogrzewanie podłogowe + terakota. Poddasze i garaż nieogrzewane. Łączna powierzchnia do ogrzania - około 112m2, kubatura ok. 291m3. Ilość stałych użytkowników: 3.

Pierwotnie planowałem ogrzewanie pompą ciepła z wymiennikiem pionowym, ale teraz pod koniec inwestycji, jestem zmuszony znaleźć coś tańszego ze względu na budżet. Potrzebuję oszczędnego, mało awaryjnego kotła do CO i CWU, raczej jednofunkcyjnego z zasobnikiem na CWU, który dobrze "współpracuje" z podłogówką (temperatura zasilania podłogówki 29 - 34 stopnie C) i czujnikiem pogodowym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkudniowym czytaniu fm, chyba zdecydowałem się na kocioł :VICTRIX 12 X TT 2 ErP . Do CO i CWU . Zapotrzebowanie na zawyżającej stronie cieplowlasciwe to 14kw. Mam nowy dom ocieplony grafitem 15 cm o lamdzie 0,031 a w podłodze 15cm lamdy 0,036. Mam calosc podlogowki i troche grzejników w razie w :). Czy przy systemie mieszanym ten kocioł dobrze będzie działał? Czy problemy sa z pompami, mieszaczami i sprzęgłami przy systemie mieszanym ogrzewania? Czy ktoś użytkuje i może opinie napisać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i przedstawiam swój dylemat.

 

Jestem przed remontem łazienki a że posiadam 20 letniego termeta gp 23-17 myśle o zmianie na nowy chociaz przyznam że ten jak do tej pory działa no i prosty w serwisie jest ( do tej pory serwisuję sobie go sam). Ale do rzeczy posiadam 40 metrowe mieszkanie adaptowne na strychu budynku kamienicy. Rozkład wschód zachód połowa mieszkania wschodnia posiada konstrukcję murowaną z cegły zachodnia to wybudówka szkiletowa i połać dachu ocieplone raczej średnio grubość izolacji wełna mineralne to jakies 20 25cm. Częśc wschodnia wyposażona w okno balkonowe a zachodnia okno dwuskrzydłowe nowe wymienione w tym roku . Łazienbka i przedpokój w środkowej czesci mieszkania. Instalacja CO składa się z trzech grzejników a po remoncie prawdopodobnie bedą cztery dołoże jeden w pokoju wschodnim. Zapomniałem dodać że pokój zachodni 25 metrów jest razem z otwartym aneksem kuchennym. wracając do instalacji CO oprócz grzejnikow sama instalacja jest w miedzi i jest jej około 40 mb rurek łacznie . Punkty czerpania wody ciepłej trzy kuchnia łazienka prysznic i umywalka wszystko w odległości do 1.5 m od pieca. Moja prośba o rady dotyczy tego jaki kocioł wybrać . Na początek znalażłem dietricha home sauniera tehelia junkersa midi 24-1 re wogóle myślalem o termecie . Instalacja mała mieszaknie małe więc i moc nie jest potrzebna duża . Czy jest sens zakłądać kondensata? Cena jego raz wieksza do atmosferycznego. Jaki piec o małej mocy polecacie mając na uwadze serwis a raczej jego koszt po gwarncji (cena częsci usługi itp) Z tego co przeglądałem to serwisy raczej wszystkich liczących się marek mam w okolicy. Co do odprowadzenia spalin to mam mozliwość pominąć istniejący komin i wyjść z rurą pionowao w górę okoł 3 metrów przez dach pytałem kominuiarza i mówił że nie ma problemu. Slijcie piszcie porady reklamujcie kotły raczej róznych firm nie ukrywam że cena jest dla mnie też ważna(tani )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Do 90m2 spokojnie wystarczy kocioł 12kW. .

A możecie mi coś doradzić na taka instalacje.

Ja pomału skłaniam sie do pieca Imergasa lub Sandival. Parter podłogówka 70m2 + grzejnik w garażu i 2 drabinki a na pietrze podłogówka 90m2. Chcę to podzielić na 2 rozdzielaczach i tera z moje pytanie czy pompa z pieca pociągnie ten dół a na górną sekcje dołożyć pompe. Oraz czy stosować sprzęgło, tylko jak je zastosuje to chyba trzeba by dać wtedy 2 zestawy mieszalnikowe z pompami.

Czy cena za OZC 300zł jest dużą czy do przyjęcia.

 

Dodaje takie zdjęcie rysunku który sobie wyobraziłem , ale mam pytanie gdzie wpiąć jeśli będzie potrzebne sprzęgło oraz zestaw mieszalnikowo-pompowego. Oraz czy montowac listwy sterujące z regulatorami w pomieszczeniach.

20171022_221927.jpg

Edytowane przez matiix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi coś doradzić na taka instalacje.

Ja pomału skłaniam sie do pieca Imergasa lub Sandival. Parter podłogówka 70m2 + grzejnik w garażu i 2 drabinki a na pietrze podłogówka 90m2. Chcę to podzielić na 2 rozdzielaczach i tera z moje pytanie czy pompa z pieca pociągnie ten dół a na górną sekcje dołożyć pompe. Oraz czy stosować sprzęgło, tylko jak je zastosuje to chyba trzeba by dać wtedy 2 zestawy mieszalnikowe z pompami.

Czy cena za OZC 300zł jest dużą czy do przyjęcia.

300 zł to standardowa cena za audyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Jestem w szoku pod względem cen i różnych opinii dot. kotłów gazowych kondensacyjnych.

Czerpałem informacje od 4 instalatorów i każdy gada co innego natomiast jedno się zgadza tzn że trzeba nowy wkład kominowy i że są oszczędne oraz trzeba regularnie robić przeglądy.

Mam obecnie starego Junkersa ponad 15lat, fajnie działa ale nie jest wydajny tak jak te nowe.

Obecny konserwator i tym samym przedstawiciel Junkersa powiedział mi taką cenę za nowy że mnie w fotel wbiło

Z kolei inny to że Junkers Szrot a Beretta najlepsze. Kolejny Viessmann no i kolejny Vaillant. Wiem że pod uwagę bierze się serwis

 

Mam mieszkanie na parterze 87m2.

Pomożecie?

Edytowane przez mateobrd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam towarzystwo,

 

Mam pytanie w kwestii wyboru pieca.Potrzebuje kondensata 1F z zasobnikiem 100/125l, do 100% podłogówki (140m2), w nowym parterowym, dobrze ocieplonym budynku. Zastanawiam się miedzy Cerapurem Smart Junkersa ZSB 14-5C, Termetem Ecocondens II 20 (tylko nie wiem jaka jest różnica miedzy modelami..) a Immergasem Victrix 20 TT erp. Junkersa mało co oferują u nas i nie wiem czy nie za mały będzie, o Termecie różne opinie(ale ma fajna modulację), zaś Victrixa mi odradzali w 2 sklepach ze względu na problem z wymiennikiem ze stopu. Cenowo Viessmany i Vailanty odpadaja. Chce sterowanie pogodowe przy instalacji. Jakies uwagi kogos kto sie zna na tych piecach? Moze serwisanci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam towarzystwo,Mam pytanie w kwestii wyboru pieca.Potrzebuje kondensata 1F z zasobnikiem 100/125l,

Ale piec ma być z zasobnikiem razem czy osobno. Jakoś dużo osób tu używa Imergasa i są zadowoleni. na co ci tak duży piec jak masz 140m2 do ogrzania i zasobnik 120l na dodatek dobrze ocieplony dom jak to twierdzisz. Ja bym wybrał Vaillanta 146/5-5 który ci wystarczy a kosztuje 5tyś/zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Vaillant 146 albo Victrix 12 - taki mam dylemat. Podłogówka 140 m2, dwa rozdzielacze( dwie kondygnacje), dwa " ręcznikowce" wpięte w rozdzielacze z podłogówką. Zasobnik 150-160 l. Izolacje: pod płytą 10 cm xps, na płycie 15 cm EPS, ściany 20 cm EPS 0,031, dach wełna 33 cm 0,033. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem, szczelnie zamontowane okna trzyszybowe. Ogrzewanie chcę napędzać pompą z kotła. Z wyliczeń wychodzi około 800 m rury w podłodze. Wrzucam wykresy wydajności pomp w tych kotłach. Wydaje się, że w immergasie jest wydajniejsza. Vaillant ma wymiennik stalowy i sterowanie cyrkulacją CWU. Reszta podobnie. Cenowo Vaillant wychodzi drożej. Na forum dużo immergasów natomiast o vaillantach mniej informacji, szczególnie o wydajności pomp. Proszę o sugestie

146-pompa.jpg12-pompa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ostatnio mój autoryzowany serwisant Termeta zadziwił stwierdzając, że pogodówki nie ma co podłączać przy ogrzewaniu podłogowym bo za duża bezwładność. Znaczy dokładnie odwrotnie niż to co czytam na forum. Zmienić serwisanta ciężko bo za wielu ich nie ma. Muszę się jeszcze do producenta odezwać co oni na to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ostatnio mój autoryzowany serwisant Termeta zadziwił stwierdzając, że pogodówki nie ma co podłączać przy ogrzewaniu podłogowym bo za duża bezwładność. Znaczy dokładnie odwrotnie niż to co czytam na forum. Zmienić serwisanta ciężko bo za wielu ich nie ma. Muszę się jeszcze do producenta odezwać co oni na to.

Też ostatnio usłyszałem podobne bzdury. Właśnie pogodówka ma bardzo duży sens, bo z dużym wyprzedzeniem będzie Ci korygowała temperaturę na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam towarzystwo,

 

Mam pytanie w kwestii wyboru pieca.Potrzebuje kondensata 1F z zasobnikiem 100/125l, do 100% podłogówki (140m2), w nowym parterowym, dobrze ocieplonym budynku. Zastanawiam się miedzy Cerapurem Smart Junkersa ZSB 14-5C, Termetem Ecocondens II 20 (tylko nie wiem jaka jest różnica miedzy modelami..) a Immergasem Victrix 20 TT erp. Junkersa mało co oferują u nas i nie wiem czy nie za mały będzie, o Termecie różne opinie(ale ma fajna modulację), zaś Victrixa mi odradzali w 2 sklepach ze względu na problem z wymiennikiem ze stopu. Cenowo Viessmany i Vailanty odpadaja. Chce sterowanie pogodowe przy instalacji. Jakies uwagi kogos kto sie zna na tych piecach? Moze serwisanci?

 

Witam,

 

Dla budynku o powierzchni 140m2 z instalacją ogrzewania podłogowego kocioł Cerapur Smart ZSB 14-5C będzie odpowiedni. Do kotła mogę zaproponować nasz regulator pogodowy CW400, który wyposażony jest również w czujnik temperatury wewnętrznej, dzięki czemu może łączyć funkcje regulatora pogodowego i pokojowego. W celu pomocy przy pytaniach technicznych odnośnie kotła i regulatora pogodowego zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od adresu ich siedziby. Można również skorzystać z infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie instalatorów są zbieżne z tym kogo reprezentują i jakie kotły montują. Też przerabiałem taką historię. Jeden to a drugi tamto. Koniec końców wybrałem Viessmanna od roku hula za dwa tygodnie pierwszy przegląd gwarancyjny. Oczywiście nie znaczy to, ze inne kotły są złe, dwóch sąsiadów ma De Dietrich i też chwalą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie instalatorów są zbieżne z tym kogo reprezentują i jakie kotły montują. Też przerabiałem taką historię. Jeden to a drugi tamto. Koniec końców wybrałem Viessmanna od roku hula za dwa tygodnie pierwszy przegląd gwarancyjny. Oczywiście nie znaczy to, ze inne kotły są złe, dwóch sąsiadów ma De Dietrich i też chwalą.

 

Witaj,

Mogę dopytać który masz kocioł? Może przyda się innym forumowiczom.

Jak kwestia obsługi naszego produktu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego jednofunkcyjnego do nowego domu. Bardzo proszę o radę czym ogrzać dom dla 3/4 osób o pow. 149m2 użytkowej (174m 2 całkowitej), 2 pełne piętra,garaż w bryle, 1 balkon, ściany z Silki . Z zewnątrz styropian 031 18 cm, podłoga 15 cm 031, strop poddasza 20 cm 031. Podłogówka 100% (poza garażem i kotłownią). Okna 3-szybowe, montaż z taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, ocieplone drzwi wejściowe i brama garażowa. 2 drabinki w łazienkach (2). Nasz hydraulik proponuje Saunier Duval Thelia Condens 18 kW, natomiast ja skłaniam się ku czemuś mniejszemu, tj. zachwalanemu na forum Immergasowi Victix 12x TT 2erp lub Buderusowi Logamax plus GB062 V2 (14 kW). Czy warto brać pakiety piec i zasobnik tej samej firmy? Lepiej wziąć zasobnik 140 czy 160l? Ps. Chcemy mieć na większości podłóg drewno, jeśli to ma jakieś znaczenie. Z góry dziękuję za pomoc!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, stoję właśnie przed wyborem kotła gazowego jednofunkcyjnego do nowego domu. Bardzo proszę o radę czym ogrzać dom dla 3/4 osób o pow. 149m2 użytkowej (174m 2 całkowitej), 2 pełne piętra,garaż w bryle, 1 balkon, ściany z Silki . Z zewnątrz styropian 031 18 cm, podłoga 15 cm 031, strop poddasza 20 cm 031. Podłogówka 100% (poza garażem i kotłownią). Okna 3-szybowe, montaż z taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, ocieplone drzwi wejściowe i brama garażowa. 2 drabinki w łazienkach (2). Nasz hydraulik proponuje Saunier Duval Thelia Condens 18 kW, natomiast ja skłaniam się ku czemuś mniejszemu, tj. zachwalanemu na forum Immergasowi Victix 12x TT 2erp lub Buderusowi Logamax plus GB062 V2 (14 kW). Czy warto brać pakiety piec i zasobnik tej samej firmy? Lepiej wziąć zasobnik 140 czy 160l? Ps. Chcemy mieć na większości podłóg drewno, jeśli to ma jakieś znaczenie. Z góry dziękuję za pomoc!!

 

Witaj,

A czy brałeś pod uwagę któryś z kotłów kondensacyjnych z rodziny Vitodens firmy Viessmann?

Zapraszam do kontaktu z autoryzowanym partnerem firmy Viessmann który z pewnością zaproponuje odpowiedni produkt.

Warto też wiedzieć, że wykonujemy na zapytanie bezpłatne, niezobowiązujące wyceny!

 

Pozdrawia i pozostaję do dyspozycji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...