Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam,

przepraszam, że bezczelnie podpinam się pod temat, ale nie chciałbym zakładać kolejnego podobnego wątku.

Mam pytanie, może dość naiwne - w którym momencie budowy domu powinna zostać podjęta decyzja o rodzaju kotła? Zaraz po wylaniu fundamentów?

Wyczytałem, że przy kondensacyjnym komin jest zbędny, wobec tego już na etapie stanu surowego udałoby się uniknąć związanych z tym kosztów.

Jak jest z wszelkimi otworami i przewodami wentylacyjnymi? Da się je zrobić po zakończeniu stanu surowego, czy też wszystko musi być wykonane w trakcie budowy?

Z góry serdeczne dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kondensata nie musi budować komina wystarczy rura spalinowo powietrzna przez ścianę. Koszt komina się wraca.

wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele,

do mocy 21 kW można wyrzucać spaliny przez ścianę,

nie wprowadzaj ludzi w błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może od razu przejde do konkretów..

 

Dom bez piwnicy z mieszkalnym poddaszem. Sciany zewn. 24cm BK (wewn. 12 BK), podloga ok. 10-12 cm styropianu, dach i strop ok. 20 cm wełny. DO ogrzewania i wody ..gaz płynny z kotłem kodensacyjnym Vitodent 200.

 

Moje dylematy...

1) Kocioł jest na parterze.. Czy dla jego sprawności ma znaczenie, czy "spaliny" będą odprowadzanie przez ścianę (razem ok. 1-1,5 m), czy przez komin?.

2) Czy jeśli przez komin, to czy mając dodatkową rurę mogę korzystać bez obaw z kominka?.

3) Czy mógłby mi ktoś z was powiedzieć, ..ktoś kto ma porownywalną powierzchnię i zastosowane materiały, jak kształtują się roczne koszty zużycia gazu ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź RAPczyn :D . A powiedz jeszcze proszę czy jest możliwość przy ogrzewaniu podłogowym regulowania temperatury dodatkowo w każdym pomieszczeniu. Jaki piec byś mi polecił.

 

mozna to sporo taniej zrobić przewodowo niż radiowo,zakladasz zawory termost. na kazdą sekcje ,do tego elektrogłowice i termostat pomieszczenia - można kupić na alegro za 60 zł i hula az miło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna to sporo taniej zrobić przewodowo niż radiowo,zakladasz zawory termost. na kazdą sekcje ,do tego elektrogłowice i termostat pomieszczenia - można kupić na alegro za 60 zł i hula az miło

 

Takie rozwiązanie owszem na pewno się sprawdzi ja zrobiłem inaczej: 8-śmio sekcjowa belka na grzejniki - standartowo, pozostałe 2 belki (3 i 5 sekcji) na podłogówkę (łazienki i salon z kuchnią) ze względu na dużą odległość od rozdzielacza połączyłem termostatycznym zaworem trójdrążnym. Koszt zbliżony, nie zajmuje miejsca w salonie brak potrzeby dodatkowych szafek, a jedyny mankament to pierwsza regulacja po uruchomieniu. Robi się to raz (metodą prób i błędów) na całe życie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna to sporo taniej zrobić przewodowo niż radiowo,zakladasz zawory termost. na kazdą sekcje ,do tego elektrogłowice i termostat pomieszczenia - można kupić na alegro za 60 zł i hula az miło

 

Takie rozwiązanie owszem na pewno się sprawdzi ja zrobiłem inaczej: 8-śmio sekcjowa belka na grzejniki - standartowo, pozostałe 2 belki (3 i 5 sekcji) na podłogówkę (łazienki i salon z kuchnią) ze względu na dużą odległość od rozdzielacza połączyłem termostatycznym zaworem trójdrążnym. Koszt zbliżony, nie zajmuje miejsca w salonie brak potrzeby dodatkowych szafek, a jedyny mankament to pierwsza regulacja po uruchomieniu. Robi się to raz (metodą prób i błędów) na całe życie. Pozdrawiam

ja mówie o regulacji temp. pomieszczenia w podłogówce a ty o parametrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Poradźcie i mnie, proooszę!

Coś mi "mignęło" tutaj narzekanie na Viessmanna.... mógłby ktoś mi powiedzieć dlaczego?

Generalnie wybieram kocioł jednofunkcyjny, wiszący, z zamkniętą komorą spalania, z zasobnikiem.... i wybieram pomiędzy:

- brotje energy top

- saunier duval thermaclassic

- vaillant turbo tec VI plus - choć ten najmniej mnie zachęca, bo najdroższy z tych co podaję...

- viessmann vitopend 100

 

Mam na nie dosyć dobre ceny... i nie wiem który kupić... Najbardziej właśnie cenowo kusi mnie viessmann....

Co o nich myślicie?

 

No to go bierz i się nie zastanawiaj :)

 

Ja posiadam i użytkuje Viessmanna - kondensata Vitodens 200 z zasobnikiem 120l i regulatorem pogodowym Vitotronic - zestaw całkowicie bezawaryjny , oszczędny - żadnych problemów czy niespodzianek - nie wiem w ogóle że posiadam kocioł ...

 

Odnośnie Vitopenda 100 - mój znajomy posiada taki kocioł - z zasobnikiem bodajże 120l i regulatorem pokojowym - użytkuje go już chyba 4 sezon - żadnych złych komentarzy od niego na temat tego kotła nie słyszałem - jest z niego bardzo zadowolony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja z pytaniem: Przygotowano mi instalację z myślą o EcoTec Plus VC 186/3-5 Vaillanta + zasobnik (osobne obiegi na grzejniki, osobne na podłogówkę, rozdzielacze, rury Kisan, cyrkulacja..). Teraz inny hydraulik namawia nas na aquaplus 280-7 Vaillanta z otwartą komorą spalania i 20litrowym zasobnikiem warstwowym. Twierdzi, ze będzie taniej, bo mam przygotowany tradycyjny komin i nie trzeba będzie instalowac podwójnej rury. Zdązyłam się już nastawic na ecoteca, a teraz namieszali mi w głowie...

Zastanawiam sie czy taki kocioł aqua moze obsłużyc przygotowaną instalacje (chodzi o temperaturę w podlogówce) i czy te 20 litrów wystarczy do dwóch lazienek i 4osób...Jakie są wady takich kotłów aqua (oprocz wydajnosci np. w stosunku do kondensata) , bo skoro nie trzeba do nich dokupywac zasobników, to ich cena moze byc konkurencyjna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbys mi wyjasnić coś bliżej na temat tych kotlów? Co znaczy lepsze - lepsza wydajnosc, czesci, latwiejsza obsługa, mniejsza awayjnosc? Poczytalam juz kiedys o kotlach i wiem, czym sie różnią kondensaty i zamkniete komory od otwatych. Na jakie parametry winnam zwrocic uwage przede wszystkim porównujac kotły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o Vaillancie Eco Compact VSC 246/2-C 210. czy ma ktoś może taki piec. Chcemy coś takiego do domu 200m2 w tym ok. 90 m2 podłogówki. 5 osób.

Gdzie mozna go kupić w dobrej cenie na Dolnym Śląsku?

 

Moim zdaniem za dużą moc ma ten kocioł dla twojego domu, spokojnie powinien Ci wystarczy VSC 126-C 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o Vaillancie Eco Compact VSC 246/2-C 210. czy ma ktoś może taki piec. Chcemy coś takiego do domu 200m2 w tym ok. 90 m2 podłogówki. 5 osób.

Gdzie mozna go kupić w dobrej cenie na Dolnym Śląsku?

 

Moim zdaniem za dużą moc ma ten kocioł dla twojego domu, spokojnie powinien Ci wystarczy VSC 126-C 140.

 

A co w takim przypadku z początkową wydajnością CWU? No i nie lepiej mieć zapas mocy aby piec pracował na " niskich obrotach". Był u mnie na budowie przedstawiciel Vaillanta i to on właśnie mi zaproponował ten model. Z tego co wiem to jest on niewiele droższy od słabszych( mocowo) modeli a ma zasobnik 150l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w takim przypadku z początkową wydajnością CWU? No i nie lepiej mieć zapas mocy aby piec pracował na " niskich obrotach". Był u mnie na budowie przedstawiciel Vaillanta i to on właśnie mi zaproponował ten model. Z tego co wiem to jest on niewiele droższy od słabszych( mocowo) modeli a ma zasobnik 150l.

 

Wydajność cwu tego rozwiązania to zdaje się NL=1.8, więc spokojnie da radę. Tu też masz zapas mocy a za to "niskie obroty" zaczynają się jeszcze niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zwykle im wiecej czytam tym mniej wiem, wiec prosze o pomoc...

 

po pierwsze widze tu mało zwolennikow Wolfa a mi taki kondensat wlaśnie zachwala instalator i nawet mi przypadł do gustu - piec nie instalator :)

Konkretnie mam na mysli Wolf CGB 35

czy taki piec i cena za niego 11,2 tys netto to cos godnego uwagi Waszym zdaniem?

w cene wchodzi piec+zasobnik 300l+ 2 ukladyMM

 

Kolejna sprawa to czy kocioł o mocy 35kw nie jest troche za duzy? taki mi polecono. Dom co prawda dosc duzy okolo 250 m 2 podlogowki + 4 grzejniki , powierznia uzytkowa okolo 350m2.

 

Czy lepiej wieksza moc kotla i go "przykrecac" czy mniejsza niewiele przewymiarowana. Jak to sie ma pozniej to ekonomi uzytkowania pieca?

 

bardzo prosze o rade :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to czy kocioł o mocy 35kw nie jest troche za duzy? taki mi polecono. Dom co prawda dosc duzy okolo 250 m 2 podlogowki + 4 grzejniki , powierznia uzytkowa okolo 350m2.

 

Czy lepiej wieksza moc kotla i go "przykrecac" czy mniejsza niewiele przewymiarowana. Jak to sie ma pozniej to ekonomi uzytkowania pieca?

 

bardzo prosze o rade :D

 

Myślę, że 35kW to za dużo, wystarczy prawdopodobnie kocioł o mocy maksymalnej około 17-24kW (najlepiej policzyć OZC). Kocioł o większej mocy będzie często taktował, to przełoży się na większe rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...