Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mamy całą rodzinę kotłów Vitodens, która możesz poznać TUTAJ.

 

Wstępnie możesz dobrać kocioł w naszym konfiguratorze produktów, który dostępny jest TUTAJ.

 

witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, mamy całą rodzinę kotłów Vitodens, która możesz poznać TUTAJ.

 

Wstępnie możesz dobrać kocioł w naszym konfiguratorze produktów, który dostępny jest TUTAJ.

 

witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.

 

 

Ok. jeśli nawet na przekłamanie w obliczeniach dołożę 50% mocy kotła to będzie - 15kW. Czy takiego kotła potrzebuję? O takiej mocy maksymalnej muszę go szukać ?.. Gdzieś przeczytałem, że lepiej jeśli kocioł ma jak najmniejszą moc minimalną. Wtedy może pracować ciągle na niskich obrotach, jak nie ma takiego dużego zapotrzebowania na moc do ogrzania domu. Jest oszczędniej i dla kotła też lepiej. Czy możecie to potwierdzić? Gaz płynny do zasilania kotła, będzie ze zbiornika nadziemnego. Nie wiem czy ma to znaczenie przy wyborze kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, z konfiguratora wyszło 10kW , myślę jednak że to trochę za mało. Jak w ubiegłym roku pytałem o kotły z podajnikiem proponowano mi 20kW.

 

 

Ok. jeśli nawet na przekłamanie w obliczeniach dołożę 50% mocy kotła to będzie - 15kW. Czy takiego kotła potrzebuję? O takiej mocy maksymalnej muszę go szukać ?.. Gdzieś przeczytałem, że lepiej jeśli kocioł ma jak najmniejszą moc minimalną. Wtedy może pracować ciągle na niskich obrotach, jak nie ma takiego dużego zapotrzebowania na moc do ogrzania domu. Jest oszczędniej i dla kotła też lepiej. Czy możecie to potwierdzić? Gaz płynny do zasilania kotła, będzie ze zbiornika nadziemnego. Nie wiem czy ma to znaczenie przy wyborze kotła?

 

 

Jeśli masz wątpliwości to zrób profesjonalne OZC. Niech specjalista określi jakie Twój budynek ma zapotrzebowanie na moc.

Urządzenie które będzie źle dobrane może pracować nieefektywnie ponieważ będzie niedowymiarowane albo przewymiarowane.

Zawsze także możesz skonsultować się i umówić się ze specjalistą Viessmann, który bezpłatnie, niezobowiązująco także w miejscu instalacji doradzi w sprawie wyboru urządzenia odpowiedniego dla Ciebie.

 

Link do specjalistów: TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wątpliwości to zrób profesjonalne OZC. Niech specjalista określi jakie Twój budynek ma zapotrzebowanie na moc.

Urządzenie które będzie źle dobrane może pracować nieefektywnie ponieważ będzie niedowymiarowane albo przewymiarowane.

Zawsze także możesz skonsultować się i umówić się ze specjalistą Viessmann, który bezpłatnie, niezobowiązująco także w miejscu instalacji doradzi w sprawie wyboru urządzenia odpowiedniego dla Ciebie.

 

Link do specjalistów: TUTAJ

 

 

Dzięki za odpowiedż! To są instalatorzy czy raczej firmy handlowe? Jak pytałem u jednego handlowca polecał - 20-24kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze przez nastepne 5lat beda każdemu takie proponowac:)

 

 

 

No właśnie i bądż tu mądry a instalator na to; jaki kocioł będzie to zamontuje. To inwestor ma lepiej wiedzieć? jak nie zna dokładnie tematu, a tylu producentów i typów na rynku.Dlatego jestem tutaj i proszę o pomoc. Interesuje mnie raczej średnia półka. Moje typy - Junkers czy ACV...a może jeszcze coś innego.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie inwestor MUSI lepiej wiedzieć :) (dla własnego dobra) . A jak nie wie, to projekt albo /i wyliczenia z OZC. Instalator faktycznie zainstaluje wszystko co mu zlecisz.

Jeśli szukasz kotła gazowego kondensacyjnego, to wybierz taki, którego moc MINIMALNA nie jest większa (a najlepiej jak jest mniejsza) od wyliczonej, potrzebnej dla Twojego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie inwestor MUSI lepiej wiedzieć :) (dla własnego dobra) . A jak nie wie, to projekt albo /i wyliczenia z OZC. Instalator faktycznie zainstaluje wszystko co mu zlecisz.

Jeśli szukasz kotła gazowego kondensacyjnego, to wybierz taki, którego moc MINIMALNA nie jest większa (a najlepiej jak jest mniejsza) od wyliczonej, potrzebnej dla Twojego budynku.

 

 

Z tego co widzę mój dom ma podobną pow. użytkową , według planu 156 m2 ok. 200 m2 po podłogach.Ocieplenie poddasza 25 cm wełny będzie jeszcze 10 cm na strych , okna i podłoga identyczne. Podłogówki mam ok.45 m2. reszta to grzejniki 9 szt. plus 2 drabinki. Wyliczenia OZC nie mam , tylko przybliżone z Ciepłowłaściwe. Proponowana tam moc kotła na gaz - 15kW. Instalacja CO w całości wykonana na rozdzielaczach. Coś z tymi mocami nie bardzo rozumiem. Tak z ciekawości jaki masz kociołek w swoim domku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i bądż tu mądry a instalator na to; jaki kocioł będzie to zamontuje. To inwestor ma lepiej wiedzieć? jak nie zna dokładnie tematu, a tylu producentów i typów na rynku.

 

Jezeli inwestor nie wie, a ma prawo nie wiedziec to niech poradzi sie takich którzy to wiedzą. O moc kotła nie pytaj instalatora, bo on sie tym nie zna, on powinien sie znac na montazu i ewentualnie na awaryjnosci danego typu kotła. Tym bardziej nie ma co pytac sprzedawcy. Od doboru mocy kotła, pompy i innych urządzen grzewczych są inni, którzy to obliczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę mój dom ma podobną pow. użytkową , według planu 156 m2 ok. 200 m2 po podłogach.Ocieplenie poddasza 25 cm wełny będzie jeszcze 10 cm na strych , okna i podłoga identyczne. Podłogówki mam ok.45 m2. reszta to grzejniki 9 szt. plus 2 drabinki. Wyliczenia OZC nie mam , tylko przybliżone z Ciepłowłaściwe. Proponowana tam moc kotła na gaz - 15kW. Instalacja CO w całości wykonana na rozdzielaczach. Coś z tymi mocami nie bardzo rozumiem. Tak z ciekawości jaki masz kociołek w swoim domku?

Czego nie rozumiesz z mocami?

U mnie CO i CWU grzeje 2-funkcyjny Vitodens 100 - moc min 6,5kW w okresach przejściowych trochę za mocny bo często się załącza, ale że do CWU potrzebuje więcej mocy max to stanęło na takim.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz kotła gazowego kondensacyjnego, to wybierz taki, którego moc MINIMALNA nie jest większa (a najlepiej jak jest mniejsza) od wyliczonej, potrzebnej dla Twojego budynku.

 

Tak, słuszna uwaga. Warto do domków indywidualnych wybierać kotły o szerokiej modulacji mocy. Z naszej rodziny kotłów jest to np. kocioł Vitodens 200-W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam przykładowo wyliczoną moc 15 kW czy 19 kW to każdy kocioł będzie dobry.? Bo prawie każdy ma mniejszą moc minimalną. Tak to zrozumiałem.

 

Zależy jeszcze, jak dobre są te wyliczenia. Te 15 kW to pewnie potrzebne będzie w największe mrozy. Tak, czy inaczej jak rozumiem masz nowy budynek (pisałeś coś o 10kW) - jeśli szukasz kotła gazowego 1 funkcyjnego, to wybieraj takie z jak najniższą mocą min. Przez większość okresu grzewczego to ona jest potrzebna a i ekonomia będzie lepsza przy utrzymaniu kondensacji.

Pamiętaj też, że trochę inaczej się dobiera kotły na paliwo stałe a inaczej kondensaty czy PC - nie można przenosić sposobu doboru mocy z jednych na drugie.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze, jak dobre są te wyliczenia. Te 15 kW to pewnie potrzebne będzie w największe mrozy. Tak, czy inaczej jak rozumiem masz nowy budynek (pisałeś coś o 10kW) - jeśli szukasz kotła gazowego 1 funkcyjnego, to wybieraj takie z jak najniższą mocą min. Przez większość okresu grzewczego to ona jest potrzebna a i ekonomia będzie lepsza przy utrzymaniu kondensacji.

Pamiętaj też, że trochę inaczej się dobiera kotły na paliwo stałe a inaczej kondensaty czy PC - nie można przenosić sposobu doboru mocy z jednych na drugie.

 

 

Tak, dom jest nowy - instalacja, grzejniki również. Wszystko zalane glikolem, ciekawe tylko czy kocioł gazowy może dobrze pracować z taką cieczą ? Witodens 200 W to na pewno dobry kocioł, ale mnie nie stać na taki wydatek. Tak więc, szukam kondensata jednofunkcyjnego z dobrą modulacją i niską mocą minimalną tylko jaką maksymalną, co by nie przesadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat moim zdaniem moc max nie jest zbyt istotna - współczesne kotły "modulują" (czyli dostosowują do obciążenia) mocą w zależności od bieżących potrzeb, więc jeśli "przesadzasz" z mocą max, to kocioł po prostu nie będzie jej wykorzystywał. Gorzej jak "przesadzisz" z mocą min (jak będzie za duża), to wtedy zmusisz kocioł do taktowania (częste i krótkie cykle"on-off") co wpływa negatywnie na jego żywotność i zużycie gazu.

Co do glikolu, to myślę, że musisz pytać sprzedawców /dystrybutorów konkretnych kotłów - ja nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pamiętaj też, że trochę inaczej się dobiera kotły na paliwo stałe a inaczej kondensaty czy PC - nie można przenosić sposobu doboru mocy z jednych na drugie.

 

Mozesz cos wiecej na ten temat? Czym sie rozni ta sama moc w róznych rodzajach urzadzen grzewczych? dla mnie przede wszystkim ceną za kazdy kW mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz cos wiecej na ten temat? Czym sie rozni ta sama moc w róznych rodzajach urzadzen grzewczych? dla mnie przede wszystkim ceną za kazdy kW mocy.

Zapewne masz rację - moc to moc. Może zbyt skrótowo napisałem, mam na myśli relacje pomiędzy mocą max /min czy nominalną a sprawnością różnych rodzajów kotłów czy PC. Opisuje to każdy wynik orientacyjnych wyliczeń na "Ciepło właściwe", także ten linkowany przez czepcio.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw

Podstawą doboru zawsze powinno być dobre wyliczenie potrzeb energetycznych danego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację - moc to moc. Może zbyt skrótowo napisałem, mam na myśli relacje pomiędzy mocą max /min czy nominalną a sprawnością różnych rodzajów kotłów czy PC. Opisuje to każdy wynik orientacyjnych wyliczeń na "Ciepło właściwe", także ten linkowany przez czepcio.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jnw

Podstawą doboru zawsze powinno być dobre wyliczenie potrzeb energetycznych danego budynku.

 

Tego sie spodziewałem, ciepłowłasciwe miesza w głowie laikom, a porady dotyczące doboru mocy róznych rodzajów kotłow to istne curiosum, ale skoro darmowe to moze to czemu nie skorzystac i nie przejmowac sie jego błedami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego sie spodziewałem, ciepłowłasciwe miesza w głowie laikom, a porady dotyczące doboru mocy róznych rodzajów kotłow to istne curiosum, ale skoro darmowe to moze to czemu nie skorzystac i nie przejmowac sie jego błedami.

I ja także tego się spodziewałem (mimo szacunku dla Twojej wiedzy) - krytyki i niczego więcej (sprostowania "mieszania w głowie") profesjonalisty mimo iż wyraźnie napisałem, że są to dane zaledwie orientacyjne. A po za tym nie podawałem obliczeń z CW, tylko sposób doboru z którym oczywiście możesz się nie zgadzać - to tylko mój punkt widzenia, zbieżny z tym, co tam jest napisane.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...