Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do miłośników Viessmana. Napewno bardzo dobre kotły z serii Vitodens. O Vitopendach słyszałem trochę negatywnych opinii od instalatorów.

 

Ja mam vitopenda i wiadomo, że wymiennik jest mniej trwały niż vitodensa. Ale mój serwisant twierdzi, że jak się robi regularnie konserwację (co 2 lata) to spokojnie posłuży 10 latek. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z jednej strony technologia zmienia się tak szybko, że po 10 latach można kupić nowocześniejszy kocioł i bardziej zaawansowany technologicznie ale z drugiej strony moim zdaniem to trochę za krótki okres żywotności kotła. Pięć lat temu zakończyłem budowę pierwszego domu i już musiałbym myśleć o nowym kotle? Nie, nie. Wolę dopłacić do Vitodensa i mieć spokój na conajmniej 20 lat - bo na tyle szacuje się ich żywotność. A nie sądzę żeby kotły za 10 czy 20 lat na tyle zmieniły konstrukcję żeby zużywały tak mało gazu by je warto było wymieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingrajd - RAPczyn ma rację. Jeśli dom masz budowany według obecnych standardów to 35kW jest zdecydowanie za dużo. W poprzednim domu miałem kocioł 26kW na 190m2 (zapotrzebowanie na ciepło 8kW) i zdecydowanie był przewymiarowany. Teraz buduję dom 250 m2 i planuję kocioł 19kW choć wystarczyłby 11kW (zapotrzebowanie na ciepło 9kW) ale za to większy zasobnik CWU. Tak duży kocioł jest potrzebny tylko po to żeby wodę podgrzać w krótkim czasie.

Zrób sobie audyt programem do OZC weź zapas 10-15% i będziesz miał informacje jakiej mocy kocioł wybrać. Instalator poleca Ci kocioł 35kW tylko dlatego żebyś kiedyś na niego nie narzekał że masz w domu zimno, albo takie kotły mu się sprawdzają w domach z lat 70tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja zadam takie oklepane pytanie, o to jaki kondensat z zasobnikiem wstawić :oops: :oops: :oops:

dom parterowy z poddaszem użytkowym, Porotherm 25 cm + 15 cm styropianu

3 osoby

parter 70 m2 podłogówki plus garaż 38,5 m2

poddasze 70 m2 (po podłodze) ogrzewane kaloryferami + strych nad garazem 38,5 ,2 po podłodze.

Obecnie mam piecyk 2-funkcyjny Vaillanta i umieram czekając 5 minut na ciepłą wodę z kranu w umywalne odległej od pieca o cały 1 metr... Zależy mi aby woda ciepła była natychmiast i na odpowiednio dużym zasobniku, aby wystarczył na częste kąpiele :wink:

Viessmann Vitodens200W ze sterownikiem Vitotronic 100 z zasobnikiem Biawar Mega 125l+grzałka elektryczna 2kW(na wszelki wypadek-np brak gazu).

tak się zastanawiam, czy nie wpiąć jeszcze solara, ale wtedy musiałby być większy zasobnik? I jeszcze coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś negatywne następstwa przewymiarowania kotła oprócz tych finansowych.Czy taki piec może palić więcej gazu? Ja jak już pisałem planuje Vaillanta Eco Compact VSC 246/2-C 210. Jego moc to 11-27 kW o ile się nie mylę. Mam coś ok. 200 m2. Z tym, ze zależy mi na komforcie CWU a on ma 150 l zasobnik warstwowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś negatywne następstwa przewymiarowania kotła oprócz tych finansowych.Czy taki piec może palić więcej gazu? Ja jak już pisałem planuje Vaillanta Eco Compact VSC 246/2-C 210. Jego moc to 11-27 kW o ile się nie mylę. Mam coś ok. 200 m2. Z tym, ze zależy mi na komforcie CWU a on ma 150 l zasobnik warstwowy.

 

Bierz VSC 126-C 140 on ma moc zdaje się od 5-15kW. Następstwa są tylko finansowe... podczas inwestycji (kocioł, komin), droższe użytkowanie oraz szybsze zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam, czy nie wpiąć jeszcze solara, ale wtedy musiałby być większy zasobnik? I jeszcze coś?

 

Możesz zastosować rozwiązanie pokroju ModuVarioAqua - kocioł kondensacyjny, automatyka i zbiornik w jednej obudowie plus kolektor.

a nie dałoby się do tego Vitodensa większego zasobnika? Sorry, ale kompletnie się na tym nie znam :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe sorki :wink:

 

Napisze w punktach opcje drogi dla Ciebie.

 

1. Kolektory płaskie dla 3os. odpowiednia powierzchnia to 5m^2 (+/-25%), zalecana wielkość zbiornika to 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 15mm.

 

2. Kolektor próżniowo-rurowy (układ z płynem niezamarzającym np.Tyfocor w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik około 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

 

3. Kolektor próżniowo-rurowy (AquaSystem - układ z wodą kotłową w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik o pojemności minimum 160 litrów (może być 1-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

 

Pozostaje policzenie pojemności naczyń wzbiorczo-przeponowych.

Chyba tyle jeśli chodzi o cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe sorki :wink:

 

Napisze w punktach opcje drogi dla Ciebie.

 

1. Kolektory płaskie dla 3os. odpowiednia powierzchnia to 5m^2 (+/-25%), zalecana wielkość zbiornika to 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 15mm.

 

2. Kolektor próżniowo-rurowy (układ z płynem niezamarzającym np.Tyfocor w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik około 320 litrów (2-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

 

3. Kolektor próżniowo-rurowy (AquaSystem - układ z wodą kotłową w obiegu kolektor-zbiornik) dla 3os. powierzchnia 4m^2 (+/-25%) zbiornik o pojemności minimum 160 litrów (może być 1-wężownicowy), podłączenie rurą miedzianą średnicy 12mm.

 

Pozostaje policzenie pojemności naczyń wzbiorczo-przeponowych.

Chyba tyle jeśli chodzi o cwu.

 

No dziękuję Ci bardzo :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos uzywa pieca kondensacyjnego, gazowego, szwajcarskiej firmy HOVAL?

Mam mozliwosc zakupienia 18KW na ok. 500m3 kubatury (jakies 220.m2).

Czy slyszeliscie o piecach tej marki w domach?

Wiem, ze ta firma specjalizuje sie w piecach wielkich mocy, do zakladow przemyslowych.

Cena atrakcyjna.....produkt w pelni szwajcarski, nie mam mowy o "made in china".....

Czy ktos eksploatuje piec HOVAL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena atrakcyjna.....produkt w pelni szwajcarski, nie mam mowy o "made in china".....

 

Z tym "szwajcarski" to trzeba być ostrożnym. Ostatnio wymieniałem baterię w zegarku marki noname, a tak się złożyło, że kumpel ze mną też wymieniał w jakimś szwajcarskim zegarku za ok. 500zł z tytanową kopertą. Jakie było zaskoczenie mojego kolegi jak okazało się, że w środku był taki sam chiński mechanizm jak w moim. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi projektant zaproponował Buderus GB 112-24, zasobnik logalux 200l. Domek 240 m2 użytkowej, 3 poziomy, grzejniki, w tym kanałowe pod drzwiami balkonowymi i 2 -oma oknami 2,7 m. 3-4 osoby. Dość mało czytałem tu o Buderusie..

 

Chyba zapytałem mało konkretnie :(

Czy ktoś z Was ma buderusa ?

co sądzicie o Buderusie ?

czy zasobnik nie jest za duży ?

czy podłączę w przyszłości do tego zestawu kolektory słoneczne ?

nie znalazłem takiej informacji na stronie www

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi projektant zaproponował Buderus GB 112-24, zasobnik logalux 200l. Domek 240 m2 użytkowej, 3 poziomy, grzejniki, w tym kanałowe pod drzwiami balkonowymi i 2 -oma oknami 2,7 m. 3-4 osoby. Dość mało czytałem tu o Buderusie..

 

Chyba zapytałem mało konkretnie :(

Czy ktoś z Was ma buderusa ?

co sądzicie o Buderusie ?

czy zasobnik nie jest za duży ?

czy podłączę w przyszłości do tego zestawu kolektory słoneczne ?

nie znalazłem takiej informacji na stronie www

 

pozdrawiam

 

Nie wykluczone, że moc kotła jest trochę przewymiarowana w stosunku do budynku. Kocioł ma całkiem kompaktowe wymiary. Średni zakres modulacji mocą (30-100%). Zbiornik ma straty na poziomie 1,7kWh/d wynik średnio lepszy. Zdaje się, że logalux SU 200 jest zbiornikiem z 1 wężownicą, mimo to można do takiego zbiornika podłączyć kolektory np. w technice AquaSystem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...