Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

RAPczyn

Czesto piszesz o przewymiarowaniu kotla. Ja bede mial bardzo dobrze ocieplony dom, wiec sprawa pewnie mnie dotyczy. Jakie kotly wiec o malej mocy (okolo 10 kW) najlepiej sie sprawuja?

 

Moim zdaniem to będą: PARADIGMA Modula II 2...10; Remaha Quinta 10 i inne nazwy tego kotła u innych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn

Czesto piszesz o przewymiarowaniu kotla. Ja bede mial bardzo dobrze ocieplony dom, wiec sprawa pewnie mnie dotyczy. Jakie kotly wiec o malej mocy (okolo 10 kW) najlepiej sie sprawuja?

 

Moim zdaniem to będą: PARADIGMA Modula II 2...10; Remaha Quinta 10 i inne nazwy tego kotła u innych producentów.

 

Dzieki.

W sumie to juz bylo.

 

http://forum.muratordom.pl/kondensaty-o-mocy-minimalnej-5kw-a-moze-jednak-termet,t23234.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy takie rozwiązanie do domu 140m2 użytkowej, prosta bryła, łazienki dwie jedna nad drugą , do kuchni 8metrów, bez podłogówki, chce grzejniki przewymiarowane, i umieścić kociołek w łazience dużej na górze

 

http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_222-W.html

 

czy jest to wystarczające rozwiązanie dla 4 osób i 140m2 prostego domku dwuspadowy dach ocieplony 20cm styr.?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam!

Koszt kotłowni z pełną automatyką dla domu 200m2. Poddasze grzejniki, parter podłogówka. Dom ocieplony 12 cm styropianu.

Jeśli ktoś mysli,że kotłownia to kocioł i zasobnik to proszę zrewidować swoją wiedzę na podstawie tego zestawienia :

 

1.Kocioł kondensacyjny BUDERUS Logamax Plus GB-152 (kocioł z pompą elektroniczną)

2.Automatyka pogodowa Logamatic RC35

3. Zasobnik s120

4.Moduły: PZ,MM10,WM10

5.Czujnik temp.zasobn.AS1.6

6.Czujnik temp zewn. Fa

7.Sprzęgło hydraul.

8.Zawór trójdrogowy z siłownikiem DN.20 KV=4.0

9. Pompy C.O. elektroniczne WILO 25/1-3 , WILO 25/40 (dwa obiegi)

10.Pompa cyrkulacyjna WILO BUZ.15

11.Naczynie wzbiorcze C.W.U. 12l

12.Opaska do naczynia wzbior.

13.Zawór przelewowy DN.20

14.Termostat pompy C.O. ogrzew podł.

+ elementy komina

15.Podstawowy zestaw spalinowy GA-K Biały

16.Rura spalinowa 80mm , 6m

17.Uszczelki silikonowe

18.Obejmy montażowe

19. Złączka kotła

___________________________________________

Razem 16860zł brutto

Do tego trzeba dodać koszt instalacji przez hydraulika(1000?, 1500?)

"Za darmo" :D mam :

-transport sprzętu

-podłączenie elektroniczne

-uruchomienie i analizę spalin

-regulację krzywych grzewczych

-dwa lata serwisu za friko

 

Co wy na to, bo ja jestem w siódmym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ja mam bardzo podobny dom do mikson też prosta bryła dach dwuspadowy pow. użyt. 130m2.

 

Z zewnątrz 15cm styropianu, dach 22cm wełny.

 

Cały dół w podłogówce ok 65m2, reszta grzejniki.

 

Hydraulika mam bardzo sympatycznego i wzbudza moje zaufanie, ale mówi żeby dać zwykły piec, nie kondensacyjny, firmy Junkers. A bardzo wiele osób sugeruje, że kondensacyjny byłby najlepszy. Ja chyba też tak uważam.

 

Ale jaki ten piec kondensacyjny wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się z pytaniem tutaj:

 

 

Drodzy gazownicy mający piece kondensacyjne.

Co robicie ze skroplinami kondensacyjnymi jeśli macie oczyszczalnie ścieków??

Gdzie je odprowadzać?? Ponoc do osobnego zbiornika, bo to kwas, jakie rozwiązania macie u siebie?

 

Skropliny z kondensata to nie jest kwas . Jest to woda o odczynie lekko kwaśnym .

Ja odprowadzam skropliny z mojego kotła do kanalizacji - ale ja nie mam oczyszczalni - tylko szambo.

Ale mój znajomy posiada oczyszczalnię i także odprowadza skropliny do kanalizacji - z tego co wiem nie zaobserwował negatywnych efektów takiej instalacji ... :D

 

Z kondensata podczas sezonu grzewczego potrafi się tych skroplin lać mnóstwo / w zależności od temperatury wody na kotle / - jakoś nie wyobrażam sobie osobnego zbiornika na gromadzenie skroplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo podobny dom do mikson też prosta bryła dach dwuspadowy pow. użyt. 130m2.

 

Z zewnątrz 15cm styropianu, dach 22cm wełny.

 

Cały dół w podłogówce ok 65m2, reszta grzejniki.

 

Hydraulika mam bardzo sympatycznego i wzbudza moje zaufanie, ale mówi żeby dać zwykły piec, nie kondensacyjny, firmy Junkers. A bardzo wiele osób sugeruje, że kondensacyjny byłby najlepszy. Ja chyba też tak uważam.

 

Ale jaki ten piec kondensacyjny wybrać?

 

Tak jak pisałem wcześniej - zdecydowanie kocioł kondensacyjny

 

Moim zdaniem to będą: PARADIGMA Modula II 2...10; Remaha Quinta 10 i inne nazwy tego kotła u innych producentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stoję obecnie przed zadaniem wyboru pieca gazowego, po tym jak stary skończył swój żywot.

Dom to klasyczne stare budownictwo. Nieocieplony, dwupoziomowy: suterena i piętro. Instalacja jest stalowa, spawana, grzejniki żeliwne (typ żebrowane rury, trudno mi powiedzieć jak się fachowo nazywały). Piec był w osobnej kotłowni, w piwnicy która stoi obok domu. Najbliższym pomieszczeniem kotłowni jest łazienka (przez ścianę, na takim samym poziomie gruntu).

W starej instalacji nie było możliwości ogrzewania wody.

Metraż użytkowy domu to 56 m2. Sutereny są niskie 2 m, piętro 2,8 m. Oprócz tego korytarz.

 

Obecnie chce oczywiście wymienić piec, jednocześnie zapewniając sobie ogrzewanie wody (2-3 osoby) dla łazienki, tutaj odległość miedzy kotłem a punktem poboru wyniosła by góra 1,5 m.

Nie chciałbym na razie zmieniać obecnej instalacji, ale w kilku pomieszczeniach chciałbym założyć nowe grzejniki z zaworami regulującymi pobór ciepła.

 

Moje największe wątpliwości dotyczą sposobu podgrzewania wody, jaki w takiej sytuacji wybrać piec? Druga rzecz czy jest możliwe w przypadku zakupu osobnego zasobnika, aby w okresie letnim można byłoby zasilać energią elektryczną zamiast gazem? Boję się bowiem o koszty podgrzewania wody i utrzymywania temperatury wody w zasobniku w przypadku gazu ;/

Druga sprawa to montaż nowych grzejników na starą instalację, czy nie zrodzi to więcej problemów niż korzyści?

Z racji faktu że nie planuje mieszkać w tym domu dłużej niż 5-6 lat, poszukuje jak najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po wielu rozmowach podjąłem decyzję. Lada dzień montuję JUNKERSA Smart - kondensat. Wg mnie wszystkie znane marki trzymają pewien odpowiedni poziom. Mój instalator opowiadał mi jak ostatnio dostał zlecenie na montaż super ekstra kosztownego piecyka... Po odkręceniu ścianki przedniej ... części żywcem przeniesione z innej marki (też niezłej). Ale za tę inną markę zapłacił by inwestor 50% mniej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Prosimy o poradę.Mamy na uwadzę dwa piece

Beretta Kompakt Green 16S e.s.i.

http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/productdetail.jsp?id_prodotto=128

lub

Vaillant ecoTEC VC plus VC 186/3-5

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html

który z tych dwóch lepszy stosunek jakość/cena, ekonimiczniejszy,wydajniejszy,sprawniejszy...itd.

A jeśli żaden z tych dwóch to co innego?

Z góry dzięki za odpowiedż

Pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

czy do kotła jednofunkcyjnego np Vaillant zakładać oryginalny zbiornik na wodę?? czy dużo tańszy:

http://www.allegro.pl/item404339512_bojler_100l_z_podwojna_wezownica_galmet_od_ss.html

sprzedawca mówi ze lepiej mieć wszystko jednej firmy ze wszystkie podłaczenia pasują ze wszystko działą bez przeróbek ale .... koszty

czy można zaoszczędzić w ten sposób aby kupić sam piec i taki zbiornik osobno co trzeba by jeszcze dokupić aby to razem współgrało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam zapytanie do forumowiczów: czy moglibyście wypowiedzieć się na temat pieców Vaillanta, Viesmanna i ACV.

Musze coś wybrać, czas mnie pali, a cholera mnie bierze, jak każdy z serwisantów co innego proponuje i swoje wychwala - słyszałem i czytałem na forach, że Viesmann jest drogi w obsłudze i serwisie (nie mówiąc o ich "darmowych" dojazdach);

Vaillant dowalił mi kosztem nawet wyceny nie mówiąc o reszcie kosztów choć kumpel mi poleca piec gazowy z komora otwarta na zasobniku warstwowym;

ACV na dzień dobry uczciwie powiedział, że nie jest tani ale jest dobry i zaproponował porównanie z Viesmannem (tak dla porównania i własnego zadecydowania) ponadto zaciekawił mnie niskimi kosztami eksploatacji i prawie bezawaryjnością i to najważniejsze - serwis jest 20 km od chaty;

Buderus - nic o nim nie wiem

 

(Szukam pieca dla domu 150 m2 powierzchni - na pietrze grzejniki+ogrzewanie podłogowe w łazience-prysznic i wanna; na parterze grzejnik w salonie, na reszcie powierzchni ogrzewanie podłogowe)

 

Liczę na Wasze wypowiedzi (pewnie nie tylko ja :wink: )

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro masz tyle podłogówki to polecam kocioł kondensacyjny. A co do producenta, to jeden chwali volvo, drugi mercedesa itp...

osobiście powiesiłem viessmanna - nie wiem o co chodzi z darmowymi dojazdami, u mnie serwisant przyjeżdżał do skutku jak kocioł odmawiał współpracy z GZ35. Za każdym razem za darmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, ze kondensat do posłogówki jak najbardziej pasuje.

 

Najwyzsza póka z kondensatów to bym stawiał na Waishaupta ;)

Czy ACV to ta sama półka co Viessmann - ciezko powiedziec ;)

(niby viessmann z matrixami to tez swoja klasa)

 

Myśle, ze zasada jest jedna: jak instalacja prosta, przemyslana i nie przekombinowana (za duzo małych obiegów, zaworków regulacyjnych etc) - to wiekszosc z popularnych marek bedzie działała bezobsługowo.

 

Co do serwisów - wszedzie pracuja ludzie, w jednym serwisie olewaja, w innym nie. Jest tez cała rzesza instalatorów z papierami, ktore pozwalaja serwisowac kociołki roznych producentów - wiec jeszcze wieksza ruletka, na kogo sie trafi.

Dodatkowo wiele marek zbiera zawówno pochwały, jak i krytyka- zalezy kto jakie miał doświadczenia i nie zawsze to mowi wszystk o marce ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...