Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

na forum nie znajdziemy odpowiedzi jaki konkretnie wybrac ;-)

 

ale mozna znalezc kryteria do dokonania wyboru !

- cena,

- dostepnosc serwisu,

- rodzaj instalacji,

- mozliwosci wentylacji pomieszczenia - podloczenia do komina,

 

i pewnie jeszcze kilka .... tylko czytac !

 

ja ubolewam, że często wybór kotła do kotłowni jest podyktowany tylko jednym kryterium - ceną. Często też słyszę opowieści typu "kocioł ? coś tam się wybierze, przecież to jest drobiazg..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Planuję kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, myslę o immergasie.

Dodatkowo będę miała kominek z pw.

 

Dom 140m2 użytkowej, 520 m3, ocieplony 12 styro, ok. 50 m2 podłogówki, reszta grzejniki.

 

O jakiej mocy kocioł powinnam dobrać?

 

Pozdrawiam

Dorota

 

Jeżeli zdecydujesz się na kocioł jednofunkcyjny to zdecydowanie o mocy maksymalnej w okolicach 10kW do tego zbiornik o poj 120L wystarczy dla 3,5 osobowej rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój budujący się dom: bliźniak, 156m z garażem w bryle, bez piwnicy, parter, piętro i poddasze użytkowe ok.25m2. Na parterze podłogówka 35m, parkiet 16m i 1 grzejnik przy parkiecie, na piętrze podłogówka w 2 łazienkach.

Ogółem łazienek 3, ale małe i w jednym pionie, przy jednej ścianie. Na dole łazienka gościnna 4m, na górze 7m i 5m, 1 wanna i w drugiej prysznic.

Rodzinka mała, tzn. my + 5-latek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dom ma 156m^2 całkowitej powierzchni czyli gdzieś 450-470m^3??

Jeśli tak to prawdopodobnie zapotrzebowanie tego domu przy -20stC na zewnątrz będzie mniejsze niż 10kW.

Osobiście poszukałbym kotła kondensacyjnego ze zbiornikiem około 120L i mocą maksymalną 10-13kW, wtedy moc minimalna będzie oscylować w granicach 2-3kW. Koszta utrzymania będą niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy nam na kotle, który zajmuje jak najmniej miejsca..

Mamy jeszcze porozyję Viessmanna Vitodens 333, taka lodówka 60x60cm, ale dużo droższy.

Ten Junkers jest wiszący i możemy go wpasować idealnie do łazienki..

I weź tu bądź mądry..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn a co sadzisz na temat tych pieców:

http://www.weishaupt.pl/mainProdukte/produkteGBS/condens/index_html/pl

 

http://polonia.immergas.com/menu_2/kk/zeus_victrix_superior_kw/charakterystyka.htm

 

facet który mi bedzie zakładał CO polecał immergaza jako takiego, w hurtowni mi podali do rozwazenia te dwa piece.

 

dom jest z bali, 200 m2, podlogówkę planujemy na całym parterze czyli ok 100 m2 a do tego zastanawiamy się nad ociepleniem ściennym na poddaszu. kaloryferów nie byłoby żadnych. rodzinka na razie 2+1 ale docelowo będzie większa. spodziewamy się tez czestego najazdu gości z uwagi na połozenie domu w gorach nad zalewem (dolny śląsk). mamy 2 lazienki+wc no i kuchnia.

nie cierpię czekać aż mi poleci gorąca woda i po prostu nienawidzę gdy w trakcie kapieli nagle zamiast cieplutkiej wody z prysznica leci zimna bo ktos otwarł drugi kran. :evil:

na piecu nie zamierzamy oszczedzac ale tez nie chce bez sensu wywalic kupe kasy bo gosciu w hurtowni planuje miec wiekszy zysk :-?

 

co byś polecał dla nas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę zaszaleć? No skoro "tak" to przyjmijmy pewne założenie, mogę one być prawdziwe ale nie muszą. Dom z bali ocieplony (??) 200m^2 (kubatura 600m^3??) zapotrzebowanie na moc w granicach 10kW. Jeden obieg grzewczy dla podłogówki i ściennego.

 

Pakiet kotła Modula II 2...10 ze zbiornikiem Aqua 190 oraz kolektor próżniowo-rurowy w AquaPakiecie CPC 40 Allstar dla 3-4 os. bez zbiornika.

 

A bez szaleństw: Pakiet kotła Modula II 2...10 ze zbiornikiem Aqua 155.

 

Jeśli dom ma większe zapotrzebowanie niż 12kW to kocioł Modula II 4...20 z tymi samymi zbiornikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o rade: instaluje kociol kondensacyjny 7-24kW, dom ok. 200 m2; instalator namawia mnie na bufor z wezownic zamiast zbiornika cwu. Czy ktos spotkal sie / uzytkuje takie rozwiazanie? czy jest efektywne i czy jest / nie jest drozsze w eksploatacji niz zastosowanie zbiornika cwu (np. dodatkowe straty ciepla)? Jakie sa wady lub zalety?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...