Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A w takim razie to zdecydowanie Modula II 4...20 i jeśli kominek z płaszczem wodnym to i zbiornik buforowy (np.: z przepływowym przygotowanie ciepłej wody użytkowej; w przyszłości można do niego podłączyć kolektory; dobór minimum 50L x kW mocy kominka) oraz grupa grzewcza z mieszaczem lub dwie (jedna dla podłogówki druga dla ściennego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zamierzam wymienić stary piec gazowy na nowy

Moje pojęcie póki co jest blade co do zasad doboru.

Nie mogę wydać fortuny na nową instalację.

 

Domek do ogrzania to standardowy sześcian sprzed 30 lat- a więc:

ok wg projektu 110m2 a tak naprawdę pewnie z 150m2

ściany suporex-przestrzeń-cegła + obecnie styropian 8cm

dach tzw. żużel ze 20cm + obecnie styropian 5cm

okna plastiki nowe

podpiwniczony, bez ograniczeń co do gabarytów pieca

 

obecnie grzejniki w większości żeliwne stare, system otwarty

dodatkowo kocioł węglowy (który chciałbym pozostawić)

 

mieszkańcy to 2+3 dzieci

przez większość doby dom zimą jest zamieszkany (małe dzieci)

 

dotychczas woda grzana była junkersem obecnie myślę o zasobniku.

 

Mam pytanie co do mocy nowego pieca?

Proponowano mi nieduży zasobnik - zakładając, że woda zdąży się nagrzać dzięki większej mocy.

np. Beretta Venus 24/31 IC 80 (żeliwny stojący z zasobnikiem 80l o mocy 24 lub 31 kW) - czy to ma sens???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasia_sloneczko pytanie tylko po co Ci serwisant na zawołanie ?? :wink: Ale poważnie to najlepiej zadzwonić do Paradigmy i zapytać o instalatora z okolic, ja mam instalacje i powyżej 200km i nie ma problemów.

 

WojtG Najlepiej zrobić OZC budynku - wtedy będzie wszystko jasne jakiej mocy kocioł aby nie przewymiarować. Zostaw starą instalację łącznie z grzejnikami a kocioł kondensacyjny wiszący podłącz przez wymiennik płytowy, zbiornik ciepłej wody również w układzie zamkniętym razem z kotłem kond.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasia_sloneczko pytanie tylko po co Ci serwisant na zawołanie ?? :wink: Ale poważnie to najlepiej zadzwonić do Paradigmy i zapytać o instalatora z okolic, ja mam instalacje i powyżej 200km i nie ma problemów.

 

WojtG Najlepiej zrobić OZC budynku - wtedy będzie wszystko jasne jakiej mocy kocioł aby nie przewymiarować. Zostaw starą instalację łącznie z grzejnikami a kocioł kondensacyjny wiszący podłącz przez wymiennik płytowy, zbiornik ciepłej wody również w układzie zamkniętym razem z kotłem kond.

 

Mam parę pytań RAPczyn 1)W jaki sposób zrobić OZC - jeśli dobrze Cie rozumiem RAPczyn, jest to ocena zużycia ciepła??? 2)Czy zbiornik ciepłej wody byłby również podgrzewany przez kocioł węglowy? 3)Słyszałem, że stojące kotły (żeliwne) są trwalsze...i co z kondensatem jeśli jeszcze nie mam kanalizy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dylemat odnośnie pieca. Mam dom energooszczędny, powierzchnia do ogrzania to jakieś 210m2. Projektant który projektował mi ogrzewanie wyliczył zapotrzebowanie na ciepło 8,5 KW a polecane kotły to Vaillant VC 126/3-5 (moc 5,3 – 12,9) lub VC 186/3-5 (moc 7,2 – 19,5) i zasobnik 120l. Pierwszy dylemat jaki mam to który z nich wybrać. Z waszych rozwazań w tym wątku widać że ważne jest żeby nie przewymiarowywać kotła. I tu mam kolejną zagwozdkę

Pakiet VAILLANT ecoVIT VKS INT 196 + VIH Q 120 - piec ma większy zakres modulacji dzięki czemu mógłby być oszczędniejszy, ale nie wiem czy cena jest porównywalna bo ecoTEC VC plus wymaga dodatkowych elementów jak naczynie wzbiorcze itp, a podobno ecoVIT to ma.

Czy mierzyliście się z podobnym dylematem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę pytań RAPczyn 1)W jaki sposób zrobić OZC - jeśli dobrze Cie rozumiem RAPczyn, jest to ocena zużycia ciepła??? 2)Czy zbiornik ciepłej wody byłby również podgrzewany przez kocioł węglowy? 3)Słyszałem, że stojące kotły (żeliwne) są trwalsze...i co z kondensatem jeśli jeszcze nie mam kanalizy...?

 

OZC można policzyć za pomocą programu Audytor OZC (są też wersje firmowe np. Herz OZC) - http://www.sankom.pl. Jest na forum wątek o obliczeniach OZC.

 

Można zrobić tak, że i węglowy kocioł grzałby zbiornik.

 

Tak, żeliwne są trwalsze pod warunkiem, że o kocioł się nie dba. Są specjalne pompy kondensatu, które można kupić u producenta kotła.

 

B.Art

 

Z tych 3 kotłów wybrałbym Vaillant VC 126/3-5 (moc 5,3 – 12,9) choć jego minimalna moc i tak jest duża (taktowanie). Są kotły gdzie zakres modulacji jest od 2,6 do 11,6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Z tych 3 kotłów wybrałbym Vaillant VC 126/3-5 (moc 5,3 – 12,9) choć jego minimalna moc i tak jest duża (taktowanie). Są kotły gdzie zakres modulacji jest od 2,6 do 11,6kW.

 

RAPczyn, dzięki za poradę, jakie piece mógłbym zatem wybrać i czy mógłbyś podać jakiś namiar na sprzedawcę/instalatora?

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam forum i niewiele jest o kotłach saunier duval isotwin.

Jestem zainteresowany zakupem kotła isotwin F25 (cena ok 4tys zł):

http://www.saunierduval.pl/catalogsitelet/product1.asp?cn=BOILERS&st1=Kot%C5%82y+komfort&st2=Grupa+Isotwin+z+systemem+ISODYN+2+%2D+NOWO%C5%9A%C4%86+2008&st3=Zamkni%C4%99ta+komora+spalania&st4=ISOTWIN+F+25+H%2DMOD

 

Domek z poddaszem ma pow. uzytkową 135m2, bez podłogówki, prawdopodobnie kominek z płaszczem wodnym

Wg mnie w takich warunkach nie warto inwestowac w piec kondensacyjny gdyż i tak nie wykorzystam jego mozliwosci. Lepiej kupic dobry zwykły piecyk (o wysokim komforcie ciepłej wody i duzym zakresie modulacji)

Prosze o fachowe opinie.

Z góry bardzo dziekuje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o rade: instaluje kociol kondensacyjny 7-24kW, dom ok. 200 m2; instalator namawia mnie na bufor z wezownic zamiast zbiornika cwu. Czy ktos spotkal sie / uzytkuje takie rozwiazanie? czy jest efektywne i czy jest / nie jest drozsze w eksploatacji niz zastosowanie zbiornika cwu (np. dodatkowe straty ciepla)? Jakie sa wady lub zalety?

 

Moim zdaniem kocioł ma za dużą moc dla twojego domu, powinien być 2 razy mniejszy. Bufor stosuję się raczej dla kotłów na paliwo stałe, dla kolektorów przy wspomaganiu centralnego ogrzewania lub jako sprzęgło hydrauliczne. Przy kotle kondensacyjnym, w tym momencie nie widzę potrzeby stosowania zbiornika buforowego (chyba, że o czymś zapomniałem).

 

Domek z poddaszem ma pow. uzytkową 135m2, bez podłogówki, prawdopodobnie kominek z płaszczem wodnym

Wg mnie w takich warunkach nie warto inwestowac w piec kondensacyjny gdyż i tak nie wykorzystam jego mozliwosci. Lepiej kupic dobry zwykły piecyk (o wysokim komforcie ciepłej wody i duzym zakresie modulacji)

Prosze o fachowe opinie.

Z góry bardzo dziekuje

Pozdrawiam

 

Osobiście jestem odmiennego zdania a dlaczego? Odpowiedziałem mniej więcej w tym poście http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2305095#2305095

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art1111 napisał:

1. im wiekasza powierzchnia, tym bardziej oplacalny jest kondensat. ale bez przesady.

2. piec z otwart komora wychladza pomieszczenie, w ktorym sie znajduje. Jezeli zalezy Ci na tym, aby bylo tam w miare cieplo, to zaoszczedzone na zakupie tanszego pieca pieniadze pojda w kolejnych latach na ogrzwanie tego pomieszczenia.

3. istnieja piece dwufunkcyjne z zasobnikiem /ok. 50 litrow/. to w zupelnosci wystarcza na 4 osobowa rodzine.

4. pomysl o cyrkulacji.

5. dowiedz sie DOKLADNIE o koszt interesujacego Cie pieca, ze wszystkimi dodatkami. sa np. piece z wbudowana automatyka pogodowa. Czujnik kosztuje 100 plnow. Do innych autoamtyk to co najmniej kilkaset plnow.

6. nie wierz, ze viessmann to super hiper, spala polowe tego co inne piece, a w dodtku robi jakecznice. ludzie na ogol uzywaja z powodzeniem piecow innych marek i nie slychac nic o zbiorowych samobojstwach z tego powodu. za to moga sobie pojechac na narty. inni wola prowadzac wycieczki do kotlowni i popisywac sie na forum.

8. do takiego np. mcr24 dedietricha musisz dokupic zasobnik, zawor do niego i pare innych dupereli. ktos tam wyzej napisal, ze calkowity koszt wyniosl go ponad 14k plnow. do dwufunkcyjnych z zasobnikiem dokupujesz co najwyzej kilka rurek.

i calkowity koszt mozesz zamknac w 7-9k pln.

 

 

mysli podobnie jak ja, rozwiazanie o którym myślę jest wystarczajaco dobre i znacznie tańsze

 

isotwin F25 ma modulację w zakresie 17-100% (od 4,1 do 24,6 kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

Witam

Jestem tu nowy ( przynajmniej w tym wątku :p )

mam na oku kocioł DeDietrich Elidens DTG 1300-25 (a może model 15 o mniejszej mocy wystarczy ?? ) Eco.Nox Plus/V 130

Co myślicie o takim kociołku ( kompakt-lodóweczka zintegrowany z zasobnikiem, będzie więcej miejsca w kotłowni na inne rzeczy) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również jestem na kupnie pieca Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD wiec przylącze się do dyskusji i poproszę o radę

Posiadam dom 100m2 nowy ocieplony 15cm styropianem.

Mam również podłogówkę około 15m2

 

Początkowo myślałem o piecu kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Jednakże porównałem cenę takiego pieca właśnie z piecem: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.

Różnica to około 4 - 5 tysięcy złotych.

Przypuszczam ze koszty ogrzewania takiego domku to max 2000 zł rocznie.

Zysk na piecu kondensacyjnym może być do 15%.

Bazując na tych danych wychodzi ze piec kondensacyjny zwróci mi się za jakieś 20 lat....

Wiec może lepiej założyć piec Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD z pogodówką oraz sterownikiem pokojowym.

Natomiast, jeśli chodzi o wodę to na razie jest nas dwoje wiec myślę, że spokojnie wystarczy:-)

 

Powiedzcie proszę, co myślicie o moim podejściu i o obliczeniach, które zrobiłem:-)

Wiem, że są one na prawdę zaokrąglone, dlatego chciałbym usłyszeć Wasze zdanie na ten temat i oczywiście, co sądzicie na temat pieca: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również jestem na kupnie pieca Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD wiec przylącze się do dyskusji i poproszę o radę

Posiadam dom 100m2 nowy ocieplony 15cm styropianem.

Mam również podłogówkę około 15m2

 

Początkowo myślałem o piecu kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Jednakże porównałem cenę takiego pieca właśnie z piecem: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.

Różnica to około 4 - 5 tysięcy złotych.

Przypuszczam ze koszty ogrzewania takiego domku to max 2000 zł rocznie.

Zysk na piecu kondensacyjnym może być do 15%.

Bazując na tych danych wychodzi ze piec kondensacyjny zwróci mi się za jakieś 20 lat....

Wiec może lepiej założyć piec Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD z pogodówką oraz sterownikiem pokojowym.

Natomiast, jeśli chodzi o wodę to na razie jest nas dwoje wiec myślę, że spokojnie wystarczy:-)

 

Powiedzcie proszę, co myślicie o moim podejściu i o obliczeniach, które zrobiłem:-)

Wiem, że są one na prawdę zaokrąglone, dlatego chciałbym usłyszeć Wasze zdanie na ten temat i oczywiście, co sądzicie na temat pieca: Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD.

 

Ja to widzę tak:

 

Zapotrzebowanie twojego domu na moc to prawdopodobnie około 6kW przy -20stC, na energię to około 12500kWh/a + cwu jakieś 2200kWh/a

 

Kocioł.........Znam.obciążenie cieplne maks......ilość m^3 na 1kW

ISOTF25.....24,6kW...................................2,84/24,6=0,1154471

 

VK 160-1-3.16,9kW....................................1,90/16,9=0,112426

VC 246.......24,5kW...................................2,60/24,5=0,1061224

300-W........24,7kW...................................2,61/24,7=0,105668

ISOTWIN....23,0kW...................................2,43/23,0=0,1056521

PULSATOR..20,7kW...................................2,12/20,7=0,1024154

MODULA II..21,4kW...................................2,09/21,4=0,0976635

 

14700*0,1154471=1697,07m^3 2787,41Pln

14700*0,0976635=1435,64m^3 2431,87Pln

 

Różnica wynosi 261,43m^3 355Pln rocznie. Przy tych założeniach, dzisiejszych cenach paliwa, euro i biorąc pod uwagę ceny katalogowe tych dwóch skrajnych kotłów zwrot różnicy w cenie nastąpiłby po 9,7673239 latach

 

Kocioł.........moc min/niski parametr wody......ilość m^3 na 1kW

ISOTF25.....4,1kW.....................................0,53/4,1=0,1292682

 

MODULA II..21,6kW...................................2,09/21,6=0,096759

 

14700*0,1292682=1900,24m^3 3063,72Pln

14700*0,096759=1422,36m^3 2413,80Pln

 

Różnica wynosi 477,88m^3 649,92Pln rocznie. Przy tych założeniach, dzisiejszych cenach paliwa, euro i biorąc pod uwagę ceny katalogowe tych dwóch skrajnych kotłów zwrot różnicy w cenie nastąpiłby po 5,3351181 latach

 

W rzeczywistości różnica może być jeszcze większa. Moim zdaniem wziąłbym kocioł kondensacyjny o mocy około 10kW z szerokim zakresem modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn:

Cześć,

Wielkie dzięki za profesjonalną analizę.

 

Jednak mam kilka pytań do Twoich obliczeń.

Zużycie gazu, które założyłeś to maksymalne zużycie, czyli dla 24,6 kW.

W domku, który posiadam, ten piec pewnie nigdy nie osiągnie takiej mocy (tak mi sie ':)')

Inna sprawa, to wydaje mi się ze dni z temperaturą -20stC zdarzają się rzadko. Jest to max 10% całego sezonu grzewczego.

Co więcej ten piec mi się spodobał bo ma ogromną modulacje palnika: od 17 do 100% (4,1 – 24,6kW).

Dodatkowa informacja – piecyk musze umieścić w łazience, dlatego nie chce pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem, ponieważ nie mam na to za bardzo miejsca.

 

W przyszłym roku planuje dodatkowo podłączyć kominek z płaszczem wodnym do instalacji CO. Wiec koszty ogrzewania gazem pewnie troszeczkę spadną.

 

RAPczyn jeszcze jedno pytanie co sądzisz o marce: Saunier Duval?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn:

Cześć,

Wielkie dzięki za profesjonalną analizę.

 

Jednak mam kilka pytań do Twoich obliczeń.

Zużycie gazu, które założyłeś to maksymalne zużycie, czyli dla 24,6 kW.

W domku, który posiadam, ten piec pewnie nigdy nie osiągnie takiej mocy (tak mi sie ':)')

Inna sprawa, to wydaje mi się ze dni z temperaturą -20stC zdarzają się rzadko. Jest to max 10% całego sezonu grzewczego.

Co więcej ten piec mi się spodobał bo ma ogromną modulacje palnika: od 17 do 100% (4,1 – 24,6kW).

Dodatkowa informacja – piecyk musze umieścić w łazience, dlatego nie chce pieca jednofunkcyjnego z zasobnikiem, ponieważ nie mam na to za bardzo miejsca.

 

W przyszłym roku planuje dodatkowo podłączyć kominek z płaszczem wodnym do instalacji CO. Wiec koszty ogrzewania gazem pewnie troszeczkę spadną.

 

RAPczyn jeszcze jedno pytanie co sądzisz o marce: Saunier Duval?

:)

 

zgadzam się z Tobą

u mnie będzie DGP grawitacyjne, też myslałem nad plaszczem wodnym ale to jest tak naprawde drogie rozwiazanie i trzeba mieć duzy zasobnik, ponadto wytrzymałość kominka niewielka ze względu na występowanie wody

stosujac DGP lub płaszcz wodny tymbardziej nie warto kupować extra pieca który będzie pracowac rzadko a tym samym koszt nie zwroci sie nigdy

ponadto w powyższych wyliczeniach domyslam się ze żuzycie gazu dla pieców kondensacyjnych jest niskie tylko wtedy gdy zachodzi pełny proces kondensacji a to jest w praktyce nieosiagalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie gazu, które założyłeś to maksymalne zużycie, czyli dla 24,6 kW.

W drugie, małej tabelce jest minimalne zużycie przy 4,1kW mocy a przy kondensacie przy temp. 40/30

 

Inna sprawa, to wydaje mi się ze dni z temperaturą -20stC zdarzają się rzadko. Jest to max 10% całego sezonu grzewczego.

 

Właśnie dlatego kondensacyjny kocioł będzie zdecydowanie mniej palił. Jest sprawniejszy przy niższych temp. zasilania.

Co więcej ten piec mi się spodobał bo ma ogromną modulacje palnika: od 17 do 100% (4,1 – 24,6kW).

 

Tak, zakres modulacji duży :) ale przy kotle mniejszej mocy można zejść z mocą od np. 2,6 do 11,6kW - mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zyżycie paliwa.

 

 

Właśnie mam okazję lekko przerabiać kocioł kondensacyjny tej firmy z 1999 roku (wspomaganie ogrzewania kolektorem słonecznym w AquaSystemie wymusiło wyjęcie zaworu 3-drogowego na powrocie w kotłe z zamontowanie go poza kotłem na zasianiu), kocioł chyba pracuje bez problemu, była to 4szt. w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...