Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie

Mam pytanie do RAPczyn-a - jakiej mocy pwonien być kocioł gazowy jednofunkcyjny - myslę o kondensacie - do nastepującego domku:

- powierzchnia uzytkowa 139 m2

- powierzchnia całkowita 177 m2

- kubatura 645 m3

Ogrzwanie na dole salon, kuchnia, łazienka, hol - podłogówka, jeden pokoik - grzejnik.

Ogrzwanie na poddaszu łazienka podłogówka - reszta grzejniki (5 pomieszczeń).

Do tego zbiornik na CWU - 300l + solary.

Czy komin do kondensata może być zwykły i do tego doprowadzenie powietrza rurą z zewnątrz, czy koniecznie robić specjalny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześo prawie każdy producent ma kotły o mocy mniejszej niż 21kW posprawdzaj na stronach producentów. Kocioł o najmniejszej mocy jaką ja znam ma moc od 2,6 do 11,6kW (13kW na cwu).

 

cienki66 Aby oszacować moc, napisz w jakim rejonie Polski mieszkasz, jakie masz ściany, ile izolacji na podłodze i dachu oraz ile osób będzie stale korzystać z cwu.

Komin można wymurować z cegły, a w środek włożyć rurę (prawdopodobnie fi80) do kotłów kondensacyjnych, w kotłowni użyć rur spalinowych typu LAS (system spalinowo-powietrzny niezależny od powietrza w pomieszczeniu). Kocioł będzie pobierał powietrze do spalania z tego samego szachtu gdzie będzie włożona rura spalinowa.

 

Jutro początek weekendu, a ja tym czasem wyruszam nad morze. Trzymajcie kciuki za ładną pogodę :wink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś jednak będzie potrafił pomóc w doborze kotła i zbiornika, muszę najpóźniej po weekendzie być już zdecydowana na konkretne zakupy :roll:

 

Powierzchnia - 220 m2

kubatura - 640 m3

ilość osób - 3 w tygodniu, w 1-2 weekendy w miesiącu dodatkowe 5 osób

kotłownia - 1,4 x 2,5 m

podłogówka - nieniskotemperaturowa, łazienka na piętrze 15 m2, na dole WC wraz z holem - ok. 10 m2

do tego 13 grzejników - rozmieszczonych na 2 kondygnacjach i poddaszu

 

piec gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komora spalania - firma jeszcze nie wybrana, model również, najlepiej gdyby był wiszący

 

I najważniejszy dla mnie problem - zupełna magia:

zasobnik stojący - ok. 120 l - czytałam o zasobnikach firmy Galmet, ale nie wiem, jaki model właściwie powinien być ??? - czyli co powinien mieć, żeby nie zbankrutować, a co jest w moim przypadku całkiem zbędne ?

 

Gdyby ktoś umiał podpowiedzieć, z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cienki66 Aby oszacować moc, napisz w jakim rejonie Polski mieszkasz, jakie masz ściany, ile izolacji na podłodze i dachu oraz ile osób będzie stale korzystać z cwu.

Komin można wymurować z cegły, a w środek włożyć rurę (prawdopodobnie fi80) do kotłów kondensacyjnych, w kotłowni użyć rur spalinowych typu LAS (system spalinowo-powietrzny niezależny od powietrza w pomieszczeniu). Kocioł będzie pobierał powietrze do spalania z tego samego szachtu gdzie będzie włożona rura spalinowa.

 

 

Dzięki za odzew.

Będę budował w Bieszczadach, jestem dopiero na etapie projektowania, tak więc jest pole do manewru.

Ale wracając do sedna:

- sciany BK 24 cm + 15 lub 20 cm styropianu,

- poddasze wełna mineralna 18 cm + 5 cm,

- podłogi 10 cm styropian (lub 12 cm) i wylewka 6 cm.

Z wody na chwilę obecną będą korzystać 3 dorosłe osoby i jedno dziecko, ale w przyszłości powinno być co najmniej jedno więcej :lol:

Komin do pieca chyba jednak kupię systemowy do kondensata.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz zgodzil sie u mnie wyprowadzic komin przez sciane ale musi miec moc do 21kw jaki kondensat spelnia te wymagania ?/

myslalem o Viessmannie 100 W ale on ma chyba 24 kw !

prosze o pomoc bo wklad kominowy odpada

Przy uruchomieniu serwis ogranicza moc do np max 21kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Wasze posty z wielką uwagą i mam już sporą wiedzę na ten temat :wink:

Tak naprawdę to też mam pytanie:

dom parterowy - pow. ok120 m2 ( w przyszłości możliwe ogrzewanie góry ok. 40 m2),

pustak ceramiczny 24cm + 15cm styropian,

dach 18+ 5 cm wełny, na stropie 18cm wełny.

2+2 osoby (od czasu do czasu w weekend trochę więcej osób :wink: )

Zastanawiam się nad Vaillantem VC Eco tec plus vc 186 plus zasobnik 120 lub 150 L,

lub Viessman Vitodens 200-W z zasobnikiem.

Różnica w cenie to ok. 1500- 2000 zł na korzyść Vaillanta.

Doszukałem jednak na stronie producentów, że Vaillant ma moc nominalną od 7 do 18 KW, natomiast Viessman od 4,8 do 105 KW :o

To kotły wiszące a jeszcze dochodzą tzw. lodówki

Warto do tych lodówek dopłacać?

Automatycznie wzrosną koszty zakupu, ale znowu moc minimalną mają mniejszą.

Doradźcie coś proszę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś już posiada Junkera Cerapur Acu?

Zaproponowano nam taki kocioł, ale totalny brak wiadomości od jakegokolwiek użytkownka gdziekolwiek....

 

Poszukuję użytkownika kotła Junkersa Cerapur Acu?

Nie znalazłem nigdzie opini, jak sobie radzi ten kocioł z wodą użytkową.

Ja mam rodzinkę 2+2, zużycie wody średnie, a nawet oszczędnie.

Rzeczą, która mnie teraz denerwuje to odcięcie ciepłej wody w wannie, przy jednoczesnym używaniu innego kranu. (Zasobnik z grzałką).

Moje zapotrzebowanie na c.o. to 60m2 podłogówki i kubatura 700m3.

Będę wdzięczny za opinie i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

120l wody, kocioł o mocy 13kW ogrzeje do temp. 45stC w 22,54min a kocioł o mocy 18kW w 16,28min.

Kocioł o mocy 10-13kW i zbiornik 120l to jest jakieś NL=1 czyli 3,5osób. Jeśli zdarzy się, że zabraknie nam cwu to zawsze możemy podnieść temp. wymaganą cwu o 5stK oraz na wyjściu ze zbiornika zamontować automatyczny mieszalnik aby obniżyć temp w wylewce.

 

Czy w takim rozwiązaniu da się zastosować cyrkulację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wystarczy ograniczyc moc kotla to super!

 

Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa czy do instalacji kotla potrzebuje kierownika budowy ?

moj instalator mowi ze musze miec kierownika i ze on mi go zalatwi za jedyne 300zł. Moj kolega instalowal piec i mowi ze nie musze !?

 

Oraz ile kosztuje decyzja Wydzialu Architektury, Budownictwa i Inwestycji na budowe wewnetrznejj istalacji gazowej wraz z kotlem grzewczym (to potrzebuje do czesciowego zwrotu kosztow za modernizacje ogrzewania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy ktoś eksploatuje piec dwufunkcyjny z małym zasobnikiem ładowanym warstwowo (zasobnik rzędu 42 l).

Interesują mnie opinie użytkowników czy jeżeli zostanie zużyta woda z zasobnika np przy napełnieniu wanny czy taki piec nadąży z podgrzaniem wody żeby leciała ciepła z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wystarczy ograniczyc moc kotla to super!

 

Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa czy do instalacji kotla potrzebuje kierownika budowy ?

moj instalator mowi ze musze miec kierownika i ze on mi go zalatwi za jedyne 300zł. Moj kolega instalowal piec i mowi ze nie musze !?

 

Oraz ile kosztuje decyzja Wydzialu Architektury, Budownictwa i Inwestycji na budowe wewnetrznejj istalacji gazowej wraz z kotlem grzewczym (to potrzebuje do czesciowego zwrotu kosztow za modernizacje ogrzewania)

 

1... nie musi być kierownika

2... wystarczy zadzwonić do wydziału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy ktoś eksploatuje piec dwufunkcyjny z małym zasobnikiem ładowanym warstwowo (zasobnik rzędu 42 l).

Interesują mnie opinie użytkowników czy jeżeli zostanie zużyta woda z zasobnika np przy napełnieniu wanny czy taki piec nadąży z podgrzaniem wody żeby leciała ciepła z kranu.

 

To są kociołki dwu funkcyjne z dołożonym zasobnikiem na szybki start i wymiennikiem płytowym.... więc są o mocy co najmniej 24 kW.... dadzą radę napełnić wannę.... ale dwóch jednocześnie już nie.

Do jest dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harissa Zakup sobie De Dietricha MC15 ze zbiornikiem BC 150 oraz automatykę pogodową dla dwóch obiegów grzewczych lub PARADIGMA Modula II 4...20 (model 2...10 może być za mały) ze zbiornikiem Aqua 155 automatyką dla 2 obiegów.

 

cienki66 Tobie polecam PARADIGMA Modula II 4...20 (2...10 j.w.) z AquaPakietem 2xCPC30 Star azzurro (6m^2 pow.netto) ze zbiornikiem Aqua 490 (dla 4-6osób) oraz automatyką dla 2 obiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały i Grześo wydaje mi się, że jednak liczy się moc na tabliczce znamionowej.

 

Krzysiek@Z Wydaje mi się, że kotły o których wspomniałeś mają za dużą moc na potrzeby twojego domu. Radziłbym kocioł o mocy maksymalnej w okolicach 10-13kW i zbiornik około 150l.

 

skrol Masz może DTR do tego kotła gdzie było by napisane zużycie maksymalne gazu i moce?

 

CzarekT Jak najbardziej da się. taniej jest podmieszać wodę przy zbiorniku niż przy wylewce. Tak jak na pisał skrol również warto zastosować baterię termostatyczną.

 

piogron osobiście jestem zwolennikiem dobierania mocy kotła do potrzeb domu a nie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

RAPczyn jaki kocioł poleciłbyś mi.

 

Dom ok 220 mkw, parter z poddaszem użytkowym, ściany beton komórkowy 24 cm + 16 cm styro, na gruncie 13 cm styro, poddasze wełna ok 25 cm. Planuję podłogówkę w całym domu, pomieszczenia dość spore, oprócz łazienki, każde powyżej 22 mkw. W domu 4 osoby dorosłe, w ciągu dnia w pracy. Warszawa prawie.

Myślę, że zasobnik dla komfortu ciepłej wody. W przyszłości kominek dla klimatu i piec typu camino, na drewno, papiery itp. Mam taki na zbyciu więc go wstawię, myślę, że może się czasem przydać żeby "ruszyć" podłogówkę - myślę, że na taki start idzie najwięcej gazu..

 

Chcę, żeby eksploatacja była ekonomiczna. Proszę o propozycję wraz z ceną jeśli można.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...