Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeśli chodzi o CO to rzeczywiście na 100 m2 dobrac 24 kW to duuuuze przewymiarowanie tylko tu pojawia się małe ale....

jeśli będziemy kierowac się w tym przypadku doborem kotła od strony co to wystarczyło by coś o mocy max ok 6 kW tylko jak taką mocą podgrzać cwu (a przypominam że wyraźnie było zaznaczone że to kocioł 2f.)

a co do taktowania (częstego włączania) kocioł powinien miec funkcję blokady taktowania (temperaturową albo czasową)

 

Dlatego w przypadku kotłów 2f bez zasobnika dobór mocy jest dużym kompromisem - gdyż jednak gro zużycia gazu to grzanie c.o i stąd biorą sie najwieksze straty jak i oszczędności , a niestety trzeba też mysleć o komforcie ciepłej wody która w przypadku przepływowego podgrzewania wymaga dostarczenia dużej ilości energii w krótkim relatywnie czasie ...

 

Jakie to kotły posiadają funkcję blokady taktowania ?? - pierwszy raz o czymś takim słyszę :o

Skoro kocioł pracując na najniższej modulacji z minimalną mocą podgrzewa wodę do wartosci przekraczającej histerezę regulatora kotła to musi on sie wyłaczyć - bo jak się nie wyłączy to przegrzeje znacznie wodę - a to jest bez sensu i przeczy logice sterowania temperaturowego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeśli chodzi o CO to rzeczywiście na 100 m2 dobrac 24 kW to duuuuze przewymiarowanie tylko tu pojawia się małe ale....

jeśli będziemy kierowac się w tym przypadku doborem kotła od strony co to wystarczyło by coś o mocy max ok 6 kW tylko jak taką mocą podgrzać cwu (a przypominam że wyraźnie było zaznaczone że to kocioł 2f.)

a co do taktowania (częstego włączania) kocioł powinien miec funkcję blokady taktowania (temperaturową albo czasową)[/quote][/color

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o CO to rzeczywiście na 100 m2 dobrac 24 kW to duuuuze przewymiarowanie tylko tu pojawia się małe ale....

jeśli będziemy kierowac się w tym przypadku doborem kotła od strony co to wystarczyło by coś o mocy max ok 6 kW tylko jak taką mocą podgrzać cwu (a przypominam że wyraźnie było zaznaczone że to kocioł 2f.)

a co do taktowania (częstego włączania) kocioł powinien miec funkcję blokady taktowania (temperaturową albo czasową)[/quote][/color

 

Czasowej blokady to raczej chyba nie ma bo temperatura spadająca z np 38 stopni do 26,5 załącza kocioł( obojętnie w jakim czasie to nastąpi), może być temperaturowa i np można ustawić temperature załączania przy takich parametrach kotła na np 24 stopnie, ale tego nie wiem. I bądż tu mądry.

W związku z tym jeszcze jedno pytanie, czy wprowadzenie dodadkowych 25 m/2 ogrzewania podłogowego , polepszyło by coś w pracy kotła ( mam taką możliwość zrobienia na piętrze) czy wydajność pieca i zużycie gazu drastycznie wzrośnie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czy Twój kocioł startuje z mocą maksymalną - jeżeli tak to częste włączanie palnika i jego wyłączanie jest nieekonomiczne gdyż podczas częstych startów kocioł zużyje dużo więcej gazu jak podczas ciągłej pracy na minimalnej modulacji.

No w przypadku braku zasobnika i pracy kotła dla c.w.u w trybie przepływowym to duża moc jest wskazana aby cieszyć się choćby jako takim komfortem ciepłej wody - jednak czy jest to ekonomiczne ? - gdzie przede wszystkim największe zużycie gazu to grzanie c.o. , co przy minimalnej mocy 7kW to dla 100m2 powierzchni jest bardzo dużo ...

/ Ja ogrzewam ca 200m2 kondensatem o takiej samej mocy jak Ty - i uważam że deko przewymiarowałem mój kocioł - choć również na spalanie gazu nie narzekam / .

 

Kocioł startuje do ogrzania c.o z mocą 10-11 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam - koncze stawiac mury i juz musze myslec o tym jaki kociol wybrac.

dostalem wycene od mojego fachowca i cena mnie zjadla - sam piec wraz z pierdolami wyszedl 15 kpln

Dom ma ok 170 m2 do tego garaz na 2 stanowiska

myslalem o kondensacie - najpierw o immergasie VICTRIX SUPERIOR 24 kW

potem dostalem oferte na viessmanna VITODENS 200 (4,8-19 kw) + 150 l zbiornik cwu, a na koncu zachecono do ACV prestige excellence 24 kw z zasobnikiem 54 l.

i mam cholera zgryz - bo nie mam zielonego pojecia na co patrzec - czy wszystkie maja to samo ? a moze jeden bedzie tanszy ale potem okaze sie ze trzeba cos tam dokupic i bedzie kaszanka albo co ?

na co zwrocic uwage - bo odpadlem przy probie zmierzenia sie z audytorem ozc ?

pozdrawiam bardziej uczonych w pismie

christo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immergas jest wykonany w większości z kwasówki i ma 5 lat gwarancji

Viessman psuje się po trzech.....

 

Wybierając kocioł nie sugeruj się przede wszystkim ceną.... to tak jak z samochodem, im droższy tym dłużej jeździ i jest bezawaryjny.

Ale jeszcze weź pod uwagę dostępność serwisu...... w warszawie znaleźć serwisanta viessmana to sztuka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immergas jest wykonany w większości z kwasówki i ma 5 lat gwarancji

Viessman psuje się po trzech.....

 

Wybierając kocioł nie sugeruj się przede wszystkim ceną.... to tak jak z samochodem, im droższy tym dłużej jeździ i jest bezawaryjny.

Ale jeszcze weź pod uwagę dostępność serwisu...... w warszawie znaleźć serwisanta viessmana to sztuka...

 

Dokładnie - sąsiad ma kondensata Immergasa / Victric bodajże / i po 3 latach padł mu palnik i aparat zapłonowy - oczywiście żadnej 5-letniej gwarancji nie miał i musiał płacić sowicie ...

Po drugie - dostęp serwisu - do serwisu Immergasa to trzeba w naszej okolicy dzwonić tydzień wcześniej , przyjazd technika z dnia na dzień graniczy z cudem porównywalnym z tym z Kany Galilejskiej .

Ostatnio - w tamtym tygodniu - temu samemu sąsiadowi rozszczelnił się komin spalinowy i kondensat zalewa mu kocioł / komin w systemie rura w rurze - montowany oczywiście fabryczny przez instalatora Immergasa / od tygodnia kolega nie może się doczekać na przyjazd serwisu - a noce i poranki zimne i trzeba grzać , i ciepła woda też potrzebna ...

 

Konkludując - nie zawsze taki Immergas znakomity / i jego serwis / jak go tu co niektórzy zachwalają ...

 

PS.

Oczywiście ja posiadam kondensat Viessmanna - nie mam z nim żadnych problemów / a serwis jest bezproblemowo dostępny najpóźniej w ciągu 2 dni - awaryjnie z dnia na dzień / .

 

No i jeszcze jedno - pozostaje mi czekać tych 3 lat eksploatacji mojego kotła - wówczas się zepsuje - bo przecie Viessmann'y po 3 latach się psują ... - ekhhh - no comments .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam - koncze stawiac mury i juz musze myslec o tym jaki kociol wybrac.

dostalem wycene od mojego fachowca i cena mnie zjadla - sam piec wraz z pierdolami wyszedl 15 kpln

Dom ma ok 170 m2 do tego garaz na 2 stanowiska

myslalem o kondensacie - najpierw o immergasie VICTRIX SUPERIOR 24 kW

potem dostalem oferte na viessmanna VITODENS 200 (4,8-19 kw) + 150 l zbiornik cwu, a na koncu zachecono do ACV prestige excellence 24 kw z zasobnikiem 54 l.

i mam cholera zgryz - bo nie mam zielonego pojecia na co patrzec - czy wszystkie maja to samo ? a moze jeden bedzie tanszy ale potem okaze sie ze trzeba cos tam dokupic i bedzie kaszanka albo co ?

na co zwrocic uwage - bo odpadlem przy probie zmierzenia sie z audytorem ozc ?

pozdrawiam bardziej uczonych w pismie

christo

 

Po pierwsze nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy, spokojnie poradzi sobie kocioł rzędu 10- 12kW. Za około 4300Euro netto można kupić taki kocioł ze zbiornikiem 190l do którego można w przyszłości podłączyć kolektor próżniowo rurowy dla 4 os., z automatyką pogodową dla jednego ob. grzewczego. Dokupić trzeba naczynie wzbiorczo przeponowe oraz komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn napisał:

 

Po pierwsze nie potrzebujesz kotła o tak dużej mocy, spokojnie poradzi sobie kocioł rzędu 10- 12kW. Za około 4300Euro netto można kupić taki kocioł ze zbiornikiem 190l do którego można w przyszłości podłączyć kolektor próżniowo rurowy dla 4 os., z automatyką pogodową dla jednego ob. grzewczego. Dokupić trzeba naczynie wzbiorczo przeponowe oraz komin.

 

ale przeciez 4300 EUR jak napisales to prawie 16 kpln - czyli kupuje kocioł o mniejszej mocy ale jeszcze drozszy ???

Jesli to jest kociol za 4300 pln to napewno warty przemyslenia - jesli moge spytac jaki to kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

szukam realnych kosztow kotlowni,ile zaplaciliscie w sumie za wszystko co jest w kotlowni z piecem kondensacyjnym gazowym?

Ja mam dobrany piec viessmana vitodens 200 26 kW z zasobnikiem 120 l i pogodowka,, do tego system odprowadzania spalin i tysiace nie znanych mi sprzegiel mieszaczy itd, w sumie kotlownia ma kosztowac 20500 zl.

Ogrzewania podlogowka i kilka grzejnikow.

Czy to na prawde przy cenie za piec 8600 tyle wynosi?? :o :o :o

 

Oczywiscie podlogowka i kaloryfery to dodatkowy koszt 20 000 zl!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

szukam realnych kosztow kotlowni,ile zaplaciliscie w sumie za wszystko co jest w kotlowni z piecem kondensacyjnym gazowym?

 

Dom około 490m^2, kubaturze około 1335m^2 Projektowe obciążenie cieplne budynku około 19,8kW - jakaś modyfikacja "dom w orchideach 2".

System grzewczy - ogrzewanie ścienne oraz podłogowe (ok.230m^2 - 1280m), zbiornik c.w.u. 190l, kocioł kondensacyjny od 4,6 do 21,4 kW, kolektor próżniowo rurowy CPC o pow. netto 4m^2. Całość wyszła około 80kPln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dom w budowie, stan surowy

260 m2 – ok. 200 podłogówki, bez grzejników.

Pod podłogą 20cm styropianu, ściany pustak max 19cm +15 cm styropianu, wysoki salon

Kocioł będzie na parterze, obok kotłowni mała łazienka, druga łazienka na piętrze, miejsca na kocioł jest sporo.

Do kuchni jest ok. 5 metrów, do łazienki na piętrze ok. 6m

Rekuperator z dołączonym kanałem z ciepłym powietrzem znad kominka, w razie czego będzie można dogrzać.

4 osoby - 2+2

 

RAPczyn – kilka razy napisałeś, że kotły są przewymiarowane… Jak go prawidłowo dobrać?

 

Jak dotąd rozmawiałem z jednym instalatorem. Jeśli chodzi o marki to ustawił w pierwszej lidze Viessmana i Buderusa, w drugim szerego Vaillanta i Junkersa, dalej resztę, odradza producentów z południa Europy z racji gorszej wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w budowie, stan surowy

260 m2 – ok. 200 podłogówki, bez grzejników.

Pod podłogą 20cm styropianu, ściany pustak max 19cm +15 cm styropianu,

RAPczyn – kilka razy napisałeś, że kotły są przewymiarowane… Jak go prawidłowo dobrać?

 

Żeby dobrze dobrać kocioł trzeba zrobić policzyć obciążenie cieplne budynku. "Na oko" mogę powiedzieć, że będzie wynosić około 43W/m^2 lub 16W/m^3. To zawęża nam kotły do pewnej grupy o danej mocy a wtedy proponuje porównać z danych technicznych wybranych kotłów ile zużywają paliwa na 1kWh.

Spalanie kotłów

Im mniejsza liczba tym mniej pali.

Następną ważną rzeczą jest to z jaką mocą uruchamia się kocioł a potrafią uruchamiać się z mocą np. maksymalną, 50% lub minimalną - ma to znaczenie dla zużycia paliwa zwłaszcza w okresach gdzie temperatura zew. nie jest niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w budowie, stan surowy

260 m2 – ok. 200 podłogówki, bez grzejników.

Pod podłogą 20cm styropianu, ściany pustak max 19cm +15 cm styropianu,

RAPczyn – kilka razy napisałeś, że kotły są przewymiarowane… Jak go prawidłowo dobrać?

 

Żeby dobrze dobrać kocioł trzeba zrobić policzyć obciążenie cieplne budynku.

 

 

 

"Na oko" mogę powiedzieć, że będzie wynosić około 43W/m^2 lub 16W/m^3. To zawęża nam kotły do pewnej grupy o danej mocy a wtedy proponuje porównać z danych technicznych wybranych kotłów ile zużywają paliwa na 1kWh.

Spalanie kotłów

Im mniejsza liczba tym mniej pali.

Następną ważną rzeczą jest to z jaką mocą uruchamia się kocioł a potrafią uruchamiać się z mocą np. maksymalną, 50% lub minimalną - ma to znaczenie dla zużycia paliwa zwłaszcza w okresach gdzie temperatura zew. nie jest niska.

 

1. Jak to zrobić jeśli jest reku i w planach 110 m GWC? Poza tym wychodzi z twoich sugestii ok 16kW. Pierwsza myśl laika - "Mało... . czy wystarczy?"

2. Czyli zdecydowanie taki który uruchamia sie w okolicach 20% maxa?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie jaki dobrać piec kondensacyjny??

- pow. netto całość 144 mkw

- pow zabudowy 130 mkw

- pow użytkowa całość 120 mkw

- parter 92 mkw

- pietro 30 mkw

- Kubatura brutto 581 m3

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=310&IdKolekcji=

 

Nowy dom ocieplony 16 cm styropianem, poddasze wełna 15+5cm.

Podłogówka w 2 lazienkach i w kuchni.

 

Chciałbym się zorientować zamin "fachowcy" mi coś zaproponują,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak to zrobić jeśli jest reku i w planach 110 m GWC? Poza tym wychodzi z twoich sugestii ok 16kW. Pierwsza myśl laika - "Mało... . czy wystarczy?"

2. Czyli zdecydowanie taki który uruchamia sie w okolicach 20% maxa?

pozdrawiam

1. Chyba nie załapałem do końca o co chodzi :wink:

Jeżeli wyszło Ci 16kW na dom to ja bym zrobił tak: zobacz co jest w linku, który podałem. Wiesz, że kocioł nie powinien być mniejszy niż 16kW a temp. zasilania c.o. będzie niska (pisałeś o podłogówce w całym domu). Patrzysz na "Kondensacyjny Maksymalna moc cieplna [kW] niskie temp." i widzisz, które kotły ile zużywają gazu. Jeśli nie ma kotła, o którym myślisz to udajesz się na stronę producenta i szukasz w dokumentacji technicznej - jeśli jest dostępna - i porównujesz. Mam nadzieje, że to pozwoli Tobie oraz innym dokonać bardziej świadomego wyboru.

2. Zdecydowanie taki, który uruchamia się z mocą minimalną.

 

Pamiętać też należy o zakresie modulacji, Aby był możliwie duży - mniejsze zużycie paliwa.

 

Poradźcie jaki dobrać piec kondensacyjny??

- pow. netto całość 144 mkw

- pow zabudowy 130 mkw

- pow użytkowa całość 120 mkw

- parter 92 mkw

- pietro 30 mkw

- Kubatura brutto 581 m3

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=310&IdKolekcji=

 

Nowy dom ocieplony 16 cm styropianem, poddasze wełna 15+5cm.

Podłogówka w 2 lazienkach i w kuchni.

 

Tak jak pisałem wyżej. U Ciebie spodziewałbym się 54W/m^2 lub 21W/m^3 - chyba, że będziesz mieć rekuperator lub reku i gwc. Podstawa to policzenie O.C.B. (OZC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak to zrobić jeśli jest reku i w planach 110 m GWC? Poza tym wychodzi z twoich sugestii ok 16kW. Pierwsza myśl laika - "Mało... . czy wystarczy?"

2. Czyli zdecydowanie taki który uruchamia sie w okolicach 20% maxa?

pozdrawiam

1. Chyba nie załapałem do końca o co chodzi :wink:

Jeżeli wyszło Ci 16kW na dom to ja bym zrobił tak: zobacz co jest w linku, który podałem. Wiesz, że kocioł nie powinien być mniejszy niż 16kW a temp. zasilania c.o. będzie niska (pisałeś o podłogówce w całym domu). Patrzysz na "Kondensacyjny Maksymalna moc cieplna [kW] niskie temp." i widzisz, które kotły ile zużywają gazu. Jeśli nie ma kotła, o którym myślisz to udajesz się na stronę producenta i szukasz w dokumentacji technicznej - jeśli jest dostępna - i porównujesz. Mam nadzieje, że to pozwoli Tobie oraz innym dokonać bardziej świadomego wyboru.

2. Zdecydowanie taki, który uruchamia się z mocą minimalną.

 

Pamiętać też należy o zakresie modulacji, Aby był możliwie duży - mniejsze zużycie paliwa.

Chodzi o to, że nie wiem czy "jakoś" uwzględniać to że jest reku i GWC. Poza tym ważne (chyba?) jest to że jest wysoki 5m salon, więc m2 jest mniej - ok 260, ale m3 robi się już całkiem sporo (ok 1000)

Czy Twoim zdaniem kotły Broetje są warte uwagi?

W twoim zestawieniu (link) wszystkie kotły to min 20% powyżej 16Kw - czy nie będą za duże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że nie wiem czy "jakoś" uwzględniać to że jest reku i GWC. Poza tym ważne (chyba?) jest to że jest wysoki 5m salon, więc m2 jest mniej - ok 260, ale m3 robi się już całkiem sporo (ok 1000)

Czy Twoim zdaniem kotły Broetje są warte uwagi?

W twoim zestawieniu (link) wszystkie kotły to min 20% powyżej 16Kw - czy nie będą za duże?

 

Acha, przy wróżeniu z fusów na temat obciążenia cieplnego uwzględniłem już reku z GWC.

Sam widzisz, że lepiej dobierać do kubatury - jest bardziej miarodajna.

Broetje nie podaje niestety na stronie takich danych jakie nas interesują tzn. maksymalnego zużycia gazu, więc ciężko powiedzieć ile będzie palił i gdzie by się lokował w tabelce.

To, że kocioł będzie miał w twoim przypadku np. 19-22kW mocy maksymalnej to jeszcze nie tak źle, ważne jaką będzie miał minimalną. 4-5kW będzie bardzo dobrze ponieważ gdzieś przy 13stC moc minimalna kotła i obciążenie cieplne budynku będą na tym samym poziomie = mniejsze taktowanie kotła - mniejsze zużycie kotła i gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...