Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Gosc_gość

Witam

Czytuję ten wątek od jakiegoś czasu i też stoję przed wyborem kotła do domku.

Jaki kocioł wybrać i jakiej mocy mi potrzeba (lubię ciepło :p ) ??

Viessmann - 333-F, Junkers Cerasmart Modulo, Immergas Hercules Condensing czy jakiś inny ??

Ze względu na usytuowanie kotłowni i przejścia z garażu do domu przez kotłownię są dopuszczalne takie rozwiązania:

- kocioł kondensacyjny typu lodówka

- kocioł kondensacyjny wiszący i bezpośrednio pod nim zasobnik

 

Link do projektu domu, który buduję odbicie lustrzane:

http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_pod_krzewuszk%C4%85_(G2)/m4742e37876a1f

- nie biorę pod uwagę montażu solarów,

- parter cały w podłogówce + łazienka na poddaszu, w garażu 1 grzejnik na 10 st., w spiżarni pod schodami oraz w pomieszczeniu za garażem bez ogrzewania, na poddaszu grzejniki,

- ocieplenie ściany styro 16cm, na gruncie 10cm (dość ciepły region - Wlkp.) , poddasze wełna 25cm,

- wentylacja mechaniczna z recu i GWC :p

 

Jaki kociołek sugerujecie do mojego domku ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessmann - 333-F, Junkers Cerasmart Modulo, Immergas Hercules Condensing czy jakiś inny ??

Ze względu na usytuowanie kotłowni i przejścia z garażu do domu przez kotłownię są dopuszczalne takie rozwiązania:

- kocioł kondensacyjny typu lodówka

- kocioł kondensacyjny wiszący i bezpośrednio pod nim zasobnik

 

Link do projektu domu, który buduję odbicie lustrzane:

http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_pod_krzewuszk%C4%85_(G2)/m4742e37876a1f

- nie biorę pod uwagę montażu solarów,

- parter cały w podłogówce + łazienka na poddaszu, w garażu 1 grzejnik na 10 st., w spiżarni pod schodami oraz w pomieszczeniu za garażem bez ogrzewania, na poddaszu grzejniki,

- ocieplenie ściany styro 16cm, na gruncie 10cm (dość ciepły region - Wlkp.) , poddasze wełna 25cm,

- wentylacja mechaniczna z recu i GWC :p

 

Jaki kociołek sugerujecie do mojego domku ??

 

Wydaje mi się, że twój dom będzie miał zapotrzebowanie w granicach 40W/m^2 (15W/m^3) co daje jakieś 15kW.

Z tej trójki to chyba Junkers byłby najlepszy, nie znalazłem danych co do spalania ale jest robiony przez fabrykę Remaha, do której mam zaufanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

Wydaje mi się, że twój dom będzie miał zapotrzebowanie w granicach 40W/m^2 (15W/m^3) co daje jakieś 15kW.

Z tej trójki to chyba Junkers byłby najlepszy, nie znalazłem danych co do spalania ale jest robiony przez fabrykę Remaha, do której mam zaufanie.

Dzięki za radę.

No Junkersik całkiem całkiem, teraz w mieszkaniu mam Eurostara i też nie mogę słowa złego powiedzieć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są aktualne ceny tych propozycji???

 

Harissa Zakup sobie De Dietricha MC15 ze zbiornikiem BC 150 oraz automatykę pogodową dla dwóch obiegów grzewczych lub PARADIGMA Modula II 4...20 (model 2...10 może być za mały) ze zbiornikiem Aqua 155 automatyką dla 2 obiegów.

 

cienki66 Tobie polecam PARADIGMA Modula II 4...20 (2...10 j.w.) z AquaPakietem 2xCPC30 Star azzurro (6m^2 pow.netto) ze zbiornikiem Aqua 490 (dla 4-6osób) oraz automatyką dla 2 obiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

RAPczyn a może zamiast tego Junkers Cerasmart Modulo zastosować Paradigma ModuVario ??

albo nawet szarpnąć się na taki zestaw: ModuVarioAqua CPC 45 Star azzurro :p

Jak to wychodzi cenowo ?? i czy w Wlkp. można gdzieś nabyć - i znaleźć instalatora co montuje te kotły ?? i jak z serwisem tego w Wlkp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze czytam wyniki poszczególnych kotłów na stronie RAPczyna, to DeDietrich MCR24 jest zdecydowanie najlepszy jeśli chodzi o stosunek możliwości/cena.

Można go kupić z zasobnikiem za ok. 5 tys zł (MCR24 BS100), a jeśli chodzi o sprawność na 1 KW to tylko wyprzedza go Modula, która jest 2 razy droższa...

 

Ceny Modula są tutaj : http://www.duel.com.pl/paradigma/Cennik_PARADIGMA_Aqua.pdf

w EUR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rapczyn:

Jak wypadają Junkersy w twoich rankingach - cerapur smart?

pozdr.

 

Dla mnie bólem jest to, że nie mogę znaleźć info ile palą Junkersy więc do końca nie mam wyrobionego zdania.

 

jakie są aktualne ceny tych propozycji???

 

Jakie jest obciążenie cieplne budynku? Ile osób korzysta z ciepłej wody? Ile obiegów grzewczych? Jest tak dużo rozwiązań, że dobre rozwiązanie dla innych może być złym dla Ciebie.

 

RAPczyn a może zamiast tego Junkers Cerasmart Modulo zastosować Paradigma ModuVario ??

albo nawet szarpnąć się na taki zestaw: ModuVarioAqua CPC 45 Star azzurro :p

Jak to wychodzi cenowo ?? i czy w Wlkp. można gdzieś nabyć - i znaleźć instalatora co montuje te kotły ?? i jak z serwisem tego w Wlkp ?

 

Niestety kurs EUR/PLN jest trochę wysoki ostatnimi czasy (spekulacja?) i ModuVario wychodzi trochę drożej, patrząc na ceny katalogowe.

Jeśli chodzi o instalatora w Wlkp. to najlepiej skontaktować się z Paradigmą.

 

Ważną rzeczą jest automatyka kotła. Samo dopracowanie oprogramowania może mieć spore znaczenie dla jego sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka wątpliwości…, im więcej wiem tym więcej pytań…

 

1. Skoro szeroki zakres modulacji jest taki wspaniały, to dlaczego w przypadku niektórych kotłów jest 22-100% (chyba któryś buderus), a inne maja 3x-100% (junkers)? Czy to kwestia jakości , czy też może nie da się zrobić uniwersalnego palnika? Podobnie jak w przypadku zoomów w fotografii – uniwersalne nie oznacza lepsze i bardzo trudno zrobić producentom dobry zoom o szerokim (bardzo szerokim) zakresie…

 

2. Jeśli zapotrzebowanie (straty ciepła) jest na poziomie 17,3 kW – to lepiej mieć kocioł 4,5-17,9 czy dla bezpieczeństwa (lub jakiegoś innego powodu !) taki o zakresie np. 7,2-24 kW

 

3. Dlaczego w specyfikacjach kotłów podaje się np. zakres znamionowej mocy cieplnej dla t=50/30 – 8,8 do 35 kW, a dla tego samego kotła znamionowe obciążenie cieplne to 8,3-33 kW (dla t=80/60 jest jeszcze inaczej)?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka wątpliwości…, im więcej wiem tym więcej pytań…

 

1. Skoro szeroki zakres modulacji jest taki wspaniały, to dlaczego w przypadku niektórych kotłów jest 22-100% (chyba któryś buderus) 17% Elidens De Dietricha, a inne maja 3x-100% (junkers)? Czy to kwestia jakości , czy też może nie da się zrobić uniwersalnego palnika? Podobnie jak w przypadku zoomów w fotografii – uniwersalne nie oznacza lepsze i bardzo trudno zrobić producentom dobry zoom o szerokim (bardzo szerokim) zakresie…

 

każdy palnik jest inny i zależy to od producenta czy chce produkować kotły które modulują od tak niskich wartości

 

2. Jeśli zapotrzebowanie (straty ciepła) jest na poziomie 17,3 kW – to lepiej mieć kocioł 4,5-17,9 czy dla bezpieczeństwa (lub jakiegoś innego powodu !) taki o zakresie np. 7,2-24 kW

 

jeżeli chodzi o ogrzwanie wystarczy 17,9 kW, ale w przypadku gdy przygotowujesz ciepłą wodę, to zalecany jest większy zakres mocy

 

3. Dlaczego w specyfikacjach kotłów podaje się np. zakres znamionowej mocy cieplnej dla t=50/30 – 8,8 do 35 kW, a dla tego samego kotła znamionowe obciążenie cieplne to 8,3-33 kW (dla t=80/60 jest jeszcze inaczej)?

 

przy niższych temperaturach pracy, mniejsze są straty kominowe, dlatego z takiej samej jednostki paliwa, uzyskuje się większe moceł

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze czytam wyniki poszczególnych kotłów na stronie RAPczyna, to DeDietrich MCR24 jest zdecydowanie najlepszy jeśli chodzi o stosunek możliwości/cena.

Można go kupić z zasobnikiem za ok. 5 tys zł (MCR24 BS100), a jeśli chodzi o sprawność na 1 KW to tylko wyprzedza go Modula, która jest 2 razy droższa...

 

Ceny Modula są tutaj : http://www.duel.com.pl/paradigma/Cennik_PARADIGMA_Aqua.pdf

w EUR ;)

i tutaj się z Tobą zgodzę,

stosunek jakości do ceny,

oraz stosunek ceny MCR-a do innych kondensatów to w zasadzie już kosmos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest obciążenie cieplne budynku? Ile osób korzysta z ciepłej wody? Ile obiegów grzewczych? Jest tak dużo rozwiązań, że dobre rozwiązanie dla innych może być złym dla Ciebie.

 

 

obciążenie 17,3 kW, dla domu 260 m2 z czego na 220-230 m podlogowka. bez grzejnikow

dwoje dorosłych plus dwoje dzieci, dwie łazienki

ile obiegów grzewczych.... hm.... dół i góra podłogówka, wg. projektu 1680 m rurek ułożonych na ok 230 metrach - 12 pętli parter, 8 piętro.

 

Rozmawiałem z kilkoma osobami - propozycje:

1. vaillant vc 186 19kW z zasobnikiem Galmet rondo profil 120l

2. junkers cerapur smart 22kWz zasobnikiem j.w.

3. buderus GB152 24 kW z podgrzewaczem cwu Buderus S120

4. vitodens 200-W 26kW plus vitocell 120 l

 

Na ile faktycznie istotne są niskie zakresy pracy kotła - rozumiem że mało obciążony jest najbardziej efektywny... Ale czy w praktyce często piec pracuje na niskim % maksymalnej mocy? pytanie - czy minimum to koniecznie 4kW, czy 7-8 też jest ok?

 

ile kW należy dodać na wodę? - be żadnych ekstrawagancji - z reguły prysznic, żadnych hydromasaży czy dużych wanien, zmywarka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obciążenie 17,3 kW, dla domu 260 m2 z czego na 220-230 m podlogowka. bez grzejnikow

dwoje dorosłych plus dwoje dzieci, dwie łazienki

ile obiegów grzewczych.... hm.... dół i góra podłogówka, wg. projektu 1680 m rurek ułożonych na ok 230 metrach - 12 pętli parter, 8 piętro.

 

Na ile faktycznie istotne są niskie zakresy pracy kotła - rozumiem że mało obciążony jest najbardziej efektywny... Ale czy w praktyce często piec pracuje na niskim % maksymalnej mocy? pytanie - czy minimum to koniecznie 4kW, czy 7-8 też jest ok?

 

ile kW należy dodać na wodę? - be żadnych ekstrawagancji - z reguły prysznic, żadnych hydromasaży czy dużych wanien, zmywarka...

 

5. Kompletny Pakiet Modula II 4 - 20kW, Aqua 120, auto.pogodowa dla 1 obiegu grzewczego.

 

Im większy zakres mocy kotła tym lepiej potrafi dopasować się do zapotrzebowania przy wysokich temperaturach na zewnątrz - mniejsze taktowanie kotła = mniejsze zużycie gazu (zwłaszcza gdy kocioł nie uruchamia się z mocą minimalną) i sprzętu.

 

Prawdopodobnie przy temperaturze około 10stC twój budynek będzie miał zapotrzebowanie około 4-5kW a przy temp. około 0stC 8-9kW więc kocioł o mocy minimalnej 7-8kW będzie zdecydowanie mniej ekonomiczny przy temp. pow. okolic 0stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja też mam pytanie :D

Jestem po spotkaniu z trzema fachowcami i każdy mówi co innego :o

dom 100 m2 parter

4 osoby

20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)

kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)

3 pokoje + salon

ściany 25 + 12 styropianu

oddzielna kotłownia ok. 6 m2

Jaki piec, jaki kominek, jaki osprzęt?

POMOCY, CO TO ZA FACHOWCY!!! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja też mam pytanie :D

Jestem po spotkaniu z trzema fachowcami i każdy mówi co innego :o

dom 100 m2 parter

4 osoby

20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)

kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)

3 pokoje + salon

ściany 25 + 12 styropianu

oddzielna kotłownia ok. 6 m2

Jaki piec, jaki kominek, jaki osprzęt?

POMOCY, CO TO ZA FACHOWCY!!! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...