Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ja też mam pytanie :D

Jestem po spotkaniu z trzema fachowcami i każdy mówi co innego :o

dom 100 m2 parter

4 osoby

20m podłogówki (kuchnia, łazienka, wiartołap)

kominek z płaszczem wodnym( tylko nie wiem jaki)

3 pokoje + salon

ściany 25 + 12 styropianu

oddzielna kotłownia ok. 6 m2

Jaki piec, jaki kominek, jaki osprzęt?

POMOCY, CO TO ZA FACHOWCY!!! :evil:

a skąd wiesz czy każdy z nich nie ma racji,

zawsze istnieje co najmniej kilka rozwiązań instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

obciążenie 17,3 kW, dla domu 260 m2 z czego na 220-230 m podlogowka. bez grzejnikow

dwoje dorosłych plus dwoje dzieci, dwie łazienki

ile obiegów grzewczych.... hm.... dół i góra podłogówka, wg. projektu 1680 m rurek ułożonych na ok 230 metrach - 12 pętli parter, 8 piętro.

 

Na ile faktycznie istotne są niskie zakresy pracy kotła - rozumiem że mało obciążony jest najbardziej efektywny... Ale czy w praktyce często piec pracuje na niskim % maksymalnej mocy? pytanie - czy minimum to koniecznie 4kW, czy 7-8 też jest ok?

 

ile kW należy dodać na wodę? - be żadnych ekstrawagancji - z reguły prysznic, żadnych hydromasaży czy dużych wanien, zmywarka...

 

5. Kompletny Pakiet Modula II 4 - 20kW, Aqua 120, auto.pogodowa dla 1 obiegu grzewczego.

 

Im większy zakres mocy kotła tym lepiej potrafi dopasować się do zapotrzebowania przy wysokich temperaturach na zewnątrz - mniejsze taktowanie kotła = mniejsze zużycie gazu (zwłaszcza gdy kocioł nie uruchamia się z mocą minimalną) i sprzętu.

 

Prawdopodobnie przy temperaturze około 10stC twój budynek będzie miał zapotrzebowanie około 4-5kW a przy temp. około 0stC 8-9kW więc kocioł o mocy minimalnej 7-8kW będzie zdecydowanie mniej ekonomiczny przy temp. pow. okolic 0stC

 

Dzień przed wigilią dostałem ofertę na modula II - przynam że cena zwaliła mnie z nóg. Fakt, że euro policzono po 4,2 ma jakieśtam znaczenie, ale ewentualna różnica zużycia gazu zwróciłaby się może po ...nastu latach. Raczej odpada....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie do końca sprecyzowałam o co mi chodzi.

Będę miała gaz płynny i chce się wspomagac kominkiem z płaszczem, każdego z nich pytałam jaki piec i co zrobic, żeby było ekonomicznie.

Jeden polecił mi piec dwu funkcyjny, a inny ,ze jedno funkcyjny.

Co do firmy jaki kominek i jaki piec nic mi nie doradzili. Jestem laikiem dlatego oczekiwałabym fachowej porady, co byłoby najlepszcze i najbardziej ekonomiczne przy ogrzewaniu gazem płynnym.

Proszę pomóżcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem.....

Dwu funkcyjny ... wtedy jeżeli jest jedna łazienka blisko kotła i blisko kuchnia.... ale jeżeli są oddalone dalej niż 6 metrów to odradzam.

 

Jednofunkcyjny z zasobnikiem i cyrkulacją .... zawsze gdy są dwie łazienki.....

 

Spięty z kominkiem..... no i tu jest mały dylemat.... jezeli kominek będzie podgrzewał tylko CWU to wystarczy dać zasobnik z dwiema wężownicami, kocioł kondensacyjny i po sprawie..... ale jak ma podgrzewać CO to kocioł kondensacyjny .... ale zasobnik kombinowany..... czyli buforowy który jest grzany przez kominek i potem dopiero w grzejniki.

 

Chodzi oto że kocioł kondensacyjny jest niskotemperaturowy.. ale i instalacja też jest taka.... i wpięcie do tego bez bufora kominka który jest wysokotemperaturowy (70-90 stopni) spowoduje przegrzaniem domu.

 

Kolejnym kryterium które zawsze radzę to jest bliskość serwisu danego kotła.....

Ja rozumiem że np Junkersy są fajne i tanie..... ale też się psują... a znalezienie serwisanta w niektórych rejonach graniczy z cudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie do końca sprecyzowałam o co mi chodzi.

Będę miała gaz płynny i chce się wspomagac kominkiem z płaszczem, każdego z nich pytałam jaki piec i co zrobic, żeby było ekonomicznie.

Jeden polecił mi piec dwu funkcyjny, a inny ,ze jedno funkcyjny.

Co do firmy jaki kominek i jaki piec nic mi nie doradzili. Jestem laikiem dlatego oczekiwałabym fachowej porady, co byłoby najlepszcze i najbardziej ekonomiczne przy ogrzewaniu gazem płynnym.

Proszę pomóżcie :(

widzisz i już masz inną opinię poniżej,

 

kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem grzany z kotła i kominka i tutaj wystarczy zasobnik 150 l.

 

kominek z płaszczem wodnym albo Makroterm i wtedy nie potrzebujesz wymiennika albo inny, współpracujący z instalacją poprzez wymiennik ciepła, wymiennik najlepiej o mocy gdzieś około 30 kW,

 

Makroterm jest fajny, bo nie potrzebuje wymiennika i ma sensowną automatykę,

jak każdy kominek z pw ma brudzącą się bardziej szybę od zwykłych wkładów kominkowych,

 

bufor to niepotrzebne komplikowanie instalacji i znaczące podniesienie jej kosztów,

 

w domach które się teraz buduje straty są tak małe, że wystarczy Ci nagrzanie budynku jak przyjdziesz z pracy,

a jeżeli budynek się wychłodzi na tyle, żeby się włączył kocioł gazowy, to naprawdę będzie pracował bardzo krótko,

 

układ sprawdzony i pracuje bez zarzutu,

 

kocioł, najlepiej kondensat,

bardzo atrakcyjny i jakościowo i cenowo przedstawia sie MCR De Dietricha,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - w przypadku grzania przede wszystkim kominkiem, a gazówką jako dodatkiem, nie opłaca się ładowac kasy w gazówkę właśnie. Zwłaszcza propanówkę.

To spora inwestycja + coroczne przeglady.

Lepiej zamontować raz płacony nowoczesny, elektryczny kociołek z termostatem ściennym i po kłopocie.

Komina nie trzeba, instalacji gazu też, przeglądów również itp

A skoro włącza się raz na jakiś czas? To po co przepłacać nie? Ile tego "sztrumu" zeżre?

A "w suchym" przy montażu zostanie kilka tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodzę się z Tobą, ale w przypadku gdy z różnych przyczyn nie można palić w kominku to jednak kocioł gazowy jest "bezpieczniejszym" rozwiązaniem,

nie zawsze się chce,

nie zawsze można,

a jednak energia elektryczna, jest jej najdroższym źródłem,

dlatego ja zawsze staram się polecać kocioł gazowy,

z przedstawieniem innych rozwiązań,

 

na szczęście to nie ja muszę podejmować decyzję, :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. zastanawiam sie nad kupnem pieca gazowego i nie wiem jaki wybrac.

dodam ze zamierzam miec takze kominek z płaszczem wodnym ktory bedzie grzał co, i cwu czy mozna do tego dopasowc jakis piec. pow. 120 m2.same grzejniki

3-os.rodzina.

pomózcie. dziekuje

 

Tak jak już pisałem parę razy wyżej: kocioł kondensacyjny o możliwie małej mocy (dostosowany do potrzeb budynku) oraz zbiornik 120l wystarczy dla 3 osobowej rodziny.

 

Witam,

Potrzebuje pomocy przy wyborze pieca gazowego. Domek o powierzchni 153m2, ogrzewanie podłogowe w łazience, kuchni i części korytaża na dole oraze łazience na górze. Potrzebuje rozsądnego kompromisu pomiędzy ceną a jakością.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Noss

 

J.w.

 

Dzień przed wigilią dostałem ofertę na modula II - przynam że cena zwaliła mnie z nóg. Fakt, że euro policzono po 4,2 ma jakieśtam znaczenie, ale ewentualna różnica zużycia gazu zwróciłaby się może po ...nastu latach. Raczej odpada....

 

Kiedyś już pisałem (liczyłem), że różnica ceny zwraca się średnio po około 4-7 latach.

 

Niestety kurs EUR/PLN jest jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w Vessmann'ie, ja mam Junkersa Cerasmart Modul ze zintegrowanym zasobnikiem warstwowym i potwierdzam, że taki zasobnik to prawdziwe dobro. Mam 3 łazienki, temp ustawioną na zasobniku 42st i jeszcze nigdy nie udało mi sie wychłodzić zasobnika. On po prostu jest w stanie podawać cwu prawie "on line". Ten Junkers ma w zasobniku tzw anodę magnezową (czy jakoś tak), która eliminuje osadzanie sie kamienia w zasobniku (więc go nie będzie też w wymienniku). Warto sprawdzić czy inni producenci też cos takiego mają - albo zadbać o "miękką wodę".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz konkretniej, jaki to v-man i jaka cena? i dlaczego "super cena" jest akurat na TEN ?

 

Właściwie to chodzi o to że mam propozycję na viesmana 24kw w super cenie. Dom jest ok 150pow użytk (200m podłogi z garażem 18mkw). Czy mam się np upierać na mniejszy np 20kW? Jeżeli byłaby ta sama cena na ten i na ten to który wybrać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz konkretniej, jaki to v-man i jaka cena? i dlaczego "super cena" jest akurat na TEN ?

 

Właściwie to chodzi o to że mam propozycję na viesmana 24kw w super cenie. Dom jest ok 150pow użytk (200m podłogi z garażem 18mkw). Czy mam się np upierać na mniejszy np 20kW? Jeżeli byłaby ta sama cena na ten i na ten to który wybrać?

Akurat mam możliwość podpiąć się pod zamówienie developera dla 30-tu domków i dlatego zarębisty rabat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...