Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

każde przewymiarowanie nie jest dobre

zarówno dla kotła, jak i dla kieszeni właściciela

 

Zbyt mała moc kotła również - i to chyba nawet bardziej ...

A czytając to forum jeszcze chyba nie przeczytałem ani razu wątku że ktoś ma kocioł o zbyt małej mocy ... - więc grzechy popełniane są tylko w jedną stronę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawie na 4 swojego vailanta to grzeje do 40 stopni potem palnik moduluje na min chodzi az temp dojdzie do około 50 stopni następnie sie wyłacza na około 10 - 15 minut i sytuacja sie powtarza.

 

To wskazuję no to, że dolna moc kotła jest za duża. Jeśli moc byłaby mniejsza to kocioł utrzymywałby zadaną temp. np. 40stC. bez niepotrzebnego podnoszenia jej do 50stC.

 

czy da się na piecu vaillant ecotec i sterowniku calormatic 430 wyłączyć modulację i ustawić stałą moc grzania (maksymalną, albo jakąś konkretną)? (zachowując sterowanie pogodowe itd.)

 

Nie wiem czy to cię zadowoli ale możesz ustawić krzywą grzewcza na 0.0 i kocioł powinin pracować z jedną (ustawioną) temperaturą, niezależnie od temp. zewnętrznej.

 

tommasti DTR Ariston gdzie masz moc kotła i wielkość spalania, wystarczy podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do RAPczyn i innych zorientowanych osób - proszę, spójrzcie na moje dane i oceńcie, czy taki piec to dobry wybór. Piec dobrany przez fachowca od co i wod-kan (mamy ofertę na całą instalację)

 

Piec kondensacyjny Wolf'a (centrala kondensacyjna CGS-20/160 z zasobnikiem warstwowym 90litrów - podobno system turbostop pozwala mu osiągać parametry tradycyjnego zasobnika 160l).

Dom o pow ok 140m2 (kubatura ok 400m3)

 

Dom porotherm 25 + 20cm ocieplenia (ciągle wahania między wełną i styro)

10 styro na gruncie (za mało?)

rekuperator

poddasze 30 wełny...

 

Rodzina 2+3 (raz na kilka tygodni w weekend może jeszcze 2-4...)

 

Jeśli nie, to czego powinno być mniej/więcej?

 

Moim zdaniem kotcioł jest zdecydowanie przewymiarowany dla tego domu. Przypuszczam, że potrzeba mniej niż 8kW (moc kotła 6-20kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jaki kocił gazowy lepszy: Cerapur Smart ZSB 14-3C, czy Cerasmart ZSB 16-1A - zapotrzebowanie na ciepło 13 kW - z góry dziękuję.

 

Wydaje mi się,że jest tak mała różnica między nimi, że nie ma znaczenia,który. Jeśli masz system grzewczy niskotemperaturowy to skłaniam się bardziej za 14-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jaki kocił gazowy lepszy: Cerapur Smart ZSB 14-3C, czy Cerasmart ZSB 16-1A - zapotrzebowanie na ciepło 13 kW - z góry dziękuję.

 

Wydaje mi się,że jest tak mała różnica między nimi, że nie ma znaczenia,który. Jeśli masz system grzewczy niskotemperaturowy to skłaniam się bardziej za 14-3.

 

ale podobno Cerasmart grzeje CWU przy minimalnej mocy - czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kotcioł jest zdecydowanie przewymiarowany dla tego domu. Przypuszczam, że potrzeba mniej niż 8kW (moc kotła 6-20kW).

 

Rapczyn, czyli np. ile? Bo nasz, jak czytam ma własnie wspomniane przez ciebie 6-20 http://www.wolf-polska.pl/file/katalog_kotly_kondensacyjne.pdf str 4

Ile powinien mieć kocioł do naszego domu?

Czy w tym pdf-ie widzisz jakiś odpowiedni (porównania są w tabelach na 7-8str) ? Ewentualnie co byś proponował innego? (jesli można to z linkiem)

 

Co ten kocioł ma dobrego, a co złego?

 

Jak blondynce poproszę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem w necie to kocioł zwykły (nie kondensacyjny) ma maksymalną sprawność przy pełnym obciążeniu więc taki nie należy przewymiarowywać. Co innego z kotłem kondensacyjnym gdzie ma lepszą sprawność, im mniej jest obciążony!

Na stronie jest wykres sprawności od obciążenia dla kotła zwykłego i kondensacyjnego

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8780/Itemid,39/

Czy faktycznie sprawność kotła zwykłego tak spada dla mocy minimalnej?

I jeszcze drugi artykuł na temat sprawności kotła kondensacyjnego:

http://cozaile.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_abc/id,8045/Itemid,39/

 

W obecnym mieszkaniu mam kocioł zwykły 2-f z zamkniętą komorą spalania i do tego przewymiarowany ze względu na cwu. Czyli powinienem mieć kondensat. Ale już dla pary kocioł kondensacyjny + zasobnik lekkie przewymiarowanie nie zaszkodzi.

 

Może jakieś wnioski/spostrzeżenia na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem w necie to kocioł zwykły (nie kondensacyjny) ma maksymalną sprawność przy pełnym obciążeniu więc taki nie należy przewymiarowywać. Co innego z kotłem kondensacyjnym gdzie ma lepszą sprawność, im mniej jest obciążony!

Na stronie jest wykres sprawności od obciążenia dla kotła zwykłego i kondensacyjnego

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8780/Itemid,39/

A jak kocioł kondensacyjny moze pracowac z 10% obciazeniem?

Są takie?

Zwykle obciazenie minimalne to ok. 30% obciazenia maksymalnego.

Są kotły 2-20 kW 2,8-28 kW lub 1,4-14 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak temperatura powrotu musi być mniejsza od około 54 C

Znalazłem w prasie, że parametry grzejników dla kondensata aby optymalnie pracowały powinny być 55/45 więc 45 na powrocie ale również dodają, że przy większych temp. również ta kondensacja może wystąpić tylko w mniejszym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak temperatura powrotu musi być mniejsza od około 54 C

Znalazłem w prasie, że parametry grzejników dla kondensata aby optymalnie pracowały powinny być 55/45 więc 45 na powrocie ale również dodają, że przy większych temp. również ta kondensacja może wystąpić tylko w mniejszym stopniu.

 

Ponieważ zjawisko kondensacji dla gazu ziemnego występuje poniżej 57 stopni.

Więc jeżeli powrót jest poniżej tej wartości to występuje częściowa kondensacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kikutek jeśli Wolfa to CGB-11, jeśli coś innego to Paradigma Modula II 2...10

 

Panowie, a zakładając że pozostaję przy wolfie, tylko tym, o którym pisał RAPczyn + zasobnik cwu na 120l - starczy na rodzinę 2+3 (+w weekendy raz na jakiś czas 2-4os)?

 

Jakie będą róznice w działaniu (komfort uzytkowania, rachunki za gaz) tego wolfa i tego proponowanego przez firmę (6-20kw)?

 

Jak kobiecie z humanistycznym wykształceniem wytłumaczcie (choć już nieco rozumiem z waszych wywodów, to mam nadal pewne braki :wink: :lol: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia, żeby nie trzeba było wracać i szukać, a komuś chciałoby się odpowiedzieć

 

Piec kondensacyjny Wolf'a (centrala kondensacyjna CGS-20/160 z zasobnikiem warstwowym 90litrów - podobno system turbostop pozwala mu osiągać parametry tradycyjnego zasobnika 160l).

Dom o pow ok 140m2 (kubatura ok 400m3)

parter:

-kuchnia, witrołap, łazienka i hol podłogówka. Dodatkowo drabinka w łazience.

-W salonie podłogówka, ale gęściej (bo chcemy panele, nie żadne płytki).Dodatkowo mały grzejnik pod oknem.

-Gabinet na dole (12,5m2) grzejnik

Na parterze także spiżarka (nieogrzewana pod schodami na piętro) i kotłownia 10m2.

Garaż przylegający ścianą do domu - minimalnie ogrzewany (+8 C)

Użytkowe poddasze:

- 3 pokoje i garderoba nad garażem - wszędzie grzejniki

- W łazience drabinka i podłogówka

Obie łazienki blisko kotłowni (jedna bezpośrednio nad nią, druga obok). Kuchnia ok 6-8m od kotłowni (nie mierzyłam, ale tyle będzie, bo to przeciwległy róg domu.)

Dom porotherm 25 + 20cm ocieplenia (ciągle wahania między wełną i styro)

10 styro na gruncie (za mało?)

rekuperator

poddasze 30 wełny...

 

Rodzina 2+3 (raz na kilka tygodni w weekend może jeszcze 2-4...)

Czy ten piec to dobry wybór?

Jeśli nie, to czego powinno być mniej/więcej?

Mogę podać więcej danych pieca, ale nie wiem, na co zrócić uwagę :roll:

 

A ten drugi (CGB-11) jest opisany tu

http://www.wolf-polska.pl/file/katalog_kotly_kondensacyjne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...