Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1950 - dziękuję poczytam , lazik a ja sądziłem (choć przyznaję się uczciwie że nie policzyłem :-? ) mam dużo tej podłogówki w stosunku do całej powierzchni grzewczej, jednakowoż podobno można dobrać (zdaniem "hydry") grzejniki pod tego typu piec?....nie pisałem że będzie także kominek z DGP i "reku", ale to chyba bez większego znaczenia?

Oczywiście że grzejniki można dobrać, tylko tak jak pisałem: jakim kosztem? Sprawnośc normalnego kotła to max 94% a kondensata w granicach 108% tylko że kondensat tą sprawność osiąga w dość niskich temperaturach.

 

DGP i reku owszem ma znaczenie do policzenia jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał/ma twój domek. A to już wpływa wiadomo na co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oczywiście że grzejniki można dobrać, tylko tak jak pisałem: jakim kosztem? Sprawnośc normalnego kotła to max 94% a kondensata w granicach 108% tylko że kondensat tą sprawność osiąga w dość niskich temperaturach.

 

DGP i reku owszem ma znaczenie do policzenia jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał/ma twój domek. A to już wpływa wiadomo na co?

 

no tak ja liczę że DGP i reku "pomoże" co wpłynie także na "większe możliwości kondensacji" po prostu więcej będzie takich dni kiedy piec będzie pracował na niskich temp. Trochę obawiam się poskładania wszystkiego i zgrania (DGP, reku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy,

nie dowiem się, co to są przewymiarowane grzejniki :-? :cry:

Jesteś śmieszny w tych twoich pytaniach. Strona 7 wątku ...

zacytuję

być może uważasz moje pytanie za głupie,

ale podobno nie ma głupich pytań,

są tylko głupie odpowiedzi,

 

i do końca nie wiem,

 

czy Ty piszesz co wiesz?

albo,

czy wiesz co piszesz?

 

bo dla mnie to zasadnicza różnica, :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenia drobne:

Przy kotle kondensacyjnym nie ma potrzeby/konieczności dobierania grzejników na niższe temperatury zasilania i powrotu, można dobrać na np. 70/55 i naprawdę będzie dobrze.

Zbiornik 127l - zalecana max. moc przyłączeniowa 21kW; liczba NL przy 13/21,4/28,5/41,2 kW: 1,0/1,2

Zbiornik 190l - zalecana max. moc przyłączeniowa 30kW; liczba NL przy 13/21,4/28,5/41,2 kW: 2,4/2,9/3,4/4,0

Zbiornik 318l - zalecana max. moc przy. górna wę. 30kW; liczba NL przy 13/21,4/28,5/41,2 kW: 1,2/1,5/1,9

 

A na koniec cytat:

"Treści przedstawione w artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu." :wink: Prawie, że pasuje do tematu bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na myśli GB112-24, to mnie do niego zniechęca dośc wysoka moc minimalna (chyba 7kW przy temperaturze 40/30C), Vitodens 200 ma 6,5-26,0 lub 4,8-19,0 - ten słabszy, który u mnie prawdopodobnie by wystarczył. W tym wypadku lepiej chyba wypada De Dietrich, np. Elidens DTG 1300-25 Eco.NOx PLUS 4,5 kW - 24,9 kW , ale chyba droższy?...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenia drobne:

Przy kotle kondensacyjnym nie ma potrzeby/konieczności dobierania grzejników na niższe temperatury zasilania i powrotu, można dobrać na np. 70/55 i naprawdę będzie dobrze.

Dopisz jeszcze jak zwiększona temp. pracy wpływa na sprawność kotła kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenia drobne:

Przy kotle kondensacyjnym nie ma potrzeby/konieczności dobierania grzejników na niższe temperatury zasilania i powrotu, można dobrać na np. 70/55 i naprawdę będzie dobrze.

Dopisz jeszcze jak zwiększona temp. pracy wpływa na sprawność kotła kondensacyjnego.

 

Dla spalin powstających z gazu ziemnego temperatura kondensacji wynosi 57°C. Oznacza to, że przy temperaturze powrotu rzędu 55°C, np. dla pracy na parametrach 70/55°C wystąpi kondensacja, a średnioroczna sprawność kotła wyniesie 107%. "Przewymiarowanie" grzejników np. na parametry 50/30°C nie przyniesie znaczących oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o :lol: :lol: :lol: łazik się znalazł,

mało tego wie, że nie ma przewymiarowanych grzejników :lol:

 

bo grzejniki dobiera się do temperatur zasilania,

 

grzejniki typowo do kotła kondensacyjnego dobierane są na temperatury pracy 55/45/20 i są prawie dwukrotnie większe niż grzejniki dobierane dla temperatur 75/55/20,

co wcale nie znaczy, że grzejniki do kondensata są przewymiarowane,

nie, one są dobrane do danych temperatur pracy,

 

ustosunkowując się do tego co napisałeś,

 

Dopisz jeszcze jak zwiększona temp. pracy wpływa na sprawność kotła kondensacyjnego

 

wprawdzie było do do RABczyna,,

ale jak pozwolisz to Ci to wyjaśnię,

specjalnie dla Ciebie wszedłem sobie tutaj i ściągnąłem dane,

 

średnia temperatura dla Katowic, bo to moje okolice,

w styczniu 2006 (ta bardzo śnieżna i mroźna zima) -7 C, luty był cieplejszy,

 

dla stycznia 2007 izotermy pokazują około +3,5 C,

 

dla stycznia 2008 izoterma pokazuje +2 C,

 

proszę Cię bardzo, wykaż mi ekonomiczne uzasadnienie kupowania grzejników które pracują na temperaturach 55/45/20,

 

ja nie widzę żadnego sensu,

 

po to, żeby statystycznie 6 dni w roku kocioł pracował z mniejszą sprawnością, wywalać taką górę kasy :o

 

przemyśl to sobie,

a później możesz powiedzieć przepraszam...............

 

 

 

 

 

chociaż wątpię :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz obszerną odpowiedź na swoje dywagacje. Tak jak wcześniej pisałem - krótkowzroczność.

http://www.energieverbraucher.de/de/Zuhause/Heizen/Jahresnutzungsgrad/site__1057/

 

Więcej nie mam nic do dodania. To wyczerpuje temat w całej rozciągłości.

 

Lazik można by rzec AMEN - przeczysz sam sobie.

 

Ciekawy artykuł-wywiad i wykresy.

 

http://www.energieverbraucher.de/ew_images/img_bis_19_12_2003/29_Tab_02.jpg

 

Z wykresu tego wynika, że tylko podczas 6% czasu działania kotła kondensacyjnego i dla pracy na parametrach 75/60°C nie wystąpi kondensacja. W pozostałym okresie kocioł będzie kondensował. Grzejniki dobrane na 75/60°C też będą dobre przy kotle kondensacyjnym.

 

http://www.energieverbraucher.de/ew_images/img_bis_19_12_2003/30_Tab_02.jpg

 

Jeszcze ciekawszy wykres pokazujący wykorzystanie mocy kotła. Przez okres ok. 120 dni (prawie połowa okresu grzewczego!) będzie wykorzystane tylko 13% mocy kotła. Co to oznacza w praktyce? Częste taktowanie kotła. A z tym związane straty energii. Ideałem byłby optymalnie dobrany kocioł do zapotrzebowania i z modulacją zaczynającą się od 0 (nie ma takich kotłów), albo przynajmniej od ok. 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...