Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Stoje przed wyborem systemu ogrzewania, a konkretnie pieca.

Dom parterowy w calosci ogrzewanie podlogowe (okolo 165m2 pow uzytkowej wys.2,8m plus 35m2 garazu), do CWU zasobnik okolo 200l, dodatkowo kominek z plaszczem wodnym, 4 osoby, piec gazowy.

Mysle o jakims kondensacyjnym niskotemperaturowym, dom ma byc tani w eksploatacji (went. mech z odzyskiem, cieple sciany),

jakie piece polecacie?

 

Kulca Moim zdaniem moc kotła powinna wynikać z zapotrzebowania na nią dla domu. Osobiście wydaje mi się że jest pewnie w granicach 10kW (dla pewności trzeba by policzyć). http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html taki kocioł o mocy 10kW i ze zbiornikiem ~155l ma NL=1,6. "NL" to jest jakieś 3,5 osoby.

 

jakuzakk Co do ceny Moduli 4...20 to najlepiej zadzwonić do Paradigmy, przy okazji można się też dowiedzieć o instalatora ze swoich okolic.

Taka Modula 4...20 ze zbiornikiem 120l ma NL=1,2 a ze zbiornikiem 155l NL=2,0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kulca Moim zdaniem moc kotła powinna wynikać z zapotrzebowania na nią dla domu. Osobiście wydaje mi się że jest pewnie w granicach 10kW (dla pewności trzeba by policzyć). http://paradigma.pl/Kotly_kondnsacyjne.html taki kocioł o mocy 10kW i ze zbiornikiem ~155l ma NL=1,6. "NL" to jest jakieś 3,5 osoby.

no wlasnie to zapotrzebowanie, rodzina 4 osoby, zasobnik wody 200l, ogrzewanie podlogowe na okolo 180m2, ale do tego kominek z plaszczem wodnym, jak w takim ukladzie policzyc potrzebna moc kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100 l zbiornik i z doswiadczen wynika, że starcza nawet na 5 osób (MCR24 De dietricha ekspresowo go nagrzewa jesli jest taka potrzeba)

 

Jedyny minus to gdy np. chce sie wykąpać w wannie, to wtedy troche tej wody brakuje - no ale mam duzą wanne (wygodnie sie lezy w 2 osoby)

Mogłbym podniesc chwilowo temp. na CWU ale najczesciej mi sie nie chce. Wiec nalewam ciepłej , czekam kilka minut i dolewam resztę jak juz kociol nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100 l zbiornik i z doswiadczen wynika, że starcza nawet na 5 osób (MCR24 De dietricha ekspresowo go nagrzewa jesli jest taka potrzeba)

 

Jedyny minus to gdy np. chce sie wykąpać w wannie, to wtedy troche tej wody brakuje - no ale mam duzą wanne (wygodnie sie lezy w 2 osoby)

Mogłbym podniesc chwilowo temp. na CWU ale najczesciej mi sie nie chce. Wiec nalewam ciepłej , czekam kilka minut i dolewam resztę jak juz kociol nagrzeje.

 

Możesz troszkę precyzyjniej...bardzo mnie to interesuje....

 

1. Jaką masz temp w zbiorniku

2. Czekasz kilka minut....2...5...9.... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeszcze raz do RAPczyna. Proszę cię doradź mi jak dobrać piec, jednak bede musiał wybrać viessmanna lub vaillanta

 

Dom po podłogach 220 m2 w tym garaż 30 m2 w którym planuje mały grzejnik do podtrzymania temperatury w granicach 8 stopni

Na dole ok 80 m2 podłogówki + wcześniej wspomniany garaż

Na poddaszu 15 m2 podłogówki w łazience reszta pomieszczeń ogrzewanych grzejnikami

W domu jest już kominek z dystrybucją ciepłego powietrza z turbiną

Dom wybudowany z pustaka z betonu komórkowego o grubości 36 cm do tego 12 cm styropianu,

poddasze ocieplone wełna o grubości 25 cm

okna 5 komorowe z szybą 1,0

jeszcze jedno mianowicie do ok 1 roku będę chciał podpiąć do instalacji solary.

pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny Moduli 4...20 to najlepiej zadzwonić do Paradigmy, przy okazji można się też dowiedzieć o instalatora ze swoich okolic.

Dzwoniłem przy EUR/PLN=4,20 i było... "trochę" drogo. Teraz to bałbym się dzwonić. A może stał się cud i liczą ze starych zapasów po lepszym kursie...

 

A może ktoś wie którzy producenci mają cennik w PLNach???? To może być ciekawa informacja przy dzisiejszych kursach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy ktoś jest w stanie praktycznie opisac różnicę między kotłem Vitodens 200 W, a Vitodens 300W?

2. To samo w odniesieniu do Elidens DTG 1300-25 130 i Inovens MC 25 LP?

Chodzi mi o to, czy to jest jakoś praktycznie odczuwalne w codziennym użytkowaniu? Bo np. wyliczenia strat na zasobnikach wuykazaly, że za bardzo znaczące to nie jest...

Będzie trudno. nie znam nikogo kto miałby dwa piece, te lub inne i włączał je naprzemiennie, żeby w tych samych warunkach ocenić odczuwalne w codziennym użytkowaniu różnice (Instalator/przedstawiciel=teoria).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeszcze raz do RAPczyna. Proszę cię doradź mi jak dobrać piec, jednak bede musiał wybrać viessmanna lub vaillanta

pozdrawiam Jacek

 

To może De Dietrich bądź Junkers... będą lepsze niż Vaillant i Viessmann.

Jeśli nie to: VC 126/3-5 lub VC 186/3-5 oraz Vitodens 200-W 4,5-17,9 lub 300-W 3,6-16,7.

Wybór powinien być poparty obliczeniami obciążenia cieplnego budynku.

 

Wirecki Nie ma zapasów bo wszystkie zamówienia są realizowane na bieżąco i jadą bezpośrednio z fabryki na miejsce budowy (pod wskazany adres).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

To mój pierwszy raz na forum więc proszę o wyrozumiałość.

Moje pytanie nie będzie oryginalne.

Otrzymałem ofertę na kocioł Vitodens 222-W 4,8-19kW +Vitotronic 200 dla domu o pow. 120m2. Ściany zewnętrzne (keramzyt+15 cm styropian) U=0,24, podłoga na gruncie U=0,25, dach ocieplony 20cm wełny U=0,21. Ogrzewanie podłogowe na dole na powierzchni ok. 60m2+górna łazienka 7m2. Poddasze grzejniki pow. 59m2. Dwie łazienki w tym jedna z wanną 200l używaną raz na tydzień i jedna z natryskiem. Dwie osoby dorosłe i jedno dziecko. Dodatkowo zainstalowana będzie rekuperacja.

I teraz dobrnąłem do sedna: Czy powyższy kocioł to dobra propozycja.

Pozdrawiam i przepraszam za dłużyzny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty ciepła na zbiorniku 120l to ok. 50m3 gazu ziemnego. Te straty podawane pewnie dla temp. otoczenia min. 16stC.

Co zrobić gdy kotłownia nie będzie ocieplana, będzie przylegać 2 ścianami do ściany zewn., jedną do nieocieplonego garażu i jedną do pomieszczenia ocieplonego.

Co zrobić aby te straty na tym zbiorniku zminimalizować w tym przypadku? Przenieść do innego pomieszczenia niż kocioł czy lepiej ocieplić?

Znalazłem, że średnie straty ciepła dla zbiorników cwu 120l (Vaillanta) to 1.2(1.4) kWh/dobę przy różnicy temp. 40K dla wody i otoczenia. Dla pomieszczenia nieogrzewanego zimą różnica temp. wzrośnie ok. 15stC(w stosunku do ogrzewanego) i tym samym straty wzrosną do 1.2*55/40= 1.65(1,93) kWh/dobę.

Czyli w zimę w takim pomieszczeniu straty mogą wzrosnąć o dodatkowe 40% czyli zamiast zużycia 3,5(4) m3 gazu ziemnego miesięcznie będzie to 5(6) m3 gazu ziemnego miesięcznie. Czyli chyba nie ma sensu się martwić tymi 2 m3 gazu (4zł) dodatkowymi stratami spowodowanymi, że zasobnik zimą jest w nieogrzewanym pomieszczeniu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem ofertę na kocioł Vitodens 222-W 4,8-19kW +Vitotronic 200 dla domu o pow. 120m2. Ściany zewnętrzne (keramzyt+15 cm styropian) U=0,24, podłoga na gruncie U=0,25, dach ocieplony 20cm wełny U=0,21. Dodatkowo zainstalowana będzie rekuperacja.

I teraz dobrnąłem do sedna: Czy powyższy kocioł to dobra propozycja.

Pozdrawiam i przepraszam za dłużyzny :)

 

Moim zdaniem zdecydowanie za duży. Patrząc na zapotrzebowanie domu , które jest prawdopodobnie na poziomie 5-7kW. Spokojnie wystarczy ci kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej ~10kW i zbiornik 120-155l

 

ellaj kocioł j.w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja też poproszę o pomoc w wyznaczeniu zapotrzebowania na ciepło i wyborze kotła do CO.

 

Parametry:

-gaz ziemny

-powierzchnia domu 238m2

-parter: 121m2(w tym garaż 23)

-poddasze 117

- kubatura 939m2

-ściany zewnętrzne porotherm 30m + 12cm wełny

-dach: dachówka ceramiczna + 25cm wełny

-około 40m2 podłogówki

-około 16 grzejników: 8 na dole i 8 na górze +4 drabinki(łazienkowe)

-rodzina docelowo 5 osobowa

-jest oddzielne pomieszczenie na kotłownię

 

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam mały dylemat. Zastanawiamy się, jak zresztą prawie wszyscy w tym wątku :wink: , nad rodzajem i mocą pieca gazowego kondensacyjnego.

Parametry domu:

Powierzchnia użytkowa: 112,6m2

Kubatura brutto budynku: 553,40 (przy czym strych będzie nieogrzewany)

Podłogówka: 30m2

Rekuperacja

 

Próbowałam zrobić OZC na własną rękę, ale muszę się przyznać, że za wysokie progi jak dla mnie niestety :oops: Po przeanalizowaniu tego wątku doszliśmy do wniosku, że najlepiej kupić piec o mocy tak do 12 KW - nie wiem czy słusznie? I pojawiły się dwa problemy: pierwszy z wyborem pieca, zdecydowanie odpada Modula ze względu na kosmiczną cenę jak dla nas (szczególnie przy tym kursie Euro :evil: ) a innych o takiej mocy nie mogłam znaleźć. Po drugie ostrzegano nas, że przy takiej mocy, gdy ktoś będzie brał prysznic, to spadnie temperatura w domu, bo piec nie da rady, a ja lubię ciepełko :p

 

Proszę o radę odnośnie marki pieca (chodzi o to, żeby startował z jak najniższą mocą), no i ocenienie wybranej przez nas mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam mały dylemat. Zastanawiamy się, jak zresztą prawie wszyscy w tym wątku :wink: , nad rodzajem i mocą pieca gazowego kondensacyjnego.

Parametry domu:

Powierzchnia użytkowa: 112,6m2

Kubatura brutto budynku: 553,40 (przy czym strych będzie nieogrzewany)

Podłogówka: 30m2

Rekuperacja

 

Próbowałam zrobić OZC na własną rękę, ale muszę się przyznać, że za wysokie progi jak dla mnie niestety :oops: Po przeanalizowaniu tego wątku doszliśmy do wniosku, że najlepiej kupić piec o mocy tak do 12 KW - nie wiem czy słusznie? I pojawiły się dwa problemy: pierwszy z wyborem pieca, zdecydowanie odpada Modula ze względu na kosmiczną cenę jak dla nas (szczególnie przy tym kursie Euro :evil: ) a innych o takiej mocy nie mogłam znaleźć. Po drugie ostrzegano nas, że przy takiej mocy, gdy ktoś będzie brał prysznic, to spadnie temperatura w domu, bo piec nie da rady, a ja lubię ciepełko :p

 

Proszę o radę odnośnie marki pieca (chodzi o to, żeby startował z jak najniższą mocą), no i ocenienie wybranej przez nas mocy.

De Dietrich Elidens DTG 1300-15 Eco.NOx PLUS/V 130, moduluje od mocy 3,2 kW do 15 kW - 11044 zł z VAT 22%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...