Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tylko nalezy pamietac,ze zasobnik dwuwezownicowy to okolo polowa na cwu z pieca,a druga polowa z np. solarow.....U mnie 300 l Biawar ,w tej chwili ma czynne 120 l. pod cwu z kondensata,a reszta czeka pod solary...reszta-pusta...nie jest napelniona i nie ma podlaczenia...

 

Budowa zasobnika Biawar

 

http://www.biawar.com.pl/images/stories/ogrzewacze/wym_pionowe/wym-mega-solar-przekroj.jpg

 

Wg mnie napełniany jest cały zasobnik z dopływem zimnej wody od dołu! :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

po przeczytaniu wątku niestety nie wszystko jest dla mnie jasne. W związku z tym proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego pieca.

Dom ok. 180-200m2, w okolicach Warszawy, pustaki ceramiczne Leier 25 + 20cm styropianu. Strop ocieplony wełną 30cm, w wylewce 15cm styropianiu, brak rekuperatora. Dom na początku zamieszkiwać będą 2 osoby, a docelowo 4. :-)

 

Mój hydraulik poleca mi piec 21-24kW, a jak zapytałem go o taktowanie i modulację to nie bardzo wiedział o co pytałem (a że ja nie czuję się na siłach wchodzić w szczegóły o co mi tak na prawdę chodzi :-) ), więc podejrzewam że poleca takie piece każdemy z podobnym metrażem i tyle.

 

Po przeczytaniu forum chyba już wiem na czym to wszystko polega dlatego prosiłbym o weryfikację czy na pewno potrzebuję taką moc pieca? Czy nie będzie to zbyt kosztowne w użytkowaniu? A z drugiej strony czy nie będzie po prostu zimno?

Interesuje mnie piec kondensacyjny, pod taki piec kupowałem również kaloryfery.

Piec oczywiście ma również ogrzewać wodę użytkową, jednak tutaj zupełnie nie wiem co wybrać - zasobnik wbudowany, zewnętrzny, jakiej pojemności itp.? Z miejscem w kotłowni nie ma problemu, nie chciałbym jednak mieć problemu np. z napełnieniem pełnej wanny bardzo ciepłą wodą... itp.

 

Z góry dziękuję za pomoc! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak w dobrze ocieplonego domu musisz popatrzeć na kocioł z dość niską mocą minimalną. Granica do 5-6kW byłaby chyba najbardziej satysfakcjonująca. Górna moc może być jakakolwiek inna byle by była powyżej 13-14kW. Mówię oczywiście o jednofunkcyjnym. Zasobnik w zależności od intensywności używania wody 150-300l.

 

Ogólnie kierunek jest taki:

CO - czym mniejsza minimalna moc kotła tym lepiej

CWU - czym większa moc maksymalna kotła tym lepiej

 

Kompromis = pogodzić CO z CWU przy czym zazwyczaj moc minimalna kotła rośnie wraz ze wzrostem mocy maksymalnej

 

A hydrę chyba raczej zmień jak nie bardzo wie co to modulacja i taktowanie. Po co ci kłopoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy pieca pod potrzeby CO to moje zdanie jest takie jak lazika. Ale jeśli nie zamierzasz wejść w solary (lub inne techniki typu np. PC) to odradzam jakieś inwestycje w duży zasobnik CWU. Ja mam 3 łazienki, 4 osoby w domu (dzieci u mnie juz tez zużywaja CWU raczej jak dorosły). Mam piec zintegrowany z zasobnikiem warstwowym (ważne!) 120l i nigdy nie było problemu z wydajnością podawania ciepłej wody.

A jak wyglada kotłownia? U mnie znajdziesz na zdjęciu (zajmuje tyle co zwykła lodówka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak w dobrze ocieplonego domu musisz popatrzeć na kocioł z dość niską mocą minimalną. Granica do 5-6kW byłaby chyba najbardziej satysfakcjonująca. Górna moc może być jakakolwiek inna byle by była powyżej 13-14kW. Mówię oczywiście o jednofunkcyjnym. Zasobnik w zależności od intensywności używania wody 150-300l.

 

Czy mógłbym prosić o jakieś propozycje piecy? Na pewno jest na forum cała masa fachowców w temacie. :-)

 

Chyba faktycznie wybiore zasobnik ok. 120l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak w dobrze ocieplonego domu musisz popatrzeć na kocioł z dość niską mocą minimalną. Granica do 5-6kW byłaby chyba najbardziej satysfakcjonująca. Górna moc może być jakakolwiek inna byle by była powyżej 13-14kW. Mówię oczywiście o jednofunkcyjnym. Zasobnik w zależności od intensywności używania wody 150-300l.

 

Czy mógłbym prosić o jakieś propozycje piecy? Na pewno jest na forum cała masa fachowców w temacie. :-)

Sprzedawców? Ja nim nie jestem i moje zdanie co do propozycji piecy brzmi - najpierw należy się rozejrzeć w swoim terenie jak wygląda z serwisem danej marki. Wybrać należy ten piec co ma najlepszy serwis i oczywiście spełnia wcześniejsze kryteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawców? Ja nim nie jestem i moje zdanie co do propozycji piecy brzmi - najpierw należy się rozejrzeć w swoim terenie jak wygląda z serwisem danej marki. Wybrać należy ten piec co ma najlepszy serwis i oczywiście spełnia wcześniejsze kryteria.

 

buduję się pod Warszawą, więc podejrzewam że serwis każdej marki jest zbliżony do siebie i każdy będzie blisko. Oczywiście przejść się po sprzedawcach i popytać to nie problem. Ale jestem pewien, że każdy ma przygotowaną formułkę, że jego firma jest najlepsza, a inne be, bo (...).

Dlatego też wolałbym najpierw spytać na forum doświadczonych forumowiczów zakładając, że serwis każdej z marek jest podobny. :)

Z góry dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

RAPczyn a powiedz mi co reguluje jakie przepisy podłecznei kotła CO kondensata przez ściane? Bo kolega sprzedał mi info, że w domku nie można zrobić komina przez ścianę gdyż musi być 10m od okien.

 

Już znalazłem do 21 kW w domkach może być przez ścianę tylko się zastanawiam czy robić komin zwykły np Schiedla Rondo w razie czego a kondensat dać przez ścianę czy nie robić wcale komina ? Jak będzie lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, przymierzam się do kupna pieca gazowego kondensacyjnego do swojego domu 160mkw lecz nie znam się zbytnio w tym temacie i proszę o porady jakiego typu piece możecie polecić, piec ten chciałbym również wykorzystać do ogrzewania podłogowego.Dziękuję za porady.

 

Najlepiej znależć firmę/kupić piec gdzie instalatorzy nie są serwisantami, bo póżniej na serwis się niedoczekasz :evil:

Instalator jak będzie miał inną lepiej płatną robote to ciebie oleje i przyjedzie na awarię za 3 dni :cry: ( przecież pieniądze już wzioł )

 

A gdy montaz robi jeden(instalator) a odbiór robi drugi (serwisant)

to "inna gatka" :lol:

 

Jak ten pierwszy odwali fuchę to ten drugi mu tego nie przepuści :lol: :lol: :lol:

 

I klient wcale się nie musi znać na robocie, bo jak będzie spaprane to serwisant " da popalić"" montażyście, bo nie będzie się za friko bujał do klienta.

 

Kwity z uruchomienia w dobrych firmach idą do centrali a oni za okres gwarancji ponoszą koszty.( płacą serwisantom za naprawy gwarancyjne.)

 

W innych firmach montazysta bierze na siebie koszty obsługi za wyj. części zamiennych (dlatego mają gorszy serwis , trzeba dł. na nich czekać albo tel. nie odbierają , bo jest weekend :D :D )

 

To tak w/g mnie wygląda sprawa :) :) ale może jest inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, przymierzam się do kupna pieca gazowego kondensacyjnego do swojego domu 160mkw lecz nie znam się zbytnio w tym temacie i proszę o porady jakiego typu piece możecie polecić, piec ten chciałbym również wykorzystać do ogrzewania podłogowego.Dziękuję za porady.

 

Najlepiej znależć firmę/kupić piec gdzie instalatorzy nie są serwisantami, bo póżniej na serwis się niedoczekasz :evil:

Instalator jak będzie miał inną lepiej płatną robote to ciebie oleje i przyjedzie na awarię za 3 dni :cry: ( przecież pieniądze już wzioł )

 

A gdy montaz robi jeden(instalator) a odbiór robi drugi (serwisant)

to "inna gatka" :lol:

 

Jak ten pierwszy odwali fuchę to ten drugi mu tego nie przepuści :lol: :lol: :lol:

 

I klient wcale się nie musi znać na robocie, bo jak będzie spaprane to serwisant " da popalić"" montażyście, bo nie będzie się za friko bujał do klienta.

 

Kwity z uruchomienia w dobrych firmach idą do centrali a oni za okres gwarancji ponoszą koszty.( płacą serwisantom za naprawy gwarancyjne.)

 

W innych firmach montazysta bierze na siebie koszty obsługi za wyj. części zamiennych (dlatego mają gorszy serwis , trzeba dł. na nich czekać albo tel. nie odbierają , bo jest weekend :D :D )

 

To tak w/g mnie wygląda sprawa :) :) ale może jest inaczej :)

 

Kolega widzę lubi teorie spiskowe... :wink:

 

 

Dobry instalator, jezeli jeszcze robi całą "kotłownię": pompy, zasobnik i takie tam... zawsze będzie najlepszym serwisantem bo wie gdzie i czego szukać. "Serwisantów" jest mnóstwo- są i tacy którzy biorą 100 zł za wizytę nawet jeśli nie naprawią pieca (sam widziałem takiego co przyjechał z torbą pakuł i kombinerkami i po godzinie stwierdził że nie naprawi bo "częśći" nie ma :lol: ale za "wizytę" skasował... Autoryzowany serwisant, który montował piec raczej takich fuszerek nie odwala bo by go dystrybutor pogonił.

 

 

Od siebie - polecam kocioł viessmana - vitodens 200 - moc w zależności od zapotrzebowania (zwykle podana w projekcie).

 

pozdrawiam

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...