Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Acha !!!

 

I zrezygnowałem z udziwnionych rozwiązań typu kotły dwufunkcyjne z płytowymi wymiennikami. Nastawiłem się na jednofunkcyjny kocioł wiszący, z modulowaną mocą i zbiornikiem cwu o pojemnosci ponad 100 litrów. Pogodówkę prawdopodobnie równiez sobie odpuszcze. Jeszcze tylko muszę się połapać w tych grupach bezpieczeństwa, mieszaczach, RTL'ach i sprzęgłach hydraulicznych. Wyłazi mi tego na prawie 2 tysiące, a ja nawet nie wiem do czego to ma być :smile:

Ale będę wiedział !

Jak zwykle :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem w jaki sposób oszcowałeś moc grzewczą kotła CO. Ale wydaje się, że jest to kluczowa sprawa. W pogoni za ofertami, firmami, upustami zapominamy o tym co najważniejsze. O faktycznym oszacowaniu mocy grzewczej kotła wynikającej ze znanych czynników. No i właśnie szacunek jest taki, że instalatorzy tłumaczą, że duży zapas mocy kotła jest niepotrzebny i nieekonomiczny co z goła jest niekoniecznie prawdziwe.

Po pierwsze co będzie jak będziesz chciał zwiększyć moc grzejnika w salonie bo po sezonie okaże się że jest zbyt zimno.

Co z mocą grzewczą kotła ?

Po drugie jeśli kocioł jest zbyt oszczędnie oszcowany to pracuje ciągle na wysokich obrotach co powoduje szybsze jego zużycie.

Oczywiście nie ma co przesadzać z powiększaniem mocy ale ten zapas powinien wynosić około 30%. To z doświadczeń mojego Kolegi który to przćwiczył na własnej skórze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz ja o moich cenach - wczoraj dostałam wycenę - mysle że bardzo dużo chcą - co o tym sądzicie?

Dom o pow. całkowitej 210m2, użytkowej ~160m2.

- kocioł wiszący Buderus Clasic U 124 20 kW z zasobnikiem 120l i pompą 5600PLN (lub alternatywa podobna lepsza dla kominka z płaszczem wodnym Buderus z kotłem żeliwnym G124X 20 kW, pompami, pogodówką 8700PLN)

- grzejniki Buderus szt.15 - 4500PLN

- materiały pomocnicze (zawory, złączki, głowice itp) - 1500PLN

- instalacja co - szafkowa, rury PP, izolacja rur, podłączenie kotła - 4000PLN

- robocizna - co, cwu, kanalizacja, cyrkulacja, ogrzewanie podłogowe (tylko w kuchni 8m2) - 3800PLN

Razem z kotłem wiszącym 19400PLN

Razem z kotłem żeliwnym 22500PLN

do tego kominek z płaszczem wodnym i wszystkimi przyłączeniami i montażem 7000PLN.

chyba osiwieję .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ivonesca też rozglądam się za kotłem i dwóch dealerów czy raczej powinienem powiedzieć brokerów bo mają kilka firm w ofercie odradzało buderusy "bo się psują" - nie wiem czy to prawda, czy po prostu buderus daje małe upusty sprzedawcom, ale to rozważ :smile:

Mnie zaczeli gorąco namawiać na nidźwiadka, ale tak nahalnie, że zaczynam węszyć jakiś podstęp. Podobno Viessman wykupił Sauniera i jest to teraz jedna firma?

 

Z moich rozważań wyszło co następuje:

1 - albo kupię vissmana (poczekam na ostateczne przepychanki cenowe)

2 - albo jeśli po szczegółowym rozgryzieniu rynku okaże się, że na prawdę wszystkie kotły są do siebie podobne pomyślę o termecie.

Opcje z dwóch róznych biegunów, ale taki jest właśnie mój tok myślenia :smile:

 

_________________

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bartt dnia 2003-02-21 12:00 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt- dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się jak to wszystko ugryźć. Problemem w moim przypadku jest ten kominek. Chciałabym aby to wszystko sprawnie działało. Co do Buderusa to nie spotkałam się z taką opinią jak wyraziłes, ale może jeszcze ktos się odezwie i rozwieje wątpliwosci :smile:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu - "Samo orurowanie chciałem robic w miedzi, ale juz od dwóch instalatorów słyszałem, że po kilku (5-10) latach ich klientom zaczyna spadac ciśnienie w instalacji."

- chyba raczej spada im ciśnienie w mózgownicy ,bo piszą jakieś farmazony...

 

Teska - S.Duval-Thematec ? Jeśli z komorą zamkniętą ,to jego moc max=21kw.Jest tani przy zakupie i ekonomiczny w codziennym użytkowaniu,cichy i zgrabny - powinien Cię zadowolić .

 

Pozdrawiam -użytkownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tczatek - masz racje. Kluczowa sprawa to oszacowanie mocy kotla. I to nie tylko mocy maksymalnej (bo ona z reguly jest z duzym zapasem) ale mocy minimalnej. Moc max. wyznacza sie dla rygorystycznych warunkow (-30C na dworze etc) i z reguly byc moze jest ona potrzebna przez kilka dni w roku. Dodatkowo wiekszosc nowych domow dobrze ocieplonych potrzebuje zaledwie 13-15kW mocy grzewczej. Kluczowym staje sie moc potrzebna do CW - ona musi byc minimum 20kW i stad wiekszosc kotlow ma moc ok. 20kW. Problem wg mnie to jednak nie znalezienie kotla z odpowiednia moca maksymalna ale kotla z jak najmniejsza moca minimalna posiadajacego wymagana moc maksymalna. Bo przez wiekszosc czasu kociol bedzie pracowal z moca minimalna - i to ona zdecyduje o zuzyciu paliwa.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Teski kuknij na SD Isomax http://www.saunierduvall.pl To taka dwufunkcyjna hybryda z wbudowanym zasobnikiem. Mnie sie b.podoba i tez slyszalem o niej dobre rzeczy. Z wbudowana pogodowka kosztuje 6100 brutto - rabat 10% Jest u mnie nominowana :wink:

 

A co do mocy to na CO potrzebuje ponizej 15 kW a kotly o ktorych pisze maja po 24 kW. Poniewaz mam zamiar b.dobrze ocieplic dom i uzywac kominka, a do tego mam dobre polozenie geofizyczne i jestem zimny dran :wink:to mocy maksymalnej bede potrzebowal rzadko. Wogole postanowilem mniej wydac na kotlownie, a wiecej na ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze saunier duval robi furrore,

jesli chodzi o dwufunkcyjne (modele sprzed 3 lat) nie naleza do najlepszych, ciagle sie cos psuje to cos peka, to cos cieknie - kiepska jakosc materialow,

jesli chodzi o niedzwiedzia - b.podejrzana sprawa. Ten kociol jest i byl produkowany od 10 lat w czechach http://www.protherm.cz/ tak wiec do nowosci napewno nie nalezy. Jesli chodzi o serwis to rowniez nie jest tak szeroko dostepny jak innych firm. Poczatkowo rowniez bylem zachwycony taka oferta 4800 PLN i wszystko gra, pogodowka itp. jednak po poczytaniu na temat tych kotlow i po rozmowach z serwisantem dalem sobie na luz. (cena choc troche o czyms musi swiadczyc) :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tczarek,

Problemów z mocą maksymalną to raczej nie ma, typowy dom potrzebuje 12-15kW przy -20C, a piece mają moce maksymalne 22-24kW, więc zapas jest.

Jest natomiast problem z mocą minimalną, brakuje kotłów z modulacją od np 5kW.

 

Ja wybrałem raczej Junkersa, zastanawiam się pomiędzy Euroline (cena kat 3200zł) a Eurostar (4400zł), oba z zamknietą komorą spalania. Różnią się mocą maks o 2kW, Eurostar ma możliwość podłączenia sterowania pogodowego (ale raczej się na nie nie zdecyduję), no i jest o 26kg cięższy (ciekawe dlaczego?).

Zasobnik dam raczej polski, np 200l Gamlet za 1100 zl.

Co sądzicie o takim zestawie dla domu o pow 150m2 z dwoma łazienkami ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...