Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Decyzja podjęta co do firmy kotła, bo serwis na miejscu i ceny nie aż takie szokujące. Mam jednak dylemat który lepszy:

 

1. Kocioł gazowy wiszący Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-3C

2. KOCIOŁ GAZOWY JEDNOFUNKCYJNY CERACLASS ZS 12-2 DV AE Junkers

 

Prosze o pomoc :D :D :D :D :D :D

 

Jestem mniej więcej w tym samym miejscu wyboru, ale czasu mam jeszcze trochę (do wiosny).

Na plus dla Cerapura mniejsze zużycie gazu - ok. 10-15% (zależne od wielu wspomnianych wcześniej czynników). Załóżmy pesymistyczne 10%. Cerapur droższy o 1000 zł. Ale jeszcze trzeba uwzględnić coś, czego do tej pory nie ustaliłem - koszty serwisu. Trzeba by sprawdzić w serwisie, ile rocznie trzeba przygotować na utrzymanie jednego i drugiego kotła. I będzie widać okres zwrotu Cerapura.

Więcej istotnych różnic nie widzę (nawet w Ceraclassie zalecane jest odprowadzanie kondensatu do ścieków - może się skraplać). Regulatory pokojowy i pogodowy w tej samej cenie. Tylko też nie wiem, czy sama pogodówka wystarczy? Ktoś się już wcześniej o to pytał i jakoś nie zauważyłem odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mariankossy rozumiem masz racyjke tylko chodzi o to aby coś wyłaczyło CO jak w kominku napalę.

 

Jak masz kominek to ustawiasz na pogodowym wplyw temperatury wewn. z 50% na 80% ( w ustawieniach serwisowych),

lub nic nie robisz i kocioł nie załacza się puki kominek grzeje i temp. jest wyższa niż zadana na sterowniku( np. 22.0 st.C) :D

 

Witam,

Dołączę się do dyskusji, gdyż też mam podobne rozterki. Bezwładność podłogówki - czy jest sens w ogole dawać na pomieszczenia tak ogrzewane regulator pokojowy? Czy można pozostać przy termostatach w skrzynce rozdzielaczowej? Bo np. sytuacja z kominkiem - to ja (osoba rozpalająca kominek) zareaguje szybciej manualnie odcinając podłogowe, niż jakikolwiek sterownik. Osobiście mam pogodówkę FW100 i regulator zamierzam dać na górę ogrzewaną grzejniczkami. Na dół... hmmm nie jestem przekonany czy aby to nie wyrzucone pieniądze kupować dodatkowy moduł Junkersa IPM1 na pomieszczenie z podłogówką. Osobiście myślę nad innym patentem, by sterować podłogówkę sms'ami przed przyjściem do domu. Mam już zaprzęgnięty moduł GSM z wyjściami do alarmu.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie ma wpływu na sterowanie Smartem z regul. pogodowym czy pokojowym.

 

Jak włączysz i nagrzejesz kominkiem powyżej temp. zadanej na regulatorze to poprostu kocioł sie nie włączy i nie bedzie grzał.

 

Najtaniej : FW100 na parterze gdzie podłogówka z mieszaczem , a na piętrze na kaloryferach termostaty.

 

Regulator pogodowy = regulator pokojowy + czujnik temp. zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie ma wpływu na sterowanie Smartem z regul. pogodowym czy pokojowym.

 

Jak włączysz i nagrzejesz kominkiem powyżej temp. zadanej na regulatorze to poprostu kocioł sie nie włączy i nie bedzie grzał.

 

Najtaniej : FW100 na parterze gdzie podłogówka z mieszaczem , a na piętrze na kaloryferach termostaty.

 

Regulator pogodowy = regulator pokojowy + czujnik temp. zewn.

 

No teoretycznie masz całkowitą rację... Ale bezwładność podłogówki... Zanim kominek się nagrzeje - i zanim podłoga schłodzi - minie dobrych parę godzin - więc po co regulator na podłogowkę. A tak - to podłogówkę skręcam od razu jak tylko najdzie mnie myśl rozpalić kominek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie ma wpływu na sterowanie Smartem z regul. pogodowym czy pokojowym.

 

Jak włączysz i nagrzejesz kominkiem powyżej temp. zadanej na regulatorze to poprostu kocioł sie nie włączy i nie bedzie grzał.

 

Najtaniej : FW100 na parterze gdzie podłogówka z mieszaczem , a na piętrze na kaloryferach termostaty.

 

Regulator pogodowy = regulator pokojowy + czujnik temp. zewn.

 

No teoretycznie masz całkowitą rację... Ale bezwładność podłogówki... Zanim kominek się nagrzeje - i zanim podłoga schłodzi - minie dobrych parę godzin - więc po co regulator na podłogowkę. A tak - to podłogówkę skręcam od razu jak tylko najdzie mnie myśl rozpalić kominek...

 

 

Tak podlogówke skręcasz od razu i za 30 sekund podłoga zimna jak lód :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten mieszacz jest konieczny?

Mam tylko kaloryfery.

Nie wiem w ogole jak to wyglada i ile kosztuje. Pytalam w sklepie internetowym, ale mi nie odpowiedziano.

 

Mieszacz jest potrzebny ( dla gazu ) tylko w instalacjach mieszanych gdzie w domu cześć jest ogrzewana kaloryferami ( wysoka temperatura do 80 st C)

a częśc domu podłogówka ( temp. zasilania nie większa niż 45 -50 st.C).

 

Wtedy kocioł grzeje wode do np.70 st C i zasila kaloryfer, a w podłogówke poprzez mieszacz ( gorąca woda 70 st.C zmieszana z powrotna wodą z podłogówki np. 24 st C)

podana jest woda o temp. ustawionej na nie wiecej niż 45 st C.

 

Przy ogrzewanu samymi kaloryferami mieszacz jest zbyteczny.

 

Przy ogrzewaniu tylko podłogowym taki problem nie istnieje , bo sterowniki kotłów gazowych maja program " podłogówka" i odpowiednio ograniczaja temp. zasilania dla CO do 50 st. C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy kocioł grzeje wode do np.70 st C i zasila kaloryfer, a w podłogówke poprzez mieszacz ( gorąca woda 70 st.C zmieszana z powrotna wodą z podłogówki np. 24 st C)

podana jest woda o temp. ustawionej na nie wiecej niż 45 st C.

 

Przy ogrzewanu samymi kaloryferami mieszacz jest zbyteczny.

 

Przy ogrzewaniu tylko podłogowym taki problem nie istnieje , bo sterowniki kotłów gazowych maja program " podłogówka" i odpowiednio ograniczaja temp. zasilania dla CO do 50 st. C .

 

Dlaczego grzejniki muszą dostać wodę o temp. 70 st. ? Dlaczego nie mogą ogrzewać mniejszą temperaturą (znaczy tą samą wodą którą ogrzewana jest podłogówka?) Przepraszam, jeśli pytanie głupkowate (laik jestem i blondynka;), ale i tak poproszę o łyk wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy kocioł grzeje wode do np.70 st C i zasila kaloryfer, a w podłogówke poprzez mieszacz ( gorąca woda 70 st.C zmieszana z powrotna wodą z podłogówki np. 24 st C)

podana jest woda o temp. ustawionej na nie wiecej niż 45 st C.

 

Przy ogrzewanu samymi kaloryferami mieszacz jest zbyteczny.

 

Przy ogrzewaniu tylko podłogowym taki problem nie istnieje , bo sterowniki kotłów gazowych maja program " podłogówka" i odpowiednio ograniczaja temp. zasilania dla CO do 50 st. C .

 

Dlaczego grzejniki muszą dostać wodę o temp. 70 st. ? Dlaczego nie mogą ogrzewać mniejszą temperaturą (znaczy tą samą wodą którą ogrzewana jest podłogówka?) Przepraszam, jeśli pytanie głupkowate (laik jestem i blondynka;), ale i tak poproszę o łyk wiedzy.

Mogą oczywiście tę samą temperaturą tylko problem jest wtedy taki, że trzeba by było dużej ilości grzejników. W uproszczeniu chodzi o to, że powierzchnia którą grzeje podłogówka jest dużo większa niż powierzchnia grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariankossy, dziekuje Ci bardzo.

To juz teraz wiem. Zdecydowalam sie na junkersa smarta tego mniejszego, programator pogodowy i zasobnik chyba biawar, bo tanszy.

 

A powiedz mi jeszcze czy jak moj tato ma piec na koks i dwufuncyjny kociol gazowy, to moze to jakos podlaczyc do zasobnika, zeby miec ciepla wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, jak wygląda kwestia zasilania podłogówki z powrotów klasycznych grzejników?

Chcę zrobić niewielki obieg podłogówki w samym hallu i bez sensu wydaje mi się budowanie dla niego całej infrastruktury z osobną pompa i zaworem mieszającym, wstawienie jej w powrót grzejnika sąsiedniego pomieszczenia da mi wyższą temperaturę na grzejniku i niższą na podłogówce, jeśli nawet będzie i tak za wysoka, to nieznacznie, a w hallu nie powinno to być problemem. Dobrze kombinuję, czy źle?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariankossy, dziekuje Ci bardzo.

To juz teraz wiem. Zdecydowalam sie na junkersa smarta tego mniejszego, programator pogodowy i zasobnik chyba biawar, bo tanszy.

 

A powiedz mi jeszcze czy jak moj tato ma piec na koks i dwufuncyjny kociol gazowy, to moze to jakos podlaczyc do zasobnika, zeby miec ciepla wode.

 

Wszystko mozna np.

przez wężownice zasobnika puścic można osobną rurą wode z CO kotła gazowego i zamontować elektrozawór z termikiem żeby otwierał obieg CO jak temperatura zasobnika spadnie np. ponizej 43 st.C.

A jak temperatura CWU wzrosnie do 46-48 st.C obieg zostaje zamknięty, żeby nie wychładzał się lub nie przegrzewał wody w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, jak wygląda kwestia zasilania podłogówki z powrotów klasycznych grzejników?

Chcę zrobić niewielki obieg podłogówki w samym hallu i bez sensu wydaje mi się budowanie dla niego całej infrastruktury z osobną pompa i zaworem mieszającym, wstawienie jej w powrót grzejnika sąsiedniego pomieszczenia da mi wyższą temperaturę na grzejniku i niższą na podłogówce, jeśli nawet będzie i tak za wysoka, to nieznacznie, a w hallu nie powinno to być problemem. Dobrze kombinuję, czy źle?

 

J.

 

Tak można , na powrocie z podłogówki ( nie na zasilaniu podłog. ) założyc RTL i po sprawie.

 

Było tu :

http://forum.muratordom.pl/zawory-rtl,t120535.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można , na powrocie z podłogówki ( nie na zasilaniu podłog. ) założyc RTL i po sprawie.

 

Było tu :

http://forum.muratordom.pl/zawory-rtl,t120535.htm

 

Ale "Tu" jest dokładnie opisane stosowanie zaworu RTL (dla mnie też ciekawe, dzieki) a ja nie o to pytam. Mi chodzi o wpięcie obwodu podłogówki SZEREGOWO na powrocie z klasycznego grzejnika. Wykorzystałbym grzejnik łazienki przylegającej do tego holu, który chcę ogrzewać podłogówką, grzejnik w łazience zwykle jest słabo dławiony (wyższa niż gdzie indziej temperatura ustawiana na głowicy termostatycznej), więc obieg by pracował.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje od 18.00 (temp. w domu + 20 stC), kociol grzał najpierw z temp. 37oC na wyjściu, teraz w domu jest 21 oC i kocioł grzeje z temp. 34oC.

 

Kocioł grzeje nonstop, palnik nie wyłącza się.( brak taktowania)

Program ustawiony na "oszczędzanie"

 

Temperatura odczuwalna przezemnie jest wyższa , tak jakby było +23/24 oC

 

Kocioł grzał do godz. 23 ,potem wyłaczył się.(temp.wewn. 21,5 oC)

 

Pompa co 30-40 min. włącza się na 1-2 min,

teraz ( godz 8.00 )temp. wewn. 21,5 oC , t. zewn. +8 oC , temperatura wody na powrocie ( podłogi) 25 oC ,

kocioł (płomień) nie włącza sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o pompę Grundfos, ale żeby nie mnożyć tematów zamieszczam tutaj.

 

Jaka jest zasada działania pompy z zegarem i termostatem (tu: Grundfos Up15-14 BUT)? Co ma priorytet - zegar czy termostat?

Czy zegar ma ustawienie dobowe czy tygodniowe?

 

Czy taka pompa obsłuży cyrkulację na dwóch poziomach - parter i piętro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...