Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To weź sobie "standard" forumowy Junkers zSB 14-3C (http://www.ceneo.pl/1591634) + pogodówkę (typ według życzenia i potrzeb) i zasobnik według zapotrzebowania na CWU. Wyjdzie na 100% taniej - zapytaj się ile robocizna, czyli montaż bo to jako największy koszt może jest ukryte pod nazwami kotłów.

 

Rozumiem, że w tej cenie nie masz rozdzielaczy opartych na siłownikach termostatycznych, pomp obiegowych, cyrkulacji, naczyń przeponowych, zaworów rur i złączek miedzianych itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat podobne wyceny kotłowni albo junkers cerapur modul zbs 22/150 6,6-21,4 kw (lodowka) + pogodówka + montaż kotłowni za 13,500 brutto albo vissman vitodens 200 4,9-19kw + zasobnik 150 + pogodówka vitotrol 300 za około 14,500 brutto. prosze o rade, co byście wybrali, dzięki

 

zastanawiam sie tez nad kotłem junkers cerapur modul zbs 14/100sma, ma on 2,9-14,2 kw c.o. oraz 15,8 kw c.w.u. czy to mi wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat podobne wyceny kotłowni albo junkers cerapur modul zbs 22/150 6,6-21,4 kw (lodowka) + pogodówka + montaż kotłowni za 13,500 brutto albo vissman vitodens 200 4,9-19kw + zasobnik 150 + pogodówka vitotrol 300 za około 14,500 brutto. prosze o rade, co byście wybrali, dzięki

 

zastanawiam sie tez nad kotłem junkers cerapur modul zbs 14/100sma, ma on 2,9-14,2 kw c.o. oraz 15,8 kw c.w.u. czy to mi wystarczy

http://forum.muratordom.pl/jaki-piec-kociol-gazowy,t122326-780.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn i inni znawcy tematu- pomóżcie

 

Posiadam dom brewniany z płazów 10cm ocieplony wełna 15cm. całośc ma ok 165m2 . dach 25cm wełny.

Dół 70m2 podłogówka

garaż i kotłownia (30m2) -tam maja być grzejniki

góra 65m2 - chciałem przewymiarować grzejniki by zasilać to niższą temperaturą.

 

Zastanawiam się czy kocioł ma być kondensacyjny czy zwykły.

Czy mogłbys ew cos mi podpowiedzieć. Jeśli tak to jakiej mocy?

 

Kubatura 710m3

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepiam się i pod ten wątek...

...mam prośbę o opinię do mądrzejszych ode mnie w temacie kotłów jak i do użytkowników poniższych kondensatów.

 

Waham się pomiędzy kotłami:

- Junkers Cerapur Modul 14kW (3,3 - 14,2)

a

- Immergas Hercules Condensing 26 26kW (4,7 - 26)

 

Mam w budowie chatkę 180m2 z czego parter będzie podłogówka, piętro grzejniki.

Żmudne godziny z Audytorem OZC dały efekt w wyniku 11kW (-20stC)

 

Moje wątpliwości:

1.

Junkers moduluje już od 3,3kW (to moje zapotrzebowanie przy +9stC)

Immergas moduluje od 4,7kw (to moje zapotrzebowanie przy +4stC)

2.

Junkers chyba sam z siebie nie obsłuży dwóch obiegów grzewczych

Immergas sam z siebie obsługuje do 3 obiegów grzewczych

3.

Junkers ma zapas 3kW na CWU

Immergas ma zapas 15kW! na CWU

(jakby co mam mieć kominek, ale czy zapas i ew. margines błędu do wyliczeń Audytora OZC wystarczy na sam gaz?)

4.

Zasobnik CWU: Junkers 100l / Immergas 120l - wg producenta obydwa piece współpracują z solarami (opcja na przyszłość)

 

Jeżeli mądrzejsi ode mnie lub użytkownicy tych pieców mogą wskazać mi lepszy wariant lub wyprowadzić mnie z błedu będę wdzięczny.

Chodzi mi głównie o rozwiązanie 2 pierwszych wątpliwości.

 

PS.

Cena pieca (na korzyść Junkersa) nie będzie dla mnie miernikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wolałbym lekko przewymiarować o 2-3 KW i dlatego szukam coś takiego jak Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 o mocy 19 KW...

 

..tylko ten dolny próg mogulacji, 7,2 KW... Sporo!! Ale z drugiej strony zachwalany na forum DD MCR II też zaczyna modulować od 6 KW bodajże..... Więc komu wierzyć??

 

MOŻE POLECILIBYSCIE COS W ZAKRESIE 3, 4 KW do max 21 kw (tak jak pisałem rrua przez ścianę) i żeby kocioł 1-f plus zasobnik ok 100-130 plus pogodówka kupić do 7k???? (tak jak ww vaiillant)

 

Ja rozważam zakup tego kotła http://www.unical.pl/alkon18r.php w pakiecie z zasobnikiem 120l, sterownikiem, automatyką pogodową i zestawem przyłączeniowym za około 6500zł, z gwarancją na 5 lat. Prawdę powiedziawszy mam te same wątpliwości związane z wyborem kotła co Ty. Natomiast ten kocioł Unicala ma wszystko co właśnie bym potrzebował, tzn. niską moc na starcie i zarazem dość wysoki zakres mocy max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja rozważam zakup tego kotła http://www.unical.pl/alkon18r.php w pakiecie z zasobnikiem 120l, sterownikiem, automatyką pogodową i zestawem przyłączeniowym za około 6500zł, z gwarancją na 5 lat. Prawdę powiedziawszy mam te same wątpliwości związane z wyborem kotła co Ty. Natomiast ten kocioł Unicala ma wszystko co właśnie bym potrzebował, tzn. niską moc na starcie i zarazem dość wysoki zakres mocy max.

 

A ma już ktoś toto? Dla mnie ta marka to zupełna egzotyka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do fachowca od de dietricha, model elidens.

W menu instalacyjnym jest opcja ograniczenia mocy startowej. Standardowo jest ustawione 61% i tak rzeczywiście piec startuje, ok 17-18kW pokazuje w momencie załączenia. Chwilę później moc spada do 5 - 8 kW. Żeby ograniczyć zużycie gazu na startach chciałbym ten parametr przestawić w dół, do 30% - tyle wynosi dolny próg. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby to zrobić?

 

Nie widzę przeciwwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do fachowca od de dietricha, model elidens.

W menu instalacyjnym jest opcja ograniczenia mocy startowej. Standardowo jest ustawione 61% i tak rzeczywiście piec startuje, ok 17-18kW pokazuje w momencie załączenia. Chwilę później moc spada do 5 - 8 kW. Żeby ograniczyć zużycie gazu na startach chciałbym ten parametr przestawić w dół, do 30% - tyle wynosi dolny próg. Czy są jakieś przeciwwskazania żeby to zrobić?

 

Nie widzę przeciwwskazań.

 

I tak też zrobiłem w poniedziałek.

Po dwóch dobach zużycie gazu spadło o ok 1m3/dobę mimo wyraźnego spadku temperatury zewnętrznej :lol:

 

Teraz mam jeszcze taki dylemat. Piec - elidens 25kW - ma dwa obwody: A na grzejniki i B na podłogówkę, założony dodatkowy zestaw mieszaczowo pompowy HE100. Podłogówka działa wg czujnika zewnętrznego, tu jest wszystko ok. Natomiast w układzie A grzejnikowym zaobserwowałem, że mimo osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu referencyjnym, a nawet wyższej przy nagrzaniu kominkiem z DGP, pompa obwodu cały czas działa a kaloryfery są letnie. Czy można jakimiś nastawami wyłączyć całkowicie obwód A w sytuacji gdy osiągnięta jest temperatura zadana? Dałoby to jakieś dodatkowe oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o poradę

Mam 110 m2 użytkowego + 20 m2 garażu

budynek piętrowy

ocieplenie poddasza 20cm

ocieplenie ścian kroterma 25 + 15 styro

podłogówka w 2 łazienkach na holu i korytarzu razem: 22m2

kubatura 468m3

odległość pieca do miejsc poboru wody ciepłej ok.8m

 

Jaki wybrać piec, ojakiej mocy

 

Proszę o radę

 

Pozdrawiam

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepiam się i pod ten wątek...

...mam prośbę o opinię do mądrzejszych ode mnie w temacie kotłów jak i do użytkowników poniższych kondensatów.

 

Waham się pomiędzy kotłami:

- Junkers Cerapur Modul 14kW (3,3 - 14,2)

a

- Immergas Hercules Condensing 26 26kW (4,7 - 26)

 

Sprawdź jeszcze jaką mają gwarancje wymienione przez Ciebie kotły. Zapas na cwu może się przydać jeśli dużo korzystasz z ciepłej wody. Zobacz jeszcze jak wygląda dostępność serwisu w Twojej okolicy, jest to dosyć ważne a często pomijane w wyborze. pozdrawiam adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użtkowników Wolfa.

przez rok był u mnie zainstalowany sam kociał wolfa z BM w salonie, i jakos sobie wpsólpracowały te użądzenia, teraz zachciało mi sie automatyki i dokupilem MM, no i serwisant który go zakladał powiedział ze muszę znieść w BM-ie parametr "wpływ pomieszczenia" (na off) bo piec teraz będzie działa tylko i wyłacznie na podstawie krzywej grzania oraz temperatury powrotu. jak chciał tak zrobiłem w związku z faktem piec pracował 24 H i doszedł do temperatury rzędu 22 stopni w domu - standardem jest 19-20, prośba o informacje czy u was jest ten parametr uwzględniony czy nie, po zmianie parametru w BM znowu na "Wpływ pomieszczenia" (ON) piec automatycznie sie wyłączył i dopiero się załaczył dzisiaj rano jak temperatura spadła poniżej ustawionej - zaprogramowanej. Teoretycznie osiagnałem to co chciałem ale chciałem sie równiez dowiedzieć dlaczego Serwisant tak powiedział bo może tak powinno byc a u mnie jest inaczej... dzięki wszstkim za pomoc.

A tak w ogóle jestem super zadowolony z pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o poradę

Mam 110 m2 użytkowego + 20 m2 garażu

budynek piętrowy

ocieplenie poddasza 20cm

ocieplenie ścian kroterma 25 + 15 styro

podłogówka w 2 łazienkach na holu i korytarzu razem: 22m2

kubatura 468m3

odległość pieca do miejsc poboru wody ciepłej ok.8m

 

Jaki wybrać piec, ojakiej mocy

 

Proszę o radę

 

Pozdrawiam

Kris

 

Dom ma pewnie obciążenie cieplne budynku na poziomie ~9kW więc dużo większy kocioł nie ma sensu. Zbiornik c.w.u. odpowiedni do ilości osób i łazienek.

Kotły takie ja pisałem w postach wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...