Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Małego domku podkrakowskie budowanie - komentarze


Vafel

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 242
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witaj...

 

Super Wam idzie z tą budową...i gratuluje wytrwałości w dążeniu do domu za 250tys:) Ja mam trochę większy pułap, ale też większy dom...no i niestety all na kredycie...:(

 

Budowę zaczynam niedaleko Ciebie więc mam nadzieję że będziemy mogli wpaść i obejrzeć Woodentic live...a zwłaszcza moja żona;) Gdzie kupowaliście te płytki w cenie 80plz/m2?

 

Jak cenowo z drzwiami u Molińskich?

 

Pozdrawiam i powodzenia!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Hej! Witam Was!

 

Przepraszam, że odpowiadam z takim opóźnieniem, ale nie za często odwiedzałem forum od czasu "nowego layoutu". Jakoś ciągle nie mogę się tutaj odnaleźć. I jeszcze dziennik mi przerobili na jakiś blog i nie wiem co mam uzupełniać (dziennik czy ten blog)...

 

mp_krk: 250 tys. już nieaktualne. Teraz planujemy zmieścić się w 270 tys. :-) Nie mówię, że zmieszczenie się w 250 tys. nie byłoby możliwe, ale poszaleliśmy trochę z wydatkami w kilku miejscach i stąd będzie dziura w budżecie...

Co do oglądania woodenticów, to nie ma problemu. Zapraszamy. Najlepsza byłaby chyba jakaś sobota, ale co do terminu to możemy się dogadać na priv. Tylko pamiętaj, że u mnie wciąż budowa, więc podłogi brudne jak nie wiem co... ;-) Woodentica kupowaliśmy przez internet w www.modnalazienka.pl. Wszystko było OK. Polecam.

Ciężko mi się wypowiadać co do cen Molińskiego, bo nie mam za dużego rozeznania na rynku, ale ja osobiście nie znalazłem tańszych drzwi drewnianych z mahoniu red meranti (tylko sosnowe, np. Derpal lub Węgrzyn, a i tak różnica w cenie nie była duża). Co do wykonania, to wyglądają bardzo OK, choć nie idealnie.

 

pati25: kocioł zamawiałem bezpośrednio w Tilgnerze w Pleszewie (nr telefonu znajdziesz na www.tilgner.pl)

 

langerob: eeee tam... my się wcale nie baliśmy ;-) Co prawda do Wisły mamy blisko, ale mimo wszystko jesteśmy trochę wyżej, więc tej wody musiałoby być rzeczywiście bardzo bardzo dużo... Tym razem chyba tyle nie było (nie podeszłaby do nas, nawet gdyby przerwało wał), ale wiele nie brakowało...

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Vafel, dzieki za zaproszenie. Pewnie w niedlugim czasie uda mi sie dotrzec:)

 

Mam pytanie odnosnie kotlowni: jakie masz wymiary? Ja mam dosc mala a musze upchnac tam piec na ekogroszek z podajnikiem + zasobnik cwu. No a zapowiada sie ze piec bede mial troche wiekszy od Twojego;)

 

I pytanie odnosnie kominów: kupując/budując komin określałeś jego wysokość i przekrój na podstawie jakiegoś konkretnego modelu kotła czy tak "na oko"?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość kotłowni to 2 m, a długość to 4,4 m. Niby powierzchnia duża, ale jest trochę za wąska. Już 20 cm więcej dałoby bardzo dużo. Podejrzewam, że jakby było 2,2 x 3 to by było lepiej niż teraz.

 

A jeśli chodzi o komin, to posprawdzałem jakie wymagania mają kotły, które mnie interesowały (bo generalnie wymagania dla różnych kotłów o podobnej mocy są podobne) i postawiłem komin trochę na wyrost (czyli o większej średnicy, bo przy parterówce z wysokością nie bardzo mogłem poszaleć). I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam..

 

WIdzę że prace ostro do przodu...aż zazdroszczę:) U nas narazie zalany strop i przerwa...mam nadzieję że w najbliższy weekend uda mi się zrobić jakiś update dziennika....

 

Jak się domyślam, drzwi zamawialiście u Molińskich w Czernichowie? Nie wiesz czy robią też schody systemowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tyle to kosztuje:

- robocizna za wylanie ław i murowanie ścian fundamentowych - 3,8 tys. zł

- wykop - 1 tys. zł

- beton na ławy - 4,5 tys. zł

- stal na zbrojenie - 1 tys. zł (część stali dostałem od teścia, więc kupowałem tylko niewielką ilość - normalnie byłoby drożej)

- bloczki betonowe + cement i wapno na zaprawę - 8 tys. zł

- zasypanie fundamentów (17 ciężarówek pospółki + koparka) - 6 tys. zł

- wypożyczenie skoczka i ubijanie - 0,7 tys. zł

- czarnym mazidło do izolacji, styropian 5 cm, folia czarna, papa, lepik do papy - 3 tys.

- beton z betoniarni na chudziak (pierwsza wylewka na gruncie) - 2,5 tys. zł

 

W sumie wychodzi jakieś 30,5 tys. zł. Pewnie można było coś na tym zaoszczędzić, ale nie wiele. Bloczki kupowałem najtaniej jak wówczas mogłem, beton też w całkiem przyzwoitej cenie, robocizna ekipy też nie była zawyżona...

Ogólnie rzecz biorąc wszystko zależy od warunków gruntowych. Ja np. mam działkę ze spadkiem, więc musiałem postawić dość wysokie ściany fundamentowe (11 warstw bloczków po 12 cm -> 132 cm), a potem to zasypać (weszło 17 dużych ciężarówek pospółki po 290 zł/ciężarówkę). Do tego trudny grunt (skalisty), więc drogi wykop pod fundament (trzeba było kuć).

Na początku budowy to człowiekowi się tak wydaje, że policzy sobie koszty dodając robociznę + beton + bloczki i już mam fundament, a jak widać na moim przykładzie kosztów jest trochę więcej.

Na przykład głupia izolacja. Ja mam ją zrobioną generalnie byle jak: ściany fundamentowe wysmarowane z zewnątrz czarnym mazidłem, na to przyklejony zwykły styropian 5 cm i wszystko osłonięte zwykłą czarną folią budowlaną, a cena 2,5 tys. zł. Jakbym np. robił piwnicę i zechciał ją porządnie ocieplić i zaizolować (czyli odpowiednia liczba warstw smarowidła, na to styropian siatka i tynk, na to folia kubełkowa itp.) to jestem pewien, że kosztowałoby to przynajmniej 4-5 razy tyle.

 

Pozdrawiam i życzę dobrych wyborów budowlanych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam po dłuższej przerwie. Zazdroszczę etapu na którym jesteś!!!Domek super wykończony!

Wiosną mieliśmy zacząć, ale wiosna jaka była każdy pamięta. Aktualnie jesteśmy na etapie postawionych ścian zewnętrznych i nośnej, przygotowań pod wieniec. Jak będę mieć więcej czasu i się nauczę to wkleję kilka zdjęć do dziennika, który ledwo rozpoczęty:(. Z ekipy jesteśmy średnio zadowoleni, robią nieźle, ale coś dogadać się ciężko:( Teraz jestem na etapie problemów z kominami wentylacyjnymi w kuchni,łazience i wc, które mają być albo jako otwór w stropie wyprowadzony rurą spiro ponad dach, albo murowane kominy wentylacyjne, tyle, że mogą być tylko w ścianki działowe wmurowane. To natomiast zabiera trochę miejsca. Mogę prosić o info jak Ty zrobiłeś wentylację w łazience i wc, bo z rzutu wynika, że też masz te pomieszczenia oddalone od kominów do kominka i ogrzewania (tam chyba kuchnia podłączona)? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ściance między WC a łazienką mam komin wentylacyjny z kształtek Schiedel'a (dwa kanały - jeden do WC, drugi do łazienki). Owszem - trochę miejsca zajmuje, ale jakoś bardziej do mnie przemawia taki komin niż rura spiro (jak ją wypuścić nad dach? no i trzeba by też ocieplić). Ale jakbym budował jeszcze raz to bym zrobił wentylację mechaniczną...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Vafel masz dom z silki ja też, powiedz jak szybko można go ocieplić styropianem, czy od razu jak zrobią mi dach i wstawię okna, czyli będzie to jakiś miesiąc od postawienia murów, wystarczy, nie za szybko, chodzi o wilgoć???

 

Jakiej firmy masz tynk mozaikowy, robiłeś pewnie rozeznanie który dobry?

 

Chciałabym zdążyć przed zimą zrobić jak najwięcej, tzn. instalacje, tynki i ocieplić dom, przez zimę by tak zostało. Z tego co wiem, to nie wolno na zimę zostawić regipsów na suficie tak? więc będą czekać na wiosnę. A wełnę na stropie można zrobić na zimę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Klodziki,

 

Jeśli chodzi o ocieplenie, to o ile wiem najlepiej je robić po tynkach wewnętrznych, ale nie jest to bezwzględnie konieczne. Tylko, że jak zrobisz je przed tynkami, to później po tynkach musisz bardzo intensywnie wietrzyć, żeby jakoś wyrzucić wilgoć z wnętrza domu.

A wilgocią związną ze stawianiem murów bym się nie przejmował. Jeśli stawialiście na klej, to jest tam jej niewiele. Jeśli na zaprawę, to i tak wyjdzie ze ścian do wewnątrz domu i po prostu trzeba ją będzie usunąć poprzez porządne wietrzenie.

 

Jeśli chodzi o tynk mozaikowy to nie robiłem żadnego rozeznania. Kupiłem pierwszy lepszy jaki mi się napatoczył, a był to akurat Atlas. Dopiero później, jak już miałem wszystko wytynkowane, przeczytałem, że Atlas robi całkiem przyzwoite tynki mozaikowe :-)

 

Co do wełny/regipsów, to ja bym tego nie pchał przed zimą jeśli nie planujesz grzać. Zawilgnie Ci to i tylko kłopoty będą...

 

Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji budowlanych (i nie tylko)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Silka jest na klej. Wiesz zła jestem, bo mam spore opóźnienia, przede wszystkim związane z pogodą ale nie tylko, wiesz jak jest ;) I tak się zastanawiam co zdążę zrobić jeszcze przed zimą i co jest sens robić. Na pewno chciałabym dać to ocieplenie z zewnątrz i klej żeby obmurować okna. Chciałabym się za rok latem, najpóźniej od września wprowadzić.

 

W każdym razie dzięki, o tym Atlasie też czytałam, że dobry, więc taki chyba kupię, też na komin i cokół.

A Ty daj jakieś nowe fotki do dziennika ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...