Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy to przepis na niską akumulacyjność cieplną (porównywalną do szkieletu drewnianego)?

 

- 100m2 powierzchni.

- Wysokość pomieszczeń 2.60m

- Podłogi w większości drewniane na legarach z ociepleniem wełną mineralną. Deski 3cm, legary 12cm wełna 10cm. Podłoga na poddaszu podobnie - drewniany strop parteru, deski 3cm, pomiędzy kondygnacjami od 10 do 15cm wełny mineralnej. Skosy poddasza jak w większości z tą różnicą, że ścianki kolankowe są w konstrukcji szkieletowej z ociepleniem wełną.

- Jedyne wylewki betonowe to jakieś 12m2 - 9cm styropianu + 6cm betonu + ok 1cm na klej i terakotę, z czego tylko 3m2 jest ogrzewane "na bieżąco". Pozostałe "metry z betonem" mają obniżoną temperaturę (ok 15stopni w pomieszczeniu). Brak ogrzewania podłogowego w ww. wylewkach.

- Ściany zewnętrzne to BK400 36.5cm. Jednowarstwowe. Ścianki wewnętrzne to ruszt stalowy (profile 10cm) + GK (wszędzie - na górze i na dole).

- 2 kominy z cegły pełnej 64x64cm wewnątrz budynku (nie przylegają do ściany zewnętrznej)

 

W takich okolicznościach - jak szybko powinno następować wychładzanie (orientacyjnie)?

 

Załóżmy takie warunki:

- na zewnątrz 0 st.

- w środku 24 st.

- odcięte źródło ciepła (zakładamy np. konwektory elektryczne)

- wilgotność wewnątrz 30%

 

Nie chodzi mi o to, żeby ktoś specjalnie to wszystko przeliczał, a jedynie oszacował... Mam pewną teorię i szukam jej potwierdzenia... Może jakieś ciekawe wnioski lub spostrzeżenia?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/
Udostępnij na innych stronach

dochodzi jeszcze sprawa wentylcji, możliwości dostania się powietrza z zewnątrz do chałupy

 

jeżeli wszystko w porządku, to na mój gust to nie będzie liniowo

może w stylu -x^2 ? (x oś czasu)

czyli początkowo spadek w miarę wolny potem szybciej

znam takiego co odpowie, ale boję się, że jest obrażony i nic nie napisze

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2260536
Udostępnij na innych stronach

Dziwny projekt.....nawet jeśli hipotetyczny. W czymś takim nie chciałbym mieszkać.

Co do drugiej wypowiedzi to sądzę, że nigdy nie jest liniowo( jeśli wogóle o to chodzi autorowi wątku?), bo zawsze straty energi są tym większe, im większa jest różnica temperatur po obu stronach przegrody.Poza tym coraz niższa temperatura zwiększa wilgotność względna w pomieszczeniu, co z kolei zwiększa stratność ścian........no i tak w kółko. Jak te zalezności przebiegaja w czasie, to - obawiam się - trudno oszacować na oko i jesli to ważne, to należałoby obliczyć stratność przy kilku temperaturach wewnetrznych, i ocenić wtedy tendencję.

I tak na oko, to jednak na początku bedzie szybciej spadała.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2260937
Udostępnij na innych stronach

Dziwny projekt.....

 

To moja chałupa :lol: Po prostu szybko mi się nagrzewa i łatwo trzyma temperaturę póki np. kominek jest rozgrzany. Ale jak wszystko ostygnie temperatura dość szybko spada. Najpierw z tym walczyłem, ale efekty mizerne, więc doszedłem do wniosku, że dom ma słabą akumulacyjność. Przemawia za tym dodatkowo fakt, że w jednym z pokoi na górze, przez który przechodzi komin od kominka (dość mocno nagrzany; z cegły pełnej), ciepło utrzymuje się znacznie dłużej. Na dole nie mam jeszcze zabudowanego kominka i komin za nim nie nagrzewa się za mocno, stąd brak efektu takiego, jak na górze.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261716
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie temperatura węwnątrz domu po wyłączeniu ogrzewania zawsze spada najpierw szybciej a następnie coraz wolniej asymptotycznie zbliżając temperaturę wewnętrzną do zewnętrzej. A dlatego, że ilość uciekającego ciepła w jednostce czasu jest tym mniejsza im mniejsza różnica temperatur. Ponadto uważam, że zakłócenia tempa tego spadku w wyniku wzrastającej wilgotności są pomijalnie małe, zwłaszcza jeśli wentylacja nie będzie wyłączona. Dużo większy wpływ na tempo spadku temperatury będzie mieć prędkość wiatru na zewnątrz. A w Polsce wiatry zmienne są.

Na pytanie zasadnicze postawione na wstępie nie umiem odpowiedzieć. :oops: Potrzebny myślący instalator systemów grzewczych mający za sobą wiele realizacji w różnych domach. Ogólnie - domy z cegły dobrze ocieplone stygną najwolniej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261732
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja by się zmieniła diametralnie gdyby autor wątku ocieplił styropianem tą chałupę i po zawodach. Acha i niech zaden mądrala nie mówi powołując się na normy że takie grubości ścian nie wymagają docieplenia. Widac to wyraźnie na załączonym obrazku.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261787
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś dom z materiałów o niskiej akumulacyjności ciepła. Materiały jakich użyłeś do budowy ścian czyli BK posiadają U=0,29 W/ (m2K) (liczone z tynkiem o grubości 1,5 cm) czyli sporą izolacyjność cieplną, drewno niestety jest dobrym przewodnikiem ale w obie strony i raczej tutaj nic nie zyskasz, jeżeli legary leżą bezpośrednio na wylewce bo masz tam spore mostki cieplne. Pewnie dużo płacisz za ogrzewanie. Plus tego rozwiązania to szybko się ogrzewa dom, minus równie szybko się wychładza. To jest dobre rozwiązanie w domach weekendowych całorocznych, gdzie chcesz szybko nagrzać dom jak przyjeżdżasz i przez kilka dni mieć ciepło, w rozwiązaniach całorocznych się niestety nie sprawdza, bo niska akumulacyjność powoduje szybkie wychłodzenie pomieszczeń. Nieco możesz to poprawić ocieplając dom styropianem, i inwestując w rekuperator (wymiennik przeciwproądowy i b. duża sprawność) pozwoli to na przedłużenie okresu pomiędzy kolejnymi cyklami wychładzania domu, poprzez odzysk ciepłego powietrza i to jest w tej chwili jedyna rzecz, która przychodzi mi do głowy, bo jak rozumiem nie możesz w akumulację ciepła właczyć wylewki betonowej (jak możesz to ogrzewanie podłogowe pozwoli ci na kumulowanie ciepła).
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261797
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
Mówią ,że patyczaki takie fajne są...

 

Z patyczakami jest trochę inaczej. Budując patyczak od razu nastawiasz się na taki efekt. Tu kolega zbudował z BK.

 

Tyle że BK bez styropianu ma góra połowę swojej akumulacyjności. (Zewnetrzna połowa wypuszcza ciepło na zewnątrz zamiast do środka).

 

Ocieplić i będzie OK.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261900
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś dom z materiałów o niskiej akumulacyjności ciepła. Materiały jakich użyłeś do budowy ścian czyli BK posiadają U=0,29 W/ (m2K) (liczone z tynkiem o grubości 1,5 cm) czyli sporą izolacyjność cieplną, drewno niestety jest dobrym przewodnikiem ale w obie strony i raczej tutaj nic nie zyskasz, jeżeli legary leżą bezpośrednio na wylewce bo masz tam spore mostki cieplne. Nieco możesz to poprawić ocieplając dom styropianem, .... .

 

Ocieplenie styropianem nie zwiekszy akumulacyjnosci ciepla - BK przez fakt oblozenia styropianem nie zwieksza akumulacyjnosci co najwyzej poprawi U lecz jesli ktos wybudowal dom z BK 36 cm szerokiego to nie po to by go obkladac styropianem.

 

Albo budujesz dom o duzej pojemnosci ciepla np. cegła pełan lub silikaty + ocieplasz go styropianem i wtedy dlugo sie to nagrzewa i dlugo traci cieplo (tak jak podlogowka) albo budujesz dom z BK czy PTH i wtedy nagrzewanie/ochładzanie trwa szybciej - jak kaloryfery.

 

Trzeciej drogi nie ma.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261922
Udostępnij na innych stronach

wiadomo bk ma mniejsza akumulacyjnosc niz np ceramika , ale czy sciana 36,5 , ma mniejsza niz max plus styropian?

Z moich obserwacji 2 letnich wynika ze dom (36,5 ytong) ma dobra akumulacyjnosc cieplna , tzn , nie reaguje na zmiany temp zewn szybciej niz dzien .W moim przypadku stwierdzam ze nie trzeba go ocieplac dodatkowo , w kazdym badz razie nie warto.Dodam ze mam went z odzyskiem i kominek.Pale w kominku wieczorami , dla relaxu .Po wygasnieciu kominka chmura ciepla jest utzrymywana w domu dobrych kilka godz.

Zuzycie gazu (junkers acu hit z zamk.kom spalania z cwu) teraz gdy jest ok 0 st , to srednio 5m3 , gdy byly mrozy -10 ok 8-10m3 , dom 180 m2.

Krzywa grzania w piecu skrecona na min.

Jednak zauwazylem taka rzecz , jak jest na zewnatrz okolo 0 st i plucha , to w chaulpie jest wyczywalnie zimniej , niz jak jest mroz np -10st.

Zwiazanie pewenie to jest z pgodowka i z tym ze bk ma mniejsza izloacyjnosc przy wiekszej wilgotnosci ,stad przy duzym mrozach dom jest cieplejszy.

Ogolnie nie jest to zly material , Drugi raz pewnie bym tez z tego budowal.

Jesli chodzi o czas spadku temp , to nie wiem dokladnie , musze zmierzyc czy liniowo czu nie liniowo , ale wydaje mi sie ze sciana 1-w z bk 36,5 ma dobra akumulacyjnosc.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261933
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to na dzień dzisiejszy dopracowałem schemat ogrzewania w sposób zapewniający komfort termiczny. Konwektory przez cały dzień ustawione są na około 18st (po to, żeby temperatura nie spadła poniżej tej wartości), ale i tak rzadko się włączają, bo grzeje kominek. Na noc po wygaśnięciu kominka temperatura spada (i dobrze), ale dzięki konwektorom nie przekroczy 18stopni (w dół oczywiście). Na sterowniku zaprogramowałem, żeby na 1 godzinę przed naszą pobudką w odpowiednich strefach zwiększyły temperaturę o 5 stopni. Jak wstajemy to mamy cieplutko. Potem na spokojnie kominek (albo nie, jeśli nadal ciepło) i cykl się powtarza.

 

Jakiegoś ogromnego zużycia opału nie odczuwam, choć to pierwszy sezon grzewczy. Od października do dziś poszło ok. 4.5m3 drewna słabo wysuszonego, 1 m3 drewna dobrze wysuszonego oraz 500kg brykietu (swoją drogą rewelacja). Rachunki za prąd (jeszcze budowlany) to średnio 110zł/miesiąc, choć trudno to oszacować, bo przez ostatnie pół roku dwa miesiące to jeszcze budowa, a tylko dwa ostatnie miesiące z użyciem konwektorów. CWU z dwóch bojlerów 150l i 15l. Dodatkowo na bieżąco wprowadzałem poprawki i naprawiałem błędy wykonawcze (swoje zresztą :wink: ) i dopiero niedawno jako tako zakończyłem ten etap. Część pomieszczeń jest jeszcze niewykończonych do końca (w jednej z łazienek nie ma nawet płyt GK na skosach)... Na razie jestem spokojny; wszelkie czynniki powodujące zwiększone zapotrzebowanie na ciepło powinienem wyeliminować do następnego sezonu grzewczego. Wtedy będzie miarodajnie.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261945
Udostępnij na innych stronach

Cytujesz mój post a odpowiadasz nie na temat, nie napisałem nic o zwiększeniu akumulacyjności cieplnej, tylko o IZOLACYJNOŚCI, nie można zwiększać akumulacyjności poprzez ocieplenie i doradziłem reku + styropian na ściany, proszę czytaj ze zrozumieniem.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261949
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja by się zmieniła diametralnie gdyby autor wątku ocieplił styropianem tą chałupę i po zawodach. Acha i niech zaden mądrala nie mówi powołując się na normy że takie grubości ścian nie wymagają docieplenia. Widac to wyraźnie na załączonym obrazku.

pzdr.

 

Co widać? Równie dobrze mógłbyś napisać, że kanadyjczyki wymagają docieplenia, bo szybko się wychładzają.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261957
Udostępnij na innych stronach

Cytujesz mój post a odpowiadasz nie na temat, nie napisałem nic o zwiększeniu akumulacyjności cieplnej, tylko o IZOLACYJNOŚCI, nie można zwiększać akumulacyjności poprzez ocieplenie i doradziłem reku + styropian na ściany, proszę czytaj ze zrozumieniem.

 

Akumulacyjność to chyba stała wartość dla danego materiału i nie mamy na nią wpływu. Jednak ocieplenie sprawiłoby, że zakumulowane byłoby ciepło z domu i to w większej części grubości ściany. Pytanie tylko w jakim stopniu nastąpiłaby poprawa. Biorąc pod uwagę, że na zewnątrz elewacja jest już wykończona, dodatkowe koszty przekroczyłyby IMO wartość oszczędności na ogrzewaniu. Zresztą jestem świadom wad wybranej przeze mnie technologii. Zalet dla mnie również ;) Nie zamierzam zmieniać konfiguracji ścian zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2261986
Udostępnij na innych stronach

Mówią ,że patyczaki takie fajne są...

 

Z patyczakami jest trochę inaczej. Budując patyczak od razu nastawiasz się na taki efekt. Tu kolega zbudował z BK.

 

Tyle że BK bez styropianu ma góra połowę swojej akumulacyjności. (Zewnetrzna połowa wypuszcza ciepło na zewnątrz zamiast do środka).

 

Ocieplić i będzie OK.

 

pozdrawiam

Dodając ocieplenia nie zwiększysz akumulacyjności. Chcesz zwiększyć akumulacyjność wstaw sobie głazy do domu :wink:

 

Dlatego moim zdaniem w naszych warunkach budowanie lekkich , mało akumulacyjnych obiektów jest błedem ale co ja tam wiem. Lepiej grzać całą dobę.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2262329
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
... Dodając ocieplenia nie zwiększysz akumulacyjności. ...

 

Oczywiście że nie zwiększę akumulacyjności

 

Ale wykorzystam część która dziś się marnuje - zgrubsza chodzi o zewnętrzna połowę ściany która teraz służy tylko jako ocieplenie a nie akumulacja.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2262557
Udostępnij na innych stronach

Nie wykorzystac tego do akumulacji.

Jak cos jest dobrym izolatorem to jest słabym przewodnikiem, dlatego ani teraz ani po ociepleniu zewnetrzna wartwa muru przy styku z ociepleniem nie bedzie tak cieplejsza. Ciepło słabo przenika w jedna i w druga strone.

Ocieplajac zyskasz na likwidacji mostkow cieplnych lecz nie da sie poprawic akumulacyjnosci.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95221-akumulacyjno%C5%9B%C4%87-cieplna/#findComment-2262781
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...