Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile % trzeba zużywać w taryfie nocnej aby opłacała się G12?


Recommended Posts

Myślę, że jedyna konstruktywna odpowiedź, to będzie właśnie "policz sobie sam". Weź do ręki taryfę, z której chciałbyś korzystać, i policz. Przecież w Polsce te taryfy różnią się tak znacząco, że dane z jednego krańca kraju nie dają się porównać do danych z drugiego końca.

 

A jeśli Ci się nie chce albo nie umiesz policzyć, podaj tu ceny za energię w obydwu taryfach (całodobowej i G12), to Ci tu policzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... jak w tytule... Ile mniej więcej procent zużycia prądu trzeba zużywać w taryfie nocnej, aby opłacało się przejście na taryfę G12 /dwutaryfową/..? Nie czekam na posty typu "weź se policz" itp. tylko na posty od osób które przeszły na G!@ i im rachunki spadły...

 

na stronie http://www.enea.pl masz kalkulator i se policz

ja oszczędzam kilkaset zł rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zalezy od tego jak bedziesz uzywac prądu w taryfie G12 - ja oszczędzam rocznie ok 25% czyli jakies 1000zł - ale ja grzeję w taryfie G12g - jesli nie grzejesz to zyski będą minimalne

 

Acha u mnie wychodzi ze zuzywam 85-90% w taryfie taniej (w okresie zimowym) i około 65-70% w okresie letnie. Mniej podział jest większy niż 55/45% to juz się opłaca ale jeszcze nie warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jeśli Ci się nie chce albo nie umiesz policzyć, podaj tu ceny za energię w obydwu taryfach (całodobowej i G12), to Ci tu policzę.

 

 

Cena za energię elektryczną czynną w zł/kWh:

 

- całodobową 0,1584 [g11]

- dzienną 0,1798 [g12]

- nocną 0,1125 [g12]

 

Stawka opłaty abonamentowej w zł/m-c

- 1,33 [g11]

- 1,33 [g12]

 

Dystrybucja:

 

Składnik zmienny stawki sieciowej w zł/kWh:

 

- całodobowy 0,1999 [g11]

- dzień 0,2116 [g12]

- noc 0,1134 [g12]

 

Stawka opłaty abonamentowe w zł/m-c:

- 2,68 [g11]

- 6,15 [g12]

 

Chętnie zobaczę jakis algorytm...

Ponieważ są tu wartości stałe i zmienne proponuję dla uproszczenia przyjąć zuzycie 500 kWh na miesiąc...

 

Według moich obliczeń to trzeba zuzywać więcej niż ok. 40% w taryfie nocnej aby sie opłacało przejść na G12... Biorąc pod uwagę, że taryfa nocna obowiązuje 10 godzin w ciagu doby tj. 10/24 = 41,67% trzeba stosunkowo dużego zuzycia prądu w taryfie nocnej aby sie to opłacało... Przy równomiernym zuzyciu w taryfie dziennej i nocnej psu na budę taka taryfa... Pomijam oczywiście fakt używania prądu do celów grzewczych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Przy równomiernym zuzyciu w taryfie dziennej i nocnej psu na budę taka taryfa... Pomijam oczywiście fakt używania prądu do celów grzewczych...

 

i to jest sedno sprawy

taryfa ta jest wlasnie dla głównie tych co grzeją (prądem)

 

niekoniecznie - latem nie grzeje prądem a sie opłaca

staram sie pranie, zmywanie itd włączać w taniej taryfie - a tego typu urządzenia mają zazwyczaj mozliwość zaprogramowania godziny startu

oprócz tego mam bojler 200litrów, który też grzeje tylko tanim prądem i starcza na cały dzień

oświetlenie wokół domu na szczęscie też świeci w taniej taryfie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawki za prad sa rozne

 

w toruniu energa nocna taryfe ma drozsza od calodziennej o 2-gie miejsce po przecinku wiec prawie wcale stawki sa rozne wiec nie generalizujmy

 

dzienna zawsze jest droższa od całodobowej... a nocna tańsza od całodobowej... więc może sprawdź dokładnie...

 

zreszta dwie taryfy to nie tylko noc ale i od piatku wieczora do poniedzialku rana - tak jest w Toruniu

 

ale to jest jeszcze inna taryfa tzw. weekendowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawki za prad sa rozne

 

w toruniu energa nocna taryfe ma drozsza od calodziennej o 2-gie miejsce po przecinku wiec prawie wcale stawki sa rozne wiec nie generalizujmy

 

dzienna zawsze jest droższa od całodobowej... a nocna tańsza od całodobowej... więc może sprawdź dokładnie...

 

zreszta dwie taryfy to nie tylko noc ale i od piatku wieczora do poniedzialku rana - tak jest w Toruniu

 

ale to jest jeszcze inna taryfa tzw. weekendowa...

 

pomylka

 

mialo byc:

 

w toruniu energa dzienna w 2-traryfowej taryfe jest drozsza od calodziennej o 2-gie miejsce po przecinku wiec prawie wcale stawki sa rozne wiec nie generalizujmy, nocna oczyywiscie jest tansza

 

nie. u nas jest jedna taryfa na noc i weekend - sprawdzalem gdyz bylem z 1-2 tygodnie z tesciem aby mu zmienili

 

kiedys robili sobie i mieli tansza zdaje sie w nocy i jakies 2 godziny w ciagu dnia. teraz pojechalismy podpisac cos nowego bo mozna bylo zmienic na ta dwutaryfowa nocna oraz weekendowa

 

tak samo jak operator, ceny, warunki tak pewnie i taryfy sa rozne w calej polsce - nie genaralizujmy

 

ja za minute polaczenia komorkowego place z 0,10 zł a Ty? - pewnie masz innego operatora wiec pewnie i cene masz inna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich obliczeń to trzeba zuzywać więcej niż ok. 40% w taryfie nocnej aby sie opłacało przejść na G12...

Mnie wyszło, że 25% wystarczy... Co ciekawe, przy 20% suma kosztów zmiennych dla obydwu taryf była identyczna z dokładnością do 0,001 PLN. :)

 

Tu jest dokument, w którym to liczyłem. Mam nadzieję, że udostępniam go w formie umożliwiającej zmiany:

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=puDvGZNiXtRP_l56isYGcEg&hl=en .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ogrzewania na prąd, ale jestem nocnym markiem.

Mieszkamy teraz w mieszkaniu i 90% gotowania (płyta grzewcza elektr) i sprzątania przypada u mnie na porę nocną.

Chodzę spać o 24-1h w nocy. Nie piorę w nocy ze względu na sąsiadów.

 

Ale myślę, że w domu takie rzeczy jak pranie, zmywanie, gotowanie będę robiła po nocce. Grzanie wody prądem w lecie też odbywać się będzie nocą.

 

Nie wiem czy będzie się to opłacać, jak już będę się nad tym zastanawiać to policzę. Poza tym w dzień też jest 2h taniego prądu.

Teraz przedmioty są na czasowe ustawianie i można sobie włączyć pralkę i zmywarkę o 4h a po obudzeniu powyciągać i poukładać - inna bajka, jaki kto tryb życia prowadzi, ja zanim wyjdę z domu potrzebuje minimum 50 min a do pracy mam na 7H - wstaje o 5:21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
Podciągam, bo prąd drożeje, może przejść na dwie taryfy...?

 

Opłacaja się dwie taryfy jesli nie ma się ogrzewania elektrycznego...?

 

Może dwutaryfowcy coś podpowiedzą..???

 

mam 2 taryfy lecz nigdy nie liczylem czy sie oplaca

 

pranie, sprzatanie, jakies placuszki czy zarcie ktore dluzej sie robi zawsze w weekendy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziliście ludziki jak macie ustawiony zegarek na liczniku dwutaryfowym. Wydaje mi się że to według niego działają liczniki liczące I i II taryfę (dzienną i nocną) - tzn wiedzą kiedy liczyc jaką taryfę.

Bardzo często człowiek z elektrowni sprawdzający liczniki nie przestawia czasu bo mu się nie chce. Gdy mamy zmiane czasu z letniego na zimowy czas na zegarku pozostaje taki sam bo człowiek z elektrowni go nie przestawił. Do tego jeszcze zegar się późni lub spieszy sam w sobie.

U mnie wychodzi że wg tego zegarka patrząc i porównując do rzeczywistego czasu moge pralkę, zmywarke itd włączyć już o 20.45

Chyba nie musze tłumaczyć że możliwość szybszego zrobienia tańszego prania i zmywania jest mi bardzo na rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...