Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obecnie mam najprostszą instalacje grawitacyjną. Muszę podłączyć bufor, żeby wykorzystać nadmiar mocy. Chciałbym też przy okazji mieć jako-takie sterowanie bo teraz temp w domu skacze 18-28 stopni ;) Czy to :

1 Będzie działać?

2 Ma sens?

3 Jest inne prostsze rozwiązanie?

 

Opis:

Z1 - zawór elektromagnetyczny otwarty ( 190zł)

S1 - sterownik 2 czujniki temp i nastawa do 90 stopni( 180zł)

 

Działanie:

1. Zawór Z1 jest otwarty

2. Temp zadana na sterowniku 70 stopni

3. Przy kaloryferach termoregulatory (brak na rys)

4. Jeśli T1 mniejsza od 70 st to S1 zamyka zawór Z1 , bufor zostaje zamknięty i gorąca woda płynie prosto do kaloryferów.

5. Po przekroczeniu 70st S1 otwiera Z1 i ładujemy bufor

6. Piec wygasa i kiedy T2 staje się mniejsza od T1 sterownik S1 otwiera bufor

 

http://img81.imageshack.us/img81/7436/cobk0.jpg

 

P.s. To uproszczony schemat. Układ działa już 10 lat i posiada oczywiście potrzebne zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95406-dodanie-bufora-do-starej-inst-coschemat-amatora/
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie tylko pytanie czy T2 będzie miało niższa temerature od T1, może się okazać ze T1 może szybciej mięć niższa temerature od T2 i wtedy bufor się nie załączy. Ale lepiej niech wypowie się ktoś bardziej doświadczany.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95406-dodanie-bufora-do-starej-inst-coschemat-amatora/#findComment-2266318
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie tylko pytanie czy T2 będzie miało niższa temerature od T1, może się okazać ze T1 może szybciej mięć niższa temerature od T2 i wtedy bufor się nie załączy. Ale lepiej niech wypowie się ktoś bardziej doświadczany.

 

Trafna uwaga. Układ będzie miał dużą bezwładność( grawitacja + dużo wody w instalacji). Gdzieś słyszałem, że po wygaszeniu woda w kotle stygnie szybciej z powodu ciągu komina. Nie jestem też pewien gdzie umieścić T1 (T2 będzie przy kotle w piwnicy). Podejrzewam, że po ociepleniu domu i wymianie okien będę miał kocioł podwójnie przewymiarowany dlatego bufor.

 

Może cytat z instrukcji sterownika coś pomoże:

 

Pompa ( u mnie zawór elektromagnetyczny ) włącza się ( u mnie zamyka ) gdy temp zasobnika ( kaloryfer ?) jest niższa od nastawionej przez użytkownika pod warunkiem, że temp w kotle jest wyższa od temp zasobnika o 5 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95406-dodanie-bufora-do-starej-inst-coschemat-amatora/#findComment-2266412
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś mieć tak: jeden czujnik na piecu który będzie zamykał zawór Z1 do momentu aż temperatura na piecu nie osiągnie 70*C. Drugi czujnik zamontowany w buforze i on będzie otwierał zawór Z1 w momencie gdy temperatura bufora będzie większa od temperatury na piecu. Powinieneś również pomyśleć o trzecim zaworze odcinającym piec,. który w momencie gdy otwiera zawór Z1 po wygaszeniu pieca jednocześnie zamyka zawór odcinający piec. Ten drugi zawór jest o tyle potrzebny że woda z bufora nie będzie musiała ogrzewać pieca i będzie krążyła tylko pomiędzy buforem a grzejnikami. Jeżeli napisałem to niejaśno lub czegos nie rozumiesz to napisz postaram Ci sie to lepiej wytłumaczyć.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95406-dodanie-bufora-do-starej-inst-coschemat-amatora/#findComment-2266486
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

 

Powinieneś mieć tak: jeden czujnik na piecu który będzie zamykał zawór Z1 do momentu aż temperatura na piecu nie osiągnie 70*C.

Myślałem żeby to zrobić

1) poprzez zawór ESBE TV 60

2) Z1 jest już zamknięty bo T1 jest mniejsze od zadanej 70*C a w piecu już się pali więc T2 > T1

 

Drugi czujnik zamontowany w buforze i on będzie otwierał zawór Z1 w momencie gdy temperatura bufora będzie większa od temperatury na piecu.

 

Też bym tak chciał. Przy lekkim chłodzie i niewielkim przepaleniu po tym jak piec wygaśnie bufor wyssie mi ciepło z instalacji :-? Potrzebny byłby lepszy sterownik z 3 czujnikami i odpowiednim programem. Takiego jeszcze nie znalazłem. Planowałem ręczny zawór przed buforem.

 

Powinieneś również pomyśleć o trzecim zaworze odcinającym piec,. który w momencie gdy otwiera zawór Z1 po wygaszeniu pieca jednocześnie zamyka zawór odcinający piec. Ten drugi zawór jest o tyle potrzebny że woda z bufora nie będzie musiała ogrzewać pieca i będzie krążyła tylko pomiędzy buforem a grzejnikami. Jeżeli napisałem to niejaśno lub czegos nie rozumiesz to napisz postaram Ci sie to lepiej wytłumaczyć.

 

Wszystko jasne. Przemyśle to. Może ESBE TV 60 zadziała odcinająco ?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95406-dodanie-bufora-do-starej-inst-coschemat-amatora/#findComment-2266619
Udostępnij na innych stronach

Instalacja z zastosowaniem zaworu ESBE.

Potrzebne:

1. Zawór Z1

2. Twój sterownik z dwoma czujnikami temperatury

3. ESBE TV 60

 

Zawór Z1 montujemy na zasilaniu wody do bufora tak jak to narysowałeś

Czujnik T1 montujemy na piecu i nastawiamy go na 72-80 *C ( tą temerature trzeba dobrać już doświadczalnie, gdyż zawór ESBE będzie powodował że woda wychodząca z pieca będzie miała ok. 70* C i żeby czujnik nie otworzył odrazu zaworu Z1 temp. na czujniku musi być kilka stopni wyższa )

Czujnik T2 montujemy na buforze

 

Działanie:

1. Woda najpierw krąży w małym obiegu miedzy zaworem piecem a zaworem ESBE, aż do momentu gdy temperatura wody powrotnej do pieca nie będzie miała 60*C Wtedy to zawór ESBE puści wodę na grzejniki

2. Jeśli temp.T1 mniejsze od 72-80*C Z1 zamknięty

3. Jeśli temp.T1 większe od 72-80*C sterownik otwiera Z1( woda idzie do bufora i na grzejniki ). Przy niewielkich przepałkach woda nie pójdzie na bufor gdyż zanim temp na czujniku T1 osiągnie 72-80*C minie sporo czasu i spokojnie ogrzejesz sobie wodę w instalacji c.o. Woda na bufor dopiero pójdzie gdy już porządnie napalisz, lub gdy będziesz palił ciągle. Gdy temp. osiągnie 72-80*C, wtedy T1 da sygnał do sterownika i otworzy Z1. Woda będzie wtedy grzała i bufor i grzejniki.

4. W piecu wygasa. Temperatura w instalacji spada, gdy temp. na piecu spadnie poniżej 72-80*C czujnik T1 da sygnał do sterownika który zamknie zawór Z1, Gdy wystąpi różnica temperatury pomierzy buforem a instalacja C.O. ( temp. na buforze będzie wyższa niż w instalacji) czujnik T2 da sygnał do sterownika który otworzy bufor i zacznie się jego rozładowywanie.

Rozładowanie bufora będzie trwało aż do momentu ponownego uruchomienia pieca.

http://img90.imageshack.us/img90/8904/cobk0wb8.jpg

To jest schemat poglądowy żeby to działało trzeba zastosowac jeszcze zawory zwrotne itp.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/95406-dodanie-bufora-do-starej-inst-coschemat-amatora/#findComment-2267066
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...