Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

38 cm styropianu pod jastrch, czy nie pęknie?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość ZW
... Pewnego dnia do łazienki wchodzi ci np. 4 osoby i stają w jednym narożniku. Tak na oko posadzka ugnie sie czy nie? Kafle na 100% pękną..

 

połóż na ziemi 4 kawałki styropianu 10cm ale porządnego, typu FS100 Zawołaj 4 osoby (dobrze zbudowane) i stańcie sobie razem na tym styropianie. Co się stanie ?

 

Nic

 

Trochę się wgniecie pod nogami. 5cm betonu wystarczy aby się nie wgniótł w ogóle.

 

Przecież kafli nie przykleja się do styropianu tylko do betonu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciężar betonu zaledwie na 1 m2 to ok 2,5 tony, 4 osoby w narożniku to ok 0,3 t.

Ciężar 1m3 betonu to ok. 2,5 tony. Ciężar 1 m2 zależy od grubości betonu (od 0,2t do 0,4t).

 

Masz rację pop... mi się :).

W kazdym razie wytrzymałość styropianu 0,1 MPa na pewno nie pozowli wgnieść się 10-ciu cm betonu a styo dopiero przy 0,1 MPa ma 10% ścisnięcia.

Uważam że przesadzamy z tym osiadaniem styro. Wszystko zależy co na nim ma być.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciężar betonu zaledwie na 1 m2 to ok 2,5 tony, 4 osoby w narożniku to ok 0,3 t.

Ciężar 1m3 betonu to ok. 2,5 tony. Ciężar 1 m2 zależy od grubości betonu (od 0,2t do 0,4t).

 

Masz rację pop... mi się :).

W kazdym razie wytrzymałość styropianu 0,1 MPa na pewno nie pozowli wgnieść się 10-ciu cm betonu a styo dopiero przy 0,1 MPa ma 10% ścisnięcia.

Uważam że przesadzamy z tym osiadaniem styro. Wszystko zależy co na nim ma być.

 

pzdr

 

ja dałem 20 cm pod posadzkę (7 cm jastrychu) i jak narazie po roku siadł ok 4 mm...

styropian siądzie każdy i to trzeba uwzględnić żeby potem nie było rozczarowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciężar betonu zaledwie na 1 m2 to ok 2,5 tony, 4 osoby w narożniku to ok 0,3 t.

Ciężar 1m3 betonu to ok. 2,5 tony. Ciężar 1 m2 zależy od grubości betonu (od 0,2t do 0,4t).

 

Masz rację pop... mi się :).

W kazdym razie wytrzymałość styropianu 0,1 MPa na pewno nie pozowli wgnieść się 10-ciu cm betonu a styo dopiero przy 0,1 MPa ma 10% ścisnięcia.

Uważam że przesadzamy z tym osiadaniem styro. Wszystko zależy co na nim ma być.

 

pzdr

 

nie przesadzamy.

Nam w miejscach gdzie stoją bardzo ciężkie szafy, wylewka lekko siadła, jakiś 1cm :roll: , widać to listwach przypodlogowych i popękanych fugach. Wylewka równiez była zbrojona, a styropianu 20stki było 8cm - strop nad piwnicą.

 

Jak pytającemu siądzie styropian, po pociągnie za soba wylewkę - a to może uszkodzić rury od ogrzewania podlogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciężar betonu zaledwie na 1 m2 to ok 2,5 tony, 4 osoby w narożniku to ok 0,3 t.

Ciężar 1m3 betonu to ok. 2,5 tony. Ciężar 1 m2 zależy od grubości betonu (od 0,2t do 0,4t).

 

Masz rację pop... mi się :).

W kazdym razie wytrzymałość styropianu 0,1 MPa na pewno nie pozowli wgnieść się 10-ciu cm betonu a styo dopiero przy 0,1 MPa ma 10% ścisnięcia.

Uważam że przesadzamy z tym osiadaniem styro. Wszystko zależy co na nim ma być.

 

pzdr

 

ja dałem 20 cm pod posadzkę (7 cm jastrychu) i jak narazie po roku siadł ok 4 mm...

styropian siądzie każdy i to trzeba uwzględnić żeby potem nie było rozczarowania

 

 

Zależy jaki dałeś styro pod posadzkę i jesteś pewny że to styro osiadł, może całość ;)?

Poza tym wyżej napisałem że jeśli siądzie to ok 3-5 mm przy EPS100 przy ok 10 cm betonu ale wszystko zależy ile betonu i co na nim jest a jeśli jest coś naprawdę ciężkiego to może być więcej troszkę osiadania ale nie np 40 mm.

EPS100 jest minimalną wytrzymałoścdią pod posadzki.

Ja będę miał EPS200 właśnie dlatego że daje ok. 30 cm pod posadzkę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciężar betonu zaledwie na 1 m2 to ok 2,5 tony, 4 osoby w narożniku to ok 0,3 t.

Ciężar 1m3 betonu to ok. 2,5 tony. Ciężar 1 m2 zależy od grubości betonu (od 0,2t do 0,4t).

 

Masz rację pop... mi się :).

W kazdym razie wytrzymałość styropianu 0,1 MPa na pewno nie pozowli wgnieść się 10-ciu cm betonu a styo dopiero przy 0,1 MPa ma 10% ścisnięcia.

Uważam że przesadzamy z tym osiadaniem styro. Wszystko zależy co na nim ma być.

 

pzdr

 

ja dałem 20 cm pod posadzkę (7 cm jastrychu) i jak narazie po roku siadł ok 4 mm...

styropian siądzie każdy i to trzeba uwzględnić żeby potem nie było rozczarowania

 

 

Zależy jaki dałeś styro pod posadzkę i jesteś pewny że to styro osiadł, może całość ;)?

Poza tym wyżej napisałem że jeśli siądzie to ok 3-5 mm przy EPS100.

 

pzdr

 

raczej nie ma możliwości żeby siadło coś jeszcze poza styro, mało prawdopodobne ale chałupy nie będę rozbierał żeby sprawdzić.

Poszedł EPS 100. U kolegi jeśli siądzie 2 x tyle co u mnie to.... mamy prawie 1 cm a to już może być zabójcze w niektórych momentach dla instalacji. można temu zapobiec dając zabespieczenia przepustów z możliwością swobodnego osiadania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wydaje mi sie w dalszym ciągu że jak siądzie to tylko na początku i to nie będą jakieś oszałamiające wartości myślę, że ok 4mm.

Nie chce mi się wierzyć jak ktoś napisał, że pod szafą siadło, może jeszcze wylewka nie związała albo zbrojenia nie było, piszecie też, że po roku siadło X mm, po dwóch Y, przecież to nie jest jakiś proces który ciągle postępuje, bo rozumując tym tokiem za 20 lat gdzie by się podział styro.

Mam ojca, który waży ok 130 kg, jak on stanie na sam styropian to się ugina parę mm, ale powierzchnia jest mała bo ma rozmiar buta 42. :lol:

 

Kryspin napisałeś - można temu zapobiec dając zabespieczenia przepustów z możliwością swobodnego osiadania -możesz napisać co masz na myśli?

 

Mogłem zrobić inaczej, dać 15 cm piasku, wylewkę np. 10 cm, 12 cm styro i dopiero jastrych, ale po przeliczeniu kosztów wyszłoby drożej. Trochę też by było dziwne jeśli mam już płytę fundamentową sypać na nią jeszcze piasek.

 

Producent styropianu zapewniał mnie, że jest tak jak pisze j-j, 10 % przy 0,1 Mpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że każde obciązenie powodować będzie obsunięcie się posadzki w dół. :cry:

 

Fredy styropian to nie gąbka. Czym w domu musiałbys obciązyć posadzkę aby usiadła Ci na styro (?), co moze być na posadzce na 1 m2 prawie równie ciężkie co sama posadzka o gr. 10 cm w domu??

 

przy grubościach "normalnych" czyli do 15cm nie bałbym się tego zjawiska, ale dla styropianu aż 38cm to sprężystość może być już bardzo zauważalna. Wyobraż sobie takie zjawisko - wykańczasz łazienkę. Kładziesz kafle. Pewnego dnia do łazienki wchodzi ci np. 4 osoby i stają w jednym narożniku. Tak na oko posadzka ugnie sie czy nie? Kafle na 100% pękną.

 

Posadzka Fredy jest zbrojona więc nasisku jako takiego miejscowego nie ma jest bardziej powierzchniowy a ciężar betonu zaledwie na 1 m2 to ok 2,5 tony, 4 osoby w narożniku to ok 0,3 t.

Najważniejszy jest ciężar posadzki reszta to dodatki małe.

EPS100 moglby może być a już EPS200 to bez żadnego problemu.

 

pzdr

 

nie rozumiesz mnie. Ja nie piszę że coś pęknie, czy też coś nie wytrzyma. Ja piszę o tym że na 38cm styropianie napewno nastąpi ruch posadzki góra-dół. Amplituda tych ruchów przy 38cm styropianie będzie napewno na tyle duża że wystąpi pęknięcie fugi w kaflach pomiędzy ścianą i posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wydaje mi sie w dalszym ciągu że jak siądzie to tylko na początku i to nie będą jakieś oszałamiające wartości myślę, że ok 4mm.

Nie chce mi się wierzyć jak ktoś napisał, że pod szafą siadło, może jeszcze wylewka nie związała albo zbrojenia nie było, piszecie też, że po roku siadło X mm, po dwóch Y, przecież to nie jest jakiś proces który ciągle postępuje, bo rozumując tym tokiem za 20 lat gdzie by się podział styro.

Mam ojca, który waży ok 130 kg, jak on stanie na sam styropian to się ugina parę mm, ale powierzchnia jest mała bo ma rozmiar buta 42. :lol:

 

Kryspin napisałeś - można temu zapobiec dając zabespieczenia przepustów z możliwością swobodnego osiadania -możesz napisać co masz na myśli?

 

Mogłem zrobić inaczej, dać 15 cm piasku, wylewkę np. 10 cm, 12 cm styro i dopiero jastrych, ale po przeliczeniu kosztów wyszłoby drożej. Trochę też by było dziwne jeśli mam już płytę fundamentową sypać na nią jeszcze piasek.

 

Producent styropianu zapewniał mnie, że jest tak jak pisze j-j, 10 % przy 0,1 Mpa.

 

nie chcesz wierzyć, to nie wierz :wink: Wylewka jest pływająca, czyli zdylatowana od ścian. No i jest w tej chwili niżej niz była na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taki wykresik dla siebie gdy potrzebowałem kupować Jackodur dodałem pozostałe wytrzymalości. Wykres dotyczy 12 cm grubości.

 

http://images23.fotosik.pl/152/94eea2024ab07fa5.jpg

 

Wystarczy policzyć jaki ciężar będzie stał na styro [kg/mm2] (oś X) i sprawdzić ile się styro ściśnie [m] (oś Y)

Należy tez wziąć uwagę że gdy nad styro jest zbrojona posadzka to ciężar rozkładać sie będzie bardziej powierzchniowo.

Wykresy są dla różnych EPS`ów (z prawej strony legenda)

 

pzdr

 

dodałem- sorki na Y są jednostki w metrach a nie mm, źle napisałem :) sorry

 

Wykres nie jest bazą do obliczeń konstrukcyjnych, zrobiłem go na własne potrzeby mniej więcej, nie mam 100% pewności co do tego czy zależność jest dokladnie liniowa.

 

Przykład obliczenia posadzki o gr. 10 cm:

0,1m*0,001m*0,001m*(od 2000 do 2400) kg/m3=ok. 0,00022 kg/mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j jesteś niesamowity :o

Nie masz może góry tego wykresu?, przymując że moja wylewka będzie wywierała nacisk 0,03-0,04 kg/mm2 ile wyniesie odkształcenie styropianu bo skala na osi y się skończyła :wink:

Ponadto pomyślałem, że przy podejściu rurek od podłogówki dam im trochę "luzu" pod rozdzielaczami co zabezpieczy je przed uszkodzeniem w tym miejscu. Zakładam, że w innym nie powinny być narażone na uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widać jest to zależnośc liniowa - łatwo mozna sobie obliczyć

 

Specem nie jestem, czy to linowa jest dokladnie zależnosć- nie dam sobie głowy uciąć, zrobiłem to na własne potrzeby raczej mniej więcej +- parę mm, więc nie należy na bazie tego projektować ;).

Korekta mile widziana.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek i Ania- wyszło 0,04 kg/mm2 ?

 

Może coś źle liczę, ale jeśli 1 m2 posadzki to ok 300 kg, a w 1m2 jest 10000mmm2, to wychodzi nacisk 0,03kg/1mm2.

 

no trochę źle

1m2 to 1000000mm2

 

do tych 300kg dodaj 200kg na warstwy wykonczeniowe i to co na posadzce bedzie stało - masz 500 kg

500 / 1000000 = 0,0005 kg/mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek i Ania- wyszło 0,04 kg/mm2 ?

 

Może coś źle liczę, ale jeśli 1 m2 posadzki to ok 300 kg, a w 1m2 jest 10000mmm2, to wychodzi nacisk 0,03kg/1mm2.

 

no trochę źle

1m2 to 1000000mm2

 

do tych 300kg dodaj 200kg na warstwy wykonczeniowe i to co na posadzce bedzie stało - masz 500 kg

500 / 1000000 = 0,0005 kg/mm2

 

Racja, ale ze mnie matematyk :lol: , no to nie powinno być najgorzej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...