Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawilżacz do rekuperatora


Recommended Posts

mam system wentylacji z rekuperacją. Niestety w zimie trzeba powietrze nawiewane do domu nawilżyć bo wilgotnośc utrzymuje sie na poziomie poniżej 30%. Wg analiz potrzeba na to ok 12-20 l wody na dobę. Preferuje rozwiązanie centralne a nie kilka nawilżaczy w pokojach. Rozpatruję dwa sposoby nawilżenia - pytanie który będzie lepszy:

 

1. system ciśnieniowy - w kanałach nawiewnych umieszczone dwie dysze zamgławiajace, cisnieniowe. Prosty układ z pompka cisnieniowa i filtrem umieszcony w kotłowni. załaczanie nawilżania przez zawór elektryczny sterowany higrostatem w domu.

Zalety: - prosta konstrukcja, mozliwośc dostarczania wymaganych sporych ilości wody, możliwośc schładzania powietrza w lecie w kańach reku i dodatkowo na tarasie przez wydzielony zestaw dyszek zamgławiających

Wady: powietrze nawiewane jest schładzane (nie bardzo wiem o ile)

 

2. system pary ciepłej - doprowadzana jest para ze specjalnego generatora pary

Zalety: nie schładza się powietrza w zimie

Wady: potrzeby energetyczne są spore, dość wysoki koszt systemu

 

Jak się nad tym zastanawiam to pewnie wyjdzie z tego najprostszy z systemów półprofesjonalnych o baaaardzo małej wydajności. Czego trzeba to doświadczeń jak to zrobić aby to rzeczywiście był system półprofesjonalny ale na tzw normalne pieniądze ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A nie rozważałeś, że jesteś "przewentylowany?"

Wyłącz ten system wentylacji na jakie 4 godziny i obserwuj hygrometr!

Rośnie - jesteś przewentylowany!

Nie rośnie - masz dziurawy dom!

 

Nie rozumiem! Oddychacie? Gotujecie? Bywa, ze się coś wypierze i suszy?

Nie rośnie wskazanie hygro?! :o - Jest to miejsce ŚWIĘTE!

Dzieją się CUDA!

Albo masz dziurawy dom!

Adam M.

 

Ile TERAZ kosztuje Cię ogrzewanie? Nie za dużo, aby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jest jej za dużo i DLATEGO się domy wentyluje!!!

Przecież NIE dla swierzego powietrza!!!

 

Masz za mało a mieszkasz?- masz nieszczelny, dziurawy dom!

Trzeba wrzucić świecę dymną do salonu w możliwie duże mrozy, w dobrze nagrzanym domu, i pobuszować po strychu z latarką. Gdzieś ostro "zadymi".

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj jest jej za dużo i DLATEGO się domy wentyluje!!!

Przecież NIE dla swierzego powietrza!!!

 

Masz za mało a mieszkasz?- masz nieszczelny, dziurawy dom!

Trzeba wrzucić świecę dymną do salonu w możliwie duże mrozy, w dobrze nagrzanym domu, i pobuszować po strychu z latarką. Gdzieś ostro "zadymi".

Adam M.

 

Hym... a niedawno na szkoleniu szef firmy http://www.rekuperatory.pl we własnej osobie zalecał stosowanie dodatkowych nawilżaczy powietrza w okresie zimowym.

 

No to jak to jest z tą wilgotnościa powietrza jest problem czy nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od tego jak świeże chce się mieć powietrze...

Jak komuś nie przeszkadzają zapachy bytowe to może sobie zmniejszać wentylację

i wówczas, tak jak tu napisano, zawartość wody w powietrzu w szczelnym domu się podniesie...

No ale jak inwestuje się w rekuperację to znaczy, że jednak chcemy mieć więcej niż zwykle tego świeżego powietrza a to w okresie mroźnym oznacza konieczność nawilżania...

Pomysł ze zmgławiaczami bardzo mi się podoba. Warunkiem trwałości takiej instalacji jest jednak skuteczny system odkamieniania wody czyli albo lejemy wodę destylowaną albo kupujemy filtr zmiękczający (automatyczny)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie:

czytałem ten watek ,gdzie Adamie proponowałeś więcej gotowania a mniej wentylacji. Bezwzględnei masz rację że to powinno pomóc wilgotności z tym, że wówczas zdecydowanie pojawi sie wiekszy smrodek...

Takj jak to pisze odaro mam reku po to aby miec świeże powietrze...

oczywiście w zimie reku działa na 1 biegu cały czas...

rzeczywiście koszty ogrzewania mam abyt duże ale jeszce nie mam docieplonego porządnie poddasza

rzeczywiście czasami trzeba wentylowac mocniej (ach te ubikacje ...)

w konsekwencji:

1. spróbuję zmniejszyć wentylowanie do zera kiedy domowników nie ma w domu

2. poszukam dysz zamgławiających (mam juz kilka z internetu)

3. poszukam filtra zmiekczającego

 

www005531:

co to jest i gdzie mozna nabyc taki porządny filtr zmiekczający ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziś wyjątkowo wściekły dzień!

Wybaczcie, że napiszę WPROST!

 

"To wszystko zależy od tego jak świeże chce się mieć powietrze...

Jak komuś nie przeszkadzają zapachy bytowe to może sobie zmniejszać wentylację "

 

Jak Ci ktoś spier. li tą instalację, to Ci sie smrody po chałupie snują! Jak ich jest zbyt wiele, to znaczy, że palisz oponami, lub przypalasz mleko!

 

PO TO JEST NADMIAR MOCY I GAŁA DO POKRĘCENIA!!!

 

Podkręcasz i po 30 min. wracasz do poprawnej nastawy. NIC nie ma prawa śmierdzieć.

Dalej śmierdzi? - Wywaliłeś kasę na bubla!

 

Przecież Wy wogóle nie wiecie po co tą wentylację się stawia!!!

O jakimś swierzym powietrzu pieprzycie, a to tylko BONUS jaki daje mechaniczna!

Dobra wentylacja załatwia problemy wszelkie. Zła wymaga protezowania .

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziś wyjątkowo wściekły dzień!

Wybaczcie, że napiszę WPROST!

 

"To wszystko zależy od tego jak świeże chce się mieć powietrze...

Jak komuś nie przeszkadzają zapachy bytowe to może sobie zmniejszać wentylację "

 

Jak Ci ktoś spier. li tą instalację, to Ci sie smrody po chałupie snują! Jak ich jest zbyt wiele, to znaczy, że palisz oponami, lub przypalasz mleko!

 

PO TO JEST NADMIAR MOCY I GAŁA DO POKRĘCENIA!!!

 

Podkręcasz i po 30 min. wracasz do poprawnej nastawy. NIC nie ma prawa śmierdzieć.

Dalej śmierdzi? - Wywaliłeś kasę na bubla!

 

Przecież Wy wogóle nie wiecie po co tą wentylację się stawia!!!

O jakimś swierzym powietrzu pieprzycie, a to tylko BONUS jaki daje mechaniczna!

Dobra wentylacja załatwia problemy wszelkie. Zła wymaga protezowania .

Adam M.

 

Najlepiej nic nie pisz jak masz wyjątkowo wściekły dzień. I nie wiem czemu tak Cię dziwi niska wilgotność powietrza w sezonie grzewczym, skoro jest to problem, który dotyka praktycznie każdego (no, może poza Tobą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam:

usmiechnij sie, jutro bedzie lepiej :)

w mojej instalacji nic nie śmierdzi (nawet jak działa na 1 biegu) ale to pewnie jasne, że jesli cos tam w toalecie zapachnie innaczej ;) to czas usuwania zapachu będzie odwrotnie proporcjonalny do wydatku wentylacji ...

 

A tak ogólnie to wentylacja działa na tyle skutecznie, ze latem na 2 biegu nie miałem specjalnej ochoty ani potrzeby otwierania okien.

 

Nie ma powodów do nerwacji, zawsze chetnie czytam Twoje odpowiedzi, ale tym razem mam wrażenie, że nieco sie nie rozumiemy. Sprawa nawilżania powietrza jest niezbędzie potrzebna do rozwiązania w 95% instalacjach z reku. Uważam, że warto sie tym zając na Forum i znaleźć i zaproponowac dobre rozwiązanie, równiez dla tych, którzy nie gotuja i piora na okrągło a więc musza miec niedobory wody w powietrzu. Zresztą nawet przy 0.5 wymiany na godzinę wciagu nocy wszystka wilgoć i tak MUSI zostać wywiana za dom najdalej w ciagu 2 godzin od zakończenia produkcji pary wodnej w domu. To co nawiewamy MUSI byc nawilzone. Kwesta tylko jak: zamgławiacze, odparowywacze czy co innego...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wtryskiwanie wody do przewodów to dobry pomysł? Ja sam o tym myślę, ale o ile w normalnej instalacji reku mikre życie nie ma szans (powietrze jest wysuszane), to w takiej już będzie gorzej.

 

Może te dysze zamontować tuż przed anemostatami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Sprawa nawilżania powietrza jest niezbędzie potrzebna do rozwiązania w 95% instalacjach z reku. ...

 

Tak mi się zdaje, że większość instalacji reku jest przewymiarowana. Jak czytam to forum, to ciągle się przewija "1 wymiana (kubatura) na godzinę". Mam francuską centralkę do domowego użytku - taki kompakt 110/260 m3/h (mój domek- kubatura ~240m3) i przesuszenie na razie nie występuje. Chodzi bez przerwy na tym najniższym biegu i jest ok. Jak przypadkiem ktoś czymś zasmrodzi (np przy rozpalaniu w kominku) to "wduszam" taki przycisk w pilocie i przez 30 minut centralka chodzi na II biegu - po tym czasie wraca automatycznie na I bieg. Ot i wszystko cała filozofia. Oni (atlantic ventilation) te "reku" klepią od kilkunastu lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujecie sobie wypaśne instalacje wentylacyjne. Z odzyskiem, z bajerami i ciągle wam źle!

Dyskutujemy tu do bulu i potem i tak ustawia gałę 'ile fabryka dała" i narzeka, że to do du, bo wysusza!

 

Wtrysk wody do kanału to głupota!!! Pomijając to mikre życie, to zacznie się tam lepić do mokrych ścianek wszystko, co przepuści filtr EU3! Procedura silnie wyziębiająca strugę!!!

Wtrysk pary w kontrolowanej ilości to prawie klima, ale słyszę tu jęki "ale ile to kosztuje!!!"

TO KOSZTUJE, KUR.WA TYLE, ILE SIĘ ODZYSKUJE SKRAPLAJĄC TĘ SAMĄ WODĘ!!!

Jak się odzyskuje... Jak się umie i wie po co... (okapowy problem)!

 

DAŁEM tabelę punktu rosy z przeliczeniem wagowo/objętościowym % wilgotności w 1m3

I CO?

Wisi tu gdzieś sobie a ludziska jak bredzili - tak bredzą... :cry:

 

Czytać nie umieją ze zrozumieniem, czy im się nie chce?

I jeszcze się można nasłuchać, że ekstracugiem i gratis nie daję sprawdzonego, taniego gotowca do postawienia "tymi ręcami" inwestora w 5 minut!

No bo niechby mu się nie sprawdziło to on.... MNIE POZDRAWIA I SUGERUJE UPRAWĘ BURAKÓW A NIE ROZMOWY NA FORUM!!!

BYŁO KILKA RAZY!

Ostatnio to z 4 dni temu!

 

Co sugerujecie?

Lapidarnie jak Barbossa: tak możliwe, nie niemożliwe?

Ewentualnie"chcesz to rób! uruchom miliony to zstępni skują Twój pomysł.."

 

Twórcze?

A twierdzę, że myślenie nie boli!!!

DOM stawiacie, czy domek dla lalek? DOM TO CAŁOŚĆ! Wszystkie mechanizmy! Grzanie, chłodzenie, wentylacja, wilgotność , koszt bieżący utrzymania itp.

No, jakaś estetyka, ale wszędzie jest jakaś kobieta, co zadba o kolory, odcienie i podobne sprawy...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam:

nie przejmuj sie tymi co żądaja najpierw niewiadomo czego i za darmo a jak nie zadziała to wysyłają człowieka w pole ;). To typowy proces projektowy w kazdej firmie produkcyjnej gdzie wystepuje rozwiniety działa marketingu :)

 

Porozmawiajmy praktycznie : z technicznego punktu widzenia mamy do czynienia z sytuacja kiedy duże wymiany sa potrzebne dla zachowania komfortu świeżego powietrza. Nawet ustawiając na minimum zazwyczaj masz conajmniej 0.3 wymiany/godz. Zmniejszenie czasu działania wentylacji np przez prace przerywana zmniejszy zapotrzebowanie na wode ale go całkowicie nie zlikwiduje.

 

Jasne jest, ze w zimie trzeba to powietrze nawilżyć. Omówmy opcje:

 

1. dostarczanie pary - silnie enrgochłonne ale ta energia zostaje oddawana do strumienia nawiewanego powietrza więc zostaje w układzie - nie marnuje sie. problemem sa koszty takiej wytwornicy pary o odpowiedniej wydajności dla potrzeb domowych - to jest zazwyczaj najniższy koniec typoszeregów profesjonalnych i koszty sa niewspółmiernie wysokie do efektów.

 

2. zamgławianie w kanale - powietrze chłodzi sie przy tej przemianie ale mozna przeciez ustawić termostat reku na podgrzewanie do wyższej temperatury więc da się to skompensowac. Może wystepowac problem skroplin na ściankach w okolicach dyszy. Aby tego uniknąc nalezy stosowac dysze o bardzo małych wydatkach (np 0,2l/min), instalowac dysze jak najblizej środka kanału i blisko nagrzewnicy i stosowac wtryskiwanie z przerwami na osuszenie ścianek. Dla dobrych rozwiazań o naprawde małych kroplach droga odparowywania to poniżej 50cm! Uwaga - to rozwiązanie może być wykorzystywane do adiabatycznego schładzania powietrza latem! Małe krople to wymagane pompy wysokiego cisnienia lub dysze ultradźwiękowe. Raczej słabo praktyczne byłoby zabudowywanie typowych nawilżaczy ultradźwiekowych w kanałach bo to nie da spodziewanej wydajności

 

3. parowanie w kanale - wstawić w kanale matę przez którą lub w otoczeniu której przepływa powietrze. Odparowywanie wody pod wpływem przepływu nagrzanego powietrza nawilża to powietrze. Skropliny nie sa problemem bo mata jest ustawiona pionowo i skropliny po prostu spływaja na dół do podstawki. Na sciankach nic sie nie skrapla bo wydajność takiego procesu jest na tyle niska, ze wody nie ma w powietrzu zbyt duzo.

 

Wodę tak czy owak trzeba przygotowac aby uniknąc białegoi nalotu mineralnego.

 

Jak to widzisz z punktu widzenia inżyniera? Wariant 3 jest stosowany powszechnie w Stanach ale tam ogrzewają domy powietrzem i maja je bardziej podgrzane. Dodatkowo czesto montują nawilżacze na kanale pionowym więc woda jesli nie odparuje to scieka w dół gdzie jest wyższa tenmperatura więc tym łatwiej odparowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak hodować w domu rośliny metodą hydroponiczną (bez ziemi, na podłożu z keramzytu zalane wodą) :D ? Metoda może mało "inżynierska" ale za to mamy dwa w jednym (zielono i wilgotno). Inna sprawa, że ze 2 razy w tygodniu trzeba by się przejść z wiaderkiem po domu i uzupełnić wodę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie rozważałeś, że jesteś "przewentylowany?"

Wyłącz ten system wentylacji na jakie 4 godziny i obserwuj hygrometr!

Rośnie - jesteś przewentylowany!

Nie rośnie - masz dziurawy dom!

 

Rozumiem że to jak w tych zagadkach mistrzów Zen - co by uczeń nie odpowiedział to i tak dostaje kijem po głowie?

Jest jakaś odpowiedź prawidłowa? Może hygrometr powinien spadać aby było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda może mało "inżynierska" ale za to mamy dwa w jednym (zielono i wilgotno).

 

3 w jednym - masz też dostawę świeżego O^2 :lol:

 

Wersja ze ściereczką najbardziej wydaje mi się atrakcyjna - prosta, skraplać się raczej nic nie ma prawa.... Ale w sumie to można tez taką ściereczkę w pokoju powiesić :-)

 

Z ciekawości - Wojtek - jaka wilgotność panuje u Ciebie z włączonym reku? Bo tam gdzie teraz mieszkam, to jest 40% z instalacją grawitacyjną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...