Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawilżacz do rekuperatora


Recommended Posts

W głowach się ludziom przewraca.

Przecież chodzi o prawidłową wentylację domu - bo od plastikowych okien rosa na szybach, grzyb na ścianach.

Dla tych co mają za sucho - najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do grawitacyjej - albo wyłączenie wentylatora - ten sam efekt.

To proste jak drut - jak za sucho to znaczy, że dmuchacie za mocno - mieliście kiedyś suszarkę do włosów w ręku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...Sprawa nawilżania powietrza jest niezbędzie potrzebna do rozwiązania w 95% instalacjach z reku. ...

 

Tak mi się zdaje, że większość instalacji reku jest przewymiarowana. Jak czytam to forum, to ciągle się przewija "1 wymiana (kubatura) na godzinę". Mam francuską centralkę do domowego użytku - taki kompakt 110/260 m3/h (mój domek- kubatura ~240m3) i przesuszenie na razie nie występuje. Chodzi bez przerwy na tym najniższym biegu i jest ok. Jak przypadkiem ktoś czymś zasmrodzi (np przy rozpalaniu w kominku) to "wduszam" taki przycisk w pilocie i przez 30 minut centralka chodzi na II biegu - po tym czasie wraca automatycznie na I bieg. Ot i wszystko cała filozofia. Oni (atlantic ventilation) te "reku" klepią od kilkunastu lat.

 

Święta prawda! Poruszałem te sprawę w kilku wątkach np w tym http://forum.muratordom.pl/rekuperator-dwie-szkoly-dobierania-wydajnosci-centrali,t116005.htm

Dlatego mnie dziwi że ktoś do kubatury 350 m3 wsadza sobie reku 500m3. Automtayka Bartosza (10 biegów chyba) i Renowent (wydajność każdego biegu ustala się płynnie - też chyba) da rade dopowiednio "przydławić" taką centralę. Reszta będzie robiła na pierwszym biegu ze 180m3/h. I może być sucho.... Chyba że na tych 350m3 trzymasz spoconą teściowa która miesza ciągle w wielkim kotle i twoja szóstaka dzieci ćwiczy non stop Aikido. Wtedy ok. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra - skoro wszyscy się zgadzamy, że może byc za sucho - powraca pytanie jak namoczyc to powietrze - prosba o uwagi na temat sposobów skutecznego i kontrolowanego nawilżania powietrza dla potrzeb wentylacji z rekuperatorem.

prosba abyśmy sie skoncentrowali na tym technicznym zagadnieniu a nie na rozważaniach co by było gdyby...(mniej wentylować, więcej gotować itp).

 

U mnie przy domu ok 750m3 reku działa stale na 1 biegu a więc ok 300m3/g. Wilgotność poniżej 30%, temp ok 21,5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zmniejsz temperaturę? To niezdrowo się tak smażyć...

 

A jakby te dysze dać nie W kanałach, a np. przed anemostatem? Tak, żeby sobie psikała do pokoju bezpośrednio? I całość do higrometru podłączyć? Jakoś? :lol:

 

Coś mi się zdaje, że PLC się kłania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra - skoro wszyscy się zgadzamy, że może byc za sucho - powraca pytanie jak namoczyc to powietrze - prosba o uwagi na temat sposobów skutecznego i kontrolowanego nawilżania powietrza dla potrzeb wentylacji z rekuperatorem.

prosba abyśmy sie skoncentrowali na tym technicznym zagadnieniu a nie na rozważaniach co by było gdyby...(mniej wentylować, więcej gotować itp).

 

U mnie przy domu ok 750m3 reku działa stale na 1 biegu a więc ok 300m3/g. Wilgotność poniżej 30%, temp ok 21,5 stopnia.

 

Normalnie krew w piach. Ustaw sobie po 20m3/h/osobe w porze nocnej. Będziesz miał odpowiedni komfort pod względem wymiany powietrza i wilgotności.

Jesli jednka upierasz się że potzreba Ci 300m3/h to proponuje w taki sam nowatorski sposób podejśc do regulacji ogrzewania:

1. Wyrzucasz wszelkie pokojowe termostaty.

2. nastawiasz temperature na piecu na maximum i grzanie non stop

3. w zależności od potrzeby otwierasz i zamykasz okna.

 

Głupie? Absurdalne? Tak!! Podobnie jak wentylacja 300m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to dobre porownanie. Jak masz mocno wentylowane to masz duzo swiezego powietrza. Dla Ciebie coulignon 20m3/os jest ok, ale dla innych nie. Znamy przeciez takich, co zyja w ogole bez wentylacji i sa happy. De gustibus..

 

Problem jest tylko taki że "KOLEGA MAM ZA SUCHO W DOMU" chyba nawet nie próbował przy 20m3 i nie wie jaki będzie miał komfort. Bo jego reku dmucha od razu 300m. Kolege woli skomplikowane systemy nawilżajace niz prosta operację sprawdzenia prawdy do której doszła duża część użytkowników reku. Masz rację de gustibus.... Jesli ktos lubi sobie utrudniać życie to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon:

bez złosliwosci ale spróbuj załozyc że nie jestem oszołomem i cos tam jeszce pamietam z fizyki i termodynamiki. Dla uświadomienia sprawy małe podsumowanie :

- na 1 biegu mam 300m3/godz wymiany w budynku ok 750m3

- zmniejszenie wydajności reku nie jest mozliwe bo jest 3 biegowe. Nie ma regulacji ciągłej, jedynie co moge zrobic to próbowac sterowac praca przerywana ze zmiennym wypełnieniem cyklu. Do tego potrzebny będzie specjalny sterownik którego na razie nie mam.

- zmniejszając wydajnośc reku zmniejszam ilosć wywiewanej wilgoci z domu ale NIE zwiekszam ilości doprowadzanej wilgoci z zewnatrz. Wydajnośc 'produkcji' wilgoci w domu NIE jest zalezna od wydajności reku a od ilości osób i tego co robią: gotuje sie niezbyt duzo, pralka jest automatyczna, często jest w uzyciu suszarka. W efekcie mam bardzi mikre źródła dodatkowej wilgoci w domu.

- okap w kuchni mam podłaczony POZA reku bezposrednio do komina wywiewnego - aby nie zanieczyszczac kanałów wentylacyjnych

- wynalazki typu nawilżacze nie sa moim wymysłem - popatrz jak wiele domów ma ten problem i stosuje w zimie takowe rozwiązania

- zamgławiacze maja tę zaletę, że zastosowane na tarasie znacznie poprawiaja komfort pobytu w czasie upalnego lata. Więc ta sama instalacja zamgławiacza może być stosowana i latem i zimą

 

Panowie:

wentylację mechaniczna stosuję aby mieć swieże powietrze. Jesli fizyka pary wodnej w powietrzu wymaga żeby w zimie dodatkowo dowilżyc powietrze podgrzewane to szukam sposobu jak to zrobić. NIE interesuja mnie rozwiązania typu:

- wyłaczyc wentylację

- zamiast podłogi zastosowac klepisko lub zamiast ogrzewania podłogowego zastosowac kaloryfery i na nich wieszac pranie do suszenia

 

 

o co prosze to o merytoryczne propozycje nawilżania powietrza w skali wymaganej temperatura zewnetrzną i wydajnościa wentylacji wg potrzeb KOMFORTU.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych władających językiem angielskim podaje kilka fajnych linków

 

producent szerokiego zakresu prostych rozwiązań

http://www.mistcooling.com/misting_nozzles.htm

 

jedno z ciekawszych rozwiązań na odparowywanie wody

http://www.desertspringproducts.com/products/humidifier.asp

 

klasyczny układ do produkcji pary gorącej - o małej wydajności i potrzebach mocy poniżej 1kW

http://www.devatec.com/humidity/products/humidification/cmc.html

 

to sa aktualnie rozwiązania wokół których poszukuję najlepszego - co Wy na takie rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wg komfortu jak ja mam,

na 1 biegu wentylacji 55% wilgotnosci mierzonej miernikiem uniwersalnym z funkcja pomiaru wilgotnosci.

Mam 5 biegow , jak sa ludzie wlaczam 3 , w lecie wlaczam 5.

Na 1 biegu jak przystawie reke do nawiewnikow to dmucha na tyle , ze wiem ze wentylacje mam zapewniona w domu (mozg czlowieka jest obdarzony takim czyms ze wie).

W lazienkach jest zainstalowany wentylator zamiast anemostatow czuly na swiatlo ,udajac sie na batona nie zostawiam po sobie chmury, a wentylacja w domu dziala jak nalezy. Oczywiscie fajnie by bylo jakby wialo wszedzie swiezym powietrzem i wogole.

Wentylacja mech z odzyskiem jest po to zeby o niej zapomniec.

Centrale mam 300m3 , kubatura 420 m3,w przyszlym tyg moze chce zainstalowac programator tygodniowy z czujnikami temp , zeby wentylowalo sie fajniej.

Poprostu trzeba zmniejszyc wentylacje jesli jest za sucho , nawet tandetne nawietrzniki aereco o tym wiedza,wilgoc wentylowac , sucho wentylowac ale mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam:

zazwyczaj czytasz to co pisza inni - potraktuj to jako małe ćwiczenie z fizyki:

w układzie znajduje sie źródło wilgoci o małej wydajności (2 osoby bez kucharzenia). reku jest obrotowe więc odzyskuje czesc wilgoci nawet w zimie. wentylując wprowadzam stosunkowo duże ilości świeżego powietrza o okreslonej zawartości wilgoci. Po podgrzaniu poziom wilgoci w domu odpowiada poziomowi wynikajacemu z ilości zawartej w pobieranym powietrzu i podgrania powietrza. Poniewaz ilośc wilgoci wydzielana wewnatrz jest pomijalnie mała moge pominąc.

 

Czysta fizyka i logika pokazują, że niezaleznie od wydajności wentylacji poziom wilgoci będzie taki sam ew przy bardzo małych wydajnościach wentylacji zacznie być zauważalny wpływ wspomianego źródła o małej wydajności. Jednoczesnie wraz ze zmniejszaniem wydajności wentylacji pojawi się problem braku komfortu świeżego powietrza.

Jak wiesz projektowanie to dziedzina wieloparametrowa i zazwyczaj wybiera sie rozwiązanie leżące w obszarze gdzie kilka kryteriów jednoczesnie daje akceptowalne poziom wyniku. Dla mnie oczekiwane jest wentylowanie na poziomie zapewniającym komfort a więc 50m3/godz./osobę. Moge to zrobić wentylując z przerwami (do czasu aż upłynie gwarancja i będę mógł zastosowac zmienione sterowanie silników reku). Tym niemniej mam sporo mebli drewnianych w domu i widzę, że musze podnieśc wilgotnośc w cąłym domy bo sie rozsychaja. I chciałbym aby to było proste i nowoczesne rozwiązanie tak jak reku jest prostym i nowoczesnym rozwiazaniem.

 

miniu ryniu:

co to za wentylatory? czy sterowanie robiłes sam czy było gotowe? to może być pomocniczo zastosowane i u mnie - chetnie poznam producenta.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam co inni piszą i czasem włos by mi się jeżył, gdyby był... (na łbie)

Pomysły z zalewaniem systemu wentylacyjnego wodą nadal uważam za mało udane. Jest wiele różnych specjalizowanych nawilżaczy i wcale nie trzeba ich pchać w rurę wentylacyjną.

 

Jest taka fajna tabelka. Może coś pomoże.

http://img80.imageshack.us/img80/8140/clipimage002yi0.jpg

 

Wyraźnie widać o jakiej wodzie mówimy. Ile jej jest, kiedy...

Uważam, że warto poczytać.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam:

dzięki za tabelkę, widac, że

dla 20st i 50% wilgotnosci mamy 9g/m3

dla 0st i 50% wilgotnosci mam 3g/m3

 

jesli wentylujemy 100m3/godz trzeba do układu dodać ok 100x6=600g wody na godzine! Podobne choc nieco mniejsze (bo dokładniejsze obliczenia) pokazuje kalkulatror:

http://www.nawilzacze.eu/Of_Devatec/Program/default.htm

 

tego ludzie swoim oddechem nie wytworza więc trzeba im pomóc i dodac wilgoci do całego domu. Nawilżacze pokojowe nie nadają się do tego bo wentylacja jest w każdym pomieszceniu i trzeba by takich nawilżaczy kilka a to spory koszt inwestycji, średnia estetyka i spore ilości czasu na utrzymanie (dolewanie wody, kontrola itp).

 

w rzeczywistości trzeba kalkulowac system na temp pow zewnetrznego -10st co daje potrzeby nieco wieksze. Tak czy owak w moim przypadku licze sie z potrzebami około 2kg/godz

 

w efekcie potrzebne sa nawilżacze centralne dla całego domu. I nad tym zagadnieniem usiłuja skoncentrowac dyskusje.

 

Aktualnie widze takie dwa rozwiązania:

- nawilżacz przemysłowy na parę gorącą - dla mnie najlepszy o wydajności 2kg/godz koszty kompletu bez instalacji to ok 700€. Zaleta jest dodatkowe podgrzewanie powietrza o moc cieplna urzadzenia tzn ok 2,6kW.

- zamgławiacz - niestety najlepsze systemy sa w USA a koszty to ok 350..400USD za zespół pompowy, ew 150USD za dysze podłaczaną do instalacji wodnej domu. Dodatkowo koszta importu z USA.

- odparowywacz na pare zimna - 250USD + akcesoria i koszta importu z USA

 

no i co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dodatkowe wentylatorki , to zwykle z czujnikem swiatla, maja cos kolo 100m3 wydajnosci , zaklocac to pewnie zakloca caly system , ale na chwile i nie zauwazylem zadnych efektow ubocznych.

Poprostu przepychaja przez wentylatory glowne wiecej powietrza.

A rekuperator (350m3 nie jak podawalem 300) i sterowanie to z firmy jangaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się na temacie, ale czytając to wszystko nasuwa mi się jedno spostrzeżenie: jeden mówi o obrazie a drugi o ramie.

 

Adam mówi że trzeba zmniejszyć wentylowanie bo wilgotność jest wyrzucana na zewnątrz. A Wojtek mówi o świeżym powietrzu i że 2 osoby nie są w stanie nawilżyć powietrza.

 

I tu mam pytanie do Wojtka: a są w stanie popsuć (zasmrodzić, znieświeżyć itp.) to powietrze w tak krótkim czasie?

Zmniejsz wentylację (albo okresowo ją wyłączaj np 1 godzina wł - 2 godziny wył) zagotuj gar wody aby nawilżyć powietrze i zobacz czy po jakimś czasie od nawilżenia (np 1 dzień) powietrze będziesz miał znowu suche i czy będzie w domu nieświeżo.

 

Odpowiesz sobie czy warto inwestować w spryskiwacze czy w zwykły czasowy sterownik lub regulator biegu w reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...