Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawilżacz do rekuperatora


Recommended Posts

takie akwarium czy kaskada chyba nie dadzą rady dostarczyć wyliczonych wcześniej przez Wojtka 0,42kg/godz...;)

Na rekuperatory.pl reklamują wymiennik entalpiczny - oprócz ciepła ma on odzyskiwać też wilgoć. Ktoś miał z tym styczność albo instalował? muszę wybadać temat przed zakupem.

Wojtek - może zamiast budować system do nawilżania da się wymienić sam rekuperator? a stary na allegro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

takie akwarium czy kaskada chyba nie dadzą rady dostarczyć wyliczonych wcześniej przez Wojtka 0,42kg/godz...;)

Na rekuperatory.pl reklamują wymiennik entalpiczny - oprócz ciepła ma on odzyskiwać też wilgoć. Ktoś miał z tym styczność albo instalował? muszę wybadać temat przed zakupem.

Wojtek - może zamiast budować system do nawilżania da się wymienić sam rekuperator? a stary na allegro...

 

Ludzie - czy Wy faktycznie rozwazacie AKWARIUM jako system nawilżający??? :o Dzizas...

 

Entalpiczny? Jak to niby miałoby działać? I co z mikrym życiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jak wskazuje nazwa na pewno nie zadziała jako nawilżacz do rekuperatora więc przepraszam że wskoczyłem w tak mocno określony temat, jednakże niewątpliwie wspomoże w podniesieniu wilgotności w pomieszczeniu w którym się znajduje, podobnie zresztą jak kaskada, może nie dużo, ale za to z jakim wdziękiem :wink:

 

Coś więcej na temat wymiennika entalpicznego:

 

http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/entalpiczne.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno ogólnikowo to opisane. Gore_Tex? Nie no super - ale jak to niby ma wyglądać? Co to za materiał? Jak ma się to "sterowanie" odbywać? Z tego co czytam, to tylko poprzez zmianę ciągu wentylatorów. Jesli tak, to nic to nie zmienia względem zwykłego reku w zasadzie.

 

To wszystko brzmi mi jak doprowadzenie skroplin z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. W sumie można tak zrobić, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta. Trochę leniuchowania, to obejrzałem obrazki....

Żenujące...

Opis "do 15cm izolacji...

Specjalny system przeciwzamrożeniowy..."

Zajrzałem w przeciwprądowe, bo ten szmaciany mnie nie przekonuje...

 

Pewnie pomyłka z ta izolacją, bo gdzie w tym pudełku na buty schowają sam wymiennik..

A te 107% to jak w piecach kondensacyjnych..

Sztuczka ze sposobem liczenia...

 

Kilka razy pokazywano mi też jakieś hiteksy z Allegro po 300zł.

Wymiary 20 x 20 x 20cm. To daje "w szczycie" 0,6m2 powierzchni wymiany.

Dla 500m3 to totalne nieporozumienie.

Mam uwierzyć w te sprawności 90 parę procentowe uzyskiwane przy 5m/sek na 20cm wymiennika?

Czas wymiany (pozostawania ładunku wewnątrz wymiennika) jest rzędu 1/25 sekundy!

Wołami, to jest 0,04 sekundy!!!

A powietrze grzeje się i ochładza trudno. To izolator cieplny! Styropian to przecież powietrze. Głównie powietrze.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

podciągam temat przyłączając się do wątku

 

ja pomyślałem tak:

skoro powietrze ma na zewnątrz wilgotność 100% i temperature -20stC

po podgrzaniu do +20st wigotność spada do 20%

w/g moich wyliczeń dla 150m3 wymiany potrzeba około 0,7 do 0,9litra na mitute nawilżyć

 

pytanie jak było wałkowane ale ja lubię pasywnie

 

1. zmniejszyć wymianę = kwiaty

jak wiemy zmniejszając wymianę zyskujemy na wilgotności bo mniej musimy nawilżać 150m3 musimy nawilzyć 15-20ltrów na dobe a 100 m3 to już 10litrów na dobe

 

co zrobić - proponuje kwiaty które produkują tlen a podlewane oddają wilgoć - to ilntlignente urządzenia - choć wymagają podlewania - to nasz wkład

 

2.akwarium

jednak to akwarium coś nawilży - pytanie do was ile?

 

3. kaskada -wodospad

- a co gdyby akwarium znajdowało się koło anemostatów = wymuszony ruch powietrza

- w słonecznej części domu ogórd zimowy - szybsze parowanie

 

ile litrów wtedy oddamy

patent na zasilanie w wodę mam ale to nie wazne

 

4. ogrzewanie podłogowe

ponoć - przy podłogówce - odczucie ciepła następuje o dwa stopnie niżej czyli 18 stopni dla podłogówki = 20 stopni dla grzejników

skoro tak to posiadając podłogowe ogrzewanie musimy nawilżać mniej niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego bo mniej wilgotnosci się wykropli

-dodatkowo skoro niższ temperatura w domu = wyższa wilgotność to warto pomyśleć nad obniżeniem temperatury w nocy - mniej wody ucieknie

 

teraz pytanie czy to co proponuje to kropla w morzu potrzeb czy też warto o tym pomyśleć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnieść się? OK - jak chcesz koniecznie:

 

1 - 3 : sorry, ale to nonsens. Akwarium jest do rybek, wodospad dla wiesniackiego szpanu, kwaitki do dekoracji. I tyle.

 

4. Podłogówka ma i te zaletę, to fakt.

 

Happy?

 

Do rozwiązania tego zagadnienia trzeba podjeść troche poważniej. Higrometry i nawilżacze nimi sterowane to jedyne wyjście. Jak to zrealizować w praktyce i niewielkim kosztem? Nie wiem - czekam na idee mądrzejszych ode mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozwiązania tego zagadnienia trzeba podjeść troche poważniej. Higrometry i nawilżacze nimi sterowane to jedyne wyjście. Jak to zrealizować w praktyce i niewielkim kosztem?

 

Pomiar wilgotności i włączanie jakiegoś urządzenia - to zostało przedstawione na 15 str. wątku o programowalnych instalacjach. Pozostaje pytanie jaki nawilżacz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...