Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kupno rozpoczętego siedliska.


Recommended Posts

Witam serdecznie po dłuuugiej nieobecności :)

Mam pytanie do zorientowanych w kwestiach prawnych związanych z tzw siedliskami.

Wygląda na to, że długo przyszłoby mi czekać na uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla interesującego mnie terenu.

Sprzedający naciska na sprzedaż działki w formie już zaczętej budowy siedliska.

Jest rolnikiem, więc jak mówi ma prawo rozpocząć budowę a następnie sprzedać mi działkę z np fundamentami.

Czy ktoś z Was ćwiczył może taki sposób albo coś pewnego na ten temat słyszał?

Z jednej strony zależy mi tej działce, a z drugiej nie chciałbym wkomponować się w jakąś kupę :)

Niby logiczną wydaje się możliwość sprzedania przez rolnika rozpoczętej budowy. Pytanie czy kupującym musi być rolnik czy dowolna osoba?

Jeśli może to być ktokolwiek, to jak rozumiem od momentu zakupu owa działka musiałaby przestać mieć charakter rolny.

I ostatnia rzecz. Na jakim etapie budowy ów rolnik może to najwcześniej sprzedać?

Ten początek budowy miałby być oczywiście prowadzony de facto przeze mnie i logicznym jest, że chciałbym to jak najszybciej "zalegalizować" :)

Wiem, że taki sposób to lekka fantasmagoria, ale z działkami nie jest wesoło a ta bardzo mi odpowiada.

Będę wdzięczny za konkretne podpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby logiczną wydaje się możliwość sprzedania przez rolnika rozpoczętej budowy. Pytanie czy kupującym musi być rolnik czy dowolna osoba?

 

Jeśli uda ci sie kupić tę ziemie to będziesz już normalnym rolnikiem i możesz dalej budować swoje siedlisko. Tylko czy tu nie chodzi o sprzedanie tylko kawałka tego siedliska z fundamentami? Tu już widziałbym problemy. Sam się nawet kiedyś zastanawiałem czy po wybudowaniu siedliska można by wydzialić działkę w okół domu a resztę sprzedać. Ale jakoś nikt nie był w stanie mi jasno powiedzieć czy tak wolno czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to aby dostać pozwolenie na budowę siedliska musisz być rolnikiem. A rolnik musi mieć wymaganą w gminie ilość ziemi. Można to obejść na przykład przez wydzierżawienie odpowiedniej ilości pola na okres od złożenia wniosku do wydania pozwolenia na budowę. Działka nie przestanie być rolna, wymaga to zmiany planu zagospodarowania. Niestety odpowiedzi na główne pytanie nie znam - w kazdym razie nie będąc rolnikiem nie możesz na pewno występować o nowe pozwolenie na budowę tylko musiał byś kontynuować tę rozpoczętą przez rolnika który działkę sprzedaje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był już poruszany w wątkach "Prawo i Finanse". Generalnie z tego co pamietam większość gmin chce, aby przyszły nabywca spełniał warunki poprzedniego. Wtedy gmina przenosi pozwolenie na budowę na Ciebie.

Najprościej jednak zasięgnąć wiedzy u źródła, czyli w gminie. Podejść i zapytać o warunki przeniesienia pozwolenia na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytać w gminie oczywiście można, ale to chyba nie o to chodzi.

Bardziej prawdopodobne wydawało mi się, że istnieje z mocy samego prawa możliwość (bądź jej brak) zakupu takowej nieruchomości od rolnika samym nim nie będąc.

Jakoś nie mieści mi się w głowie (choć trochę w naszym kochanym kraju żyję :D ) żeby gmina decydowała kto od kogo co może kupić.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem się w prawie podobnej sytuacji . Kupiłem działkę o statusie prawnym -zagrodowa . Nie mając ziemi nie mogę na niej pobudować domu . Na tej działce stoi stary drewniany dom o murowanych fundamentach . W gminie powiedziano ni że na obecnych fundamentach mogę sobie budować dom i nie było by problemów z pozwoleniem na budowę .W Twoim przypadku jak kupisz działkę z istniejącymi funtametami masz bardzo duże szanse na budowę domu . Oczywiście już na swoje nazwisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gminie powiedziano ni że na obecnych fundamentach mogę sobie budować dom i nie było by problemów z pozwoleniem na budowę

:evil: :evil: :evil:

Takie debilizmy doprowadzają mnie zawsze do szału. Czyli MOŻE powstać na owej działce dom ale tylko na STARYCH fundamentach!

Jeśli ktoś chce coś nowszego (chociażby Legalet) to już d..pa.

To takie ograniczenia jak niegdyś wobec p. Drzymały, tyle że... wtedy byliśmy pod zaborami.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę budować siedlisko. Wiem, że działka może być zabudowana w zależności od jej wielkości. Np: 25 arów -to około 0,07% powierzchni może być zabudowane. Jest to około 180m2 /w tym budynek mieszkalny i bud. gospodarczy/, reszta to tereny zielone,teren utwardzony- podjazdy, miejsca parkingowe. Czy będę całe życie rolnikiem? tego nie wiem.Tak więc na pewno nie można sprzedać np: 8 czy 10 arów. Czas pokaże. :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżli kupisz działkę siedliskową z powoleniem na budowę to będzie OK. Sprzedający musi tylko podpisać wniosek, że zrzeka się pozwolenia na budowę dla ciebie. I teraz urzędnik może ci zrobić problem, ale nie musi (przepisy nie wymagają aby ponownie rozstrząsał sprawę pozwolenia na budowę). Zadbaj o jego przychylność i po sprawie.

Sam ten temat ćwiczyłem 2 miesiące temu więc info aktualne. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej wiedzy i doświadczenia:

1. Kupując tę dzialkę kupujesz grunt rolny więc chyba ANR ma prawo pierwokupu. Więc najpierw jest umowa warunkowa, po wypowiedzeniu się ANR jest druga umowa.

2. Jeżeli chcesz budować na pozwoleniu na budowę poprzedniego właściclele należy stosowny wniosek złożyc w Starostwie powiatowym i musisz złożyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Na takim pozwoleniu na pewno możesz budować swój już dom.

3. Oddzielną sprawą jest wydzielenie dzialki - grunt rolny można podzielić na działki o pow. nie mniejsze niż 3000 m2. Chyba że dzieli się działkę na potrzeby powiększenia np drogi lub innej dzialki lub umożliwienie dojazdu.

 

% powierzchni zabudowy określany jest w Miejscowym Planie lub gmina określa w Warunkach Zabudowy w przypadku braku planu.

 

Wydaje mi się (nie jestem pewien) że wydzielić działkę pod domem możnaby po formalnym odrolnieniu fragmentu dzialki, ale nie znam szczególnych cech prawnych dotyczących działek siedliskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działkę/pole/ można podzielić na mniejsze w przypadku istniejących planów przestrzennego zagospodarowania i wielkość również jest określona i taką ziemię podzieloną na działki rolnik może sprzedać.

Jeżeli grunt należy do AR Skarbu Państwa a rolnik dzierżawi ten grunt i chce kupić jest inną sprawą. Niby ma pierszeństwo wykupu ale to zależy od nastawienia urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...