Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mayland

Recommended Posts

Witam

Od dłuższego czasu przeglądam ten temat. Przeszukałam od początku i od końca w poszukiwaniu inf. o tynku strykturalnym w łazience. Właśnie się wprowadziłam do mieszkania po babci:) a wcześniej tu rodzina jeszcze mieszkała. Mieszkanie hmm od 30 lat nie było remontowane porządnie, jedynie jakieś poprawki kosmetyczne. Łazienka i kuchnia są w całości do wymiany wraz z kanalizą i podłogami. Na ścianach rozgościła sie wilgoć i grzyb, zwłaszcza w kuchni. Remont chcemy jednak zacząć od łazienki. Nie mogłam znaleźć inf . jak dobrze zrobić taki tynk w łazience, zwłaszcza przy wannie i umywalce. Nie zależy mi tu jakoś strasznie nad jakimiś naciekami, przenikaniem sie kolorów, ale głównie na teksturze ściany (żeby ukryć te masakryczne nierówności;) ) i dobrą farbą i zabezpieczeniem przed wchłanianiem wody. W tej chwili od połowy w góre jest pomalowana farba, wygląda na zwyczajną taką, od połowy w dół różne tapety łazienkowe.

Czy wystarczy je zerwać, zagruntować, nałożyć tynk/gips i nadać fakturę, zagruntować pod farbę i pomalować farbą (i tu nie wiem jaką, silikonową, jakąś emulsją, akrylową?) czy lepiej jeszcze czymś dodatkowo zabezpieczyć ścianę przy wannie i umywalce?

serdecznie dziękuję:*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gruntowanie pod tynk,

Witam przeczytałam cały wątek i teraz już wszystko chyba wiem tylko mam jeden problem otóż, już mam zagruntowaną ścianę ale obawiam się że nie unigrutem tylko gruntem śnieżką lateksową czy to się spiszę pod strukture z kleju?

PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ, TYNKOWANIE JUŻ JUTRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

WItam,

Czy do tynków strukturalnych można by uzyć tynku zewnętrznego silikatowo-silikonowego baranek 1.5mm? Zostało mi go kilkanaście kg z elewacji w róznych odcieniach. Zastanawiałem sie zeby to zemieszać i położć na scianę? RObił tak ktoś? Czy trzeba dołozyć jakieśgoś gipsu/masy aby było to lepiej urabialne na sciannie?

Jakie efekty możemy uzyskać z takiej masy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam, czytałem wasze posty i jestem pod wrażeniem rzeczy, których dokonujecie.

Osobiście tez czeka mnie remont, dlatego tez sie tu znalazłem, a mianowicie chciałem wykonać imitacje marmuru mniej wiecej coś takiego jak na filmiku

chciałem sie was poradzic co krok po kroku powinienem zrobic, ściana jest wytynkowana zaprawą cementowo wapienną.

Jakiego materiału użyć do uzyskania takiego efektu?? gips, tynk czy jakiś klej, prosiłbym o szczegółowe dane,

i małe pytanko odnośnie bejcy i werniksu

bejca przypuszczam to lakier ścienny do barwienia pigmentami, a werniks nanosi sie na bejce czy pod bejcę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "układałem na ścianie " relief w 3 warstwach. Użyłem do zagruntowania ściany gruntu szczepnego - po wyschnięciu ma doskonałą strukturę do nanoszenia czy to reliefu, glinki weneckiej czy stiuków. Grunt szczepny (jego struktura) po wyschnięciu przypomina w dotyku siatkę do wklejania na styropian z tym, że jest bardziej ostry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,

podczytuję Was od jakiegoś czasu i szczerze mówiąc jestem pełna uznania dla Waszych prac.

Podziwiając Wasze prace postanowiłam z mężem odmienić lekko nasze ściany.

Nie robiliśmy całych ściany, tylko obkleiliśmy elementy i zrobiliśmy takie a la "płaskorzeźby" z tynku dekoracyjnego EFFECTO.

Oczywiście wcześniej zagruntowaliśmy, odczekaliśmy nałożyliśmy, zrobiliśmy wzorki.

Resztę ścian odświeżyliśmy i teraz zależałoby nam na efekcie srebra, ale nie chciałabym wydawać za dużo kasy na werniks.

I moje pytanie - czy mogę to pomalować farbą akrylową na ciemniejszy kolor niż ściana i np. spryskać jakimś spreyem, który da połysk? może jakiś grafficiarski?

Miał ktoś takie doświadczenia?

 

Ewentualnie co polecacie zamiast werniksu? u nas sporo byśmy musieli go kupić a z kasą krucho.

Jest jakiś mocno metaliczny, który by podkreślił strukturę pigment lub inny specyfik?

 

Pomocy :)

 

A to jeden z naszych elementów ścianowych ;)

 

http://desmond.imageshack.us/Himg205/scaled.php?server=205&filename=dsc0829xf.jpg&res=landing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki rewelacyjny wątek, a widzę słabe zaangażowanie ;) a może nie chcecie pomóc nowicjuszowi?, hmmm :cry:

 

tak czy siak powiem co kupiłam :p

otóż zakupiłam 1L werniksu metalicznego dekoracyjnego Primacol kolor-złoto

 

Pani w sklepie powiedziała, że jest najlepszy do tego typu efektów, no i cena też przemawiająca ;)

 

Teraz mam kolejny dylemat - czy malować te wypukłe części na ścianie farbą i na to, ten werniks,

czy werniks od razu na tynk.

 

Chcę uzyskać efekt jasnego złota.

 

Wiadomo werniks jest transparentny, stąd ta wątpliwość.

 

Zmieniła mi się koncepcja i teraz już nie ciemne będą te strukturki tylko jasne. Nie srebrne ale złote :D

 

Kobieta zmienną jest :lol::lol2:

 

Może znajdzie się jakaś dobra dusza i mi pomoże, bo jestem zielona :sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avenss możesz zrobić tak...

1. Kupujesz bejcę Primacola (jest tania i wystarczająco dobra), jeden lub dwa barwniki o odcieniu żółci i wykonujesz przecierkę. Następnie kładziesz werniks Złoto (lepszy byłby innej firmy... ale nie będzie to co kupiłaś) i przecierasz nim tynk 1-3 razy. Werniks jest transparenty i przetarcie białej ściany nie da wystarczającego efektu. Żółcie wzmocnią kolor.

2. Pokrywasz bejcą jak w pkt.1 a następnie przecierasz patyną Złoto. Patyna jest mocniejsza od werniksu i jej grubsza warstwa może mieć prawie pełne krycie.

3. Pokrywasz bejcą i werniksem jak w pkt.1 a następnie wzmacniasz cienką warstwą „lokalnie” patyną lub patyną rozcieńczoną z werniksem.

4. Zabarwiasz werniks barwnikiem (oczywiście nie cały litr) i wykonujesz tym przecierkę.

 

Sorki ale możliwości jest jeszcze więcej. I wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. A efektów różnych rozwiązań nie da się opisać. I najważniejsze... nigdy nie próbuj na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonti, baaaaardzo Ci dziękuję.

Strasznie mi pomogłeś/aś. Jasno, schematycznie i rzeczowo - tego potrzebowałam :)

Jak tylko coś tam wymodzę na tych ścianach to wrzucę, chociaż patrząc na Wasze prace to nie wiem czy nie będzie wstyd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Cześć. A czy ktoś z Was używał gotowych mas do struktur? Widziałem ostatnio w kawiarni taką piękną ścianę (głęboka struktura zrobiona pewnie pacą zębatą) w kolorze jasnego beżu - ale to jakiś taki lekki, perłowy połysk miało - ładne to to było i wydawało się nienajgorsze do sprzątania - bo w dotyku to właśnie jakby perłowe - lakierem pokryte, może jakąś specjalną farbą..... a jednak z 2-3 metrów wyglądało surowo... Kurcze, chyba następnym razem zrobię fotkę i tu wrzucę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Chciałabym się Was poradzić, poprosić o podpowiedzi.

Obiecałam, że pomogę swojej mamie wyremontować stare mieszkanie z wielkiej płyty(ograniczone środki $). Zważywszy, że ściany są mocno po przejściach (już od nowości nie wyglądały najlepiej). chciałabym zrobić sama na nich strukturę. Na pierwsze kopyto ruszam w przyszłym tygodniu z przedpokojem. Przeraża mnie, gdyż jest ogromny, w dodatku długi. Typowy wagon, ciemny, wąski, długi. Chciałabym go optycznie zmniejszyć i wyrównać ściany. O ile z kolorem sobie poradzę (wymalowane własne mieszkanie, i kilku znajomym - ale przy prostych ścianach), tak z wyrównywaniem tych krzywielcy już nie bardzo. Stąd pomysł na strukturę, która optycznie zakryje niedoskonałości. Szkopuł w tym, że wcześniej była tam tapeta. I teraz jak się do tego zabrać ?

Rozumiem tapetkę żdzieramy, do gładkiego.

Myjemy ścianę.

Gruntujemy ?

I bawimy się tynkiem ?

Jak przy tak dużej powierzchni (nawet przyznam nie wiem ile tam może być metrów), wydaje mi się, że 8m długości, jak przy takiej dużej powierzchni robicie struktury ? Posuwanie się stopniowo (najpierw nakładanie np. na pół długości ściany i zabawa z wałkiem ?), czy jeszcze inaczej ?

Przeraża mnie to, że porywam się z motyką na słońce :rolleyes: mam ''podobno'' zdolności plastyczne ale boję się, że technicznie nie dam rady tego zrobić, więc jeśli ktoś mógłby mi to jakoś łopatologicznie przedstawić krok po kroku byłabym bardzo wdzięczna za każdą cenną radę. :-)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaliśmy kupę kasy na nowe ściany.. pięknie wyszły, aż mnie serce boli jak pomyślę jak teraz wyglądają! Po pomalowaniu lazurą, która miała być transparentna - czekoladowa ściana jest teraz perłowo biała!! Właściwie to srebrzysto perłowa mimo, że lazura jest gold! Coś strasznego! Mazy wszędzie.. wszystko zgodnie z instrukcją a wyszło Dramatycznie!!. WSZYTSKO ZASMAROWANE NA BIAŁO.

 

Do tego z farby na 2,5l wychodzi 17m2 powierzchni.. a my pokryliśmy tym 32!!

Co można z ty,m zrobić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak przy tak dużej powierzchni (nawet przyznam nie wiem ile tam może być metrów), wydaje mi się, że 8m długości, jak przy takiej dużej powierzchni robicie struktury ? Posuwanie się stopniowo (najpierw nakładanie np. na pół długości ściany i zabawa z wałkiem ?), czy jeszcze inaczej ?

Kleju nakładasz na ścianę dokładnie tyle ile jesteś w stanie obrobić i potem następna powierzchnia i znowu następna. Jak zrobisz za dużą powierzchnię to ci zaschnie i nie zdążysz jej obrobić. Wszystko jeszcze zależy od tego jaki to klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 weeks później...
Volder1 jestem tu nowa i bardzo podobają mi się cegiełki z kwiatami:jawdrop: możesz napisać jakich bejc i kolorów używałeś chciała bym tak zrobić przedpokój i korytarz[/b]

 

Witam.

Dawno już nie zaglądałem na to forum gdyż dom skończony i ścianę pewnie już pomalowałaś. Ja po zrobieniu struktury i zagruntowaniu zwykłym gruntem malowałem bejcą Primacola z dodatkiem różnych barwników / brązowy, zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy/. Rozrabiałem je z bejcą w małych pojemnikach a potem radosna twórczość.

Na innej ścianie po zagruntowaniu najpierw pomalowałem ścianę śnieżką z dodatkiem jasnobeżowego barwnika, a potem dopiero po wyschnięciu farby - bejcą perłową z barwnikiem. Efekt lepszy, bejca na gładszej powierzchni/ farbie/ lepiej się rozprowadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz robiliśmy na ścianie strukturę.

Tynk z bezpyłowej gładzi, nakładany pacą i paca formowany wzór.

Zagruntowany.

Głupotą jednak było pomalowanie go farbą lateksową, ponieważ cała struktura gdzieś się "zgubiła" pod jednolitym kolorem :(

No więc... lekkie przeszlifowanie i na ten tynk cieniutka warstwa kolejnego.

Ponownie grunt i tym razem już bejca z pigmentem.

Pierwsze bejcowanie i przecieranie: rewelacyjny efekt.

Jedynym szkopułem był kolor... miała być soczysta i głęboka czerwień a wyszedł.... róż.

Kolejne dwie warstwy bejcy dodały koloru ale jednocześnie mniej widoczne stały się przetarcia...

W ruch poszedł drobny papier ścierny i po wytarciu przeszlifowanej ściany mokrą ścierką już o wiele lepiej.

Efekt jednak nie jest taki, jak się nam wymarzył - kolor nadal za jasny no i tego przecierania wciąż mało widać.

Dodam jeszcze, że tynk był kładziony na dwóch sąsiadujących ścianach w sposób niesymetryczny - to znaczy część ściany jest tynkowana a cześć gładka i pomalowana farbą.

Teraz pytania i prośba o poradę.

Mam w zamyśle nasz tynk polakierować z jakimś "brokatowym" akcentem ale chciałabym jeszcze jakoś uwypuklić tą strukturę i sprawić, by zagłębienia były ciemniejsze. Czego miałabym użyć? Dodam, że czerwień tylko połączona jest z żółtą (taka jakby biszkoptową) ścianą, na której zamontowane są kinkiety z stylu starego złota z miedzią.

Kolejny mój dylemat to miejsca połączenia tynku u ściany - nie wygląda to ciekawie - jakie są możliwości wykończenia?

Postaram się wieczorem wrzucić tu jakieś zdjęcia ale może w tej chwili tez znajdzie się ktoś, kto doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...