Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy potrzebna jest folia pod styropian w podłodze ? -dylemat


ertevu

Recommended Posts

Mam dylemat , właśnie przeczytałem w" Nowy Poradnik majstra budowlanego " str. 453 cytuję " Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."

Ponieważ z kolei mój hydraulik od podłogówki stwierdził też , że pierwsza warstwa styropianu musi być sklejona z betonem ( chudym ) bo inaczej będą sie warstwy rozjeżdzały - to jakim klejem mam to zrobić. Gdybym nie stosował tej folii - użyłbym normalnego kleju do styropianu , klej jest rozrabiany wodą , ale z biegiem czasu woda byłaby wchłonięta przez beton , i byłoby ok.A przecież nie będę kleił tym klejem do folii , bo ta woda nigdy nie odparuje.Dodam na koniec ,że mój dom stoi na idealnie suchym piasku , i nawet z boku nie styka się z ziemią ( humusem ) . Woda , co najmniej metr poniżej fundamentów.

P.S Na zakończenie przypomnę jeszcze historię pewnej forumowiczki która jak dobrze pamiętam zastosowała folię zarówno pod jak i nad styropianem , i po krótkim czasie kiedy z jakiś względów dokopała się do tego styropianu - ze zgrozą ujrzała narośnięte grzyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pierwsze słyszę, żeby styropian kleić do chudziaka :o ...zresztą pod styropianem powinna być jeszcze folia lub papa...więc tym bardziej nie wiem o co biega :roll: .

Mój majster zatwierdził opcję: chudziak, dwa razy folia, styropian, folia , wylewka....i nie wspominał nic o klejeniu...zresztą robił mi już wylewkę w kotłowni i nic chłopaki nie kleili :o .

 

Dopytaj majstra bo chyba cos źle zrozumiałeś, albo dobrze zrozumiałeś i jakieś innowacje chłop wprowadza :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Przy niskim poziomie wody gruntowej nie jest konieczne wykonywanie izolacji wodoszczelnej , ponieważ zarówno styropian , jak i płyty z wełny mineralnej nie podciągają kapilarnie wody z warstw dolnych.."

Ponieważ z kolei mój hydraulik od podłogówki stwierdził też , że pierwsza warstwa styropianu musi być sklejona z betonem ( chudym ) bo inaczej będą sie warstwy rozjeżdzały - to jakim klejem mam to zrobić. .

 

ja bym nie mylił dwóch pojęć izolacja przeciw wilgociowa i wodoszczelna.

 

dla mnie położenie foli to nie jest izolacja przeciwodna

 

co do przyklejania to robi się przecież podłogę pływającą a to nijak ma się do przyklejania czegokolwiek

 

podejrzewam iż hydraulik chce przyklejć płyty aby mu łatwiej było rurki do podłogówki przyczepić do styropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że nie tylko ja miałem takiego hydraulika który tnie na materiale więcej niż na robociźnie. :o

Ja nie miałbym pretensji gdyby mi powiedział : w hurtowni ta rura jest po 5 zł ale ja muszę po nią pojechać , wiedzieć co kupić dlatego chcę od pana po 9zł i taki będę chciał narzut na materiał - ale kiedy on mi wmawia ,że po jego rabacie ona w hurtowni jest po 9zł ... to co ja mogę o takim człowieku myśleć?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę dawać (już w przyszłym tygodniu :wink: ) podwójnie zwykłą czarną folię budowlaną... jedna warstwa ma 0.2mm , czyli podwójnie to da 0,4mm

 

szukałam, przeglądałam, czytałam, radziłam się...i zdecydowałam że nie ma co się babrać z papą i lepikiem ... w zupełności wystarczy folia pod styropian

jeśli masz wątpliwości - poszukaj...były takie tematy niedawno poruszane na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz....są tacy na forum dla których niezbędne jest położenie papy pod styropian, bo zawsze sie tak robiło i już :wink:

 

kiedy zaczęłam drążyć temat i dopytywać o konkrety... to jakby niewiele było tych konkretów "za" papą :wink:

 

ktoś nawet próbował wyjaśniać pojęcie "podciągania kapilarnego wody" , ale mnie to nie przekonało :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz....są tacy na forum dla których niezbędne jest położenie papy pod styropian, bo zawsze sie tak robiło i już :wink:

 

kiedy zaczęłam drążyć temat i dopytywać o konkrety... to jakby niewiele było tych konkretów "za" papą :wink:

 

ktoś nawet próbował wyjaśniać pojęcie "podciągania kapilarnego wody" , ale mnie to nie przekonało :roll:

niekiedy niezbedne jest położenie i zgrzewanie papy pod styropian, robi się to w trudniejszych warunkach gruntowych (glina, wysoki poziom wód), lub na inwestycjach wielorodzinnych. Na wielorodzinnych stosujemy nawet papę na specjalnym welonie 25zł/m2. Przy domkach jednorodzinnych w prostych warunkach gruntowych, wystarczy folia x 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...