Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt D33 NIEDUŻY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 611
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tzn. żeby nie było rozgałęzień, tak?

Tak żadnych rozgałęzień - jedna rura jeden pokój

potem 7m w poziomie

I to działało bez turbiny ? :o Z tego co czytałem, max. to 4m, a i to niepewne, ale nie znam przekroju rur.

Nie tylko działało ale dalej działa :lol:

Z regóły zawodowi "kominkarze" stosują rury o fi 125mm my zastosowaliśmy fi 150mm a turbine można wstawić w każdym momencie

I jeszcze jedna rada suma rur wychodzących musi się równać sumie rur przychodzących np. rury wychodzące mają razem 1000cm2 tak więc wlot powietrza pod kominkiem powinien mieć 20cm*50cm=1000cm2

Jak wlot powietrza będzie mniejszy kominek nie będzie działał prawidłowo To tylko fizyka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiamy rezultaty zamieszczone na zdjeciach. :o

Podobne rozwiazanie polaczenia salonu z kuchnia zamierzamy zrealizowac w naszym d33.

Czy bylibyscie sklonni podac wiecej szczegolow dotyczacych budowy waszej wersji d33 ? 8)

 

Nasz wariant d33 :

 

- budynek odwrocony o 180° (salon usytuowany od drogi - pld./zach.)

- zamierzamy powiekszyc salon o pow. tarasu

- wejscie do budynku przez dobudowany garaz (zamiast lazienki -

"kl.sch." z nowym powiekszonym przedsionkiem)

- przedsionek(wg projektu) polaczymy z pom. gospodarczym - nowa

lazienka

- wejscie do sypialni przez salon za kominkiem ( ? )

- schody na poddasze zamiast typowej kl. schodowej

- zadnych przemyslen odnosnie poddasza ( standard - sypialnia, prysznic

ewent. garderoba

 

Co myslicie o tym ? :roll:

 

 

Podziekowania za wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz wariant d33 :

- budynek odwrocony o 180° (salon usytuowany od drogi - pld./zach.)

- zamierzamy powiekszyc salon o pow. tarasu

Rozumiem, że w takim położeniu okna od salonu bedą wychodziły na ulicę? Jesli tak to chyba nie najszczęśliwiej, bo każdy przechodzący będzie zaglądał Wam do salonu :-?, a w salonie raczej najwięcej się przebywa. Powiększenie salonu o taras rzeczywiście powiększy powierzchnie mieszkalną, ale ujmuje temu domkowi "to coś". Chyba jak dotychczas w 3 numerach Muratora był opis D33 i w któryms z nich widziałem taki właśnie D33 z powiększonym salonem, bez tarasu. Ale to tylko kwestia gustu :wink:

 

- wejscie do budynku przez dobudowany garaz (zamiast lazienki - "kl.sch." z nowym powiekszonym przedsionkiem)

Czy to byłoby jedyne wejście do domu, przez garaż ?

 

- przedsionek(wg projektu) polaczymy z pom. gospodarczym - nowa lazienka

To moze już lepiej przenieść pomieszczenie gospodarcze (piec) do garażu, a tu zrobić wyłącznie łazienkę.

 

- wejscie do sypialni przez salon za kominkiem ( ? )

Tu może być duzy problem, ponieważ ściana pomiędzy salonem a kominkiem jest ścianą nośną, więc tu już ktoś z uprawnieniami konstrukcyjnymi będzie w stanie stwierdzic, czy tak będzie można.

 

Jak sądzę, większość tych zmian wynika z niefortunnego połozenia działki w stosunku do stron świata, może jeszcze coś pokombinować, niekoniecznie ustawiać domek równolegle do ulicy ? Jest tez odbicie lustrzane D33, ale to pewnie wiecie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zastanawiamy sie obecnie nad oświetleniem poddasza. Czy zrobić kawałek podwieszangeo sufitu, a jeżeli nie to czy rozprowadzić kable pod zwisające ze skosów lampy, czy też zrobić tylko kinkiety na murowanych ściankach działowych. Może macie jakieś sugestie?

 

Wybiera się ktoś z Was na spotkanie forumowiczów Muratora 4 marca?

 

ps. Pozdrowienia dla czytających :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Takie mam ostatnio dylematy...

Bo zakupiliśmy już projekt, co więcej , jest w trakcie adaptacji, a ja wciąż zastanawiam się, czy dobrze wybraliśmy i jak ten domek będzie wyglądał po wprowadzonych przez nas zmianach.

 

Musieliśmy niestety zwiększyć kąt dach do 25 stopni, bo w warunkach zabudowy napisano 35-45 stopni, więc nie wiem, jak będzie z proporcjami .

 

Obawiam się również o wielkość pokoi na poddaszu, wiem, że to nie będą duże pokoje, udało się tak pokombinować, że jeden i drugi będą mieć ok 10 m2 pow . 1,90,kosztem korytarza, ale obawiam się, że to będą klitki, i że np w przyszłości mój syn będzie uderzał się głową o te skosy.

Nawet przyszło mi do głowy, coby zmienić dach na dwuspadowy, tylko, że wtedy automatycznie powiększyłaby się cała kubatura, a przecież założyliśmy sobie, że budujemy mały dom.

Kiedyś przeczytałam, że granicą przyzwoitości, jeśli chodzi o jednoosobowy pokój jest 10, myślę, że byłoby dobrze, gdyby to było 12m.

 

 

I tak sobie siedzę i myślę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malchu, zapraszamy do Koszalina. Będziesz mógł ocenić wielkość pokoi na poddaszu po podniesieniu ścianki kolankowej (tak jak w naszym przypadku), bądź też oryginalną wielkość tak jak u Ani i Bartka Wiśniewskich. To oczywiście kwestia wyboru między właściwymi proporcjami budynku a wygodą użytkowania. My wybraliśmy to drugie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na tym forum

 

Jak rozwiązaliście wentylację w D33 ?

Ja myślę o dostawieniu dodatkowych kanałów wentylacyjnych badź zastosowaniu wentylacji mechanicznej wywiewnej(jak to głośno działa?) i dodatkowo zastosować regulator obrotów wentylatora aby na noc było cicho.

Na chwilę obecną mieszkam w bloku mam szczelne okna budynek jest docieplony a jak nie zostawię mikroszczeliny w oknach to w domu jest zaduch nie chcę takiego efektu w moim D33 a projektanci z regóły zapominają o dobrym wentylowaniu domu. :D

 

Czekam na opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam ostatnio dylematy...

malchu wybór projektu to bardzo ważna i trudna decyzja... z jednej strony koszty budowy, a następnie utrzymania, z drugiej funkcjonalność... może spróbuj odwiedzić kogoś kto juz mieszka w Niedużym, a wtedy Ci się wiele rzeczy wyjaśni. W czasie budowy też jest mnóstwo dylematów, ale żeby iść dalej trzeba podejmować decyzje !

 

Oka na jakim etapie jesteście, kiedy przeprowadzka? Jakie macie okna dachowe Fakro otwierane od dołu, czy Veluxy otwierane od góry i jak jest z wygodą ich otwierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiązaliście wentylację w D33 ?

Ja myślę o dostawieniu dodatkowych kanałów wentylacyjnych badź zastosowaniu wentylacji mechanicznej wywiewnej(jak to głośno działa?) i dodatkowo zastosować regulator obrotów wentylatora aby na noc było cicho.Na chwilę obecną mieszkam w bloku mam szczelne okna budynek jest docieplony a jak nie zostawię mikroszczeliny w oknach to w domu jest zaduch nie chcę takiego efektu w moim D33 a projektanci z regóły zapominają o dobrym wentylowaniu domu. :D

Czekam na opinie.

 

Robroy dobrze, że podjąłeś temat wentylacji, bo to też mnie interesuje. W ogromie spraw temat wentylacji zostawiam cały czas gdzieś z boku. Nie zastanawiałem sie zbytnio nad wentylacją mechaniczną (dodatkowe koszty), przyjąłem najprostsze rozwiązanie - wentylację grawitacyjną. Na etapie budowy stanu surowego ekipa zrobiła mi nawet dodatkowe kanały wentylacyjne w pokojach na dole i na poddaszu. Tylko, czy te kanały będa właściwie działać? Z tego co ostatnio poczytałem trzeba zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, tylko tyle co wpłynie zostanie usunięte kanałami wywiewnymi. Przy szczelnych oknach jednym ze sposobów dostarczenia do domu świeżego powietrza są nawiewniki w oknach (różne są opinie o ich działaniu), są też jakieś systemy związane z GWC, no i pozostaje najzwyklejsze wietrzenie, ale czy ono wystarczy?

To właśnie moje rozterki na temat wentylacji :-? :wink:

 

A jak działałaby wentylacja mechaniczna, jakie widzisz sposoby dostarczania świeżego powietrza do domu? Z systemem wentylacji związany jest problem uciekania ciepła, czy jeśli wentylacja mechaniczna to tylko z rekuperatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeśli chodzi o przeprowadzkę, to nasze obecne mieszkanie musimy opuścić do końca marca. Tak więc będziemy zmuszeni

przenieść się do nie w pełni wykończonego domu. Wydaje się, że

powinniśmy zdążyć z robotami wewnątrz budynku, natomiast pozostanie

wiele pracy na zewnątrz (taras, opaski, wjazd, ogrodzenie, podbitka, elewacja, prace wykończeniowe w garażu, uporządkowanie terenu).

 

Jeśli chodzi o wentylację, to niczego ponad to, co znalazło się w projekcie,

nie wymyślaliśmy. No, może za wyjątkiem nawiewników higrosterowalnych zainstalowanych w ścianach zewnętrznych. Górne pokoje i łazienka wentylowane są poprzez dachówki kominkowe. Mam nadzieję, że to będzie działać.

 

Co do okien na poddaszu, to ani Fakro ani Veluxy, mamy Roto otwierane od dołu ale nie są zbyt wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjąłem najprostsze rozwiązanie - wentylację grawitacyjną. Na etapie budowy stanu surowego ekipa zrobiła mi nawet dodatkowe kanały wentylacyjne w pokojach na dole i na poddaszu. Tylko, czy te kanały będa właściwie działać? Z tego co ostatnio poczytałem trzeba zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, tylko tyle co wpłynie zostanie usunięte kanałami wywiewnymi.

Wdłóg mnie powinno być tak

 

Z tymi kanałami wentylacyjnymi to OK no moze za dużo w każdym pokoju, na parterze wystarczą trzy(łazienka,salon,kuchnia no i okap) a na piętrze 2 (przedpokój,łazienka)jeśli na piętrze wykroiliście garderobę pamiętajcie o jej dobrej wentylacji.(musi być tak dobra jak w łazience)

Dopływ powietrza powinien być zapewniony nawiewnikami higrosterowalnymi (powinny być w każdym pomieszczeniu) oprowadzenie wentylacji wywiewnikami higrosterowalnymi i to powinno wystarczyć ja dodatkowo do każdego kanału wentylacyjnego dociągnę inst.el. i w razie czego zastosuję wentylatory oczywiście higrosterowalne.Nawiewniki najlepiej montować w ścianie jak najbliżej sufitu, wtedy wpadające powietrze najpierw się ociepli i dopiero rozejdzie po domu.Należy pamiętać aby pod drzwiami zostawiać szczelinęo ok 1cm aby powietrze mogło swobodnie przepływać między pokojami

 

no i pozostaje najzwyklejsze wietrzenie, ale czy ono wystarczy?

Wietrzenie nie wystarczy :lol: :lol:

 

A jak działałaby wentylacja mechaniczna, jakie widzisz sposoby dostarczania świeżego powietrza do domu? Z systemem wentylacji związany jest problem uciekania ciepła, czy jeśli wentylacja mechaniczna to tylko z rekuperatorem?

 

Mechaniczna(tylko z rekuperatorem)na pewno działałaby lepiej ale na to tzreba kasy ok 10tys materiał+robocizna

Każdy z nas wie że przez wentylację ucieka ciepło ale mam takie ulubione powiedzenie "Coś za Coś" albo wyższe koszty ogrzewania albo gorsza wentylacja.Ja tam wolę oddychać świeżym powietrzem a te pare złotych więcej za ogrzewanie przeboleję. A może będzie mnie stać na mechaniczną ,najgorzej że decyzję trzeba podjąć w fazie budowania a nie na koniec roboty :lol:

Innym sposobem dopływu świeżego powietrza o jakim myśle jest doprowadzenie pod kominek z dworu rury fi 110 z wentylatorem nawiewowym i w momencie palenia w kominku włączanie wentylatora wtedy ogrzane świerze powietrze dostanie się do gażdego pomieszczenia z DGP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopływ powietrza powinien być zapewniony nawiewnikami higrosterowalnymi (powinny być w każdym pomieszczeniu)

Słyszałem o nawiewnikach automatycznych aereco i ręcznych ventair. Tych pierwszych ponoć nie ma sensu montować w kuchni ze względu na specyficzne warunki wilgotnościowe, jakie się tam wytwarzają. Czy nawiewniki można zamontować w dowolnym momencie, czy rozróżnia się nawiewniki montowane w oknach od tych montowanych w ścianach, czy to jedno i to samo, a tylko inny sposób montażu. Robroy które polecasz?

 

oprowadzenie wentylacji wywiewnikami higrosterowalnymi

Co to za wywiewniki, gdzie się je montuje? Po co one są, jeżeli będzie zapewniony dopływ świeżego powietrza kanały wentylacyjne powinny zadziałać prawidłowo.

 

Innym sposobem dopływu świeżego powietrza o jakim myśle jest doprowadzenie pod kominek z dworu rury fi 110 z wentylatorem nawiewowym i w momencie palenia w kominku włączanie wentylatora wtedy ogrzane świerze powietrze dostanie się do gażdego pomieszczenia z DGP

Masz na myśli nieszczelne połączenie rury doprowadzającej powietrze z kominkiem? Tarnava, którą kupiłem ma stojak, do którego "szczelnie" podłącza się rurę z powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mogą być i ręczne, tyle że trzeba się pobawić z regulacją.Pamiętaj że te Higrosterowalne mają 3 zakresy regulacji wilgotności względnej w pomieszczeniu więc na pewno wybierzesz opcję najlepszą dla siebie .

Nawiewniki okienne można montować w dowolnym momencie,ale najlepiej od razu zamówić okna z nimi , gdyż inaczej nie każdy producent okien udziela na okna gwarancji.

Nawiewniki ścienne nalezy zamontować przed ostatnim malowaniem.

Nawiewniki ścienne różnia sie od okiennych tym że, do montażu dodatkowa daje się specjalne przejście przez ścianę( 2 regulowane profile PCV o kształcie prostokąta,regulowane aby dopasować do grubości ściany)

Polecam AERECO ścienne

 

2. Wywiewniki to inaczej samoregulujące przepływ powietrza kratki wentylacyjne(np w zależności od wilgotności) montuje się je po to aby nie usuwać nadmiaru powietrza a tylko tyle ile jest niezbędne aby osiągnąć nastawioną wilgotność względną.

Usuwanie nadmiaru powietrza powoduje np: wyziębienie pokoi i większe koszty na CO

 

3. Nie Ty piszesz o doprowadzeniu powietrza do komory spalania kominka, a ja o doprowadzeniu powietrza do samego dystrybutora DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...