Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziennik budowy Malgoski i Gabe


Recommended Posts

W grudniu ruszyla chyba najwieksza przygoda mojego zycia. Po kilku miesiacach poszukiwan wybralismy w koncu projekt naszego przyszlego domku. Bedzie to Pierwszy Dom III wersja powiekszona.

Jak narazie wszystko idzie do przodu tak jak isc powinno.Generalnie tkwimy w urzedach i konca nie widac.

Przyspieszenie papierow zreszta nie daloy nic, gdyz murarz dostepny jest na jesien 08, lub przy problemach wiosna 09.

Niby nic i szybko zaczynam ten dziennik. Tylko jest male ale... Narazie na stale mieszkamy w Angli, w malej wioseczce w poblizu Southampton. I to mnie generalnie przeraza. Bo bede budowac na odleglos.Tak wiec juz na etapie przed nawet pozwoleniem na budowe zbieram wszelkie wiadomosci o tym co jak, gdzie, dlaczego, jak w srodku, jakie ogrzewanie itp.

Gdyby tego bylo malo moj maz jest Angolem z zasobem slow polskich ograniczajacych sie do wyrazow niecenzuralnych. I masz babo placek. Generalnie wszystko na mojej glowie!

We wtorek mamy spotkanie z facetem w sprawie adaptacji.

Generalnie nie spie, rozmawiam ze slubnym praktycznie tylko na temat domu (ze znajomymi rowniez, bo wieksza czesc z nich jest na podobnym etapie w zyciu).Internet przekopuje pod kazdym wzgledem dotyczacym budowy, wykonczenia i wyposazenia.

 

Boje sie, ze to pozre nas nerwowo i pewno finansowo tez.

 

A za kilka lat wielka przeprowadzka do Polski do miejmy nadzieje naszego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papierologia czesciowo do przodu.Teraz adaptacja, pozwolenie na budowe i mozna wchodzic, tylko murarza nie ma. Tak troche smiesznie z ta nasza dzialka ale to osobny temat.

Teraz orientuje sie w cenach materialow, i zastanawiam sie jak wszystko rozwiazac. Poniewaz budujemy na odleglosc spedzamy praktycznie kazda chwile zastanawiajac sie nad wyborem ogrzewania, szamba/czy przydomowej oczysczalni itp, itd.

Dzis bylismy w kolejnej firmie z pompami ciepla. Mile zaskoczenie. Polowa ceny i obejmuje to pompe, ciepla i zimna wode, hydraulike, ogrzewanie i przydomowa oczysczalnie sciekow. Pan dziala na podzespolach takich samych jak znane firmy tylko sklada to sam.

No dobrze dochodzi nam do tego wybicie studni, styropian pod podlogowke i jastrych. Jednakze to polowa ceny popm znanych firm. System woda-woda, coroczny serwis systemu i firma bierze pelna odpowiedzialnosc za wszystko.

Tansze niekoniecznie musi byc gorsze :)

No i dodatkowo system juz dziala u wielu ludzi lokalnie i wszyscy zadowoleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko szybciutko, bo nic sie od wczoraj wieczorem nie zmienilo. Nooo moze z wyjatkiem tego, ze nie bylo koszmaru cennego z tanczacymi ceglami i wyborami miss cegiel (tj materialu budowlanego w bloczkach na scianki zewnetrzne). Dzieki uprzejmosci Tosi mamy komentarze do dziennika, gdzie zapraszamy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutki kroczek do przodu. Ekipa potwierdzona. Fundamenty beda w tym roku. A pozniej beda sobie spokojnie osiadac do wiosy. A ja jak szalona bede starala sie kupowac materialy pod koniec roku w nadziei, ze beda ciut tansze.

Umowe z moimi murarzami podpisuje w kwietniu.Pan daje mi czas na dokladne przemyslenie wszelkich wewnetrznych zmian, bo przeciez nas przy budowie nie bedzie :(.

Konkurs na miss bloczka budowlanego wygra chyba silka. Przynajmniej w chwili obecnej wyraznie prowadzi.

Tak wiec przez najblizszy rok bedzie nuda w moim dzienniczku.

Chyba, ze odkryje cos fantastycznego, kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dwa tygodnie temu bylismy w Polsce pozalatwiac wiecej bzdetow. Mapka- nieszcesna 600 zl. Za kawalek papierku ktory nawet ladny nie jest.

Podpisalismy umowe z murarzem. Trzeba byo rzucic dwa kawalki zaliczki. Budowa rozpocznie sie prawdopodobnie koniec pazdziernika. Bynajmniej fundamenty.

Ha! Teraz mam przynajmniej daty. Poniewaz pan majster dokladny jest i przy np wylewaniu stropu nie pedzi dalej w gore z szybkoscia swiatla, tylko daje mu wyschnac, date ukonczenia budowy mamy na koniec czerwca 2009. Surowka otwarta. Czyli za 14 miesiecy. Mam nadzieje, ze do tego czasu wymysle co chce na dach.

I niestety dylemat wciaz z czego budowac sciany?

 

Ach i mialam wycene na ogrzewanie podlogowe, z hydraulika i pompa ciepla oraz eko-szambem- 44tys. Wydaje mi sie super niezle.

 

Narazie zastoj do poznej jesieni. Plany na jesien- fundamenty oczywiscie. Oraz firmy w zwiazku z wycena okien. Pokusze sie o wycene na okna drewniane. Nie chce bialych plastikow a za kolorowe typu w kolorze drewna - za kolor po obu stronach trzeba zaplacic 40%wiecej. Tak wiec, jezeli roznica wielka nie bedzie to moze...

Nastepny odcinek mojego dziennika jesienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Jesien zawitala.Dzrewa robia sie rude, zimno rankami i wieczorami.

 

A u mnie panika.Murarz wlasnie sie potwierdzil na 1 tydzien listopada.Teraz bede chyba w kosciele krzyzem lezec, zeby ten listopad byl piekny, bajkowy, cieplutki, co mi budowa ruszy.

Zeby bylo smiesznie w pierwszym tyg listopada jedziemy na nasze pierwsze od 3 lat wakacje do Gambii.Bede sila mysli cieplo tropikow przesylala do PL, zeby mi panowie budowali.

 

Panika nr2 material budowlany jeszce nie wybrany.Po konsultacjach z panem majstrem murarzem zawezilam do solbetu i porothermu.Czeka mnie wiec uroczy weekend czytania, grzebania w necie i konsultacji z przyjacilka-architektka.

Jeszcze tylko pogonic sprawe z PC i ciezko zastanowic sie na reokupatorem(czy jak to sie tam nazywa).

Bo baterie sloneczne i PC to na 100%, nie bedziemy polegac na matce Rosji z gazem, bede sie modlic o slonce :).

 

Za 2 tyg do PL i bede szalec z wydawaniem kasy na materialy, koparki i reszte.

Motylki w brzuchu szaleja.Za miesiac rozpoczynamy budowe!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wscieklam sie.Baardzo sie wscieklam.

Pozwolenie na budowe jeszcze nie sfinalizowane, bo pan od papierkow,myslal, ze nie wiedzial.

O dzizassss..... Normalnie porazka.Zajmie teraz badziewie ok 10 dni, bo starostwo bierze czas zeby pstryknac pieczatke i podpis.

Normalnie poryczalam sie.

Mam do cholery 2 lata zeby rozpoczac budowe od wydania pozwolenia.

Cholera,cholera...

Gotuje sie we mnie.

Murarz mial mi obliczyc ile czego trzeba na fundamenty a tu klops.

Murarz ma wchodzic za 2 tygodnie.

Geodeta musi wytyczyc cholerny dom na dzialce.

Normalnie dosc mam juz, a jeszcze sie nie zaczelo.

 

Dzis z warkotem... I nerwem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko powoli wskakuje na swoje miejsce.Kroczek po kroczku.

Powoli przymiarki do law i fundamentow.Miejmy tylko nadzieje, ze nie zlapie siermiezny mroz i snieg/deszcz nie beda padac.

Dostalam dzis wycene na nasza podlogowke+PC+eko-szambo+studnie.Niezla cena jestem pod wrazeniem:)

Tylko mnie teraz troche trzacha, bo w piatek jedziemy na nasze wakacje.I juz czuje sie winna, ze wydamy pieniadze,bo chatka sie buduje.Mam tylko nadzieje, ze kiedy ja bede siedziala na plazy zadna tragedia nie spadnie na nasza nierozpoczeta budowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak snu.Wczoraj usiedlismy z kartka i olowkiem w reku liczac ile jeszcze nam trzeba.I mielismy bezsenna noc. Mamy kase na budowe surowego zamknietego.Reszta wydaje sie duzo drozsza.

Osiwieje zanim wykonczymy ten dom.

Strach sie bac.

Najgorsze jest to, ze na odleglos za bardzo nie mamy jak oszczedzac i robic samemu na budowie.

Dluuuuuga droga przed nami zanim wszystko bedzie skonczone ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Od poniedzialku zyje na wariackich papierach.Boli mnie glowa, nie moge spac.

Dzialka juz prawie oczyszczona.Czterech doroslych facetow, poltora dnia z pomoca pily lancuchowej i traktora. Geodeta do wytyczenia budynku czai sie, tylko paliki musze mu dostarczyc.Koparka przyjedzie w przyszlym tygoniu jak murarz bedzie gotowy na wejscie.

Cement,druty, bloczki i piasek sa, tylko telefon i jada.Piasek i zwir 3 godziny i sa na miejscu.

Serce wali mi, jakbym miala dostac zawalu.Jak zobacze kparke, to bede wiedziala, ze to definitywnie to. Wkopalam sie w finansowe zawirowania do konca zycia!!!!

Ale bede miala dom, moj kawalek swiata...

Juz nie moge doczekac sie pierwszej Gwiazdki w naszym nowym gniazdku.Niewazne, czy to bedzie za 2 , 5 czy 10 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bol glowy utrzymuje sie.Odwrotu raczej juz nie ma.

Jutro rankiem geodeci pojawiaja sie, zeby wytyczyc zarysy domciu.Pan z koparka mial sie pojawic w czwarteczek o poranku.Dzwonil jednak z godzinke temu, ze on ma chyba jednak czas jutro.I byc moze pojawi sie w okolicach 11,12 rano.

Na dodatek mamy gosci z UK.Bratanek meza plus kolega przyjezdzaja na dlugi weekend.

W czwartek o poranku przyjezdza stal.I beda ja sobie chlopaki wiazac.Byle tylko deszcz nie padal to lawy mi chlopaki zaleja raz-dwa.

A w przyszlym tygodniu rzucam to w diably i jade sie upic z moimi dziewczynkami w Olsztynie.Wina i spiewu wymagam.

Ja podziwiam wszystkich pracujaco-budujacych.Na szczescie mam wolne i moge wszystko zalatwic.Jakby to bylo jeszcze z reguralna praca???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Po opadach sniegu, deszczu, mrozie i wszelkich innych opoznieniach w koncu. Lawy sa zalane.Moja murarska ekipa swiatla sobie rozstawila i walczyla.Az skonczyli.Teraz sobie schnie. Do Bozego Narodzenia nie wyschnie a potem moje chlopaki nie pracuja do 6 stycznia.

A potem zalezy jaka pogoda bedzie.

I zaczelismy wyceny na okna porownywac.Plus zrezygnowalismy z firmy ktora miala nam zakladac PC i podlogowke.Dobrze miec przyjaciolke-architektke, ktora walczy ze swoim domkiem rowniez.

Okazalo sie, ze wszystko ladnie pieknie ale firma nie zaklada odkamieniacza w systemie woda-woda. Pan podparty do sciany nawet nie wie gdzie to wpiac i za bardzo nie wie jak sie to je.

Tak wiec bedzie wiecej poszukiwan............

Jestem padnieta jak mops.Niby nic a mnie totalnie to z energi wyssalo.

Wyceny okien, drzwi, dachowek, podlogowki, PC fotowoltaikow-marzenie mojego meza i cala reszta.

Dobrze, ze chociaz na wakacje sie w tym roku udalo wyskoczyc.Bo ja watpie czy jeszcze kiedys sie to uda. Jak dom bedzie wykonczony moze.....

OSiwieje i oszaleje do tego czasu ale bedzie warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budowie nie dzieje sie nic.Lawy sliczniuchno sobie schna.Pogoda pomaga.Dzis ruszylismy do starostwa powtaiatowego w sprawie dofinansowywania projektow eko w gospodarstwach domowych. I malym fuksem dowiedzielismy sie, ze jest.Ale tylko na przydomowe oczyszczalnie sciekow.I tylko albo i az 2000 do projektu.I 2009 bedzie rokiem ostatnim tego dofinansowania.I jeszce jest tylko 15 takich grantow dostepnych.

Tak wiec skladamy podanie.Mam czas do konca roku na skompletowanie dokumentow.Dobrze, ze nie musze miec wykonawcy ani podpisanej umowy na oczyszczalnie.Wystarczy, ze projekt bedzie zrealizowany do 15 grudnia przyszlego roku.

2000zl na drodze nie lezy.I po rozmowie wiemy, ze mamy szanse, bo ludzie albo sie interesuja takimi sprawami albo maja to w nosie.

Szkoda tylko, ze nie ma funduszy na inne tego typu projekty,czy to solary, czy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Palne sobie w leb poprostu.Murarz uszkodzil sobie kolano przed bozym narodzeniem,teraz jest po operacjach.Ekipy nie puszcza same (co doskonale rozumiem).Bloczki stoja i kwicza. My byc moze bedziemy musieli biegiem wracac do UKowa (problemy rodzinne)

 

Choroba.Musze zamowic wiezbe,bo tylko sobie wierze.Musze zostawic pisemne notatki murarzowi, bo nie chce plakac nad rozwiazaniami mego ojca i musze zobaczyc sie z moim panem od nadzoru.

 

Juz widze bezsenne noce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kto wie kiedy skonczy sie ta beznadziejna zima???

Od tygonia w domu tylko sypiam i wpadam przelotem.Zaliczylam wszelkie okoliczne tartaki.Zamowilam moje cegielki i komin.W poniedzialek wiezba i drzewo.I placenie rachunkow w przyszlym tyg. Za dwa tyg niestety bede moja budowe sledzic juz na odleglosc.Na szczescie mam spokojna glowe,bo te glowne rzeczy i wszelkie planowanie z murarzem zalatwione.Wszelkie pierdolki potrzebe do budowy murarz moze zalatwiac z naszej hurtowni.

Pozniej szybka wizytacja w kwietniu i sierpniu.

Zadeskowanie otworow jesienia i w listopadzie powolne uzupelnianie do stanu surowego zamknietego.

Uf...Dlugi rok mnie czeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ruszylo, w koncu ruszylo!!!!

Dzis widac.Fundamenty rosna.Poniedzialek i wtorek panowie czyscili lawy, a dzis muruja.

Za dwa tyg wracamy do UKowa i az mnie skreca,ze nie bede wszystkiego widziala.

Fundamenty rosna.W przyszlym tyg beda ocieplac je styropianem.Za namowa kolezanki-architektki wybralismy styropian Yetico Aqua. W naszym rejonie nie do zdobycia.Ludzie uzywaja tanszego.My stwierdzilismy,ze na takich rzeczach oszczedzac nie bedziemy.Mozemy obyc sie kilka lat bez super wnetrz ale na budowie jako takiej probujemy ciut lepiej niz przecietnie.

Do tego izolacja Izohan WL i WM.

Poniewaz Yetico w naszym rejonie niet w weekend ruszamy do Olsztyna.Na szczescie niedaleko.A z tego co slyszalam porownujac ceny jakie jedna z hurtowni zaspiewala mi lokalnie (plus dowoz,bo to na SPECJALNE zamowienie) a tym co jest w Olsztynie to roznica powinna byc wielka.No powiedzmy,ze lokalnie zaspiewano mi ceny zeszloroczne, a po nowym roku ceny tego producenta spadly ok 30%!

Ciesze sie, ze jestem tu,zeby miec pewnosc, ze moje fundamenty sa dobrze zaizolowane.

Ufff....

Jeszcze tylko 2 tyg zalatwiania.

Ach i prawie mamy wiezbe i deski. Cena konkurencyjna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki Zachod...

Jezeli ktos sie zastanawia do czego to sie odnosi-odnosi sie to do sytuacji w jakiej postawiony jest prawie kazdy polski inwestor budujacy dom.

Bylismy wczoraj na targach EcoHouse w Londynie.

Ja chce wszystko.

Zaczynamy sie zastanawiac mocno nad zalozeniem oswietlenia LED w wiekszej czesci domu (nie tylko w swiatelkach nad stopniami na klatce schodowej).Oszczednosc wielka.

Izolacje widzialam takie,ze w mozgu mi sie poprzestawialo i chce,tylko gdzie ja to kupie???

 

 

A na budowie praca wrze.Jutro panowie zaleja wieniec na fundamentach, w przyszlym tyg ociepla mi fundamenty slicznie.

Zaplacilam za wszystko co do tej pory hurtownia nam dostarczyla.Znalazlam dzis lokalna firme sprzedajace przydomowe oczyszczalnie.I zeby bylo smiesznie drozsza oczyszczalnia wychodzi w ostatecznym rozrachunku taniej.Wiemy co wybieramy,zwlaszcza,ze dostajemy dofinansowanie z powiatu.

Jak zwykle moje pomysly sa skutecznie torpedowane w moich lokalnych hurtowniach i sklepach.Styropian yetico aqua niedostepny,tylko na specjalne zamowienie.Dzis sie dowiedzialam,ze Izohan WM iWL sa TAKIE DROGIE,ze tez tylko na zamowienie.Mam ok 50 m2fundamentu do zasmarowania. I co znalazlam hurtownie w necie, maja produkt w promocji i wszystko jak bedzie kosztwalo 700 setek z dowozem to bedzie max. Moze to i duzo,tylko dlaczego mam oszczedzac na waznych sprawach.I co potem miec w domu wilgoc?? Moj murarz za to mnie kocha,bo mu roboty umniejszam takimi bajerkami.A kase dostaje taka sama...

Juz wkrotce zdjecia.Tylko musze przysiasc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Trzese majtkami ze strachu.Ojej,ojej,ojej.Od jutra budujemy na odleglosc,calkowita ok 1300 mil.Ile kilosow nie wiem, bo nigdy nie zdazylo sie mierzyc.

Fundamenty skonczone beda jutro.Tzn ocieplone.

A potem w gore jedziemy.

Wiezba i dechy zamowione.

Bloczki sa.

Poprawki na planach naniesione.

Murarz ze szcegolowym opisem wszystkiego odchaczony.

Przyjezdzamy sprawdzic za miesiac, apotem dopiero w sierpniu.....

Boje sie jak grom

Ale bede miala domek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...