Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ocieplenie poddasza


Recommended Posts

witam

mam pytanie czy wystarczy 15 cm wełny na ocieplenie poddasza , dach jest deskowany , papowany i pokryty dachówką Braasa. Dom znajduje się nad morzem , zimy są coraz łagodniejsze np. w tym roku może z dwa tygodnie pomroziło a tak ciągle są temperatury dodatnie. proszę o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki , u nas na prawdę jest ciepły klimat i już kilka osób które zajmują się ocieplaniem mówiło mi , że wystarczy 15 na warunki tutaj panujące ale może dla spokoju warto dać 20 cm. pozdrawiam

Izolacja działa w dwie strony.Izoluje też przed nadmiernym nagrzewaniem sie poddasza w lecie.Jezeli komfortem jest dla ciebie temp. w pomieszczeniu 35 st to 15 cm wystarczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie trwa ocieplanie. Dwie warstwy: 15 cm i 10 cm Rockwoola Toprock i superrock. Na stryszku "nieużytkowym" 15 cm między krokwie.

U mnie podobnie. Tyle że 18+10 TopRock.

 

draven jeżeli chcesz mieć spokój i zimą i latem, dołóż trochę więcej i to dobrej wełny. Budujesz ten element na lata. A może przyjdzie wkrótce epoka lodowcowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o zime to wystarczy te 15 cm dobrej wełny, dobrze wykonanej izolacji.

Jednak latem ugotujesz sie , mam to teraz u rodziców na poddaszu, tylko 15cm wełny , zimą jest aż za dobrze , a latem to w majtkach trza chodzić ,wszystkie okna trza mieć cały czas otwarte , jak zabraknie przewiewu na moment to parówa

jak ....

w domku daje 15cm miedzy krokwie Isomaty

a w poprzek 10cm uni maty

Mam nadzieje że będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie trwa ocieplanie. Dwie warstwy: 15 cm i 10 cm Rockwoola Toprock i superrock. Na stryszku "nieużytkowym" 15 cm między krokwie.

 

profus rozumiem że masz 25cm wełny nad poddaszem na stropie a dodatkowo zaizolowałeś nieużytkowe poddasze 15cm wełny?

 

może jest w tym jakiś sens - ja dałem 25cm ale nieużytkowego poddasza już nie ocieplałem i tam panuje temperatura jak na zewnątrz - hmm może dac 15cm między krokwie? tylko co mi to da skoro poddasze jest nieużytkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie trwa ocieplanie. Dwie warstwy: 15 cm i 10 cm Rockwoola Toprock i superrock. Na stryszku "nieużytkowym" 15 cm między krokwie.

 

profus rozumiem że masz 25cm wełny nad poddaszem na stropie a dodatkowo zaizolowałeś nieużytkowe poddasze 15cm wełny?

 

może jest w tym jakiś sens - ja dałem 25cm ale nieużytkowego poddasza już nie ocieplałem i tam panuje temperatura jak na zewnątrz - hmm może dac 15cm między krokwie? tylko co mi to da skoro poddasze jest nieużytkowe?

 

To że poddasze jest nieużytkowe nie oznacza, że nic tam nie będzie. W moim wypadku powędruje tam cała elektronika typu routery i wifi. Dodatkowo będzie tam szło DGP.

No i cała sterta gratów.

Może uda się jeszcze wcisnąć zbiornik na c.w.u, ale to zobaczymy czy wytrzyma więźba.

 

Z tego względu nie jest zalecane czasami, aby wogóle nie ocieplać tej przestrzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ociepla się nieogrzewanego poddasza! Sporo juz było na ten temat.

 

U mnie tez właśnie trwają prace, w sumie 25 cm (15+10) wełny - Toprock i Superrock.

 

Nie dawałabym mniej niż 20 cm. Niektórzy "fachowcy" mówią, że i u nas 15 cm wystarczy, co nie znaczy, że tak rzeczywiście jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ociepla się nieogrzewanego poddasza! Sporo juz było na ten temat.

 

U mnie tez właśnie trwają prace, w sumie 25 cm (15+10) wełny - Toprock i Superrock.

 

Nie dawałabym mniej niż 20 cm. Niektórzy "fachowcy" mówią, że i u nas 15 cm wystarczy, co nie znaczy, że tak rzeczywiście jest.

 

też miałem ocieplić nieogrzewane poddasze , nie wiedziałem , że tego nie powinno się robić , mogę prosić o wyjaśnienie dlaczego? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, nie pamiętam już dokładnie, p. Wojciech Nitka wyjaśniał to kiedyś szczegółowo, ale przy obecnej wyszukiwarce nie wiem, czy coś znajdziesz ze starych wątków. Czytałam kiedyś sporo na ten temat, bo też brałam pod uwagę takie rozwiązanie, i to co p. Wojtek mówił, rozwiązało mój problem (czyli odwiodło mnie od tego pomysłu). Wydaje mi się że chodzi o inny punkt rosy (tzn. w innym miejscu, tutaj prawdopodobnie w wełnie) na nieogrzewanym poddaszu.

 

No i poza tym mało to ekonomiczne - skoro masz izolację między jętkami, to lepiej poprawić ją trochę (zwiększyć, np. o 5 cm grubość), i będziesz miał lepsze warunki na poddaszu, niższym nakładem pracy i kasy. Bo na nieocieplonym poddaszu to od czego ma być ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halio ja też chętnie poczytał dlaeczego to niby źle mieć niedocieplone poddasze nieużytkowe.

 

A tak na marginesie nikoge nie negując, ale niektóre wypowiedzi p. Wojciecha Nitki nie koniecznie są do końca trafione. Z ostatnich gaf to p. Wojciech stwierdził, że "projektant powinien przewidzieć, że drowno wysychając pęknie w konkrentym miejscu" :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CoolaTT - Masz satysfakcję z oszukiwania Forumowiczów?

 

Może podasz link do mojego prawdziwego cytatu lub może bardziej do całego wątku, w którym piszesz "Peknięcia drewna to niestety rzecz normalna - i wcale nie wpływa na jego wartość konstrukcyjną."

 

Dalej tak sądzisz?

 

To przytoczę Ci inną moją wypowiedź z tego samego wątku -

'W zależności od wstawienia elementu w konstrukcję dachu pęknięcie może lub nie mieć wpływ na zmniejszenie nośności elementu, bowiem połozenie pęknięcia na przekroju elementu ma duże znaczenie; przy pionowym kierunku obciążenia pęknięcia pionowe nie zmniają wytrzymałoósci charakterystyki przekroju (np. W, I), podczas gdy pęknięcia poziome lub skośne zmniejszają nośności dopuszczalne.

[...]

Zawsze jednak, szczególnie przy niewiedzy, lepiej skonsultować temat z projektantem."

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p. Wojciech Nitka wyjaśniał to kiedyś szczegółowo, (...) Wydaje mi się że chodzi o inny punkt rosy (tzn. w innym miejscu, tutaj prawdopodobnie w wełnie) na nieogrzewanym poddaszu.

Jeśli rzeczywiście tak twierdził to sie mylił. Nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do stosowania równocześnie wełny pomiędzy jetkami i krokwiami.

 

No i poza tym mało to ekonomiczne

to oczywiście może być prawdą i zawsze jest przyczyną stosowania wełny wyłącznie pomiędzy jętkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...